Ποδήλατο


Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
Άι μαρή και εσύ

Λοιπόν για πείτε γνώμες για σέλα
IMG_20220630_085133.jpg

Αισθάνομαι πλέον ότι στο κέντρο η σέλα έχει μαλακώσει/υποχωρήσει αρκετά και ακουμπάω στον πλαστικό σκελετό.

Είναι για αλλαγή υποθέτω, τι να ψάξω;
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Η καινούρια ή Stealth έχει 3 γέφυρες στο άνοιγμα, δεν ξέρω αυτό κατά πόσο έχει σημασία.
Να ξέρς πάντως πως από εταιρεία σε εταιρεία αλλάζουν όλα σχεδόν τα δεδομένα.
Αν είσαι ευχαριστημένος από τη pro θα πρότεινα να ξανά πααίνς σε pro
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
η αλήθεια είναι οτι η συγκεκριμένη με βόλεψε πολύ , τώρα μάλιστα κατάλαβα ίσως το νόημα που είχε η επιλογή στην προηγούμενη δική σου με τις 3 διαφορετικές ποιότητες υλικού , στην περιοχή πχ του μεσαίου υλικού της παλιάς δικής σου είναι το σημείο που μάλλον αστόχησε στην δική μου (μετά από 1.5 χρόνο βέβαια)
αν δεν υπάρχει κάποια πρόταση άλλη δηλαδή παίζει να βάλω την ίδια
 


Μηνύματα
296
Reaction score
546
Τώρα την βγάζει σε δύο νέα μοντέλα την curved και την κανονική.
Performance λέει τα κλασσικά μοντέλα, αντίστοιχο με αυτό που έχεις με ατσάλινα rails.
Οπότε λογικά κοιτάς το pro stealth performance (χωρίς curve).
Έχει και το team με carbon rails.

Στα παλιά μοντέλα τα διακρίνει σε κανονική, carbon και superlight.

Τουλάχιστον αυτό έχω πιάσει!
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
μια πιο ψύχραιμη ματιά σα να έχεις δίκιο.

να δοκίμαζα curved; τι να έχανα , τι να κέρδιζα;
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Όπως τα είπε ο Κωστάκης είναι το πράμα με τις νέες Stealth.
Η Team είναι πχιο αγωνιάρικη και περιορίζει τις μετακινήσεις, η curved δίνει μια παραπάνω στήριξη, ίσως και μια ευχέρεια κινήσεων.
Όσον αφορά τα rails λάθος πίστεψα ότι μπορεί να συμβάλουν στη περαιτέρω απορρόφηση κραδασμών, τα μεταλλικά rails τα καταφέρνουν καλύτερα σε αυτο τον τομέα.
Τα κάρπον rails κάνουν ακόμα πιο ακαμπη και απόλυτη τη αίσθηση και τη θέση οδήγησης.
Επίσης το αφρώδες υλικό σε σχέση με τη παλιά Stealth είναι ελάχιστα πιο μαλακό και πολύ πιο μαλακό σε σχέση με τη prologo Scratch m5 που είχα.
Προσωπικά και μετά από λίγες προπονήσεις με τη pro, έχω να δηλώσω πως η prologo είναι φουλ αγώνας και η pro (παρόλο που πήρα τη Team) πιο πολυθρόνα.
Πιστεύω πως είναι μια εταιρεία που σιάχνει σέλες για όλους, η prologo δεν είναι για όλους, όχι σαν Scratch, γενικά σαν φιλοσοφία.

 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Συγνωμη που επανερχομαι αλλα θα ηθελα τη γνωμη σας αναμεσα στα παρακατω:




Giant στα 1050 € παραδοση σε 1 μηνα, δεν υπαρχει πουθενα για να το δω, δε μπορω να βρω το βαρος του, ο κατασκευαστης δεν ανακοινωνει κατι. Shimano sora, 2×9 speed.

Cqnyon στα 990 με μεταφορικα, παραδοση σε 2 μηνες. Sram apex a1, 1×11 speed, 9,90 κιλα το medium χωρις πεταλια.

Merida speeder 300 2021, ετοιμοπαραδοτο στα 950. Shimano tiagra 2×10 speed. Βαρος με πεταλια και κουδουνι στο μεγεθος 52 10,55 κιλα με ζύγιση παρουσία μου στο κατάστημα.

Τι θα προτείνατε? Ο χρονος παραδοσης δεν ειναι κριτηριο.
Πιθανόν δεν με έδωσες και πολύ σημασία τη προηγούμενη φορά.
Ξανά ρίξε μια ματιά
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Πιθανόν δεν με έδωσες και πολύ σημασία τη προηγούμενη φορά.
Ξανά ρίξε μια ματιά
Το ειδα και μ αρεσει. Το θεμα ειναι ποσο κανει και πως το παραγγέλνω. Δεν ειδα να εχουν online παραγγελιες οπως πχ η canyon
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Το ειδα και μ αρεσει. Το θεμα ειναι ποσο κανει και πως το παραγγέλνω. Δεν ειδα να εχουν online παραγγελιες οπως πχ η canyon
Μπες στο configurator του ποδηλάτου και αφού καταλήξεις παίρνεις κωδικό και πας στο order form. Πρέπει να έχουν μεγάλους χρόνους αναμονής όμως... στείλε μαιλ να ρωτήσεις πρώτα
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Όπως τα είπε ο Κωστάκης είναι το πράμα με τις νέες Stealth.
Η Team είναι πχιο αγωνιάρικη και περιορίζει τις μετακινήσεις, η curved δίνει μια παραπάνω στήριξη, ίσως και μια ευχέρεια κινήσεων.
Όσον αφορά τα rails λάθος πίστεψα ότι μπορεί να συμβάλουν στη περαιτέρω απορρόφηση κραδασμών, τα μεταλλικά rails τα καταφέρνουν καλύτερα σε αυτο τον τομέα.
Τα κάρπον rails κάνουν ακόμα πιο ακαμπη και απόλυτη τη αίσθηση και τη θέση οδήγησης.
Επίσης το αφρώδες υλικό σε σχέση με τη παλιά Stealth είναι ελάχιστα πιο μαλακό και πολύ πιο μαλακό σε σχέση με τη prologo Scratch m5 που είχα.
Προσωπικά και μετά από λίγες προπονήσεις με τη pro, έχω να δηλώσω πως η prologo είναι φουλ αγώνας και η pro (παρόλο που πήρα τη Team) πιο πολυθρόνα.
Πιστεύω πως είναι μια εταιρεία που σιάχνει σέλες για όλους, η prologo δεν είναι για όλους, όχι σαν Scratch, γενικά σαν φιλοσοφία.

Αα με αρέσει αυτή η σέλα όπως τη κόβω. Τη σημειώνω για μελλοντική πιθανή αγορά.

Το ειδα και μ αρεσει. Το θεμα ειναι ποσο κανει και πως το παραγγέλνω. Δεν ειδα να εχουν online παραγγελιες οπως πχ η canyon
Όταν δεις τι ισχύει τιμολογιακά, ρίξε ένα φωνήεν να ξέρουμε. Ενδιαφέρων ποδήλατο ;)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Το ειδα και μ αρεσει. Το θεμα ειναι ποσο κανει και πως το παραγγέλνω. Δεν ειδα να εχουν online παραγγελιες οπως πχ η canyon
Πιστεύω πως θα έχει γύρω στα 150-200€ παραπάν σε σχέση με τα υπόλοιπα.
Υποψιν είναι ουσιαστικά ένα τρέκινγκ με σταθερό πιρούνι, thru axle, 11 speed με 105 ντεραγιέ, τα υπόλοιπα που πόσταρες έχουν λίγο πιο επιθετική οδήγηση κυρίως λόγο stem.
Γενικά είναι καλύτερο σύνολο και αξίζει τη διαφορά χρημάτων, αρκεί να μη σε βγάζει εντελώς μπάτζετ η διαφορά αυτή.

Κάπου, κάπως, κάποτε υπήρχε αντιπρόσωπος εδώ Αθήνα της Stevens
Αα με αρέσει αυτή η σέλα όπως τη κόβω. Τη σημειώνω για μελλοντική πιθανή αγορά.
Μάριε σήμερα πήγα ανάβαση, πολύ άνετη είναι, τόση άνεση δεν τη αντέχω να σε πω τη αλήθεια. :roflmao:
Είχα συνηθίσει να νιώθω ότι έχω σκλήκια ζκώλομ...
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
@Vasilis-dyn το πιο επιθετικό στήσιμο από τις παραπάνω επιλογές είναι αυτό της canyon, αυτό είναι και καλό, είναι όμως και κακό για ένα κορμί που δεν διαθέτει τη ευκαμψία αυτή.
Η επιθετικοτητα βέβαια σημαίνει και ένα γρήγορο σύνολο, χωρίς ιδιαίτερη άνεση.
Πχιός όμως νοιάζεται για τη άνεση, άνετους θέλουμε τους καναπέδες, όχι το ποδήλατο :biggrin:

Edit
Εκτός από τη τιμή του ποδηλάτου υπολόγισε περίπου ακόμα 500 €, πετάλια, ρούχα, παπά, κράνος κλπ
GPS, βατόμετρο, ζώνη hr, cadence και διάφορους αισθητήρες θες?
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.873
Reaction score
20.364
Μάριε σήμερα πήγα ανάβαση, πολύ άνετη είναι, τόση άνεση δεν τη αντέχω να σε πω τη αλήθεια. :roflmao:
Είχα συνηθίσει να νιώθω ότι έχω σκλήκια ζκώλομ...
Από πού την ψώνισες;
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.873
Reaction score
20.364
Από το bike 24
Την απόσταση των sit bones της λεκάνης σου, πώς τη μέτρησες για να ξέρεις ποιου πλάτους μοντέλο να προτιμήσεις;
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Τη μέτρηση αυτή τη έχω κάνει πριν πολλά χρόνια στη specialized, έχουν εκεί ένα εργαλείο που καθιζεις και σε βγάζει τη απόσταση που πατάνε τα κόκαλα.
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Και μάλιστα θα εκπλαγείς με το τι περιμένεις και το τι έχεις. Ακριβώς επειδή έχω μεγάλο άνοιγμα οστών ήταν πολύ δύσκολο να βρω σέλα. Το άνοιγμα μου είναι 143 χιλιοστα, το οποίο σημαίνει ότι η σέλα πρέπει να είναι μίνιμουμ 155.

Οπως κράτα ότι σε εμένα έχω δει ότι αν έχει κενό στη μέση βοηθάει πολύ στον ´¨εξοπλισμό¨ σε μεγάλες διαδρομές.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.244
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top