Ποδήλατο

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
To 3000 θα έχουμε και εμείς τέτοιο ποδηλατοδρομο https://www.carandmotor.gr/nea/aytos-pio-syghronos-podilatodromos-planiti-video

Επισης κάτι που αφορά προπονητηριο

Τουλάχιστον εσείς έχετε ποδηλατοδρόμιο. Άπιαστο όνειρο στο νησί μας...
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
Στο καπάκι που παράτησα το Κάνυον σπίτι , πλύθηκα ντύθηκα και πήρα το τρεκινγκ για να πεταχτω μέχρι mall και golden hall
Χάος.
Τεράστιο τιμόνι , όρθια θέση , αργό βαρύ τα πάντα όλα .
Έκανα αλλά 12 χλμ πόσο βγήκε και ήταν σα να έκανα 25 με το κόκκινο. Άσε που δεν μπορούσα να περάσω ανάμεσα στα αυτοκίνητα. Δεν κάνουν αυτά τα ποδήλατα για την κίνηση ξεκάθαρα πραμματα , ούτε για μεγάλες αποστάσεις .
Αυτά είναι για τίποτα γερμανιες , Τρίκαλα Λάρισα και τέτοια , ισαδακια με ποδηλατοδρόμους.
Ναι μεν ντύνεσαι σαν άνθρωπος αλλά αν συνηθίσεις στο κουρσάκι θέλει πολλά λεφτά για να φτιάξεις ένα μη σκυφτό ποδήλατο καθημερινών μετακινήσεων.
Σίγουρα μέχρι 10 κιλά (δηλαδή αν ντε και καλά ανάρτηση θα πέσει πολύ κάρβουνο) αν κρατήσεις ίσιο τιμόνι θέλει πολύ πιο στενό από το στάνταρ της κατηγορίας , πολύ καλούς τροχούς και 30 32 το πολύ λάστιχο.
Η αλλάζεις πόλη και πας εκεί που το ποδήλατο δεν χρειάζεται να κυκλοφορεί ανάμεσα στα οχήματα.

Ενυγουει, πήγα και ήρθα σε αστείο χρόνο για την κίνηση που είχε , στο αυτοκίνητο ήθελα άλλη μισή ώρα στο δρόμο για πλάκα.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.320
Για να ξέρς πάντως, σε πατάω και εσένα και το κόκκινο κάνυον με το θκόμ τρεκινκ :roflmao: :lolsign:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.107
Δεν ξέρω αν το έχετε προσέξει. Το χρησιμοποιεί ήδη σιωπηλά κάποια pro ομάδα.

2022-classified-powershift-rear-hub-1.jpg



What is it?
The Classified Powershift is a wireless two-speed rear hub that connects either to your electronic shifter or a separate shift button fitted to the handlebars using Bluetooth. Inside the hub, two gears can be found. The first is a 1:1 ratio, essentially transferring the same gear as if it didn't exist. The second is a 1:0.686 ratio, effectively reducing the size of the front chainring by 31.4 per cent, which in reality would mean a 52T front chainring is accompanied by a 'virtual' chainring of 36T.

This is then paired with a cassette and rear derailleur, just like on any other bike, allowing for the standard 2X 11-speed (or 12-speed) setup, but without the need for the front derailleur and double chainset.

Why use it?
One of the likely reasons for Uno-X to use the product in racing is for the aerodynamic improvement. The removal of the front derailleur and double chainset - replacing it with a single chainring - means fewer products are outboard of the bike's centreline, theoretically removing them from the flow of the wind. This is a technique widely adopted by time triallists for the same reasons.

In addition, given the frequency of chain drops experienced by teams during this year's Spring Classics, it would make sense for the team to want to reduce the chances of this happening. The ability to switch to a 1X chainring - potentially with a narrow-wide chainring and even a clutched derailleur - would vastly reduce the potential for a dropped chain on rougher terrain; a benefit enjoyed by gravel and mountain bike riders using similar 1X setups.
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Η εγγύηση της Trek στα carbon ( κι όχι μόνο) είναι ισόβια. Το θέμα είναι να δεχτούν την εκάστοτε περίπτωση ως δική της υπαιτιότητα. Στις ΗΠΑ είναι πιο σκληροί. Στην ΕΕ είναι λίγο πιο συζητήσιμοι. Μετράει και το πώς θα δικαιολογήσει το πρόβλημα ο τοπικός αντιπρόσωπος. Από αυτό είμαι καλυμμένος.
Περαστικά εύχομαι αφενός, ωστόσο έχει μεγάλο ενδιαφέρον η κίνηση σου αυτή για εμάς τους υπόλοιπους είδωμεν... πιστεύω θα κερδίσεις γιατί είναι αμερικάνοι
Δεν ξέρω αν το έχετε προσέξει. Το χρησιμοποιεί ήδη σιωπηλά κάποια pro ομάδα.

View attachment 251498


What is it?
The Classified Powershift is a wireless two-speed rear hub that connects either to your electronic shifter or a separate shift button fitted to the handlebars using Bluetooth. Inside the hub, two gears can be found. The first is a 1:1 ratio, essentially transferring the same gear as if it didn't exist. The second is a 1:0.686 ratio, effectively reducing the size of the front chainring by 31.4 per cent, which in reality would mean a 52T front chainring is accompanied by a 'virtual' chainring of 36T.

This is then paired with a cassette and rear derailleur, just like on any other bike, allowing for the standard 2X 11-speed (or 12-speed) setup, but without the need for the front derailleur and double chainset.

Why use it?
One of the likely reasons for Uno-X to use the product in racing is for the aerodynamic improvement. The removal of the front derailleur and double chainset - replacing it with a single chainring - means fewer products are outboard of the bike's centreline, theoretically removing them from the flow of the wind. This is a technique widely adopted by time triallists for the same reasons.

In addition, given the frequency of chain drops experienced by teams during this year's Spring Classics, it would make sense for the team to want to reduce the chances of this happening. The ability to switch to a 1X chainring - potentially with a narrow-wide chainring and even a clutched derailleur - would vastly reduce the potential for a dropped chain on rougher terrain; a benefit enjoyed by gravel and mountain bike riders using similar 1X setups.
Το έχουμε προσέξει... μόνο με συμβατούς τροχούς της ίδιας εταιρείας...
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Στο καπάκι που παράτησα το Κάνυον σπίτι , πλύθηκα ντύθηκα και πήρα το τρεκινγκ για να πεταχτω μέχρι mall και golden hall
Χάος.
Τεράστιο τιμόνι , όρθια θέση , αργό βαρύ τα πάντα όλα .
Έκανα αλλά 12 χλμ πόσο βγήκε και ήταν σα να έκανα 25 με το κόκκινο. Άσε που δεν μπορούσα να περάσω ανάμεσα στα αυτοκίνητα. Δεν κάνουν αυτά τα ποδήλατα για την κίνηση ξεκάθαρα πραμματα , ούτε για μεγάλες αποστάσεις .
Αυτά είναι για τίποτα γερμανιες , Τρίκαλα Λάρισα και τέτοια , ισαδακια με ποδηλατοδρόμους.
Ναι μεν ντύνεσαι σαν άνθρωπος αλλά αν συνηθίσεις στο κουρσάκι θέλει πολλά λεφτά για να φτιάξεις ένα μη σκυφτό ποδήλατο καθημερινών μετακινήσεων.
Σίγουρα μέχρι 10 κιλά (δηλαδή αν ντε και καλά ανάρτηση θα πέσει πολύ κάρβουνο) αν κρατήσεις ίσιο τιμόνι θέλει πολύ πιο στενό από το στάνταρ της κατηγορίας , πολύ καλούς τροχούς και 30 32 το πολύ λάστιχο.
Η αλλάζεις πόλη και πας εκεί που το ποδήλατο δεν χρειάζεται να κυκλοφορεί ανάμεσα στα οχήματα.

Ενυγουει, πήγα και ήρθα σε αστείο χρόνο για την κίνηση που είχε , στο αυτοκίνητο ήθελα άλλη μισή ώρα στο δρόμο για πλάκα.
Όταν τα έλεγα ακριβώς δαφτα όλο να σκευρώσεις μου ήθελες, ήσουν αρνητής του fitness :sneaky:.

Fitness για τη πόλη που έχει 30 τροχό, ποιο μικρό τιμονακι, καρμπονάκι, ποιο αναπαυτική σέλα και νορμάλ πετάλια. Τα έχω γράψει τέτοια μοντελάκια από παλαιοτερα. Special deal για όποιον το πάρει για πολλά καθημερινα παιχνίδια
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.107
Περαστικά εύχομαι αφενός, ωστόσο έχει μεγάλο ενδιαφέρον η κίνηση σου αυτή για εμάς τους υπόλοιπους είδωμεν... πιστεύω θα κερδίσεις γιατί είναι αμερικάνοι
Ο λόγος που αγόρασα Trek πριν 10+ χρόνια, τότε που είχα βλέψεις επιστροφής στους αγώνες αλλά τα σχέδια καταστράφηκαν, ήταν το after sale service. Η εγγύηση ήταν κάτι που δεν σκεφτόμουν έντονα γιατί αν συνέχιζα θα είχα αλλάξει 3-4 ποδήλατα ως τώρα. :biggrin:

Ο λόγος για την αυστηρότητα των εταιρειών στην ισόβια εγγύηση είναι επειδή όσοι τρώνε τούμπες και τα σπάνε, το "κρύβουν" και προσπαθούν να αποδείξουν ότι έφταιγε το πλαίσιο. Στο 90% των περιπτώσεων (οι εταιρείες) μπορούν να βρουν την πραγματική αιτία της αστοχίας. Μπορεί όμως κάποιος τυχερός να κερδίσει με κομπίνα, όπως και κάποιος καντέμης να αποκλειστεί παρόλο που δεν λέει ψέματα.

Δεν είχα πέσει ποτέ με το ποδήλατο αυτό, ούτε το έχω χτυπήσει κάπου. Το turbo trainer το ζορίζει περισσότερο αλλά δεν είναι αιτία για να σπάσει αν οι προδιαγραφές που δίνουν είναι αληθινές. Τα παιδιά στο Cyclist τα ξέρω. Ο ένας είναι φίλος μου από τα 80s. Είναι με το μέρος μου στην επαφή με έξω κι έχω ένα καλό ξεκίνημα στην υπόθεση.

Αν δουλέψει η εγγύηση, θα συνεχίσει η Trek να με έχει αφοσιωμένο πελάτη για τον γιο μου και τους φίλους μου που συμβουλεύω. Τη σύζυγο δεν τη βάζω γιατί έχει ήδη Trek. :)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.320
Εγω πάντως σαν βλάχος ισχυρογνώμων επιμένω πως τα turbo trainers που κλειδώνουν το σκελετό είναι καταστροφικά για το πλαίσιο.
Έχετε δει ποτέ σε βίντεο το ζόρισμα και τη ταλάντωση που δέχετε το ψαλίδι και οι αντιρίδες τη ώρα του πατήματος?
Στο δρόμο ή δυνάμεις αυτές εκτονώνονται στη ταλάντωση όλου του συνόλου, στο trainer τα παίρνει όλα ο σκελετός.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Πάρτε rollers να σωθείτε, λέμε! Αυτό έκανα εγώ!

Υ.Γ.: Πήρα νέο μοντέλο.8-)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.320
Εκεί έχω καταλήξει και εγώ Γιώργη
Για δώσε info, τι πήρες?
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Elite Nero.

Σας χρωστάω αναλυτικό post, κάντε λίγη υπομονή.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
Όταν τα έλεγα ακριβώς δαφτα όλο να σκευρώσεις μου ήθελες, ήσουν αρνητής του fitness :sneaky:.

Fitness για τη πόλη που έχει 30 τροχό, ποιο μικρό τιμονακι, καρμπονάκι, ποιο αναπαυτική σέλα και νορμάλ πετάλια. Τα έχω γράψει τέτοια μοντελάκια από παλαιοτερα. Special deal για όποιον το πάρει για πολλά καθημερινα παιχνίδια
Εξακολουθώ να διαφωνώ στο τιμόνι , στο fitness το ίσιο εξακολουθεί να είναι φαρδύτερο του κλασσικού κριαριού και στην Αθήνα αυτό είναι μεγάλο μείον. Τώρα αν ντε και καλά ίσιο και ψηλότερη θέση οκ πάσο είναι νεξτ μπεστ θινκ.
Η τελική επιλογή έχει να κάνειε την απόσταση στην καθημερινότητα. Για πάνω 10χλμ απόσταση η ταχύτητα και η ευελιξία αποκτούν σημαντικό ρόλο (εκτός αν υπάρχει περίσσεια χρόνου οπότε γίνονται αδιάφορα )
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.112
Reaction score
30.056
Στο καπάκι που παράτησα το Κάνυον σπίτι , πλύθηκα ντύθηκα και πήρα το τρεκινγκ για να πεταχτω μέχρι mall και golden hall
Χάος.
Τεράστιο τιμόνι , όρθια θέση , αργό βαρύ τα πάντα όλα .
Έκανα αλλά 12 χλμ πόσο βγήκε και ήταν σα να έκανα 25 με το κόκκινο. Άσε που δεν μπορούσα να περάσω ανάμεσα στα αυτοκίνητα. Δεν κάνουν αυτά τα ποδήλατα για την κίνηση ξεκάθαρα πραμματα , ούτε για μεγάλες αποστάσεις .
Αυτά είναι για τίποτα γερμανιες , Τρίκαλα Λάρισα και τέτοια , ισαδακια με ποδηλατοδρόμους.
Ναι μεν ντύνεσαι σαν άνθρωπος αλλά αν συνηθίσεις στο κουρσάκι θέλει πολλά λεφτά για να φτιάξεις ένα μη σκυφτό ποδήλατο καθημερινών μετακινήσεων.
Σίγουρα μέχρι 10 κιλά (δηλαδή αν ντε και καλά ανάρτηση θα πέσει πολύ κάρβουνο) αν κρατήσεις ίσιο τιμόνι θέλει πολύ πιο στενό από το στάνταρ της κατηγορίας , πολύ καλούς τροχούς και 30 32 το πολύ λάστιχο.
Η αλλάζεις πόλη και πας εκεί που το ποδήλατο δεν χρειάζεται να κυκλοφορεί ανάμεσα στα οχήματα.

Ενυγουει, πήγα και ήρθα σε αστείο χρόνο για την κίνηση που είχε , στο αυτοκίνητο ήθελα άλλη μισή ώρα στο δρόμο για πλάκα.
Πάρε ένα σπαστό όπως αυτό με το οποίο είπα να πάω στο γραφείο σήμερα (Oyama Rockaway 10ετιας που μου το οικειοποιήθηκε ο μικρός γιατί... είναι κόκκινο) και θα πεις τι ωραίο είναι το τρεκινγκ αντί της κουδουνίστρας. Problem solved!

IMG_20220518_093431.jpg


Βέβαια σε όρθια θέση πας άνετος.

(όμως .. και slik λαστιχάκι - πίσω δεν μπόρεσα να ξαναβρώ-και στενή σέλα - που γκρινιάζει ο μικρός ότι δεν θα δω εγγόνια - και 9 γρανάζια)
 

sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
To 3000 θα έχουμε και εμείς τέτοιο ποδηλατοδρομο https://www.carandmotor.gr/nea/aytos-pio-syghronos-podilatodromos-planiti-video
Πάντως στην γενέτειρα μου προβλέπεται να αποκτήσουν μια διαδρομή περί τα 60Km !

(ελληνικής σχεδίασης και κατασκευής – αν καταλαβαίνω καλά – με ότι αυτό μπορεί να συνεπάγεται…)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.320
Εξακολουθώ να διαφωνώ στο τιμόνι , στο fitness το ίσιο εξακολουθεί να είναι φαρδύτερο του κλασσικού κριαριού και στην Αθήνα αυτό είναι μεγάλο μείον. Τώρα αν ντε και καλά ίσιο και ψηλότερη θέση οκ πάσο είναι νεξτ μπεστ θινκ.
Η τελική επιλογή έχει να κάνειε την απόσταση στην καθημερινότητα. Για πάνω 10χλμ απόσταση η ταχύτητα και η ευελιξία αποκτούν σημαντικό ρόλο (εκτός αν υπάρχει περίσσεια χρόνου οπότε γίνονται αδιάφορα )
Αγαπώ το τρόπο που σκέφτεσαι, ήθελα απλά να το πω... :biggrin:
Πάντως στην γενέτειρα μου προβλέπεται να αποκτήσουν μια διαδρομή περί τα 60Km !

(ελληνικής σχεδίασης και κατασκευής – αν καταλαβαίνω καλά – με ότι αυτό μπορεί να συνεπάγεται…)
Αυτό με τη ελληνική σχεδίαση και κατασκευή είναι πολύ ανησυχητικό...
 

Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Νέο RTL 715 από την Garmin, με κάμερα αυτή τη φορά για καταγραφή "συμβάντων". Καλοδεχούμενη προσθήκη, αλλά με τουλάχιστον 75% αύξηση της τιμής (με προφανή δικαιολογία την προσθήκη της κάμερας) σε σχέση με το RTL 515 (όταν καν δεν είναι σε προσφορές), και πολύ μεγάλη μείωση της ζωής της μπαταρίας (προφανώς λόγω της κάμερας), δεν το βλέπω να γίνεται και μεγάλη επιτυχία! Μια χαρά είμαι και με το RTL 510 (όσο κρατήσει, κυρίως λόγω της μπαταρίας, ως συνήθως σε τέτοιες συσκευές με ενσωματωμένη μπαταρία).

 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.320
Με τη ευκαιρία θα ήθελα να γκρινίαξω λίγο.
Καλή χρυσή και αγία αυτή η γάρμιν αλλά...
Στο fenix & στο 530 από τότε που τα δουλεύω έχουν έρθει ένα σωρό αναβαθμίσεις, αναβαθμίσεις που ουσιαστικά δεν προσφέρουν κάτι, δεν έχουν κάτι φρέσκο, όλο διορθώσεις, ολόκληρα κατεβατά με διορθώσεις σε ένα προϊόν που ουτο συ άλλος δουλεύει άψογα.
Τι φάση?

Πχ.
Εχθές έσκασε σε εμένα

 
Last edited:

Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Και τα πρώτα reviews... it is bad, don't buy it! (με έξι λέξεις). Τι μλκ έβγαλε η garmin, πιστεύοντας ότι ο κόσμος είναι τόσο χαζός, κι ό,τι να είναι θα το αγοράσει! :headbang:


 


Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Ειδικά για την ανάλυση, που δεν έχει (μα σοβαρά, 1080p30 το 2022; ), την σταθεροποίηση, που δεν έχει (πράγματα που έχουν και action cameras των 50 ευρώ σήμερα), την χάλια εφαρμογή στο κινητό, το σπάσιμο των βίντεο στα 30 δευτερόλεπτα, την μπαταρία που δεν θα φτάσει για μεγάλη έξοδο, το ότι έγινε γκουμούτσα σε όγκο (και διπλάσιο στο βάρος από το απλό 515) και ένα σωρό άλλα θέματα που αναφέρονται στα βίντεο... ουσσστττ!

Άκου 400! :headbang: :roflmao:
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.198
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top