Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
@bretsos ... για πες τι λαδι βαζεις (στο ποδηλατο, οχι στο σωμα και στις μπαμιες) μηπως δοκιμασω να βαλω στο πικαπ... 🐒
Morgan blue race oil.
Άμα μπορείς προσάρμοσε και κάνα ντεραγιέ να αλλάζει τους δίσκους :lolsign:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
-> στροφες... το ντεραγιε...
στο πα οτι προαλες ξεμειναν κατι πιτσιρικια κατω απο το σπιτι και οτι παρκαρα το αυτοκινητο και μου λενε "κυριε...μπορειτε να μας βοηθησετε?" (με το κυριε .. καλα επαθα σοκ παραλιγο να παθω εγκεφαλικο..) και τους το μαζεψα το ντεραγιε με ενα καβουρα (ειχε γυρισει προς τα μεσα και το ειχαν παρει μαζι οι ακτινες του τροχου) .. οσο να γυρισουν σπιτι τους.. λολ..
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
πήρα δύο base layers κοντομάνικα αλαφρύ και βαρύ, καλτσούλες , για το λαιμάκο άντε να δούμε.
κατέβασα και το στραβάδ
ευτυχώς πήγα για φιστιν γιατί εδώ μέσα όπου να ναι θα δώκω και ...
σέλα θα δω λίγο αργότερα.
λογικά σε κάνα μήνα θα θέλω και τα πιο βαριά μακρυμάνικα κλπ.
Με τι Nickname είσαι στο στράβα ?
Τα base layers είναι για να μας κρατάνε στεγνούς και όχι ζεστούς.
Σε είπα για αρχή πάρε ένα αντιανεμικό να το φοράς στις καταβάσεις που θα είσαι ιδρωμένος.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
panagiotis_krokos

δεν με ενόχλησε ο ιδρωτας, έφευγε από το ύφασμα όπως έπρεπε.
απλά ήθελα ένα ακόμα υλικό για θερμομόνωση. Με το που βγήκα έξω το πρωί το κατάλαβα - πριν ιδρώσω - οτι κάτι λείπει
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Άλλα λέει η θειάμ άλλα ακούν τα αυτιάμ... :biggrin:
Δεν μπορώ να σε βρω στο ξεστράβα, γιατί?
Για προσπάθησε να με βρεις εσύ με το ιδγιο όνομα και πάτα φόλοου
 
Last edited:

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
εγώ σε κάλσα στου στράβαδ

τώρα που το χαζεύω κάτι δεν παέι καλά με τον υπολογισμό που κάνει.
καταλαβαίνω ότι συλλέγει δεδομένα θέσης και αισθητήρων από την εφαρμογή και κάνει δικούς του υπολογισμούς.


συμφωνά με αυτό έπιασα τα 70 στην κατηφόρα του κατ και όχι τα 60 όπως λέει ο garmin.
ο garmin επισής έλεγε οτι είχα 50 φεύγα στη μεσογείων στο σταυρό ενώ ο στραβός 50 βγάλε.
ναι ξέρω να πάρω αισθητήρα ταχύτητας και cadence
ναι ξέρω να παρω υπολογιστάρι τιμονιού και να αφήσω το ρολόι.
ρε δε με χέζετε όλοι και εσείς και ο γρύλλος σας

(το 130 λέει τίποτα; το βγάζει πακέτο με cadence και ταχύμετρο)

μπα παπαριές , τελικά στη μεσογείων συμφωνούνε ...
του σατανά πράμματα
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Έχς πολύ πλάκα ρε συ πανάγο. 🤣
Έχω ακούσει ότι είναι καλό το 130, τώρα εγώ δεν είμαι και ο πιο αντικειμενικος άνθρωπος να σε πει για τη garmin, θεωρώ πως ζητάει πολλά σε σχέση με αυτά που δείνει.
Τη wahoo τη έχω σε μεγαλύτερη εκτίμηση, δεν είναι τυχαίο που αρκετός κόσμος εγκαταλείπει τη garmin για τη wahoo.
Εγώ είμαι παιδί της bryton ήταν και είναι value αγορά.
Η garmin άλλωστε είναι για τους γυαλιστερούς... 🤣
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Έχοντας κλείσει 1 μήνα ως """ποδηλάτης""" θέλω να πω ένα ευχαριστώ σε όλους εδώ διότι χωρίς τις συμβουλές σας θα τα έκανα όλα λάθος, τώρα κάνω απλά τα περισσότερα.

Μια και λέτε για σένσορες, έχω παραγγείλει κάτι φτηνιάρικους κινέζικους, αν κι όποτε έρθουν θα σας πω αν λειτουργούν.

Ερώτηση το strava είναι ακριβές μόνο με το gps, χωρίς sensors δηλαδή? Τις αποστάσεις πάντως καλά μου τις βγάζει και σε σχέση μέ ό,τι άλλο app δοκίμασα είναι καλύτερο.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Μόνο cadence έχω πάνω στο ποδήλατο, τη ταχύτητα τη αναλαμβάνει το gps, κάποιες φορές καταγράφει κάτι κουλά αλλά είναι πολύ σπάνιο το φαινόμενο.
Δεν είχα ποτέ έξτρα speed sensor παντρεμένο με το gps για να γνωρίζω εάν είναι πιο ακριβές οι μετρήσεις.
 

Μηνύματα
18.936
Reaction score
13.309
Εγώ έχω από την αρχή speed sensor (ήταν πακέτο μαζί με το πρώτο edge μου έτσι κι αλλιώς), και χρησιμοποιώ αυτό. Νομίζω ότι είναι πιο αξιόπιστες οι μετρήσεις από το να βασίζεσαι στο gps (που μπορεί να χάνει σήμα ανάλογα με την περιοχή, σε πολλά δέντρα ή δάσος πχ, σε κάποιο φαράγγι, στην πόλη ανάμεσα στις πολυκατοικίες και τα ψηλά κτήρια, κλπ, κλπ), αρκεί βέβαια να έχεις βάλει σωστά τη διάμετρο του τροχού, ανάλογα και με το λάστιχο που χρησιμοποιείς.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Είναι λογικό το gps να έχει θέμα με την real time απεικόνιση της ταχύτητας, ουσιαστικά παρουσιάζει μία τιμή ταχύτητας ανά διάστημα. Από τη στιγμή όμως που μετρά με ακρίβεια την απόσταση που διανύεις και φυσικά το χρόνο που χρειάστηκες, έχεις τη μέση τιμή που ίσως είναι και το σημαντικότερο.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Αυτό που λες Σώτο έχεις δίκιο, έχω παρατηρήσει αρκετές φορές όταν τα μάτια βρίσκονται στο όργανο και είμαι κάτω από φυσικά εμπόδια να υπάρχει μια διακύμανση στη ταχύτητα.
Σε τούνελ που χάνεται η σύνδεση μηδενίζει η ταχύτητα και όταν θα βγω και συνδεθεί ξανά προσθέτει χλμ/ω για να εξισορρόπησει τη χασούρα.
 

Μηνύματα
18.936
Reaction score
13.309
Είναι λογικό το gps να έχει θέμα με την real time απεικόνιση της ταχύτητας, ουσιαστικά παρουσιάζει μία τιμή ταχύτητας ανά διάστημα. Από τη στιγμή όμως που μετρά με ακρίβεια την απόσταση που διανύεις και φυσικά το χρόνο που χρειάστηκες, έχεις τη μέση τιμή που ίσως είναι και το σημαντικότερο.
Δεν είναι κι αυτό απόλυτο, ότι μετράει με ακρίβεια την απόσταση που διανύεις. Αν ας πούμε κινείσαι σε ευθεία και χαθεί το σήμα του gps ή έχει διακοπές και χαμηλό σήμα η λήψη του, δεν τρέχει και τίποτα, θα υπολογιστεί σωστά η απόσταση. Το πρόβλημα δημιουργείται αν είσαι σε στροφές, και δη σε απότομες (U-turn πχ), διαδοχικές, ή στην πόλη και στρίβεις σε τετράγωνα, κλπ, και χαθεί το σήμα ή έχει διακοπές. Θα υπολογίσει το αρχικό σημείο εκεί που χάθηκε το σήμα, και το δεύτερο σημείο εκεί που επανήλθε η σύνδεση. Τα δύο αυτά σημεία θα τα ενώσει με μία ευθεία γραμμή, και φαντάζεσαι τώρα να είσαι σε ένα βουνό με εσάκια ή με MTB μέσα στο δάσος να κάνεις δεξιά αριστερά, και ενώσει τα δύο αυτά σημεία με μία ευθεία! Μπορεί να χάσεις και εκατοντάδες μέτρα ή και παραπάνω, ανάλογα με την περίπτωση!
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Ναι, εγώ αναφέρθηκα στο strava που σαν app χωρίς κάποιο σένσορα και με φθηνό κινητό μου δίνει μεγάλη ακρίβεια στις διαδρομές μου. Μικρές βέβαια και μέσα σε έντονα αστικό περιβάλλον αλλά η απόκλιση από το google maps είναι ελάχιστη και απολύτως λογική αφού με το maps σχεδιάζω αναγκαστικά τη διαδρομή με ευθείες.
 

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Από το Strava σε κοντερ με σένσορες (αναφορές από ένα Sigma Rox 10, ένα Polar Μ κάτι, και από Bryton 410) έχουμε παρατηρήσει μέχρι -1,5 χ/ω απόκλιση από το app του Strava (χωρίς σένσορες) το οποίο δίνει πάντα μικρότερη μωτ. Εκεί που τα κάνει μπάχαλο χωρίς αντίστοιχα μπλιμπλίκια να του δίνουν στοιχεία (λογικό) είναι στην εκτίμηση watt και θερμίδων για όποιον ασχολείται μ' αυτά τα νούμερα.
 

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Πρόσφατο παράδειγμα το Strava έτρεχε από iPhone 7 plus χωρίς σένσορες με wifi, και data ανοιχτά και παρατίθεται και η καταγραφή από ROX της Sigma. Eκεί που επίσης το χάνει είναι στις μεγάλες ταχύτητες στανταράκι ότι μετα τα 50 χ/μωτ γράφει ότι θέλει.

Sigma Comp.png Strava Comp.png
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
υποψιάζομαι το θέμα είναι στον τρόπο υπολογισμού.
αν πχ μια εφαρμογή πάρει 10 διαδοχικά στίγματα για να βγάλει μέσο όρο ενώ μια άλλη πάρει 2 διαδοχικά , η δεύτερη θα γράψει ότι να ναι.
αν αντίστροφα η μία εφαρμογή παρεί 1000 δείγματα (ή δείγματα που αντιστοιχούν σε 10 δευτερόλεπτα κίνησης) για να είναι πιο ακριβής , θα βγάλει συγκρατημένη μέγιστη ταχύτητα.
εκεί που θέλει περισσότερη εμβάθυνση είναι στο πως βγάζουν διαφορετική μέση ταχύτητα χωρίς να βγάλουν διαφορετική απόσταση και χρόνο.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Πάντως να υποθέσω πως όλοι το στράβα χρησιμοποιείτε, δεν υπάρχει άλλο app καλύτερο.
εκεί που θέλει περισσότερη εμβάθυνση είναι στο πως βγάζουν διαφορετική μέση ταχύτητα χωρίς να βγάλουν διαφορετική απόσταση και χρόνο.
Αν έχω καταλάβει καλά το strava αφαιρεί τις στάσεις. Αυτός είναι ο λόγος που σε μένα μου βγάζει μεγαλύτερη μέση ταχύτητα (πάνω από 17χλ/ω αντί για 15 χλμ/ω) σε σχέση με άλλες εφαρμογές.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
σκέφτομαι... (μλκ θα γράψεις)
να δοκίμαζα να περάσω από το απέναντι βουνό ;
ασούμε μέχρι το καταφύγιο στο μπάφι ;
ή μήπως το γαμάμε στα όρθια , να πάω μέχρι τατόι ;
ή μηπως να κόψω τις μλκς να κάνω γύρο πεντέλης ;
 

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Υπάρχουν και άλλες όπως το Cadence (θέλει σένσορες) το Komoot, Training Peaks, MapMyRide κ.α., η διαφορά με το strava είναι ότι υπήρχε εκεί πριν από πολλά άλλα και έχει τεράστια διάδοση.

To strava ναι λειτουργεί με auto pause αλλά παρόλο αυτά κάνει αρκετά λάθη χωρίς να είναι κάποιο έξτρα μπλιμπλίκι ματσαρισμένο πάνω του ή αν το κομπιουτεράκι δεν έχει τη δυνατότητα να συνεργαστεί άμεσα μαζί του.

Έχω παράδειγμα από ανάβαση που λόγο πολλών δέντρων στην διαδρομή ουσιαστικά κατέγραψε ότι ήθελε για περίπου 40 λεπτά μιζέριας, πόνου και ιδρώτα. Και ήταν λογικό δεν είχαμε καν σήμα τηλεφωνίας!

Ακόμα και τα κομπιουτεράκια που βασίζονται σε GPS tracking βγάζουν πολλές φορές ότι θέλουν. Ένας σένσορας για ταχύτητα και cadence λύνει όλα τα προβλήματα με ελάχιστο κόπο εγκατάστασης και ρυθμίσεις. Μπορείς να τα ανεβάσεις μετά.

Προσωπικά ενώ είχα λογαριασμό περίπου 5 χρόνια το έτρεχα σπάνια και άρχισα να καταγράφω συστηματικά τον τελευταίο μήνα, μόνο και μόνο ως backup database και για την περίπτωση που κάποιοι φίλοι που ταιριάζουν τα χνώτα μας και τα κυβικά μας βγάλουν βόλτα που με παίρνει να ακολουθήσω αξιοπρεπώς χωρίς να γίνομαι άγκυρα στο γκρουπ.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top