Ποδήλατο

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.869
Reaction score
20.361
Τη μέτρηση αυτή τη έχω κάνει πριν πολλά χρόνια στη specialized, έχουν εκεί ένα εργαλείο που καθιζεις και σε βγάζει τη απόσταση που πατάνε τα κόκαλα.
Χμ, αυτό το εργαλείο το χρησιμοποίησε ο ποδηλατάς που μου έκανε fitting πριν κάποια χρόνια. Εγώ δεν κράτησα τη μέτρηση, ελπίζω να την κράτησε αυτός!

Και το video που έβαλες, καλό είναι.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.112
Reaction score
30.056
Και μάλιστα θα εκπλαγείς με το τι περιμένεις και το τι έχεις. Ακριβώς επειδή έχω μεγάλο άνοιγμα οστών ήταν πολύ δύσκολο να βρω σέλα. Το άνοιγμα μου είναι 143 χιλιοστα, το οποίο σημαίνει ότι η σέλα πρέπει να είναι μίνιμουμ 155.

Δες το από την αισιόδοξη πλευρά. Θα γεννήσεις μ' έναν πόνο.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Χμ, αυτό το εργαλείο το χρησιμοποίησε ο ποδηλατάς που μου έκανε fitting πριν κάποια χρόνια. Εγώ δεν κράτησα τη μέτρηση, ελπίζω να την κράτησε αυτός!

Και το video που έβαλες, καλό είναι.
Κάνε μια επαλήθευση με το χαρτόνι, μη δείχνεις τυφλή εμπιστοσύνη στους ποδηλατάδες...
Μάριε το άνοιγμα που έχουν οι σέλες στο κέντρο είναι για τη ανακούφιση της περιοχής στο πιρίνεο.
Η σχεδίαση αυτή εντέλει έκανε τις σέλες και αναλώσιμες σε βάθος χρόνου, μαλακώνει ο σκελετός της σέλας, υποχωρεί παραπάνω το άνοιγμα και παύει η σωστή στήριξη και κατανομή του βάρους στη σέλα.
Εμένα οι σέλες με βγάζουν περίπου 1 χρόνο, στη αρχή είναι σχεδόν όλες άβολες επειδή είναι σκληρές, όταν σπάσουν και στρώσουν είναι απόλαυση και μετά ξεκινά η αντίστροφη μέτρηση.
Είμαι βέβαια αναβάτης που ανάλογα των συνθηκών αλλάζω συνέχεια θέση πάνω στη σέλα, μπορεί δλδ σε 500 μέτρα απόσταση να αλλάξω 3-4 φορές θέση πάνω στη σέλα, ανάλογα, ανηφόρα, κατηφόρα, από που πιάνω το τιμόνι κλπ
 


Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
πραγματικός πόλεμος, ωραία πλάνα, στους τελευταίους γύρους πέφτουν κορμιά...

Όλη η τάβλα αυτά τα 500 τελευταία μέτρα που σπριντάρουν, εμπειρία ζωής να καταφέρεις να είσαι μέσα εκεί...
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Όπως τα είπε ο Κωστάκης είναι το πράμα με τις νέες Stealth.
Η Team είναι πχιο αγωνιάρικη και περιορίζει τις μετακινήσεις, η curved δίνει μια παραπάνω στήριξη, ίσως και μια ευχέρεια κινήσεων.
Όσον αφορά τα rails λάθος πίστεψα ότι μπορεί να συμβάλουν στη περαιτέρω απορρόφηση κραδασμών, τα μεταλλικά rails τα καταφέρνουν καλύτερα σε αυτο τον τομέα.
Τα κάρπον rails κάνουν ακόμα πιο ακαμπη και απόλυτη τη αίσθηση και τη θέση οδήγησης.
Επίσης το αφρώδες υλικό σε σχέση με τη παλιά Stealth είναι ελάχιστα πιο μαλακό και πολύ πιο μαλακό σε σχέση με τη prologo Scratch m5 που είχα.
Προσωπικά και μετά από λίγες προπονήσεις με τη pro, έχω να δηλώσω πως η prologo είναι φουλ αγώνας και η pro (παρόλο που πήρα τη Team) πιο πολυθρόνα.
Πιστεύω πως είναι μια εταιρεία που σιάχνει σέλες για όλους, η prologo δεν είναι για όλους, όχι σαν Scratch, γενικά σαν φιλοσοφία.

δεν έχει curved στα 142mm ...
kurwaaaaaa........
ας περιμένω λίγο αλλιώς θα πάρω την ίσια
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Έχει σε κάρβουνο
Όλη η τάβλα αυτά τα 500 τελευταία μέτρα που σπριντάρουν, εμπειρία ζωής να καταφέρεις να είσαι μέσα εκεί...
Αυτό που γούσταρα τρελά πέραν της έντασης στους τελευταίους γύρους ήταν η νυχτερινή λήψη του βίντεο Σάκη.
Αποτυπώνεται καλύτερα η ένταση, η ρεαλιστικότητα του αγώνα. Το αλάνι είχε βάλει μπρος-πίσω κάμερες.
Έβλεπα το βίνδεο και τα πόδια από κάτ έκαναν περιστροφές στο αέρα,μιλάμε το ζούσα :roflmao:
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
το λοιπόν ,
σέλα θα περμεν

λαστιχα μικρού, λαστιχα δικαμ, σαμπρέλα του mtb, καλώδια φρένα/επιλογέα, ταινία τιμόνι , τί άλλο να ξεχνάω; (πάντα κάτι ξεχνάω όταν ψωνίζω από bike24)
 


n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
ΕΠΙΤΥΧΙΑ!

Μετά από... 10-11 χρόνια, έκανα ξανά βόλτα με το ποδήλατο! Το μόνο που χρειάστηκε ήταν φούσκωμα και λίγο καλό spray (από το Lidl) στα κινούμενα μέρη!

Νόμιζα ότι η βόλτα διήρκεσε καμιά ώρα, αλλά ήταν μόλις 20 λεπτά... :roflmao:
Η επιτυχία έγκειται στο ότι έζησα για να το γράψω εδώ...
 



Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Έχω κλείσει σχεδόν ένα χρόνο με το "κουρσάκι", τόσος είναι και ο καιρός που βάζω ποδηλατικά χιλιόμετρα. Σήμερα λοιπόν επιτεύχθη ένας στόχος που έμοιαζε από μακρινός έως αδύνατος πριν μερικούς μήνες: το πρώτο μου μπρεβέ.

1656874084841.png


1656874025747.png


Ακόμα δεν το έχω συνειδητοποιήσει, δεν μπορώ να απαντήσω σε όσους με ρωτούν "πως σου φάνηκε", "το απόλαυσες" κτλ. Ξέρω πως επέστρεψα στις 6.30 στο σπίτι και μόλις τώρα μπορώ να πω πως έχω κάπως συνέλθει. Υπολογίζω πως θα χρειαστώ 1-2 μέρες ώστε να είμαι σωματικά στο επίπεδο που ήμουν πριν το μπρεβέ.

Ο ρυθμός μου ήταν στα όρια και ο λόγος είναι πως το γκρουπ με το οποίο κινήθηκα αποτελούνταν από super randonneurs (κάποιος που κάνει μέσα στο ίδιο έτος μπρεβέ 600-400-300-200 χλμ τουλάχιστο μία φορά το καθένα) που με βοήθησαν πάρα πολύ πρακτικά και ψυχολογικά.

Το πρόγραμμα τώρα λέει το επόμενο μπρεβέ να είναι το σεπτέμβρη. Άντε καλές βόλτες να έχουμε.
 



Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
πραγματικός πόλεμος, ωραία πλάνα, στους τελευταίους γύρους πέφτουν κορμιά...

Δυνατό.. αν είχε και εργομετρικά κόλπα όπως του Σωτου θα έσπερνε 😍

Ζουβαλε τι έκανες εκεί? Εγώ με αυτές τις ζεστές δεν κουνιέμαι και αυτός έκανε τέτοια διαδρομή.. μπράβο μωρε!!

υστ. Σωτο είδες? 50€:drinks:
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Ζουβαλε τι έκανες εκεί? Εγώ με αυτές τις ζεστές δεν κουνιέμαι και αυτός έκανε τέτοια διαδρομή.. μπράβο μωρε!!
Βραδυνή ήταν η διαδρομή, ξεκίνησα 20.00 κι επέστρεψα στις 6.00. Είχε κι αρκετό αέρα, η ζέστη δεν ήταν το πρόβλημα. Ο πόνος της σέλας στον πισινό ήταν το μεγάλο πρόβλημα :p
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
θα σφιξ ου πατους...

απαγορευμένα ωράρια για μένα αυτά , ούτε Σούνιο δεν με παίρνει πλέον...
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.181
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top