Ποδήλατο

Μηνύματα
553
Reaction score
994
Καλα, σε καμια περιπτωση δεν αναφερθηκα σε καποιον απο εδω μεσα. Ισα ισα, που για αυτο βαζω τις βολτες μου... Ειστε καλοι εσεις!

@bretsos κοιτατονε ερχεται στα λημερια μας και μας σπαει τη ψυχολογια 😁
Ναι τους παρακολουθω.... Αλλα δε θες να τους μαθεις...................... 🤣
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Θέλω γιατί κάτι ξέρω παραπάνω, δώσε μέγιστο καρδιακό παλμό και ηλικία.
 

Μηνύματα
553
Reaction score
994
Ηλικια 33
Βαρος 105
Υψος 170cm

Μεγιστοι 179
Μεσοι 165

Αυτες ειναι τιμες απο βολτες που "του δινω"
Αν παω λιγο πιο χαλαρα παοζω στους 150 μεσους με 170 μεγιστους.....


Σου ειπα, δεν θες να τους μαθεις!!!!!! LOL
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Μια χαρά είσαι σε όλα, τα κιλά μόνο είναι ένα μικρό θέμα...μιτσούμπαε σε βλέπω :biggrin:
Άμα μπορείς βάλε λίγο πιο εντατικά τη άσκηση στο πρόγραμμα και μείνε μακριά από το Μπεγνή :lolsign:
Γενικά μη το ζοριζεις, πάνε μέχρι το εύρος που είναι ευχάριστο και όσο συνεχίζεις θα δεις ότι οι επιδόσεις θα βελτιωθούν και το ποδήλατο θα γίνει διασκέδαση!!
Ξέρω πως στη φάση που είσαι όλα τα παραπάνω ακούγονται κάπως περίεργα γιαυτό θα σου πω μια δική μου ιστορία.

Όταν μετά από πολλά χρόνια αποφάσισα να κάνω ποδήλατο ήμουν 105 κιλά, πήρα ένα τρεκινκ και άρχισα το πετάλι, ζορίστηκα πάρα πολύ... Στις καλές ανηφόρες κατέβαινα από το ποδήλατο και αυτό στη ηλικία που ήμουν τότε το θεωρούσα πολύ ντροπιαστικό... 30 χρόνο ήμουν τότε, η φυσική κατάσταση χάλια μαύρα...
Τότε έδωσα μια υπόσχεση στον εαυτό μου, θα δυναμώσω, θα ρίξω το βάρος και δεν θα χρειαστεί να ξανά κατέβω από το ποδήλατο.
Γενικά είμαι πολύ πεισματάρης και δεν υπάρχει στόχος που δεν τον έχω καταφέρει.
Πέρασαν λοιπόν τα χρόνια και το ποδήλατο έγινε τρόπος ζωής, πέρασα από πολλά στάδια, από ποδηλατοπαρέες κλπ.
Πλέον τα πράματα έχουν περάσει σε άλλο επίπεδο, για τη ηλικία μου είμαι σε φοβερή φυσική κατάσταση και το ποδήλατο έχει γίνει ψυχανάλυση.
Εψές το απόγευμα ήμουν πολύ φορτισμένος και είπα να κάνω λίγη προπόνηση, χαλαρά όχι τίποτα το ιδιαίτερο, να μη τα πολυλογώ έφτασα λίγο πριν τα Δερβενοχώρια με τη πίεση του χρόνου να νυχτώνει και να βρεθώ σαν τον μπούφο στα βουνά...
Ξεχάστηκα απλά κάνοντας σβέλτο πετάλι χωρίς σκέψεις, εγώ, το ποδήλατο, ο νούς στο όργανο, τα χέρια στα χειριστήρια και τα πόδια κλειδωμενοι υπηρέτες της κίνησης.
Για τα 10 χρόνια που ασχολούμαι με το άθλημα κάνω προπονήσεις παρέα με αθλητές κατηγορίας αντρών και οι ανηφόρες που κάποτε ήταν βάσανο... Πλέον είναι διασκέδαση με επιδόσεις που τις κοιτάω και δεν τις πιστεύω ούτε εγώ που τις κάνω...
 


Μηνύματα
553
Reaction score
994
@bretsos
Οσο περιεργο και αν σου φαινεται, εχω να μπω πανω απο 8 χρονια στο Μπεγνη. Δεν μ αρεσει, οχι μονο ο Μπεγνης, γενικα το γλυκο. Καμια σοκολατα απο το περιπτερο πολυ σπανια. Και γενικα, μπορει να ειμαι πολυ βαρυς αλλα δεν ειμαι απο αυτους που τρωνε σα γουρουνια. Ναι οκ, δεν τρωω μετρωντας και την τελευταια θερμιδα η μονο στεγνα πχ αλλα δεν τρωω και πολυ σαπια πραγματα η υπερανθρωπες ποσοτητες. Κανονικα πρεπει να παω να δω το θυρεοειδη μου...
Και παρα το γεγονος οτι δεν ειμαι και απο τους γρηγοροτερους και δυνατοτερους ποδηλατες, εγω το ευχαριστιεμαι πολυ. Απο μικρο παιδι μου αρεσε και εξακολουθει να μου αρεσει η ποδηλαταδα. Και εχω κρατημενα ΟΛΑ τα ποδηλατα που ειχα απο το δημοτικο!!!

Μολις φτιαξει λιγο ακομα η φυσικη μου κατασταση ισως απευθυνθω σε διατροφολογο και κανα γυμναστη να με φτιαξουνε καπως καλυτερα!
 




Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
@bretsos
Οσο περιεργο και αν σου φαινεται, εχω να μπω πανω απο 8 χρονια στο Μπεγνη. Δεν μ αρεσει, οχι μονο ο Μπεγνης, γενικα το γλυκο. Καμια σοκολατα απο το περιπτερο πολυ σπανια. Και γενικα, μπορει να ειμαι πολυ βαρυς αλλα δεν ειμαι απο αυτους που τρωνε σα γουρουνια. Ναι οκ, δεν τρωω μετρωντας και την τελευταια θερμιδα η μονο στεγνα πχ αλλα δεν τρωω και πολυ σαπια πραγματα η υπερανθρωπες ποσοτητες. Κανονικα πρεπει να παω να δω το θυρεοειδη μου...
Και παρα το γεγονος οτι δεν ειμαι και απο τους γρηγοροτερους και δυνατοτερους ποδηλατες, εγω το ευχαριστιεμαι πολυ. Απο μικρο παιδι μου αρεσε και εξακολουθει να μου αρεσει η ποδηλαταδα. Και εχω κρατημενα ΟΛΑ τα ποδηλατα που ειχα απο το δημοτικο!!!

Μολις φτιαξει λιγο ακομα η φυσικη μου κατασταση ισως απευθυνθω σε διατροφολογο και κανα γυμναστη να με φτιαξουνε καπως καλυτερα!
ο διατροφολόγος είναι χρήσιμος από την πρώτη μέρα, ο γυμναστής μπορεί να περιμένει αν ξεκινήσεις ποδήλατο .
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Ειδικός δεν είμαι, αλλά στη βαλβίδα δε θα έπρεπε να υπάρχει ένα παξιμάδι, να τη σφίγγει στη ζάντα; Στα δικά μου υπάρχει.
Κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν πρέπει να υπάρχει αυτό το παξιμάδι.
Πρέπει να είναι ελεύθερη η βαβίδα να μπαίνοβγαίνει σε περίπτωση ξεφουσκώματος της σαμπρέλας απο την μή χρήση κλπ κλπ
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Ειδικός δεν είμαι, αλλά στη βαλβίδα δε θα έπρεπε να υπάρχει ένα παξιμάδι, να τη σφίγγει στη ζάντα; Στα δικά μου υπάρχει.
Στις ζάντες με προφίλ δεν είναι απαραίτητο το παξιμάδι, εκτός και αν η τρύπα είναι μπουργάνα, επίσης μπορεί να δουλεύει ανάλογα το μήκος της βαλβίδας ως ζύγι το παξιμάδι.
Στα πολλά χλμ/ω φαίνεται αν ένας τροχός χοροπηδάει.
Στη πράξη κερδίζεις καλύτερη ποιότητα κύλισης με έναν σετ ζυγοσταθμισμένων τροχών.


 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
σε λιγο θα περναμε και ΚΤΕΟ by Gretsos... χμ.. 🐒
στο τελος θα μας βαλει να ξυρισουμε και το μουστακι μας...
!!
Η λεπτομέρεια είναι που κάνει τη διαφορά αγαπητό μαϊμούδι ;)
 


Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Νά μαι και εγώ σήμερα προσπάθησα για πρώτη φορά τις 3 αναβάσεις που δουλεύω μαζί: Καρπενήσι - τούνελ, Αγιος Νικόλαος και ράχη Τυμφρηστού (αυτή είναι η δύσκολη) τα κατάφερα τελικά... βλέπω ήδη βελτίωση στην δύναμη των ποδιών και στην τεχνική στο ride αλλά σίγουρα είμαι πολύ αρχή ακόμη. Έχω παραγγείλει τα εργαλεία για να αλλάξω τις ζάντες στο μεταξύ...

Screenshot_20200716-183358_Strava.jpg
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Μια χαρά τα πας Σάκη, αργά και σταθερά αυξάνεις συνέχεια το βαθμό δυσκολίας,τα χιλιόμετρα, τα υψομετρικά.
Το πας πολύ καλά, μπράβο!!

Τι εργαλεία θες για τους τροχούς?
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Μια χαρά τα πας Σάκη, αργά και σταθερά αυξάνεις συνέχεια το βαθμό δυσκολίας,τα χιλιόμετρα, τα υψομετρικά.
Το πας πολύ καλά, μπράβο!!

Τι εργαλεία θες για τους τροχούς?
Το μαστίγιο και το κλειδί να βγάλω-βάλω τα γρανάζια - την κασέτα δεν έχω. Επίσης δεν έχω τρόμπα (μια τσέπης με αμπούλα CO2 μόνο) αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα βέβαια πάω σε πρατήριο. Στις καινούργιες ζάντες σκέφτομαι να φορέσω τα γατοσκίν τα 28ρια που έχω για χειμώνα.
Μέχρι στιγμής είμαι στο 67...

Screenshot_20200716-193031_Strava.jpg

Screenshot_20200716-193041_Strava.jpg


Βέβαια ο μεγάλος στόχος είναι το Οναρ- χιονοδρομικό αλλά εκεί δεν πάω ούτε για πλάκα τώρα...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.193
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top