Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Το ακριβό (δηλ το elite) δε φοράει τον 7000 βραχίονα. Το φτηνό (sport) έχει sora σειρά.

Συμφωνώ, το θέμα είναι να αρχίσει το πεταλάρισμα!

Απλά αν για τους x,y λόγους αποφασίσω για το φτηνό (γιατί π.χ. το καινούριο δεν υπάρχει σε απόθεμα σε Ελλάδα και το καινούριο βγαίνει Αυγούστο ή π.χ. δεν μπορώ να αγοράσω από εξωτερικό, το tredz δε στέλνει)

θέλω λοιπόν να είμαι βέβαιος ότι αν στο φτηνό αποφασίσω να αλλάξω σειρά και να πάω σε 105, ότι γίνεται ,
αυτό ρωτάω.Γιατί είμαι άσχετος με κουρσάκια :)
Ούτε το ένα ούτε το άλλο έχουν δισκοβραχίονα της ανάλογης σειράς, είναι κόλπο που χρησιμοποιούν και άλλες εταιρίες για να κρατηθεί το κόστος χαμηλά.
Σαν σκελετός είναι εντάξει και εννοείται ότι γίνεται αναβάθμιση.
Για να μην μπλέξεις με τους πυρηνικούς φυσικούς (ποδηλατάδες) παίρνεις κάτι έτοιμο από τη αρχή και ξεκινάς.
Το άκουσα στο ραδιόφωνο πριν λίγο, επίσης λέει ότι λόγο της ημέρας έχει διαμορφωθεί η κίνηση στους δρόμους της Αθήνας ώστε να προτρέπει να βγουν οι ποδηλάτες έξω...
Με λίγα λόγια, θα πέσουν πολλά κορμιά σήμερα με τόσα νεύρα από τα αυτοκίνητα :lolsign:
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
@bretsos θέλω να μου πεις τη γνώμη σου για το Trek MADONE SL 6 DISC Ultegra 2020! 8-)
Γνωρίζεις κάποιο κατάστημα στην Αθήνα που θα μπορούσα να το δω από κοντά;
Θεωρείς το Madone από τα πιο όμορφα ποδήλατα που μπορεί να πάρει κάποιος;
Εργαλείο Φάνη, το αγοράζεις με κλειστά τα μάτια, θα κατέβεις αγώνες?
IMG_20200603_155130.jpg
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Εργαλείο Φάνη, το αγοράζεις με κλειστά τα μάτια, θα κατέβεις αγώνες?
View attachment 168191

Χαχα ,όχι βέβαια!
Απλά αν πάρω λέω να πάρω κάτι καλό. ;)
Κοίτα, το συγκεκριμένο μου αρέσει πάρα πολύ εμφανισιακά και πιστεύω ότι φοράει πάνω του θα είναι ότι καλύτερο σε αυτή την κατηγορία τιμής, βέβαια υπάρχουν και οι ακριβότερες σειρές Madone που ξεπερνούν κατά πολύ τις 10000€ αλλά αυτές δεν με αφορούν ενώ με κάτω από 5.000 με αρκετό στρίμωγμα μπορώ να το αγοράσω, βέβαια θα υπολογίσω και άλλα 1.000 για ρουχισμό παπούτσια και ότι άλλο αξεσουάρ χρειαστεί.
Εννοείται πως θα το φυλάω και σε κλειστό χώρο.
Απλά κάνω κάποιες σκέψεις..
Πολλά ποδήλατα βλέπω στους δρόμους και ντρέπομαι να βγω με το σαπάκι μου, :p άσε που δεν είναι και ποδήλατο κούρσας.
Το είδα και με 4.400 απ' έξω αλλά και πάλι είναι αρκετά λεφτά.
Αν το βρω σε κάποιο κατάστημα θα πάω να το δω.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Χαχα ,όχι βέβαια!
Απλά αν πάρω λέω να πάρω κάτι καλό. ;)
Κοίτα, το συγκεκριμένο μου αρέσει πάρα πολύ εμφανισιακά και πιστεύω ότι φοράει πάνω του θα είναι ότι καλύτερο σε αυτή την κατηγορία τιμής, βέβαια υπάρχουν και οι ακριβότερες σειρές Madone που ξεπερνούν κατά πολύ τις 10000€ αλλά αυτές δεν με αφορούν ενώ με κάτω από 5.000 με αρκετό στρίμωγμα μπορώ να το αγοράσω, βέβαια θα υπολογίσω και άλλα 1.000 για ρουχισμό παπούτσια και ότι άλλο αξεσουάρ χρειαστεί.
Εννοείται πως θα το φυλάω και σε κλειστό χώρο.
Απλά κάνω κάποιες σκέψεις..
Πολλά ποδήλατα βλέπω στους δρόμους και ντρέπομαι να βγω με το σαπάκι μου, :p άσε που δεν είναι και ποδήλατο κούρσας.
Το είδα και με 4.400 απ' έξω αλλά και πάλι είναι αρκετά λεφτά.
Αν το βρω σε κάποιο κατάστημα θα πάω να το δω.

Έχουμε και βύσμα τον εξ :)
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Ωραία!!
Για να κάνουν και 10% έκπτωση αν είναι και το πάρω από αυτούς! :D
Το είδα αυτό το κατάστημα πρώτο-πρώτο στις αναζητήσεις που έκανα, εν τω μεταξύ συγκρίνω τιμές και χαρακτηριστικά και από τ' αντίστοιχα του 2019 η και παλαιότερα αν έχει ξεμείνει τίποτα. :p
 




Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
συγνωμη λιγο...πρεπει να εισαι λιγο(?!) τιραμολας για να φτανεις το τιμονι εκει που το εχουν βαλει...
δεν υπαρχουν ποδηλατα τυπου χαρλει ταφτισον ?
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Για μένα λέει!!!
Και για εσένα αλλά κυρίως για ένα φίλο τον Σωτήρη που με ένα παλιό αλουμινένιο αλέζ με τη πολύ παλιά 105 και τροχούς μέτριους... δεν μπορεί να τον ακολουθήσει κανένας μας...
Το παλικάρι είναι μπιστόλι!!

Και έχουμε και κάτι γυαλιστερούς με ποδήλατα του 10.000€+... Αύριο να πάρει ο Φάνης ποδήλατο θα τους αφήσει χιλιόμετρα πίσω, τα φρου φρου και τα αρώματα δεν κάνουν τίποτα από μόνα τους, έτσι και δεν έχεις ποδάρια...


Μια στα γρήγορα με 1000 υψομετρικά!!
IMG_20200603_190431.jpg


Στα κόκκινα το μοτεράκι...

IMG_20200603_190656.jpg


IMG_20200603_190640.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Ακόμη και με Madone μόνο παιδιά με παιδικά ποδήλατα και χελώνες θα αφήνω πίσω μου. :gotcha:
Μην κοιτάτε εσείς πού το έχετε πάρει πολύ σοβαρά το θέμα "ποδήλατο"..
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Πολλές φορές είχα σκεφτεί, ωραία τα κρύψαμε όλα τα καλώδια, μια χαρά, καθαρές δουλειές!!
Άμα όμως πατήσω στο ανήφορο και τραβάω συνέχεια το τιμόνι, με αυτή τη επαναλαμβανόμενη κίνηση που ταλαντωνει το πλακέ πλέον λαιμό... τι θα γίνει?
Να τι θα γίνει... Θα πάρω αργά ή γρήγορα το τιμόνι στο χέρι :roflmao:
IMG_20200604_172950.jpg


Bmc SLR Team machine

 
Last edited:


Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Πολλές φορές είχα σκεφτεί, ωραία τα κρύψαμε όλα τα καλώδια, μια χαρά, καθαρές δουλειές!!
Άμα όμως πατήσω στο ανήφορο και τραβάω συνέχεια το τιμόνι, με αυτή τη επαναλαμβανόμενη κίνηση που ταλαντωνει το πλακέ πλέον λαιμό... τι θα γίνει?
Να τι θα γίνει... Θα πάρω αργά ή γρήγορα το τιμόνι στο χέρι :roflmao:
View attachment 168315

Bmc SLR Team machine

Έχω διαβάσει ότι έχουν υπάρξει θέματα κατά το παρελθόν με τους λαιμούς carbon ποδηλάτων από καλές εταιρείες με πιο κραυγαλέο παράδειγμα της trek. Οι λαιμοί κοβόντουσαν σαν τα καρότα, οι ειδικοί εκτός εταιρείας το απέδωσαν σε ανεπαρκές πάχος σωλήνα ενώ η εταιρεία ίσως και για να γλυτώσει τις αποσύρσεις το απέδωσε στην λάθος τοποθέτηση των αποστατών από τους συναρμολογητές- χρήστες. Δήλωσε επίσημα μέσω των μηχανικών της ότι κάτω από το τιμόνι θέλουμε αποστάτες 10-40χιλ και πάνω από το τιμόνι αποστάτη 5χιλ πάντα και όχι παραπάνω ή παρακάτω. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό... θα το βρώ το άρθρο. Γενικά οι αποστάτες και το μήκος λαιμού θέλουν προσοχή.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
.
Έχω διαβάσει ότι έχουν υπάρξει θέματα κατά το παρελθόν με τους λαιμούς carbon ποδηλάτων από καλές εταιρείες με πιο κραυγαλέο παράδειγμα της trek. Οι λαιμοί κοβόντουσαν σαν τα καρότα, οι ειδικοί εκτός εταιρείας το απέδωσαν σε ανεπαρκές πάχος σωλήνα ενώ η εταιρεία ίσως και για να γλυτώσει τις αποσύρσεις το απέδωσε στην λάθος τοποθέτηση των αποστατών από τους συναρμολογητές- χρήστες. Δήλωσε επίσημα μέσω των μηχανικών της ότι κάτω από το τιμόνι θέλουμε αποστάτες 10-40χιλ και πάνω από το τιμόνι αποστάτη 5χιλ πάντα και όχι παραπάνω ή παρακάτω. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό... θα το βρώ το άρθρο. Γενικά οι αποστάτες και το μήκος λαιμού θέλουν προσοχή.
Σίγουρα και στο παρελθόν έχει κοπή λαιμός, κυρίως από αστοχία κατασκευαστή και κάποιες έχουν συμβεί από υπερβολική σύσφιξη του ίδιου του χρήστη.
Ως τόσο εδώ μιλάμε για ένα λαιμό που μίκρυνε ώστε να μείνει ελεύθερος χώρος για τα καλώδια και η ενίσχυση υφίσταται κυρίως ως προς τις εγκαρσιες δύναμης.
Το κλασικό μεταλλικό μανιτάρι που υπάρχει μέσα στους κυλινδρικούς λαιμούς πλέον είναι πλαστικό και ως φαίνεται δεν αντέχει δυνάμεις σύσφιξης.
Σίγουρα θα υπάρξει απάντηση από τη εταιρία αν και προς το παρόν τη κατέβασαν τη δημοσίευση, μιλάμε για τη Bmc, εταιρία με βαρύ όνομα στο χώρο.

Έτσι είναι στο θκόμ ποδηλατάκι οι αποστάτες, για τα 5mm αποστατη έχεις απόλυτο δίκιο στο πάνω μέρος, ο λόγος είναι για να αγκαλιάζει ο λαιμός του τιμονιού όλη τη ενίσχυση από το μανιτάρι που βρίσκεται στο λαιμό από το πιρούνι.
IMG_20200604_210246.jpg
 

Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
Επειδή δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τις αντοχές ενός pipe carbon και το θέμα της ασφάλειας με είχε απασχολήσει πάρα πολύ έψαξα και βρήκα αυτόν τον λαιμό της Ritchey ο οποίος έχει την μεγαλύτερη επιφάνεια “υποδοχής” (Α) με καλύτερη κατανομή των τάσεων και το περιθώριο για τρεις βίδες, τον θεωρώ ότι καλύτερο από θέμα ασφάλειας... και ελαφρύς ;). (στο πάνω μέρος πάντα 5mm space min.)
.
dghn.png
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Πράγματι ο συγκεκριμένος λαιμος είναι ότι καλύτερo, τον είχα κοιτάξει όμως δεν είναι συμβατός με aero τιμόνια, όπως και να έχει τη βασική δουλειά τη κάνει η ενίσχυση στο εσωτερικό του λαιμού (κουκουνάρα) και για εμένα ο μονοκόμματος αποστάτης κάτω από το λαιμό του τιμονιού για πάνω από 10mm
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
@bretsos οι αποστάτες σου σύμφωνα με ότι έχω διαβάσει είναι by the book.
@Khas σωστός ο παίκτης έχω ασχοληθεί με carbon τo οποίο είναι ευπαθές σε σημειακές κρούσεις ή σε πιέσεις (συγκεντρώσεις της καταπόνησης) σε μικρή επιφάνεια σε αντίθεση πχ με το αραμίδιο. Θέλουμε μεγαλύτερη επιφάνεια διεπαφής για καλύτερη κατανομή των δυνάμεων καταπονήσεως. Πάντως μερικοί κατασκευαστές είναι απαράδεκτοι - απλά βάλε μερικές στρώσεις ύφασμα στον λαιμό ακόμη να τελειώνουμε... μαζί με την εποξική ρητίνη άντε να πάρει 50gr.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.193
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top