Ποδήλατο



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.310
Δεν ξέρω τι έχει συμβεί, δεν ξέρω αν είναι μαζί με το ποδήλατο ή τη έχασα τη ζώνη.
Τι έχεις?
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.310
Και εγώ μια Garmin premium κάτι ειχα-εχω.
Θα έχεις νέα κάποια στιγμή για αυτό, Ευχαριστώ!
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Μιας και είπατε για Garmin.
Για πείτε την γνωμη σας.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.310
Μιας και είπατε για Garmin.
Για πείτε την γνωμη σας.
πέραν της αυτονομίας μπαταριας σε ολα τα αλλα ειναι μια χαρα.
ριξε μια ματια και στο bryton rider 450, δεν εχει υποστηριξη στα μερη μας, σε ολα τα αλλα ειναι το ιδιο αξιόπιστο με τη διπλασια μπαταρια σε αυτονομια σε σχεση με garmin.
Δεν ξερω αν εχεις μπλεξει με το σερβις της garmin ποτε, ειναι της φιλοσοφιας οτι για ολα φταιει ο χρηστης, εχει αρκετη αναμονη και ταλαιπωρία μεχρι να γινει αντικατασταση.
Ειμαι πολυ αρνητικος με τη garmin γενικως, τη θεωρω πολυ υπερικτιμημενη σε ρολογια και gps ποδηλατου.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Post automatically merged:

 
Last edited:

Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Σε συνάρτηση και με τον τύπο που έπεσε στον Χρήστο, και όλους αυτους τους "μάγκες" των δρόμων....

Από facebook...

"Takis Xouris
2 ώρες ·

Κάποια στιγμή το Road rage πρέπει πάρει τις πραγματικές διαστάσεις στην κοινωνία μας και οι "μάγκες" θα πρέπει να πάρουν αυτό που τους αξίζει.
Σήμερα το πρωί στις 8μιση ανέβαινα μόνος μου τον Υμηττό για την καθημερινή μου προπόνηση. Μετά τη διασταύρωση για Παπάγου μαύρο αυτοκίνητο Peugeot ανεβαίνοντας και ενώ ήταν τουλάχιστον 50 μέτρα πίσω μου μου κορναρε επίμονα.
Με προσπέρασε με ταχύτητα στα 30 εκ με τον συνοδηγό να με βρίζει και να μου λέει απειλητικά να κάνω στην άκρη.
Γνωρίζοντας που μπορούν να καταλήξουν τέλεια περιστατικα συγκρατηθηκα και δεν τον έβρισα παρότι με τρόμαξε, λέγοντας του μόνο, τι κορναρες πρωί πρωί στο βουνό.
Στη συνέχεια, φτάνοντας στον ΟΤΕ ήταν παρκαρισμένο εκεί με ένα άλλο μαζί και συνολικά 5 άτομα. Μου έκλεισε το δρόμο. Κινήθηκε απειλητικά πάνω μου και άρχισε να μου λέει ότι θα με σπάσει στο ξύλο και θα με γαμησει.
Ευτυχώς κράτησα την ψύχραιμια μου και δεν τον έβρισα. Κατέβηκα από το πόδήλατο και μόλις του είπα ότι θα φωνάξω την αστυνομία αν με ακουμπήσει μου είπε ότι όποιον και να ψωναξω αυτός θα με σπάσει στο ξύλο και θα με βρει και δεν θα ξανανεβω στο βουνό.
Όσο να προσπαθούσα να είμαι ήρεμος για να του εξηγήσω αυτός γινόταν χειρότερα με αποτέλεσμα να με κοπανησει με μπουνιά στο κεφάλι. Παρότι φόραγα κράνος έχασα την ισορροπία μου και το κράνος μου έσκισε λίγο το μέτωπο.
Μετά με κυνηγούσε και δεν ηρεμουσε ποτέ. Οι συνάδελφοι του αντί να κρατούν αυτόν έκαναν κλοιό γύρω μου και απλά με προστάτευαν χλιαρά μάλιστα λέγοντας μου να μην κάνω τίποτα γιατί είναι εκεί για το μεροκάματο. Με ρώτησαν πόσα χρόνια ανεβαίνω στο βουνό και όταν τους είπα 10 μου είπαν αυτοί 30. Ασχετο μιας και φαίνεται υπάρχει προϋπηρεσία για να ανέβεις Υμηττό.
Συνεχισε να με απειλεί ιδιαίτερα οταν έβλεπε ότι έπιανα το κινητό μου και μου έλεγε ότι αν κάνω κάτι θα με βρει και δεν θα ξανανεβω το βουνό ποτέ.
Ευτυχώς πιο κάτω βρήκα φίλους ποδηλάτες και ηρέμησα λίγο.
Η συνέχεια ήταν ένα περιπολικό να τον ψάχνει στο βουνό που φυσικά και είχαν κρυφτεί και μια μήνυση που καταθέτω μόλις τώρα.
Το Road Rage ζει και βασιλεύει και πρέπει όλοι να κάνουνε ότι μπορούμε για να εξαφανιστούν οι "μάγκες" από τη ζωή μας."
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.310
Σωτο δεν ξερω στη κρητη τι παιζει, επαρχεία παντως που εχω γραψει αμέτρητα χλμ. δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα.
Στη Αθηνα ομως και εκτος λεκανοπεδίου εχω ακριβως τα ιδια με το φιλο μας...
2 φορες γυναικες, μια στους αγιους Θεοδώρους και τη αλλη Κηφισιά απείλησαν να με χτυπήσουν αφου με εκλεισαν το δρομο με σκοπο να με ριξουν κατω .
Καλα οι μαγκες που εχουμε εδω δυτικα παιζουν μπαλα μονοι τους...
Απλη καθημερινοτητα εδω Αθηνα ολα αυτα, ολοι βιαζονται χωρις λογο, φαναρια παντου και ολοι βιαζονται στους δρομους...ύστερα τα ποδηλατα ειναι αυτα που τους καθυστερούν...
 

Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Δεν έχω εμπειρία από τέτοια συμπεριφορά σε 31.000χμ τα τελευταία 4 χρόνια, ούτε εδώ, ούτε έχω ακούσει από άλλους παρόμοια περιστατικά, όσο θυμάμαι (δεν τα αποκλείω, αλλά δεν φαίνεται να είναι συχνά).

Άλλες συμπεριφορές ναι, επικίνδυνη οδήγηση ή αδιαφορία στο προσπέρασμα πχ, ναι (όχι από όλους, αλλά φτάνουν οι λίγοι για να κάνουν ζημιά), οδήγηση όπως θέλουν ορισμένοι στον δρόμο (διπλές γραμμές σα να μην υπάρχουν πχ, ταχύτητα σε απίθανα σημεία, κλπ, κλπ), παραβιάσεις κόκκινου (από μηχανάκια κυρίως, όχι αυτοκίνητα). Γενικά παρά την τόσο πυκνή κυκλοφορία, ειδικά το καλοκαίρι, δεν καταγράφω προσωπικά πολλά προβλήματα τέτοιου τύπου (αν και αποφεύγω όσο γίνεται να μπαίνω στην πόλη, όπου εκεί είναι σίγουρα πιο έντονα τα ζητήματα αυτά με το κυκλοφοριακό).

ΥΓ. Αρκετά επιθετική οδήγηση, που να φτάνει κοντά στο επίπεδο αυτό έχω δει από αυτοκίνητα με μη ντόπιες πινακίδες, νομίζω αρκετά αθηναϊκά! Φαίνεται πολλοί που έρχονται για διακοπές κουβαλούν και την ίδια νοοτροπία μαζί...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.310
Πάει κάπου το μυαλό μου στη προσπάθεια να δικαιολογήσω όλη αυτή τη επιθετικότητα από τους οδηγούς αυτοκινήτων.
Τα ποδήλατα εδώ Αθήνα παραβιάζουν το σύμπαν, βλέποντας όλη αυτή τη συμπεριφορά οι οδηγοί από τους ποδηλάτες τους βγαίνει υποσυνείδητα όλη αυτή η εχθρικοτητα.
Αλήθεια δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο για αυτή τη κατάσταση.
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
βλαμμενος κοσμος
και τι α καης ; α καητς να μαλωης;
φευγεις και κανεις καταγγελια στην αστυνομια.

ασχετο αλλα τι σκατα μεροκαμματο βγαζει καποιος στον υμηττο και ειναι στο δρομο;
 

Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Στις κεραίες, υπάλληλος ΟΤΕ ή Digea, ή ιδιωτικού ραδιοφωνικού σταθμού (αυτός μάλλον ήταν ΟΤΕ από ό,τι λένε στη συζήτηση). Βέβαια τι ακριβώς τρέχει να προλάβει και τον "εμπόδιζε" ο ποδηλάτης, είναι θέμα εγκεφαλικό...

Παρεμπιπτόντως, ορίστε κι μία παραβίαση κόκκινου σήμερα στον κόμβο στις Μουρνιές από αυτοκίνητο (ο/η αθεόφοβος, από τις πιο επικίνδυνες διασταυρώσεις, με την κυκλοφορία που έχει).

 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.310
Σήμερα μου φέραν τι ποδήλατο και τα πράματα μού.
Το κράνος έκανε φοβερή δουλειά εντέλει, έσκασα κατακόρυφα με τη κεφάλα κάτω, το κέλυφος εξωτερικά του κρανους άντεξε και το αφρώδες υλικό εσωτερικά εκανε ολη τη δουλεία.
Kask mojito ήταν το κράνος, αξίζει μέχρι το τελευταίο ευρώ.
Το ποδήλατο με μια πρόχειρη ματιά επισκευάζεται, δεν φαίνεται να έχει κρακ ο σκελετός, ούτε χτυπήματα.
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.310
Πραγματικά σωτήριο από ό,τι βλεπω!

Το ίδιο κράνος έχω, με κόκκινες γραμμές 8-)
Ναι Σωτήρη, σωτήριο το κρανακι, χωρίς αυτό ή κάτι υποδεέστερο σίγουρα θα εσπαγα το κεφαλάκι...
Πάλι kask θα πάρω αλλά πρώτα προέχει η αποκατάσταση.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.310
Έχουμε και πάλι 2 λειτουργικούς πνεύμονες, το buelau έκανε τη δουλειά του.
Μια μηχανική τρόμπα είναι ουσιαστικά που βγάζει το αέρα από το θώρακα.
Το χέρι δειλά δειλά άρχισε να ακούει εντολές ανύψωσης.:dance2:
Όχι κάτι το φοβερό αλλά κάποια στιγμή πίστεψα πως θα είναι εκει ως διακοσμητικό άκρο...

R001I001-02.jpeg
 



Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top