Ποδήλατο

Μηνύματα
12.830
Reaction score
10.048
Εξήγησέ μας λίγο τα watt. Μέγιστη δύναμη; Μέση; Και αν ναι, σε πόσο χρονικό διάστημα; Εγώ ο άσχετος, πώς μπορώ να μετρήσω τα watt μου;
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Δεν έχει βατ για εμένα, βαρέθηκα να κάθομαι και να κάνω υπομονή....ήδη....
Σήμερα έτρεχα πάλι στους γιατρούς και τα νοσοκομεία, βρήκαμε νέα ασχολία...το κερατό μου... :mad:
R001I001_1-01.jpeg
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.111
Δεν έχει βατ για εμένα, βαρέθηκα να κάθομαι και να κάνω υπομονή....ήδη....
Σήμερα έτρεχα πάλι στους γιατρούς και τα νοσοκομεία, βρήκαμε νέα ασχολία...το κερατό μου... :mad: View attachment 137572
Καλά βρε συ, με την αλυσίδα βγάζεις πλάκες; :biggrin:
 




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
Κι επειδή είναι πάντα καλό να δηλώνουμε τους στόχους μας, για να τους εμπεδώσουμε κι εμείς οι ίδιοι, έχουμε και λέμε:

Στόχος 1 - Διάρκεια διαστήματος τακτικών προπονήσεων: Την προηγούμενη φορά είχα καταφέρει να κάνω είκοσι (20) συνεχόμενες εβδομάδες προπονήσεων, πριν να διακόψω για τις διακοπές του Αυγούστου. Αυτή τη φορά και με δεδομένο ότι οι διακοπές των Χριστουγέννων/Πρωτοχρονιάς "αργούν", θέλω να αυξήσω αυτό το διάστημα σε είκοσι οκτώ (28) εβδομάδες. Επιγραμματικά, είναι έξι + έξι εβδομάδες η φάση "base" (στην οποία θα βελτιώσω τη φυσική μου κατάσταση), μετά είναι οκτώ εβδομάδες η φάση "build" (στην οποία θα "πατήσω" πάνω στη βελτιωμένη φυσική κατάσταση για να βελτιώσω την απόδοσή μου σε κάθε προπόνηση) και οκτώ εβδομάδες η φάση "specialty" (στην οποία θα "εξεικευθώ" σε συγκεκριμένες συνθήκες ποδηλασίας). Την προηγούμενη φορά οι προπονήσεις της φάσης "specialty" - για διάφορους λόγους - πήγαν από μη τακτικές σε σποραδικές, λόγω άλλων θεμάτων, οπότε και τις διέκοψα εντελώς.
Εννοείται ότι η φάση "specialty" είναι πρακτικά ανεξάντλητη, διότι όταν τελειώσω την αρχική επιλογή μου (π.χ. climbing), μπορώ να επιλέξω άλλη "εξειδίκευση" (π.χ. 40χλμ ΤΤ) και γενικά, μέχρι να τελειώσει η ετήσια συνδρομή μου στο software να επιλέγω όποια "εξειδίκευση" θέλω - σε "δουλειά" να βρισκόμαστε! Όμως, "baby steps". Ας ολοκληρώσω επιτυχώς τις είκοσι οκτώ πρώτες εβδομάδες και βλέπουμε.

Στόχος 2 - Αύξηση του FTP: Θέλω σε κάθε FTP test να αυξάνω τα Watts που αποδίδω. Δεν μπορώ να προσδιορίσω αριθμητικά την αύξηση (π.χ. 20 Watts) διότι είναι "gain" το οποίο δεν μένει σταθερό από test σε test. Ως πιο συγκεκριμένο στόχο, θέλω όταν θα φτάσω στην εκκίνηση της εικοστής πρώτης εβδομάδας (πρώτη εβδομάδα της φάσης "specialty") το FTP μου να είναι μεγαλύτερο των 176 Watts που είχα στο παρελθόν, στο ίδιο προπονητικό σημείο.

Ελπίζω να τα καταφέρω!
Από ότι φαίνεται, όλα όσα πήγαν λάθος στο προηγούμενο FTP test, πήγαν σωστά, στο χθεσινοβραδυνό. Αποτελέσματα: FTP στα 160 Watts (από τα 103 Watts του προηγούμενου test, αυξήθηκαν κατά 57 Watts, ήτοι 64,3% αύξηση), cadence 85rpm. Καθόλου άσχημα! Το εντυπωσιακό είναι ότι συγκριτικά με την προηγούμενη φορά που έκανα προπονήσεις στο σπίτι, τα 160 Watts τα είχα "πιάσει" στο τέλος των 12 εβδομάδων, ενώ αυτή τη φορά τα "έπιασα" στο τέλος των 6 εβδομάδων!
 

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Λένε ότι οι μύες έχουν μνήμη. Είναι πιο εύκολο να επιστρέψεις σε μια παλαιότερη καλή κατάσταση από το να τη χτίσεις από το μηδέν. Γιαυτό και τα "εντυπωσιακά" αποτελέσματα.
Σε κάθε περίπτωση συγχαρητήρια για τη λόξα :)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
Ευχαριστώ!

Προσωπικά, εντυπωσιάστηκα διότι δεν περίμενα ότι μετά από περίπου 1.5 χρόνο ποδηλατικής και προπονητικής απραξίας να τα πάω τόσο καλά.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Λένε ότι οι μύες έχουν μνήμη. Είναι πιο εύκολο να επιστρέψεις σε μια παλαιότερη καλή κατάσταση από το να τη χτίσεις από το μηδέν. Γιαυτό και τα "εντυπωσιακά" αποτελέσματα.
Σε κάθε περίπτωση συγχαρητήρια για τη λόξα :)
Είναι γεγονός ότι έχουν ''μνήμη''.
 





bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Εργαλείο !!!
Πολυ επιθετικό μου φαίνεται στην γεωμετρία.
Αφού το έχω πει, αυτά με αρέσουν τα επιθετικά :)
Κατά τη γνώμη μου, δεν είναι τόσο κουραστικά όσο λένε στη πολύωρη χρήση, αρκεί να αντέχουν τα χέρια.
Για εμένα η χρυσή τομή σε αυτούς τους σκελετούς είναι στους αποστάτες του τιμονιου πριν κόψεις το λαιμό του πιρουνιού.
Όλοι πάνω στα aero ποδήλατα θέλουν αεροδυναμική θέση οδήγησης, όντως κερδίζεις πολλά από αυτή τη θέση οδήγησης αλλά χάνεις πολύ σε άνεση.
Post automatically merged:

Όχι πάλι κίτρινο καλέ!
Που να αλλάζεις κουστούμια τώρα...άνοιξα τη ντουλάπα και όλα τα χειμωνιάτικα είναι και αυτά με πινελιές του κίτρινου.
Τι χρώμα να το πάρω δλδς?
Πράσινο της μπάμιας?:roflmao:
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Όλοι πάνω στα aero ποδήλατα θέλουν αεροδυναμική θέση οδήγησης, όντως κερδίζεις πολλά από αυτή τη θέση οδήγησης αλλά χάνεις πολύ σε άνεση.
Την άνοιξη θα δοκιμάσω aero bars.
Τι χρώμα να το πάρω δλδς?
Πράσινο της μπάμιας?:roflmao:
Το ποδήλατο κόκκινο και η γυναίκα ό,τι κάτσει :lol:
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Δοκίμασε Σπυρο για να το μετανιώσεις και εσύ...
Δεν έβαλα ποτέ, όσους ξέρω που έβαλαν τις έβγαλαν, εγώ συνέχεια νόμιζα ότι θα χάσω τη ισορροπία και θα πέσω...
Άχρηστες για εμένα αν δεν είσαι του τριάθλου ή των 600+ πρεβετ
Post automatically merged:

Τέλειο!
Ο λόγος του κίτρινου και ειδικά του κίτρινου flow ήταν για να γίνομαι αντιληπτός στο χάος της Αθήνας.
Πολλές φορές στα φανάρια μου το έχουν επιβεβαιώσει οι οδηγοί των αυτοκινήτων, ειδικά τα κίτρινα παπούτσια που συνέχεια είναι σε κίνηση κάνουν μπαμ από μακριά.
Be visible!
Be safe!
Άσχετο που εγώ έμπλεξα με εγκεφαλικά ανάπηρο και ήρθε από πίσω και με πάτησε....Ούτε κίτρινα είδε, ούτε φωτάκι,
100 lumen φωτάκι με 3 led σε στρομπο λειτουργία δεν είδε...
 
Last edited:



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top