Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.196
Reaction score
41.751
κάτι μπορώ να κάνω στο σχόλασμα , νονέ
στο κατκατ , ακτη μιαούλη είναι το μαγαζί , δεν είναι δα και στο Λαύριο ...
μόνο να με πεις που και πότε
Και σήμερα το μεσημέρι άμα μπορείς, σε στέλνω το κινητόμ με πμ να με πάρς να κανονίσουμε.
Τι κερδίζεις με τα παπούτσια που κλειδώνουν στα πετάλια;
Κερδίζεις και στα mtb?
Το εσώρουχο χρειάζεται για mtb?
Κερδίζεις στο να μπαίνει πιο αποδοτικά η δύναμη στο στροφάρισμα του δισκοβραχίονα, ειδικά στο ανήφορο.
Σε όλα τα υπόλοιπα 'Ναι'
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.941
Reaction score
20.442
@SpyNet Συν αυτά που έγραψε ο @bretsos, σκέψου ότι όταν "κλειδώνει" το παπούτσι στο πετάλι, μπορείς να βάζεις δύναμη στα πόδια σου σε δύο περιπτώσεις: Όταν πιέζεις το πόδι σου να κατεβάσει το πετάλι κι όταν τραβάς το πετάλι για να ανέβει - την δεύτερη κίνηση δεν μπορείς να την κάνεις με "απλό" παπούτσι.
 




bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.196
Reaction score
41.751
Ας κάνουμε και λίγο συντήρηση, σε 3 μήνες 5.500 χλμ έβγαλε η προηγούμενη cn-hg901.
Έχει λίγα να δώσει ακόμα αλλά έχει φάει πολλά υψομετρικά και αρκετό πάτημα, ξεκίνησαν οι αλλαγές να είναι κάπως κούφιες κυρίως στο ανέβασμα.
Το όργανο φθοράς έδειξε το τέλος άλλωστε...
MVIMG_20200910_135006.jpg
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.196
Reaction score
41.751
πήγα σήμερα από τον νονούλη μου και μου έκανε δώρο καινούρια παπουτσάκια άχουτομωρε!

θα πάω να τους βάλω πάτους και θα τα ξεπατώσω!

ευχαριστώ νονέ!
Είχαμε καμιά εμπειρία από το κουμπωτό παπούτσι?
 

Μηνύματα
14.975
Reaction score
20.636
όχι δεν πήρα πάτους.
βέβαια σήμερα έκανα κάτι δρομολόγια με το εργαλείο λόγω του ότι στο α/τ αγίας παρασκευής δεν παρκάρεις αυτοκίνητο.
μάλιστα το δρομολόγιο έγινε διπλό διότι όταν πας να βγάλεις διαβατήριο και δεν έχεις το παλιό μαζί σου γυρνάς πίσω και το φέρνεις...
μετά από 40+ μέρες την άκουσα λίγο αλλά το σκ καααααάτι θα κάνουμε (και με τους πάτους)
 






Μηνύματα
14.975
Reaction score
20.636
Καλή ερασιτεχνική ποδηλατική χρόνια 2020-21

Check out my cycling activity on Garmin Connect. #beatyesterday

Δοκίμασα τα παπουτσάκια του νονού
Το δεξί ποδάρι με χτύπησε κάτι έχει με τη σόλα που έβαλα ή κάτω από αυτήν θα το ψάξω.
Έχει όντως διάφορα όταν αποφασίσεις να πατήσεις αλλά η έλλειψη ελαστικότητας κάνει επιτακτική την χρήση clips ( δεν τα δοκίμασα ακόμα γιατί δεν ξέρω που να τα σφίξω , άσε μην πέφτουμε στα φανάρια και γελάει ο κόσμος) , αργότερα ίσως.

Μετά από 50 μέρες καλοκαιριού, μισή διαδρομή, μισά υψομετρικά , μισή ενέργεια γενικά αλλά το υποσχέθηκα και ο λόγος συμβόλαιο εξοπλιστικό
 

Μηνύματα
1.263
Reaction score
2.207
Καλή ερασιτεχνική ποδηλατική χρόνια 2020-21

Check out my cycling activity on Garmin Connect. #beatyesterday

Δοκίμασα τα παπουτσάκια του νονού
Το δεξί ποδάρι με χτύπησε κάτι έχει με τη σόλα που έβαλα ή κάτω από αυτήν θα το ψάξω.
Έχει όντως διάφορα όταν αποφασίσεις να πατήσεις αλλά η έλλειψη ελαστικότητας κάνει επιτακτική την χρήση clips ( δεν τα δοκίμασα ακόμα γιατί δεν ξέρω που να τα σφίξω , άσε μην πέφτουμε στα φανάρια και γελάει ο κόσμος) , αργότερα ίσως.

Μετά από 50 μέρες καλοκαιριού, μισή διαδρομή, μισά υψομετρικά , μισή ενέργεια γενικά αλλά το υποσχέθηκα και ο λόγος συμβόλαιο εξοπλιστικό
Βλέπω Κηφισίας, Μεσογείων και δεν φοβάσαι... ωραίος. Εγώ να πω την αλήθεια δεν θα το τολμούσα. Καλύτερα να μπείς σε κανένα γκρουπάκι για πιο safe, προς παραλιακή μεριά πχ. Καλή αρχή :)
 

Μηνύματα
14.975
Reaction score
20.636
δεν έχει κίνηση τις ώρες που πήγα.
ούτε προς τα πάν ούτε προς τα κάτ.
στα ενδιάμεσα είναι σε δρόμους χαμηλών ταχυτήτων και δεν έχει φορτηγά.
μακρυά πέφτει η παραλία από μένα, μέχρι να φτάσω πρέπει να γυρίσω.
τώρα γκρουπάκι , δύσκολο το βλέπω, αν ανέβουν λίγο οι ταχύτητες ίσως.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.196
Reaction score
41.751
Καλή ερασιτεχνική ποδηλατική χρόνια 2020-21

Check out my cycling activity on Garmin Connect. #beatyesterday


Έχει όντως διάφορα όταν αποφασίσεις να πατήσεις αλλά η έλλειψη ελαστικότητας κάνει επιτακτική την χρήση clips ( δεν τα δοκίμασα ακόμα γιατί δεν ξέρω που να τα σφίξω , άσε μην πέφτουμε στα φανάρια και γελάει ο κόσμος) , αργότερα ίσως.
Σε είπα θα βρεις ένα ασφαλές περιβάλλον και θα κάνεις συνέχεια προπόνηση στο κούμπωμα και ξεκουμπωμα.
Όταν θα σταματάς θα ξεκουμπωνεις μόνο το ένα ποδάρι και θα πατάς καταή.
Τώρα θυμήθκα τι κάνω στο θκόμ τρέκινγκ, λόγο της φιλοσοφίας του πεντάλ όταν ξεκινάς έρχεται πάντα η πλατφόρμα (όπως και εσύ είπες) ξεκινάω με το ένα κουμπωμένο και στο άλλο πατάω στη πλατφόρμα, μόλις πάρω φόρα αφήνω τη πλατφόρμα και γυρίζω στο κούμπωμα.
So simple!!
Θέλει εξοικείωση το καταλαβαίνω αλλά σιγά σιγά θα το βρεις, καλύτερα όμως όχι μέσα σε αστικό περιβάλλον όπως προείπα.

ΥΓ.
Τα παπούτσια σε χτύπσαν γιατί μάλλον τα έσφιξες πολύ, τα κορδόνια να είναι καλά σφιγμένα (που στη πορείας χαλαρώνουν) και το βέλκρο όχι πάρα πολύ.
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.196
Reaction score
41.751
Πήγα πρώτη φορά Υμηττό, δεν είχα πάει όλα αυτά τα χρόνια γιατί δεν βολεύει δυτικά που μένω.
Στο χώρο πολλοί λένε πως άμα δεν έχεις βγάλει φώτο στο ναό Σουνίου και στις κεραίες με φόντο το λεκανοπέδιο δεν είσαι πραγματικός ποδηλάτης... μπαρμπούτσαλα :roflmao:
Για πρώτη φορά και χωρίς να γνωρίζω τη μορφολογία τα πήγα πολύ καλά, βασικά είναι πιο δύσκολο από αυτό που περίμενα... Όπως σχεδόν σε όλες τις αναβάσεις στο τέλος καρφώνουν τα καλά υψομετρικά.
Η κατάβαση είναι ότι πιο επικίνδυνο έχω κατέβει, ο στενός δρόμος δεν βοηθάει να κρατήσεις τις γρήγορες γραμμές και φυσικά έχει κίνηση από αυτοκίνητα και αρκετούς άλλους ποδηλάτες.
Προσοχή γιατί ο Υμηττός και η Πάρνηθα έχουν σακατεψει πολύ κόσμο.

Τη επόμενη φορά με καλύτερη διαχείριση έχω χαλαρά 2-3 λεπτά κάτω.

IMG_20200914_145233.jpg
 

Μηνύματα
14.975
Reaction score
20.636
πστ , η έντονη ανηφόρα είναι από τα νεκροταφεία όχι από κει που ξεκίνησες.

μετά ακόμα και για μένα είναι βατό.
πάντως άμα είναι να περάσεις ξανά , σφύρα μπας και μπορώ...
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.819
Members
37.931
Νεότερο μέλος
kowalski
Top