Ποδήλατο




Μηνύματα
18.933
Reaction score
13.306
Ναι, τώρα δεν βρέχει, αν και πολλοί γεμίζουν με νερά τους δρόμους... τους λείπει η βροχή φαίνεται! :geek:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
Αγόρια που ανηφορίζετε στην Πάρνηθα, αυτόν τον πετύχατε σε κάποια από τις αναβάσεις σας; :biggrin:
1624463428561.png

(Marc Cavendish)
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Έλα ρε ο Cavendish Αθήνα... να ξέρουμε άμα τον δούμε να τον σπριντάρουμε τον άσχετο
Εγώ σε μια κατηφόρα εδώ παρακάτω πήγα να τον περάσω.
Αλλά μετά θυμήθηκα που μου είπε ο @ZaBBalos να μην τρέχω και έκοψα.
 


Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Πριν ενάμιση μήνα ήταν στην Αθήνα, όποιος πρόλαβε να τον περάσει, πρόλαβε... next time :geek:

“Ξέρεις τι έχει κάνει μεγάλη ζημιά στους αγώνες;” Δεν περιμένει απάντηση…
“Τα βατόμετρα! Τώρα όλοι ξέρουν ακριβώς σε τι ένταση μπορούν να πάνε ανάλογα με την κλίση και δεν ξεφεύγουν ούτε βατ. Γνωρίζουν ότι για να βγάλουν την ανηφόρα και να μην σκάσουν, μπορούν να πάνε για τόση ώρα με τόσα βατ. Έχουν συνεχώς τα μάτια στο βατόμετρο και δεν ξεφεύγουν ούτε λεπτό! Κι αυτό κάνει τον αγώνα σχεδόν βαρετό. Τα βατόμετρα είναι εκπληκτικά για την προπόνηση αλλά στους αγώνες κόβουν τον αυθορμητισμό.
Δεν πρόκειται να πατήσεις, να κάνεις μια επίθεση αν ξέρεις πως ανεβάζοντας τα βατ σου για μερικά χιλιόμετρα θα σκάσεις πιο κάτω. Κι αυτό σου στερεί τον αυθορμητισμό, το παιχνίδι, τον αγώνα.
"

Ένα απόσπασμα από τη συνέντευξη που έβαλε παραπάνω ο Σώτος όπου δείχνει πόσο βασικό είναι το βατόμετρο όταν χρησιμοποιηθεί σωστά. Έβαλα ένα στο ποδήλατο πριν μερικές μέρες και δεν το μετάνιωσα στιγμή. Η λογική του τύπου γίνε πρώτα καλός και μετά πάρε βατόμετρο υπ όψην είναι εντελώς λανθασμένη αρκεί το εργαλείο αυτό να χρησιμοποιηθεί σωστά.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Τώρα που το συνήθισα και εγω δεν το αλλάζω, είναι όντως εργαλείο το βατόμετρο και βελτιώνει σημαντικά τη προπόνηση.
Ανάλογα των συνθηκών αυτό που κοιτάω πολύ συχνά πάει με αυτή τη σειρά, βατόμετρο, hr, cadence.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
Η λογική του τύπου γίνε πρώτα καλός και μετά πάρε βατόμετρο υπ όψην είναι εντελώς λανθασμένη αρκεί το εργαλείο αυτό να χρησιμοποιηθεί σωστά.
Η λογική της σωστής χρήσης κάθε εργαλείου, με βρίσκει σύμφωνο.

Στο σημείο της χρήσης του βατόμετρου, διαφωνώ, κυρίως διότι τα συνολικά δεδομένα που παρέχει θέλουν μια κάποια εξειδίκευση για τη σωστή ερμηνεία κι ανάλυσή τους και, κατά συνέπεια, για τη χρήση τους προς βελτίωση των επιδόσεων του ποδηλάτη. Τέτοια εξειδίκευση κατέχουν συνήθως οι προπονητές ποδηλασίας και σπανιότερα οι ερασιτέχνες ποδηλάτες (εξαιρούνται οι εξωγήινες μπάμιες :tongue: ).

Η χρήση του βατόμετρου σε in-doors προπονήσεις επιβάλλεται, αλλά αυτή είναι μια εντελώς άλλη ιστορία.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Δεν είμαι εξωγήινος, είμαι ο άνθρωπος της διπλανής πόρτας, έχω τις ίδιες ανάγκες.
Γελάω, χαίρομαι, κλαίω και γιορτάζω τα γενέθλια σαν φυσιολογικός άνθρωπος :tongue:

MVIMG_20200619_132735-01.jpeg
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.111
Δεν είμαι εξωγήινος, είμαι ο άνθρωπος της διπλανής πόρτας, έχω τις ίδιες ανάγκες.
Γελάω, χαίρομαι, κλαίω και γιορτάζω τα γενέθλια σαν φυσιολογικός άνθρωπος :tongue:

View attachment 216302
Χρόνια πολλά, Χρήστο!

Είσαι ο πρώτος που εύχομαι και λέω ότι θα σε κεράσω εγώ αν βγούμε έξω... :biggrin:
 




bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Αν βγείτε έξω για ποδηλασία; Εάν ναι, μάλλον δεν θα κεράσεις εσύ, θα σε κεράσει τη σκόνη του! :roflmao:
Και αφού φτάσω πρώτος στο προορισμό θα έχω τη άνεση να παραγγείλω και να κεράσω ότι θέλω εγώ... :lolsign:
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top