Ποδήλατο


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
για αυτό είπα μπετονάκι για να πηγαίνεις μια φορά το μήνα.
(μεταξύ μας ήθελα να το κάνω αυτό για το μαγειρικό λάδι , αλλά έφαγα πόρτα)
Εντάξει είσαι υπερβολικός, μόνο τα λάδια από τα οχήματα (επειδή τα αλλάζω μαναχός) τα πάω σε φίλο με συνεργείο.
Το μαγειρικό λάδι στο κάδο.
Η ερώτηση για τη δλειά που κολλάει?
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
γιατί είσαι από αυτούς που έρχονται να μας ελέγξουν αν δουλεύει ο ελαιοδιαχωριστήρας και η ένδειξη ελαίου εν τω ύδατι
(τι έγραψα πάλι ρε πστμου , ελπίζω να το έγραψα σωστά, εν τω τηγανίω)
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
........ ο κουμπαρος σου , δεν ακουει πανκ ροκ ομως αποτι καταλαβα... καμια σχεση? 🐒
 


Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Στο μπάνιο υπερήχων σκέτο νερό ή σαπουνόνερο?
Μετά πως στεγνώνεις και το πιο βασικό: πως λαδώνεις ξανά τα λίνκ? Με την αλυσίδα φορεμένη ή εκτός?

Σημερινή βόλτα με αέρα και βροχή μεγέθους ροχάλας... δροσιστήκαμε

Screenshot_20200805-203009_Strava.jpg
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Στο μπάνιο υπερήχων σκέτο νερό ή σαπουνόνερο?
Μετά πως στεγνώνεις και το πιο βασικό: πως λαδώνεις ξανά τα λίνκ? Με την αλυσίδα φορεμένη ή εκτός?
Νερό με σαπούνι, λίγες σταγόνες από αυτό για τα πιάτα, στεγνωνω με αέρα ή τη τιναζω (τη αλυσίδα :biggrin:) τοποθετώ και μετά λαδάκι, μπόλικο για πρώτη φορά.
 




xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.111
Ευτυχώς, η κατάσταση του Jakobsen "βελτιώθηκε". Χθες τον είχαν βάλει σε τεχνητό κώμα και οι προβλέψεις ήταν δυσοίωνες. Σήμερα, είναι καλύτερα και μάλλον γλίτωσε τα χειρότερα.

Ο Groenewegen είναι σίγουρο πως θα τιμωρηθεί για το γνωστό κόλπο των sprinters να κλείνουν τον αντίπαλο ώστε να αναγκαστεί να κόψει ταχύτητα.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Επειδής τα γραπτά μένουν και σίγουρα θα βοηθήσει στο μέλλον κάποιον, θα αφήσω εδώ ένα τιπ για τη ζώνη μέσης της garmin hrm dual.
Τη έχω 2 χρόνια+, τη χρησιμοποιώ καθημερινά εκτός από σύντομες αποστάσεις, έχει βγει σκυλί.
Η μαμά μπαταρία energizer cr 2032 κράτησε κάτι λιγότερο από χρόνο, επειδή όμως από άλλες συσκευές χαμηλής κατανάλωσης είμαι ευχαριστημένος από τις renata cr 2032, όταν έφτασε η ώρα αλλαγής έβαλα renata.
Όντως κράτησε παραπάνω, πριν μερικές μέρες άρχισαν τα πρώτα σημάδια για αντικατάσταση μπαταρίας, το GPS του ποδηλάτου δεν βγάζει ένδειξη χαμηλής στάθμης μπαταρίας επειδή δεν ειναι της garmin αλλά άρχισε για κάποια μικρά διαστήματα να χάνεται η ένδειξη hr στη οθόνη, το επιβεβαίωσα και από το bryton active ότι υπάρχουν παύσεις τη ώρα της άσκησης.
Οκ λέω καινούρια μπαταρία, ξεβιδωνω τον αισθητήρα βγάζω μπαταρία, βάζω τη καινούρια και τίποτα, τίποτα νεκρός ο αισθητήρας, λέω δεν μπορεί να έχω κάνει κάτι λάθος... Ξανά δοκιμάζω για pair στο gps και τίποτα, δοκιμάζω για pair στο κινητό, τίποτα...
Βγάζω πάλι μπαταρία, μετράω με πολυμετρο (μήπως και ήταν άδεια) είναι μια χαρά στα 3,20 volt.
Μία απλή διαδικασία λέω ρε γμτ είναι, τι σκ@τα έγινε πάλι (το παθαίνω συχνά να μπλέκω με τέτοιες σπαζοκεδαλιές για γερά νεύρα)
Ξεκινά η έρευνα στο νετ όπου διαπιστώνω ότι υπάρχουν πολλές αναφορές στα ξένα φόρα για ξαφνικό σταμάτημα λειτουργίας και ότι μετά από αλλαγή μπαταρίας παραμένει νεκρός ο αισθητήρας.
Λύση ξεκάθαρη πουθενά, σκόρπιες αναφορές για διάφορα τιπ τα οποία όμως δεν λειτούργησαν.
Στο μανιουαλ η garmin λέει πως βγάζουμε μπαταρία, περιμένουμε 30 δευτερόλεπτα και μετά τοποθετούμε τη καινούρια μπαταρία, κάτι που είχα κάνει ήδη και ξανά έκανα για περισσότερη ώρα μήπως και...:mad:
Έχει αρχίσει μετά από επιπλέον δοκιμές η ζώνη να φλερτάρει άσχημα με το κάδο ανακύκλωσης ώσπου μου πέρασε από το μυαλό μια ηλιθια αναφορά κάποιου που είχα διαβάσει αλλά δεν έδωσα σημασία.
Έλεγε να τοποθετήσεις τη μπαταρία ανάποδα, δλδ να βραχυκυκλωσεις το κύκλωμα του σένσορα, έλεγε χαρακτηριστικά ότι βάζοντας τη καινούρια μπαταρία το κύκλωμα υπερφορτώνεται και κλείνει για προστασία, βάζοντας τη μπαταρία ανάποδα κάνει reset και ξυπνάει.
Το κάνω λεπόν σαν μια τελευταία απέλπιδα προσπάθεια και εγένετο φως!! :)
Δεν ξέρω τι και πως, δεν το έψαξα παραπάνω αλλά έχω ακούσει κατά καιρούς και από φίλους και γνωστούς για τέτοιου είδους προβλήματα και ότι το σέρβις της garmin δεν μπόρεσε να βοηθήσει... Πλέον έχω αρχίσει να πιστεύω ότι είναι κόλπο για αγορά της νέας ζώνης, κλέφτες θα γίνουν και αυτές οι ψυχές εκεί στη garmin :roflmao:
 

Μηνύματα
18.933
Reaction score
13.306
Πριν καν διαβάσω τη λύση, αυτό ακριβώς σκέφτηκα, να μπει ανάποδα για κάποια δευτερόλεπτα η μπαταρία! :geek:

Δεν μου έχει τύχει να πω την αλήθεια για την ώρα, έχω την απλή ζώνη, μόνο με ant+ (ήταν πακέτο με το Edge 520).
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Πριν καν διαβάσω τη λύση, αυτό ακριβώς σκέφτηκα, να μπει ανάποδα για κάποια δευτερόλεπτα η μπαταρία! :geek:

Δεν μου έχει τύχει να πω την αλήθεια για την ώρα, έχω την απλή ζώνη, μόνο με ant+ (ήταν πακέτο με το Edge 520).
Το μανιουαλ Σώτο δεν το λέει κάπου, τη πρώτη φορά που άλλαξα μπαταρία δεν αντιμετώπισα το παραμικρό.
Τότε όμως η μπαταρία δεν πέσει τόσο πολύ όσο αυτή τη φορά.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
Ο Groenewegen είναι σίγουρο πως θα τιμωρηθεί για το γνωστό κόλπο των sprinters να κλείνουν τον αντίπαλο ώστε να αναγκαστεί να κόψει ταχύτητα.
Από τον οποίο αφαιρέθηκε η νίκη στο stage και δόθηκε στον Jakobsen.

@bretsos Ευχαριστούμε για το tip!
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.111
Επειδής τα γραπτά μένουν και σίγουρα θα βοηθήσει στο μέλλον κάποιον, θα αφήσω εδώ ένα τιπ για τη ζώνη μέσης της garmin hrm dual.
Τη έχω 2 χρόνια+, τη χρησιμοποιώ καθημερινά εκτός από σύντομες αποστάσεις, έχει βγει σκυλί.
Η μαμά μπαταρία energizer cr 2032 κράτησε κάτι λιγότερο από χρόνο, επειδή όμως από άλλες συσκευές χαμηλής κατανάλωσης είμαι ευχαριστημένος από τις renata cr 2032, όταν έφτασε η ώρα αλλαγής έβαλα renata.
Όντως κράτησε παραπάνω, πριν μερικές μέρες άρχισαν τα πρώτα σημάδια για αντικατάσταση μπαταρίας, το GPS του ποδηλάτου δεν βγάζει ένδειξη χαμηλής στάθμης μπαταρίας επειδή δεν ειναι της garmin αλλά άρχισε για κάποια μικρά διαστήματα να χάνεται η ένδειξη hr στη οθόνη, το επιβεβαίωσα και από το bryton active ότι υπάρχουν παύσεις τη ώρα της άσκησης.
Οκ λέω καινούρια μπαταρία, ξεβιδωνω τον αισθητήρα βγάζω μπαταρία, βάζω τη καινούρια και τίποτα, τίποτα νεκρός ο αισθητήρας, λέω δεν μπορεί να έχω κάνει κάτι λάθος... Ξανά δοκιμάζω για pair στο gps και τίποτα, δοκιμάζω για pair στο κινητό, τίποτα...
Βγάζω πάλι μπαταρία, μετράω με πολυμετρο (μήπως και ήταν άδεια) είναι μια χαρά στα 3,20 volt.
Μία απλή διαδικασία λέω ρε γμτ είναι, τι σκ@τα έγινε πάλι (το παθαίνω συχνά να μπλέκω με τέτοιες σπαζοκεδαλιές για γερά νεύρα)
Ξεκινά η έρευνα στο νετ όπου διαπιστώνω ότι υπάρχουν πολλές αναφορές στα ξένα φόρα για ξαφνικό σταμάτημα λειτουργίας και ότι μετά από αλλαγή μπαταρίας παραμένει νεκρός ο αισθητήρας.
Λύση ξεκάθαρη πουθενά, σκόρπιες αναφορές για διάφορα τιπ τα οποία όμως δεν λειτούργησαν.
Στο μανιουαλ η garmin λέει πως βγάζουμε μπαταρία, περιμένουμε 30 δευτερόλεπτα και μετά τοποθετούμε τη καινούρια μπαταρία, κάτι που είχα κάνει ήδη και ξανά έκανα για περισσότερη ώρα μήπως και...:mad:
Έχει αρχίσει μετά από επιπλέον δοκιμές η ζώνη να φλερτάρει άσχημα με το κάδο ανακύκλωσης ώσπου μου πέρασε από το μυαλό μια ηλιθια αναφορά κάποιου που είχα διαβάσει αλλά δεν έδωσα σημασία.
Έλεγε να τοποθετήσεις τη μπαταρία ανάποδα, δλδ να βραχυκυκλωσεις το κύκλωμα του σένσορα, έλεγε χαρακτηριστικά ότι βάζοντας τη καινούρια μπαταρία το κύκλωμα υπερφορτώνεται και κλείνει για προστασία, βάζοντας τη μπαταρία ανάποδα κάνει reset και ξυπνάει.
Το κάνω λεπόν σαν μια τελευταία απέλπιδα προσπάθεια και εγένετο φως!! :)
Δεν ξέρω τι και πως, δεν το έψαξα παραπάνω αλλά έχω ακούσει κατά καιρούς και από φίλους και γνωστούς για τέτοιου είδους προβλήματα και ότι το σέρβις της garmin δεν μπόρεσε να βοηθήσει... Πλέον έχω αρχίσει να πιστεύω ότι είναι κόλπο για αγορά της νέας ζώνης, κλέφτες θα γίνουν και αυτές οι ψυχές εκεί στη garmin :roflmao:
Είναι παλιό πρόβλημα και δυστυχώς ταλαιπωρεί τους κατόχους Garmin αισθητήρων. Το είχαν και τα speed/cadence sensors.

Γενικά, οι ζώνες παλμών της Garmin χαλάνε πολύ γρήγορα. Τα τελευταία μοντέλα έχουν βελτιωθεί αρκετά πάντως.

Παλιά κάναμε πατέντες και βάζαμε τον Garmin αισθητήρα σε Polar ζώνη για να μειώσουμε τα τυχαία spikes στις μετρήσεις παλμών.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
να σε πω, εγω τον ξεκουμπώνω από τη μια πλευρά όταν είναι αποθηκευμένος.
αν τον αφήσω κουμπωμένο δουλεύει ή αν δεν βρει παλμούς σταματάει;
από οτι κατάλαβα για να δουλέψει πρέπει να του ζητήσει μέτρηση το ρολόι , δηλαδή να ξεκινήσει η εφαρμογή του ποδηλάτου (τότε γράφει οτι συνδέθηκε ο αισθητήρας) και μετά.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Παλιά κάναμε πατέντες και βάζαμε τον Garmin αισθητήρα σε Polar ζώνη για να μειώσουμε τα τυχαία spikes στις μετρήσεις παλμών.
Ισχύει και σήμερα αυτό, αυτό περιμένω, να χαλάσει η ζώνη και να βάλω το αισθητήρα σε Polar, δεν χαλάει όμως...
Έχει φάει πολύ κράξιμο η garmin τα τελευταία χρόνια (και συνεχίζει) και έχει βελτιώσει αρκετά τη ποιότητα.
Το σέρβις δε είναι ακόμα ένα μελανό σημείο για αυτή τη εταιρία.
να σε πω, εγω τον ξεκουμπώνω από τη μια πλευρά όταν είναι αποθηκευμένος.
αν τον αφήσω κουμπωμένο δουλεύει ή αν δεν βρει παλμούς σταματάει;
από οτι κατάλαβα για να δουλέψει πρέπει να του ζητήσει μέτρηση το ρολόι , δηλαδή να ξεκινήσει η εφαρμογή του ποδηλάτου (τότε γράφει οτι συνδέθηκε ο αισθητήρας) και μετά.
Τσου σε όλα, η ζώνη σταματάει να δουλεύει μόλις τα pad δεν είναι σε επαφή με το δέρμα.

ΥΓ.
Εγώ κάνω το άλλο, μόλις γυρίσω σπίτι ξεκουμπωνω τον αισθητήρα και πάντα ξεπλένω τη ζώνη με τρεχούμενο νερό, 1/10 τη πλένω και με σαπούνι μαζί με όλα τα ρούχα.
Όταν τη ξανά χρειαστώ βάζω ζώνη κουμπωνω αισθητήρα, και πάνω να τον έχεις δεν κάνει εκπομπή


ΥΓ 2.

Τώρα που γυρνούσα σπίτι έβγαλα φώτο το Γολγοθά, στα τελευταία 100 μέτρα.
Στη πραγματικότητα είναι πιο τρομακτική κ κλίση του δρόμου, στη φώτο χάνει αρκετά.
Άμα μπορείς έλα να το ανέβεις με 39-28 :biggrin:
IMG_20200806_131509.jpg
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top