Ποδήλατο


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.154
Reaction score
93.263
Με αξυριστα ποδάρια δεν με φτάνεις με τίποτα, άμε να τα ξυρισεις και ίσως τα καταφέρεις :lolsign:
Θα τριμάρει τα γένια, να έρθει στα ίσα η αεροδυναμική αντίσταση... :tongue:
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Πρέπει να προφορτήσεις λίγο το ελατήριο του πίσω ντεραγιέ, τη αλυσίδα δεν τη βλέπεις που κρέμεται?
Η σέλα μου φαίνεται μπόμπα, αλλά με τα νέα δεδομένα μια 143mm θα ήταν πιο σωστή.
Με έκανε λιγάκι εντύπωση η αρχική μέτρηση στο 135mm, τέτοιο νούμερο δεν έχω ακούσει σε άνθρωπο, μόνο σε φοράδα :lolsign:
Αυτο το μαγαζί (γατσουλις) όσα χρόνια και αν περάσουν δεν θα αλλάξει ποτέ... Σταθερή αξία όλα αυτά τα χρόνια, θέλει μεγάλο ταλέντο για να το καταφέρεις αυτό, βρίσκεις σε συνοικιακά μαγαζάκια σχεδόν τα πάντα και σε αυτούς ποτέ τίποτα, άμα είσαι τυχερός θα το πάρεις και με καπέλο 👒
Δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά ούτε για το 125mm
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321

θέλω; φαίνεται λίγο πιο σοβαρό από την παπαριά που έχω τώρα
Αυτός είναι ακόμα πιο σοβαρός

 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
έστειλα γράμμα στον γερμανό (canyon) σχετικά με τους χρόνους παράδοσης που αναφέρουν.
3 μέρες μετά έχω μόνο την βεβαίωση οτι έλαβαν το αίτημα.
είναι και γερμανοί...

να σκεφτώ για αυτό;


μου είπε και καλύτερη τιμή (αν υπάρχει ακόμα) , είναι στο μέγεθός μου , ανέβηκα κι όλας.
έχει δεί κανείς κάτι παρεμφερές να τριγυρνάει;
τούτο πάλι τι να λέει; (θα προτιμούσα βέβαια παραδοσιακότερο ποδηλατικό κατασκευαστή)

Δεν ξέρω αν εγώ στάθηκα πολύ τυχερός με την Canyon... Αλλά αν σ αρέσει πολύ κάποιο μοντέλο δοκίμασε να μπαίνεις τακτικά για ένα χρονικό διάστημα. Τυχαίνει πολλές φορές να έχουν επιστροφές ή ξαφνικά για ένα 4ωρο να βάλουν 3-4 κομμάτια In-stock. Εγώ έτσι τσίμπησα το δικό μου. Λίγες μέρες έμπαινα συνέχεια όταν το θυμόμουν και κάποια στιγμή που ήταν διαθέσιμο το πήρα αμέσως και ήρθε σε 5 μέρες!
Αν έχεις τον χρόνο και την υπομονή δοκίμασέ το, δεν εγγυόμαι τίποτα και παράλληλα ψάχνε στα καταστήματα :)

Επίσης αν θες να δοκιμάσεις το Endurace CF7.0 επειδή είμαστε ίδιο size είσαι ευπρόσδεκτος όποτε θέλεις
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
φωτάκι παρηγγέλθει...
το πίσω που είχα βρει το άρεσες για; ή έχεις να με προτείνεις άλλο;

το canyon με αρέσει , δεν μπορώ να πω. αλλά έχω φάει κόλλημα με το γερμανικό της προέλευσης και αν δεν μπορούν να απαντήσουν σε ένα αίτημα μέσα σε 3 μέρες κλαιν μαιν.
θα το κοιτάξω ακόμα λίγο...
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
btw
Λόγω εργασίας το 90% των ποδηλατικών εξορμήσεων μέσα στην εβδομάδα γίνεται βράδυ. Τελευταία έρχονται πράγματα στα μάτια μου (σκόνη έντομα κλπ) και αρχίζει και με εκνευρίζει ειδικά όταν θα τρέξω λίγο παραπάνω..
Έλεγα να πάω στα photocromic radar της oakley.

Έχει χρησιμοποιήσιε κανείς photocromic φακούς από oakley? Εντυπώσεις?
Καμιά άλλη πρόταση?

RADAR EV PATH 9208 13 Steel Black Iridium Photocromic Size 38
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
φωτάκι παρηγγέλθει...
το πίσω που είχα βρει το άρεσες για; ή έχεις να με προτείνεις άλλο;
Πχιό πήρες?
Για πίσω όπου χρήζουμε μεγαλύτερης ασφάλειας πάρε αν σε παίρνει οικονομικά το lezyne strip drive pro 300, όχι το alert που πήρα εγώ, τρώει γρήγορα τη μπαταρία αυτό.
Έχει χρησιμοποιήσιε κανείς photocromic φακούς από oakley? Εντυπώσεις?
Καμιά άλλη πρόταση?

RADAR EV PATH 9208 13 Steel Black Iridium Photocromic Size 38
Από φίλους που έχουν χρησιμοποιήσει μου έχουν πει πως καλύτερα για βράδυ είναι οι φακοί clear, οι photocromic δεν αποχρωματίζουν το βράδυ εντελώς.
Θα βρεις γυαλιά πολύ φθηνά στο εμπόριο με clear φακούς για βράδυ
 
Last edited:

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
αυτό που με έδειξες για
να σε πάω εγώ κόντρα; (έχει προσεγμένη δέσμη ως δείχνει)
θα είναι διαθέσιμο από μέσα οκτώβρη!!!
ευτυχώς το έβαλα αντικαταβολή...
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
συνάδελφε, δεν ξέρεις ότι μία μέτρηση ίσον καμία; :rofl: :rofl:
Πρέπει να μετρήσεις πολλές και να κάνεις συνόρθωση.
Βλέπω
Πέτρο υπάρχει αρρώστια με τα παλιά κουρσάκια....παλιατζή με φωνάζει η σύζυγος....
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
αυτό που με έδειξες για
να σε πάω εγώ κόντρα; (έχει προσεγμένη δέσμη ως δείχνει)
θα είναι διαθέσιμο από μέσα οκτώβρη!!!
ευτυχώς το έβαλα αντικαταβολή...
Έχω δγιό από αυτούς αλλά χρησιμοποιώ συνήθως μόνο τον ένα στο ποδήλατο με βάση στο τιμόνι.
Αυτή η πορδή βγάζει μέγιστο φως τα 1000 λούμεν και δεν θα μπορούσα να ζητήσω κάτι καλύτερο.
IMG_20200925_205249.jpg

Τον είχε πάρει και Σωτήρης.

Ο φακοί της fenix είναι προϊόντα μελετημένα για για ποδήλατο και πιστεψε με πολύ καλύτερος από τους lezyne που παίρνουν όλοι οι ποδηλάτες με κλειστά τα μάτια, όλη η σειρά της fenix βασικά πατάει τη αντίστοιχη σειρά φακών της lezyne
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Πέτρο υπάρχει αρρώστια με τα παλιά κουρσάκια....παλιατζή με φωνάζει η σύζυγος....
Τα λατρεύω τα παλιά κουρσάκια κι ιγώ Μιτσούμπαε, τις προάλλες καβάλησα ένα μερσιέ και έκανα μια μικρή ανάβαση, συμπέρασμα: Καλύτερα να τα κοιτάς παρά να τα πατάς, το ρημάδι ήταν τόσο ελαστικό στο πάτημα που νόμιζα ότι θα του κάνω ζημιά...
Ο δέ άλλος ακολουθούσε από πίσω με το θκόμ και έπαθε ένα μικρό τεχνολογικό σόκ!! 🤣
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Για φακό Fenix δαγκωτό, τον δικό μου βέβαια τον πλήρωσα 100€ αλλά είναι άψογος.

 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Για φακό Fenix δαγκωτό, τον δικό μου βέβαια τον πλήρωσα 100€ αλλά είναι άψογος.

Το θκός τον έχει και ο Στέλιος, ξέρς με το αλουμινένιο fuji απ' το χωριόμ, έχει βγάλει άπειρα νυχτερινά χλμ. και πολλά 400-600 πρεβέτ
 

Μηνύματα
18.936
Reaction score
13.309
Έχω δγιό από αυτούς αλλά χρησιμοποιώ συνήθως μόνο τον ένα στο ποδήλατο με βάση στο τιμόνι.
Αυτή η πορδή βγάζει μέγιστο φως τα 1000 λούμεν και δεν θα μπορούσα να ζητήσω κάτι καλύτερο.
View attachment 180701
Τον είχε πάρει και Σωτήρης.

Ο φακοί της fenix είναι προϊόντα μελετημένα για για ποδήλατο και πιστεψε με πολύ καλύτερος από τους lezyne που παίρνουν όλοι οι ποδηλάτες με κλειστά τα μάτια, όλη η σειρά της fenix βασικά πατάει τη αντίστοιχη σειρά φακών της lezyne
Έχω πάρει επίσης και δύο S30R BATON III, έχουν πιο συγκεντρωτική δέσμη, αλλά στο ποδήλατο χρησιμοποιώ τον S2R, αυτόν που δείχνεις δηλαδή. Σκέφτομαι να κοτσάρω πάνω για ειδικές περιπτώσεις και τον ένα από τους άλλους δύο! 8-)
 


Μηνύματα
18.936
Reaction score
13.309
Αυτό ακριβώς! Ρίχνει και σε αμάξια και μηχανές ακόμα (κατά κάποιο τρόπο). Σίγουρα καμία σχέση με φώτα από παλιότερου τύπου παπάκια κλπ (φώτα μόνο για να λες ότι έχεις φως). 8-)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Αυτό ακριβώς! Ρίχνει και σε αμάξια και μηχανές ακόμα (κατά κάποιο τρόπο). Σίγουρα καμία σχέση με φώτα από παλιότερου τύπου παπάκια κλπ (φώτα μόνο για να λες ότι έχεις φως). 8-)
Σώτο η αγορά όπως θυμάσαι είχε γίνει μετά από μεγάλη έρευνα ανάμεσα σε lezyne και άλλες γνωστές φίρμες του χώρου.
Η ευελιξία , η αυτονομία, αλλά και το φάσμα της δέσμης τα βρήκα μόνο σε αυτό το μικρό θαύμα!!
Γενικά ενοχλεί η δέσμη τους απέναντι αλλά είναι κάτι που σε κρατάει σε ασφάλεια στη ζούγκλα της Αθήνας.
Το βράδυ κινούμε το ίδιο γρήγορα σαν και το φως της μέρας, τα προπορευομενα κάνουν στη πάντα για το κακό που έρχεται από πίσω, χωρίς να αντιλαμβανονται ότι είναι απλά ένα ποδηλατάκι... 🤣
 

Μηνύματα
18.936
Reaction score
13.309
Τώρα που αρχίζει και βραδιάζει νωρίς τον έβαλα πάλι. Δεν ξέρω κατά πόσο ενοχλεί τους απέναντι, τον έχω να σημαδεύει σχετικά χαμηλά κι όχι τόσο μακριά. Πιθανολογώ όμως ότι ενοχλεί κάπως, γιατί είναι αρκετά φωτεινός, τόσο ώστε ακόμα και χαμηλά να φαίνεται έντονα από απέναντι... Τι να κάνουμε όμως, εμένα όταν πετάνε τα φώτα δεν με ρώτησαν αν με ενοχλούν! :gamer: :geek:

ΥΓ. Ο S30R νομίζω θα ενοχλεί ακόμα περισσότερο πάντως! :laugh:
ΥΓ2. Βλέπω κάποια ποδήλατα επίσης, με κάτι ανύπαρκτα λυχναράκια που αναβοσβήνουν (υποτίθεται για να σε βλέπει ο απέναντι, αλλά με το ζόρι ξεχωρίζουν...), κι αναρωτιέμαι "πού πάτε ωρέ παιδιά!. Και τι βλέπετε;"
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
Η θκιάμ η πορδή που λέγαμε σε δράση, πήγα να πάρω κάτι σουβλάκια τώρα δά!

View attachment 180715
Δεν ειναι σωστή η δέσμη αυτή.
Έχω πολλούς φακούς με τέτοια δέσμη και είναι αριστοι για δουλειά , να μπαίνεις σε δεξαμενές ςκαο να βγαζεις φωτογραφίες χωρίς φλας, αλλά στον δρόμο δε θέλεις συμμετρική δέσμη σε καμιά περίπτωση.
Ο fenix είδα ότι τουλάχιστον διαφημίζει πιο ψαηλε η δέσμη και αν κρίνω από τον καθρέπτη τουλάχιστον έχει γίνει προσπάθεια.
Στην συμμετρική δέσμη χάνεις πολύ φως σε χώρο που δε θες , αν τον στρίψεις κάτω έχεις πολύ φως κοντά σου .
Το σημαντικό στο φως είναι όχι να δεις εσύ (για τις ταχύτητες που συζητάμε έχεις καλό φως από πολλά φακουδακια) αλλά να καταλάβει ο αυτοκινητιστης ότι το φως που βλέπει ανήκει σε κάτι που κινείται στον δρόμο.
Αυτό είναι το πιο δύσκολο γιατί ακόμα και μισό δευτερόλεπτο να χρειαστεί να το σκεφτεί μέχρι να καταλάβει τι φως βλέπει μπορει να σε περάσει από πάνω.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top