Ποδήλατο

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.875
Reaction score
20.366
@symos Καλή η φθηνή λύση που πρότεινε ο @bretsos. Στη θέση σου θα έπαιρνα το ακριβότερο - με το κεφάλι μας, δεν παίζουμε. :)
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Αυτό θα πρότεινα ως ποιότητα και ασφάλεια, υπάρχει και αυτο ως φθηνή λύση
Σ'ευχαριστώ πολύ!

Υπάρχει βέβαια το πρόβλημα ότι δεν τα βρίσκω κάπου στην Ελλάδα. Μόνη λύση θα ήταν να δώσω τα 25€ για express delivery από το bike24 για να το έχω μέχρι την Παρασκευή. Αλλά το φοβάμαι να δώσω τόσα λεφτά (144€ θα βγει το mojito με express delivery) χωρίς να το έχω δοκιμάσει καθόλου. Είπαμε, έχω και λίγο "ιδιαιτερότητα" 😝

Εκτός αν βρω κάτι πραγματικά πολύ φθηνό να κάνω τη δουλειά μου για τις επόμενες εβδομάδες (με κάποια έστω minimum ασφάλεια) και μετά με άνεση χρόνου πάρω κάτι καλύτερο.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Μέτρα με μεζούρα το κεφάλι και θα σου πω ακριβώς τι μέγεθος να παραγγείλεις.
Όσο αφορά τη ασφάλεια που αναφέρει ο @wizzy έχει απόλυτο δίκιο.
Είχα το mojito και βγήκα αλώβητος από πολύ σοβαρό ατύχημα, έχοντας αυτή τη δυσάρεστη εμπειρία προχώρησα στη αγορά του kask Protone.
Μη σε πιάνουν τσιγκουνιες σε τέτοιου είδους αγορές ;)
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Μέτρα με μεζούρα το κεφάλι και θα σου πω ακριβώς τι μέγεθος να παραγγείλεις.
OK, θα το κάνω το βράδυ και θα σου πω. Αν δεν είμαι εκτός προδιαγραφών 😅
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Από που στέλνει το bike24? Θα υπάρχει πρόβλημα με τελωνεία και ΦΠΑ?
Από Ευρώπη στέλνει απ'ότι φαίνεται, οπότε δεν τίθεται θέμα:

"The order is delivered excl. VAT. In addition to the calculated Bike24 shipping costs customers not living in the EU have to pay the national VAT and duty in their country for the imported goods."
 

Μηνύματα
18.936
Reaction score
13.309
Έβαλες το μόνο κομμάτι που δεν ενδιαφέρει τους κατοίκους της ΕΕ όμως (η υποσημείωση 2 αφορά χώρες εκτός ΕΕ)! :gamer:

Το bike24 είναι γερμανικό, δεν υπάρχει θέμα, όλα μέσα είναι...

ΥΓ. Το mojito το έχω τρία χρόνια, άψογο... (πέρα από το ό,τι ξεκόλλησε ένα από τα αυτοκόλλητα του, μετά από τόση χρήση).
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
@ZaBBalos Όλοι από εκεί ψωνίζουμε χωρίς πρόβλημα, αυτό το διάστημα έχει και καλοκαιρινές προσφορές, κάποιες από αυτές είναι πολύ καλές.
Επίσης δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα από wiggle, (Αγγλία) είναι όλα πληρωμένα από αυτούς, απλά μόλις φτάσουν Ελλάδα σε παίρνουν τηλ. από τελωνείο για ένα τυπικό τσεκ.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Έβαλες το μόνο κομμάτι που δεν ενδιαφέρει τους κατοίκους της ΕΕ όμως (η υποσημείωση 2 αφορά χώρες εκτός ΕΕ)! :gamer:
Λέει πως οι πελάτες που ΔΕΝ είναι στην ΕΕ θα πρέπει να πληρώσουν και δασμούς. Εσύ από αυτό δεν καταλαβαίνεις πως αυτοί που είναι στην ΕΕ δεν πληρώνουν; Εγώ αυτό κατάλαβα.
 

Μηνύματα
18.936
Reaction score
13.309
Λέει ότι για τους πελάτες εκτός ΕΕ δεν συμπεριλαμβάνεται το ΦΠΑ και πρέπει να πληρώσουν και δασμούς (ανάλογα με την νομοθεσία προφανώς κάθε χώρας). Για τους πελάτες εντός ΕΕ ο ΦΠΑ είναι ενσωματωμένος στην τιμή, και δασμοί δεν υπάρχουν (αφού το μαγαζί είναι στην ΕΕ), ενώ στην λίστα της σελίδας αυτής φαίνονται και τα κόστη αποστολής.

Ποιο είναι το μπέρδεμα;

 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Πλέον δεν είναι θέμα δασμών αλλά φπα. Με τη νέα νομοθεσία θα πρέπει να χρεώνεται ο φπα της εκάστοτε χώρας υποδοχής ή η διαφορά από τη χώρα αποστολής. Αν αυτός χρεωθεί κατά την παραγγελία έχει καλώς αν και δέμα από κίνα πλήρωσα ξανά φπα στα ελτα όταν παρέλαβα.
 

Μηνύματα
14.870
Reaction score
20.414
χρεώνεται κατά την παραγγελία
μην αγχώνεστε με bike24 και wiggle .
η τιμή που βλέπετε και πληρώνεται είναι τελική με τα προιόντα στην πόρτα σας
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Μέτρα με μεζούρα το κεφάλι και θα σου πω ακριβώς τι μέγεθος να παραγγείλεις.
61,5, τι κερδίζω; 😋

Άρα δεν τίθεται θέμα αν στην Kask θα είμαι στο Large, το ερώτημα είναι αν το Large (59-62) θα μου κάνει ή θα είναι οριακό.

Μήπως καλύτερα να πάω σε μια άλλη μάρκα σε XL (χοντρικά 60-64); Δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές βέβαια, αλλά υπάρχουν κάποιες, όπως αυτό:

Θεωρώ ότι στο XL αποκλείεται να έχω θέμα.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Είσαι σίγουρος για τη μέτρηση που πήρες?
Πως μέτρησες?
Με κάτι τέτοιο?
unnamed.jpg


Έχω 57,5 cm κεφάλι και στη kask χρησιμοποιώ το M 52-58cm με χώρο για καπέλο ή σκουφάκι και με αρκετά κλικ προσαρμογής.
Αν η μέτρηση που πήρες είναι ακριβής θα είσαι κομπλέ με το L 59-62cm

Για μεγαλύτερη σιγουριά μπορείς να πας σε αυτό το Κατάστημα να δοκιμάσεις ή και να αγοράσεις
 
Last edited:

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Είσαι σίγουρος για τη μέτρηση που πήρες?
Πως μέτρησες?
Με κάτι τέτοιο?
Ναι, με τέτοια μεζούρα. Τώρα σίγουρος, τι να σου πω. Το έκανα και λίγο πιο πάνω, λίγο πιο κάτω να δω αν αλλάζει κάτι αλλά όχι, εκεί ήταν. 61 και κάτι, 61,5 όταν την κράταγα χαλαρά.

Στον κεφάλα το είδα ότι τα έχει στο site, αλλά λένε "μη διαθέσιμο αυτή τη στιγμή".

Anyway, σε κάθε περίπτωση σας ευχαριστώ για τη βοήθεια και τις πληροφορίες! Θα κάνω κι άλλη έρευνα σήμερα και αύριο και θα δω τι θα παραγγείλω και από που.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Μετά από 40.000χλμ. αποφάσισα να κάνω συντήρηση στα πετάλια μου.
Ίσως θα έπρεπε λίγο νωρίτερα αλλά δεν έβρισκα το λόγο, η λειτουργία όλα αυτά τα χλμ. ήταν άψογη, σμούθ και χωρίς τζόγο στα ρουλεμάν.
Καθάρισμα, γρασάρισμα και πάμε για άλλα τόσα χλμ!! :)
IMG_20210803_223813.jpg
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Αυτή είναι η τελευταία διαδρομή που έκανα προχθές.

Κάτι μου λέει πως την επόμενη φορά που θα την κάνω (όποτε κι αν είναι αυτό) θα είναι δυστυχώς ΠΟΛΥ καταθλιπτικά 😢

Screenshot_20210804-001119_Strava.jpg
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Δυστηχως, ο τελευταίος πανέμορφος πνεύμονας στη Αττική μας τελείωσε...
Ατελείωτες ποδηλατικές προπονήσεις στη περιοχή, δεν νομίζω να το αντέξω ξανά...
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Ο τόπος που μεγάλωσα είναι η Ηλιουπολη. Μέχρι το 1998 όλο το βουνό ήταν συγκρίσιμο με το δάσος της Καισαριανης σε ομορφιά, και σχεδόν καθημερινά χειμώνα-καλοκαίρι ήμουν πάνω. 22 Ιουλίου του 98 αυτο το υπέροχο δάσος καταστράφηκε, κάηκαν τότε και 3 πυροσβέστες με το πυροσβεστικό που τους περικύκλωσε η φωτιά.

Έκανα να πάω εκεί πάνω στο βουνό 20 χρόνια, δεν το άντεχα. Ακόμα και τώρα όποτε περνάω θυμάμαι το πριν που ποτέ δεν φεύγει από τα μάτια μου. Σας εύχομαι κουράγιο, θα είναι δύσκολα δυστυχώς. Κρίμα, κρίμα, κρίμα..
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Service Day 2.

Αλλαγή καλώδια, ντίζες, τακάκια και ταινία τιμονιού.
Ωραία και μες τη αδρεναλίνη η ταχύτητα, πρέπει όμως να σταματάμε με ασφάλεια, όχι στα ντουβάρια ή πίσω από λεωφορεία... :roflmao: :lolsign:
IMG_20210804_113436.jpg
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.307
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top