Ποδήλατο

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.626
Reaction score
30.948
Τώρα που το συζητάμε (νομίζω το έχω ξανά γράψει) η άλλη στη Γρηγορίου Λαμπράκη με είπε να πάω να πλύνω κάνα πχιάτο, αυτό με πείραξε περισσότερο. :roflmao:

Και τι θα ήθελες να σου πει βρε καρντάση;
'Μα τι γκόμενος είσαι συ';
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.404
Reaction score
42.285
Αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι πως όλοι ξύνονται για καυγά, έχουν συνηθίσει να πετάνε κουβέντες αριστερά και δεξιά. Δεν έχουν όμως καταλάβει πως ενός θα του γυρίσει το μυαλό και θα τους κάνει σάκο του μποξ.
Εδώ δυτικά που μένω έχει πολύ μαγκιά, κλανιά και ο κ@λος σφυριχτήρη.

Ροβολάω τις προάλλες με τη μηχανή και στο Σκλαβενίτη απ'όξω (ξέρουν οι ντόπιοι, στη ιχθυόσκαλα) , ένας ταρίφας είχε απλώσει μια γυναίκα οδηγό άλλου αυτοκινήτου πάνω στο καπό της ταρίφας και τη είχε αρχίσει στις μάπες. Σταμάτησα να τη βοηθήσω, από τα συμφραζόμενα κατάλαβα ότι τον είχε εκνευρίσει επειδή καθυστερούσε να ξεκινήσει στα φανάρια. Τι να πεις και τι να σχολιάσεις...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.803
Reaction score
83.791
Αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι πως όλοι ξύνονται για καυγά, έχουν συνηθίσει να πετάνε κουβέντες αριστερά και δεξιά. Δεν έχουν όμως καταλάβει πως ενός θα του γυρίσει το μυαλό και θα τους κάνει σάκο του μποξ.
Εδώ δυτικά που μένω έχει πολύ μαγκιά, κλανιά και ο κ@λος σφυριχτήρη.

Ροβολάω τις προάλλες με τη μηχανή και στο Σκλαβενίτη απ'όξω (ξέρουν οι ντόπιοι, στη ιχθυόσκαλα) , ένας ταρίφας είχε απλώσει μια γυναίκα οδηγό άλλου αυτοκινήτου πάνω στο καπό της ταρίφας και τη είχε αρχίσει στις μάπες. Σταμάτησα να τη βοηθήσω, από τα συμφραζόμενα κατάλαβα ότι τον είχε εκνευρίσει επειδή καθυστερούσε να ξεκινήσει στα φανάρια. Τι να πεις και τι να σχολιάσεις...
Έχουν όλοι έτοιμη τη βρισιά αλλά όταν ανακαλύψουν ότι ο άλλος είναι σε θέση να το προχωρήσει, αρχίζουν τα "παίρνω την αστυνομία τώρα".
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.404
Reaction score
42.285
Έχουν όλοι έτοιμη τη βρισιά αλλά όταν ανακαλύψουν ότι ο άλλος είναι σε θέση να το προχωρήσει, αρχίζουν τα "παίρνω την αστυνομία τώρα".
Ακριβώς, το ίδιο μας έκανε μια κυρία εκεί σαπάν που μένεις, μας έβρισε στα φανάρια (ήμασταν καμιά δεκαριά ποδήλατα) πάτσε γκάζι αλλά έμπλεξε παρακάτ στη κίνηση. Τη περικυκλωσαμε με τα ποδήλατα, έκλεισε τα παράθυρα και φώναζε, τώρα παίρνω τη αστυνομία, πετάγεται ένας θκός μας "παπά πάρε τηλ. να έρθει να σε θάψει" της έλεγε :roflmao:
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.991
Reaction score
20.519
Καλά όλα αυτά, αλλά όπως όλοι γνωρίζουμε, όταν ποδηλατούμε, ποτέ μα ποτέ, δεν διαφωνούμε με οδηγό αυτοκινήτου. Γιατί; Επειδή εάν στρίψει ελαφρώς το τιμόνι, εμείς θα βρεθούμε να κοιτάμε τα ραδίκια ανάποδα ενώ αυτός θα συνεχίσει την πορεία του αμέριμνος.

Οπότε, σας είπε η κυρία "καμπούρη"; "Μάλιστα, κυρία, έχετε δίκιο, είμαι καμπούρης!" :)
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.626
Reaction score
30.948
Ακριβώς, το ίδιο μας έκανε μια κυρία εκεί σαπάν που μένεις, μας έβρισε στα φανάρια (ήμασταν καμιά δεκαριά ποδήλατα) πάτσε γκάζι αλλά έμπλεξε παρακάτ στη κίνηση. Τη περικυκλωσαμε με τα ποδήλατα, έκλεισε τα παράθυρα και φώναζε, τώρα παίρνω τη αστυνομία, πετάγεται ένας θκός μας "παπά πάρε τηλ. να έρθει να σε θάψει" της έλεγε :roflmao:

Να, εδώ, τον παπα-Μπρέτσο με τα άσπρα μούσια, να σε θάψει να βλέπεις και τα ραδίκια τις μπάμιες ανάποδα.
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.404
Reaction score
42.285
Καλά όλα αυτά, αλλά όπως όλοι γνωρίζουμε, όταν ποδηλατούμε, ποτέ μα ποτέ, δεν διαφωνούμε με οδηγό αυτοκινήτου. Γιατί; Επειδή εάν στρίψει ελαφρώς το τιμόνι, εμείς θα βρεθούμε να κοιτάμε τα ραδίκια ανάποδα ενώ αυτός θα συνεχίσει την πορεία του αμέριμνος.

Οπότε, σας είπε η κυρία "καμπούρη"; "Μάλιστα, κυρία, έχετε δίκιο, είμαι καμπούρης!" :)
Έχς δίκιο σε όλα, συνήθως όμως δέχεσαι τα πυρά εντελώς άδικα. Ας πούμε εμάς εψές μας έβρισε η κυρία επειδή ήθελε να στρίψει και εμείς μπροστά με 25-30 χλμ/ω τη καθυστερούσαμε. Εγώ το αντιλήφθηκα και της έκανα νόημα να περάσει, αλλά προφανώς φοβόταν γιατί ήταν μονόδρομος, στο τέλος της σηκώσαμε τα νεύρα. Το ίδιο μου συμβαίνει και μέσα στη κίνηση, όλοι βιάζονται να περάσουν και καμιά φορά σε περνάνε σύριζα για να ξανά συναντηθούμε πάλι λίγο παρακάτ, και δώστου πάλι απ τη αρχή.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.803
Reaction score
83.791
Έχς δίκιο σε όλα, συνήθως όμως δέχεσαι τα πυρά εντελώς άδικα. Ας πούμε εμάς εψές μας έβρισε η κυρία επειδή ήθελε να στρίψει και εμείς μπροστά με 25-30 χλμ/ω τη καθυστερούσαμε. Εγώ το αντιλήφθηκα και της έκανα νόημα να περάσει, αλλά προφανώς φοβόταν γιατί ήταν μονόδρομος, στο τέλος της σηκώσαμε τα νεύρα. Το ίδιο μου συμβαίνει και μέσα στη κίνηση, όλοι βιάζονται να περάσουν και καμιά φορά σε περνάνε σύριζα για να ξανά συναντηθούμε πάλι λίγο παρακάτ, και δώστου πάλι απ τη αρχή.
Οι πόλεις έχουν ήδη πολύ περισσότερη κίνηση απ' όση σηκώνουν. Σε συνδυασμό με το άγχος της καθημερινότητας είναι πανεύκολο να δημιουργηθούν συνθήκες τσακωμού. Εδώ στο πεζοδρόμιο περπατάς και σκάνε οι άλλοι πεζοί πάνω σου. Η μία κοιτούσε τις βιτρίνες, ο άλλος μιλούσε στο κινητό. Ζούμε όλοι μαζί και συμπεριφερόμαστε σαν να είμαστε μόνοι μας.

Δεν έχει να κάνει με το είδος της μετακίνησης. Η νοοτροπία είναι η ίδια παντού. Απλά όσο πιο απροστάτευτος είσαι τόσο περισσότερο κινδυνεύεις.

Ορίστε και μία σχετική είδηση:

Παρίσι - Οδεύει προς πιθανή απαγόρευση των ενοικιαζόμενων ηλεκτρικών πατινιών (motomag.gr)

Επειδή ήμουν εκεί τις γιορτές έφριξα με το πως κινούνται τα δίκυκλα γενικώς. Οι πεζοί κινδυνεύουν παντού από τρελούς δικυκλιστές (πατίνια, ποδήλατα, ντελιβεράδες). Κυκλοφορούν με τουπέ "βασιλιά των δρόμων" και δεν σταματάνε πουθενά.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.626
Reaction score
30.948
Εγώ πάλι είμαι κάθε μέρα στο δρόμο με το ποδήλατο, με βλέπει πόσος κόσμος και δεν με βρίζει κανείς.

Καλά πρέπει να είμαι και πολύ κούκλος ο κερατάς.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.404
Reaction score
42.285
Επειδή είδα τη φώτο που ανέβασες τις προάλλες, έχω να δηλώσω ότι ο ομορφότερος εδώ μέσα με αθλητικό grip πάνω στο ποδήλατο είναι ο κρόκος. Εγώ είμαι ο πχιο άσχημος :biggrin:
 



Μηνύματα
15.071
Reaction score
20.880
είπαμε τώρα για ομορφιά και χάζευα κάτι τρεκ, βλέπω emonda sl7 di2 ultegra κλπ βλέπω τιμή 6999 , κοιτάω διαστάσεις , με λέει για 172 ύψος το 54 , κοιτάω αξεσουάρια , 172.5 βραχίονας, 42 τιμόνι, μλκ έχει γίνει , παίρνω τελέφωνο ρωτάω με λεει α ναι γενικά είναι σχεδόν ένα νούμερο παραπάνω αυτά που λέει η τρεκ , το 52 σου κάνει λογικά με ένα μακρύτερο λαιμό ίσως ,ωραία λέω τι χρώματα έχει; για να δω , 52 , 52 ,52 sold out , δεν έχει μου λέει και δεν ξέρω πότε θα μας φέρουν.
α μαστα
και το sl6 με 105 di2; για να δώ 52, 52, 52 τίποτα ούτε αυτό έχει.

τι μπίζνα και αυτή , 6 και 7 χιλιάρικα ποδήλατα και δεν έχει μείνει δείγμα.
από τότε που βγήκε ο μητσοτάκης ξεπατώθκαν οι γυαλιστεροί να αγοράζουν ποδήλατα.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.404
Reaction score
42.285
Πρόλαβε να αγοράσεις πριν πέσει ο Κούλης, μετά θα είναι αργά, ούτε με έρανο εδώ στο φόρουμ δεν θα μπορούμε να σε βοηθήσουμε.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.404
Reaction score
42.285
Κροκ άμα θες να λέγεσαι γυαλιστερός δεν κοιτάς εμόντα, κάπου εδώ είσαι. Στο 54cm κουμπώντς άψογα.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.626
Reaction score
30.948

Πολύ μπλαμπλα.

Άντε να δουμε. Πάντως μιλάνε για *ποδήλατο* αλλά οι ποδηλατικές υποδομες, όσες ελάχιστες υπάρχουν σήμερα, αξιοποιούνται κατά 3/4 από ηλεκτρικά πατίνια ή σκούτερ.

Αλλά τι να περιμένεις σε αυτή τη χώρα, όταν ακόμη και τα άρθρα που καλύπτουν την είδηση δεν αντιστέκονται στον πειρασμό να καταφυγουν σε ηλιθιες εκφράσεις οπως κάνω τη ζωή ποδήλατο. Ούτε καν οι δημοσιογράφοι δεν το βλέπουν σοβαρά.



Αυτά στη λοιπή Ευρώπη. Βέβαια οι Έλληνες ιθαγενείς τα θεωρούν συνώνυμο του ποδηλάτου!
 

Μηνύματα
19.477
Reaction score
13.639
Για τα σκούτερ λέει τώρα αυτός, ή τα ηλεκτρικά πατίνια; Γιατί αν εννοεί σκούτερ, ουσιαστικά λέει απαγόρευση στα μηχανάκια (τι ηλεκτρικά, τι εσωτερικής καύσεως).
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.641
Μηνύματα
2.870.134
Members
37.936
Νεότερο μέλος
daemon76
Top