Ποδήλατο

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.982
εγώ φοβόμουνα τις λακούβες και δεν είχα ποτέ στόχο τις αποστάσεις που κατάφερα να κάνω.
αν δεν είχε παίξει εγκλεισμός μπορεί να μην τις έκανα είναι η αλήθεια.
Η αλήθεια να λέγεται, η καραντίνα λόγο ελειψης κάθε άλλης επιλογής, μας πίεσε να δούμε τα όρια μας στα ποδήλατα...και...μας...άρεσε. :neo: :lolsign:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.200
Reaction score
41.771

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Επειδή βλέπω ότι είστε πολύ (και πολλοί) ψαγμένοι εδώ, ρωτάω αλλά μην με δείρετε. Θέλω ένα απλό ποδήλατο για να κάνω καμιά βόλτα σαν άσκηση κυρίως. Κάτι οικονομικό, ούτε ειδικά κράματα, ούτε αναρτήσεις, ούτε 40 ταχύτητες ή ξέρω εγώ τι άλλο. Ένα απλό ποδηλατάκι για καμιά βραδινή βολτούλα. Βγαίνω για λίγο ελαφρύ τρεξιματάκι αλλά το έχω βαρεθεί. Για να μην χαλάσω το νήμα, στείλτε πμ οποίος έχει καμιά ιδέα, ευχαριστώ
Έχω θα έλεγα να κοιτάξεις κατευθείαν για ένα ζευγάρι καλά ενεργά.......:roflmao::roflmao::roflmao:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.200
Reaction score
41.771
εγώ φοβόμουνα τις λακούβες και δεν είχα ποτέ στόχο τις αποστάσεις που κατάφερα να κάνω.
αν δεν είχε παίξει εγκλεισμός μπορεί να μην τις έκανα είναι η αλήθεια.
Αυτό είναι το ποδήλατο έτσι και το αγαπήσεις, θες να πας όλο και πιο μακριά... ;)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.200
Reaction score
41.771
What about Canyon?? Είμαι μεταξύ του Ultimate Cf SL, Endurace SL (και τα δυο με ulterga) η κάποιο Cannondale SuperSix η SpecialIzed Tarmac...

το μπατζετ είναι 2000-2500 ευρώ και η ανάγκη είναι για πρώτο καλο ποδήλατο δρόμου μετά από αρκετό καιρόσε Hybrid.
Και τα τρία είναι εξαιρετικά ποδήλατα, η canyon πουλάει μέσο της σελίδας της και έτσι καταφέρνει καλύτερες τιμές στα υψηλού κόστους ποδήλατα.
Στη κατηγορία που ψάχνεις η canyon τα κάνει όλα και συμφέρει, δεν γνωρίζω κάποιον δυσαρεστημένο με αυτή τη επιλογή.
 

Μηνύματα
14.975
Reaction score
20.640
καλά άστα αυτά τώρα δεν είμαστε για έξοδα.
(172 είμαι , μεχρι 999 ευρω για κάτι περιοπής μτχ τα δίνω τον σεπτέμβρη)
 

Μηνύματα
5
Reaction score
2
Η trek είναι κορυφή στα ποδήλατα, δεν χωράει συζήτηση σε αυτό, είναι όμως ακριβή και καλά κάνει.
Ρίξε άμα θες μια ματιά στη giant και πιο συγκεκριμένα στο tcr

Αδερφε, το ideal cityrun που ειναι στην κατηγορια hybrid νομιζω και εχει370€, το trek alu εχει 650 ....το tcr ειδα εχει 2000!!!wtf?
Γεια το sizing του cityrun παιδια μια βοηθεια.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.200
Reaction score
41.771
Αδερφε, το ideal cityrun που ειναι στην κατηγορια hybrid νομιζω και εχει370€, το trek alu εχει 650 ....το tcr ειδα εχει 2000!!!wtf?
Γεια το sizing του cityrun παιδια μια βοηθεια.
:roflmao: :roflmao: :roflmao: ναι νόμιζα πως απαντούσα στο φίλο που διαθέτει 2000€+
Τα νούμερα στα τρεκινκ δεν τα γνωρίζω.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.200
Reaction score
41.771
Αδερφε, το ideal cityrun που ειναι στην κατηγορια hybrid νομιζω και εχει370€, το trek alu εχει 650 ....το tcr ειδα εχει 2000!!!wtf?
Γεια το sizing του cityrun παιδια μια βοηθεια.
Αντρέα είδα τον πίνακα ύψους της ideal και με ύψος 1,87 που είσαι πας στο frame size 53.
To 57 θα είναι μεγάλο για εσένα, προτείνεται για αναβάτες πάνω από 1.95 ύψος
IMG_20200513_195301.jpg
 

Μηνύματα
5
Reaction score
2
Αντρέα είδα τον πίνακα ύψους της ideal και με ύψος 1,87 που είσαι πας στο frame size 53.
To 57 θα είναι μεγάλο για εσένα, προτείνεται για αναβάτες πάνω από 1.95 ύψος
View attachment 165759
Αυτο καταλαβαινω και εγω αλλα ο συγκεκριμενοσ μηχανικος -πωλητης επεμενε πως το διαβαζω λαθος.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.200
Reaction score
41.771
Αυτο καταλαβαινω και εγω αλλα ο συγκεκριμενοσ μηχανικος -πωλητης επεμενε πως το διαβαζω λαθος.
Γιαυτό όπως καταλαβαίνεις πρέπει να απευθυνθείς σε σοβαρό κατάστημα.
Έχει ποδηλατάδες εκεί έξω που για να αλλάξεις μια ντιζα το έχουν αναγάγει σε επιστήμη... μεταξύ μας δεν ξέρουν τι τους γίνεται...
 

Μηνύματα
561
Reaction score
1.003
Ειναι λιγο μπερδεμενο γιατι δεν εχει ακριβεις τιμες. Το 57 φαινεται να ξεκιναει απο το 1.90 (κατα προσεγγιση)
Σε τετοιες περιπτωσεις παντα παμε στο μικροτερο. Τι μικροτερο μπορει να μεγαλωσει με ενα μακρυτερο λαιμο,
το μεγαλο ομως δεν κονταινει με τιποτα.....
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.200
Reaction score
41.771
Το δικό μου τρεκινκ της ktm είναι 50 frame size με ύψος 1.74 και είναι λουκούμι.
 

Μηνύματα
17
Reaction score
22
καλησπέρα σε όλους, ψάχνω για αγορά frame pinarello dogma f8 x light size 53 δυσκολο για ελλαδα το γνωριζω αλλα ποτε δεν ξερεις....
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.200
Reaction score
41.771
καλά άστα αυτά τώρα δεν είμαστε για έξοδα.
(172 είμαι , μεχρι 999 ευρω για κάτι περιοπής μτχ τα δίνω τον σεπτέμβρη)
Άλλος για Σούνιο τράβηξε και άλλος για κατσιμίδι... θα τραγουδάμε Πανάγο από Σεπτέμβρη... 🤣
Για δώσε πληροφορίες μήπως πέσει κάτι στα υπόψιν, comfort, race, Hard race γεωμετρία σκελετού?
Καμιά μάρκα προτίμησης ίσως?
Στο 1000ρικο πάντως θα βρεις καλό εργαλείο, προηγούμενης γενιάς αλλά αυτό δεν σε νοιάζει ούτε έχει και ιδιαίτερη σημασία.
Για να ξέρεις είσαι στο 52 frame size ακριβώς.
 

Μηνύματα
1.263
Reaction score
2.207
Αντρέα είδα τον πίνακα ύψους της ideal και με ύψος 1,87 που είσαι πας στο frame size 53.
To 57 θα είναι μεγάλο για εσένα, προτείνεται για αναβάτες πάνω από 1.95 ύψος
View attachment 165759
Από τον πίνακα μεγεθών που παραθέτεις είσαι ξεκάθαρα στο νο 53 δεν χωράει αμφισβήτηση από τον πωλητή
 

Μηνύματα
14.975
Reaction score
20.640
τις τελευταίες δυο προτάσεις τις κατάλαβα
τα άλλα που είπες , αν τα ήξερα δε θα ήμουνα εδώ, πυραύλους θα πέταγα στη νασα
ας υποθέσουμε οτι μάλλον κατάλαβα οτι μου ταιριάζει το comfort , το βασικό είναι το χρωματάκι , ανοιχτόχρωμο φανταχτερό (όχι οτι σε έσωσε την τελευταία φορά αλλά λέμε τώρα)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.200
Reaction score
41.771
τις τελευταίες δυο προτάσεις τις κατάλαβα
τα άλλα που είπες , αν τα ήξερα δε θα ήμουνα εδώ, πυραύλους θα πέταγα στη νασα
ας υποθέσουμε οτι μάλλον κατάλαβα οτι μου ταιριάζει το comfort , το βασικό είναι το χρωματάκι , ανοιχτόχρωμο φανταχτερό (όχι οτι σε έσωσε την τελευταία φορά αλλά λέμε τώρα)
Το χρώμα σε μτχ λίγο δύσκολο να βρεις αυτό που θες, και δεν έχει και καμιά σημασία.
Αν πάντως θες να ασχοληθείς σοβαρά (λέμε τώρα) ένας επιθετικός σκελετός θα σε πάει πιο πέρα, γενικά όσο λιγότερο βάρος πέφτει στη σέλα τόσο περισσότερη ώρα θα μπορείς να είσαι πάνω στο ποδήλατο.
Στη αρχή αυτό φαίνεται και μοιάζει ακατόρθωτο αλλά σε βάθος χρόνου προσαρμόζεται το σώμα, πίστεψέ με.
Είναι μεγάλη κουβέντα και αυτό...
Αν όμως στο μυαλό δεν περνάει καθόλου η σκέψη να φτάσεις πχ Σούνιο ένας comfort σκελετός θα είναι παραπάνω από καλά!!
Το αναφέρω διότι η σειρά του πράγματος όταν έχεις ανησυχίες πάει με αυτή τη σειρά...
ποδήλατο πόλης ή κάνα τρεκινκ, αργότερα fitnes μετά κουρσάκι endurance ή comfort, μέχρι να καταλήξει κάποιος στη race γεωμετρία όπου για εμένα και για πολύ κόσμο είναι καθαρά το προπονητικό ποδήλατο που θα σε πάει παραπέρα..
 

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
καλησπέρα σε όλους, ψάχνω για αγορά frame pinarello dogma f8 x light size 53 δυσκολο για ελλαδα το γνωριζω αλλα ποτε δεν ξερεις....
Πάρε ένα τηλέφωνο σ' αυτούς εδώ... https://www.topcycles.gr/
(παλιότερα είχαν frame pinarello)

Εχω ψωνίσει πολλές φορές και από 'δω https://www.hibike.de/
(όλα ok !)

το avsite τείνει να γίνει AVCyclingSITE :p
.
 
Last edited:

Μηνύματα
14.975
Reaction score
20.640
έχεις τα δίκια σου αλλά αυτή τη στιγμή διαθέτω 2.5 ώρες για δρομολόγιο οπότε το σούνιο μπορεί να περιμένει.
εκτός αυτού θα παίξει τράμπα (πούλα - αγόραζε) και αν καταλήξω σε race πάλι σε μτχ θα είναι και πάλι θα πουλήσω.

λογικά το προπονητήριο θα πάει εκδρομή και αυτό μετα το χειμώνα, αν δεν του κάνει καθόλου χρήση το κορίτσι (που έμαθε επιτέλους ποδήλατο, αλλά δεν έρχεται για βόλτα - που θα πάει θα στρώσει)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.851
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top