Ποδήλατο

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.015
Reaction score
6.809
Όσο και να το καθάρισα, σκούπισα, έπλυνα το δίσκο και τα τακάκια το φρένο δεν επανήλθε ποτέ
Με τον καιρό επανέρχεται, αν και ίσως όχι όπως πρώτα.

Το έχω κάνει κι εγώ με λάδι αλυσίδας (σπρέι), την πρώτη φορά που το χρησιμοποίησα δεν πρόσεξα (δεν το σκέφτηκα για να πω την αλήθεια) και πήγε και στον δίσκο. Στην επόμενη βόλτα αντιλήφθηκα ότι δεν έπιαναν τα φρένα, αλλά με επιμονή και υπομονή (και υπερβολικά χαμηλές απαιτήσεις) σιγά σιγά επανήλθαν. Δεν είμαι σίγουρος αν είναι όπως πρώτα, αλλά οκ, είπαμε, χαμηλές απαιτήσεις. Αν τα πατήσεις δυνατά κοκκαλώνει, απλά ίσως δεν είναι τόσο μαλακό/προοδευτικό όπως ήταν.

πότισαν τα κακάκια με λάδι
Ποια κακάκια; Αυτά που έκανες στο πρώτο φρενάρισμα; 😅
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.988
Το πρόβλημα το είχα στο μπροστά μόνο δίσκο, όπως αποδείχτηκε είχε πέσει αρκετό λάδι, αυτό το γαμ/μενο mineral oil είναι σαν διαλύτης. Τα τακάκια είναι Resin και στο πρώτο πάτημα σε συνδυασμό με τις θερμοκρασίες πότισαν μέχρι το μεδούλι.
Δεν μπόρεσαν να επανέλθουν με τίποτα, τα έτριψα και σε ντουκόχαρτο, τα έπλυνα με απορυπαντικο, μετά από όλα αυτά στο πρώτο πάτημα κάτι πήγαινε να γίνει, μόλις ανέβαζε θερμοκρασία ξανά πάλι τα ίδια, no brake!
Η μ@λακια είναι πως βγαίνοντας από το σπίτι, κατεβαίνω για 100m μια κατηφόρα 20%
Βγήκα που λες κεφάτος και στο stop, το πέρασα μαχαίρι..
.
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.988
Σε άλλα νέα, βαράω διαλλειματικές σε μια καταπληκτική τοποθεσία με το mtb επειδή ο δρόμος είναι χάλια, άσφαλτος μεν αλλά σε πολύ κακή κατάσταση, με τη κούρσα θα γίνει σίγουρα ζημιά.
Το θετικό είναι πως έχει καλή ανηφόρα ώστε να γίνει δουλίτσα και καθόλου κίνηση από αυτοκίνητα.
Screenshot_2022-09-28-23-36-44-658-edit_com.strava.jpg
Screenshot_2022-09-28-23-36-30-566-edit_com.strava.jpg
 


Μηνύματα
15.020
Reaction score
20.769
Τι ωραία κατασκευή το ρημαδι, λέω να πάρω άλλο ένα να το έχω στο γραφείο να παίζω View attachment 263160
και αφού την αλλάξαμε και γουστάραμε , το κριτσι κριτσι παρέμεινε
και αφού σφίξαμε ότι βίδα υπήρχε στο ποδήλατο και ψάξαμε τον σκελετό για ρωγμή το κρίτσι κρίτσι δυνάμωνε.

ότι βίδα;
όχι...
λυμένες και οι 4 στα φύλλα του δισκοβραχίονα , έλεος ρε πούστημ , 3 φορές τον έβγαλα χάθηκε να ακουμπήσω με το δάχτυλο τη μία βίδα...

ευτυχώς υπάρχω ακόμα...
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.988
Όταν σας τα έλεγα εγώ, με λέγατε απότομο, αναγωγο, βλάχο και μπάμια, ορίστε τώρα!! :lolsign:
Να δεις πανάγο οι θκίεσμ βίδες τι έχουν τραβήξει, στον 6700 που είχα έπαιρναν συνέχεια σφίξιμο, στο 8000 τσέκαρα 3-4 φορές και από τότε είναι νταμάρι.
Όλες οι βίδες σε βάθος χρόνου θέλουν ένα τσεκ, ειδικά όταν είναι κάτι καινούριο και φρέσκο τοποθετημένο.

Χθεσινό με λίγη παραπάνω ένταση, οι διαλλειματικές με το mtb είναι εντέλει πολύ αντρική υπόθεση, σε δίνει τη εντύπωση πως με το κουρσάκι άνετα το κόβεις στη μέση μετά από τέτοιο πάτημα.
Screenshot_2022-10-03-14-58-45-207-edit_com.strava.jpg


Το μόνο κακό τελικά στη συγκεκριμένη τοποθεσία είναι τα γυφτάκια, εψές είχαν μαζευτεί τα βλαμμένα σε μια πλαγιά και με πετούσαν πέτρες κάθε φορά που περνούσα.
Πότε θα πιάσω τη τρεχάλα και θα τα κάνω Πχιό μαύρα απ'οτι είναι....
 
Last edited:

Μηνύματα
1.266
Reaction score
2.215
Η garmin βελτίωσε την κίτρινη ζώνη καρδιακών παλμών που είχα από την ακριβή σειρά της (hrm pro) και μου χάλασε για πλάκα τελείως (έσπασε ένα βιδάκι μετά την 1η αλλαγή μπαταρίας λόγω τάσης και πήρε νερό αφού δεν το κατάλαβα έγκαιρα - κοινό πρόβλημα σε όλους τους χρήστες των εν λόγω ζωνών) και την παρουσίασε πρόσφατα ως hrm pro plus σε άσπρο χρώμα με καπάκι τύπου quarter turn χωρίς να είναι απαραίτητη η χρήση εργαλείων για εύκολη αντικατάσταση μπαταρίας. Συνεχίζει βέβαια να μην αλλάζει η ζώνη - καλή ποιότητα δύσκολα θα τεντώσει ή θα ξεκολλήσουν - φθαρούν τα ηλεκτρόδια με φυσιολογική χρήση ωστόσο βρωμάει εύκολα. Τέλος πάντων η ακρίβεια καταγραφής που είναι κατά γενική ομολογία ότι καλύτερο κυκλοφορεί με 2η την ακριβή polar με έκανε να τη παραγγείλω ενώ θα έχω εντυπώσεις σε μερικές ημέρες.

Μερικά πρόσθετα χαρακτηριστικά της ζώνης που αφορούν το τρέξιμο (και τσίμπησα):

Η HRM-Pro διαθέτει ενσωματωμένο επιταχυνσιόμετρο και καταγράφει εξειδικευμένα δεδομένα Running Dynamics:
  1. Αριθμό βημάτων ανά λεπτό της ώρας και συνολικό αριθμό βημάτων (συνδυασμός αριστερού και δεξιού ποδιού).
  2. Κάθετη ταλάντωση του σώματος (σε εκατοστά cm)
  3. Το χρόνο επαφής του πέλματος με το έδαφος κατά τη διάρκεια του τρεξίματος/περπατήματος (σε ms - milliseconds) καθώς και προβολή αναλογίας αριστερού/δεξιού ποδιού
  4. Μέτρηση γαλακτικού οξέως
  5. Υπολογισμός χρόνου επανάκαμψης
  6. Στρες σκορ
  7. Πρόβλεψη χρόνου ολοκλήρωσης αγώνα
  8. Running cadence
  9. Μήκος διασκελισμού
Καλύτερη τιμή σε όλη την Ευρώπη ο Τζέι εμ σι από το Καρπενήσι: https://www.jmctech.gr/product/garm...BfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Στα 113 με την έκπτωση
 

Μηνύματα
19.333
Reaction score
13.549
Έχω πάρει την κίτρινη HRM Pro, κανά τριμηνο, όταν έκανε εκπτώσεις τον Ιούλιο η Amazon... αυτο με την αλλαγή μπαταρίας, το διάβασα μετά (δεν έχει χρειαστεί ακόμα όμως).
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.988
Συνεχίζω ακάθεκτος με τη ζώνη της polar και τον αισθητήρα το παλιό της garmin.
Σκλί μαύρο και απίστευτα αξιόπιστο
 

Μηνύματα
1.266
Reaction score
2.215
Έχω πάρει την κίτρινη HRM Pro, κανά τριμηνο, όταν έκανε εκπτώσεις τον Ιούλιο η Amazon... αυτο με την αλλαγή μπαταρίας, το διάβασα μετά (δεν έχει χρειαστεί ακόμα όμως).
Όταν χρειαστεί αλλαγή η μπαταρία πήγαινε σε ρολογά να σου την αλλάξει... εγώ μάλλον έσφιξα τα βιδάκια ακανόνιστα (εύκολο να γίνει λόγω της μάπα κατασκευής και της φλάντζας που δεν εφαρμόζει σωστά) και η βίδα τίναξε μεταγενέστερα...

Συνεχίζω ακάθεκτος με τη ζώνη της polar και τον αισθητήρα το παλιό της garmin.
Σκλί μαύρο και απίστευτα αξιόπιστο
Ο ένας από τους 2 αισθητήρες της γκάρμιν τους απλούς που έχω μετά την αλλαγή μπαταρίας αρνείται να παίξει...
Επίσης η κίτρινη για όσο δούλεψε με μετρούσε πιό σωστά
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.988
Ο ένας από τους 2 αισθητήρες της γκάρμιν τους απλούς που έχω μετά την αλλαγή μπαταρίας αρνείται να παίξει...
Σάκη καταρχάς θες καλό εργαλείο και για το παλιό αισθητήρα αλλιώς χαλάνε και σε αυτόν τα βιδακια. Έχει συμβεί σε πολλούς φίλους που παιδεύομαι με τα σετάκια αυτά από τα πανηγύρια.
Αυτό που μετά τη αλλαγή μπαταρίας είναι ο αισθητήρας νεκρός, ισχύει.
Βγάζεις πάλι μπαταρία, περιμέντς 30 δευτερόλεπτα, βάζεις μπαταρία κρατώντας το καπάκι με τα δάχτυλα, τσεκάρεις αν δουλεύει και βιδώνεις χωρίς να σε φύγει η μπαταρία.
Αν αρνείται πεισματικά πάρα αυτά, βάζεις τη μπαταρία ανάποδα και ξανά δοκιμάζεις.
Έχω αλλάξει 3 φορές μπαταρία, κάθε φορά με κάνει τις ίδιες κόνξες και τις ξεπερνάω με αυτούς τους τρόπους.
Κάπου το είχα διαβάσει στο νετ, σιγά μη το είχα ανακαλύψει μαναχός :biggrin:
 

Μηνύματα
15.020
Reaction score
20.769
Η ζώνη της polar είναι αλήθεια ότι μετράει με το καλημέρα, στεγνή βρεγμένη δεν έχει σημασία, καμιά σχέση με την αυθεντική Garmin.
Επίσης δεν βρωμάει όπως η Garmin.
Αυτό με το ενσωματωμένο race pod να πω την αμαρτία μου είναι πολύ ενδιαφέρον. Μέχρι στιγμής δεν έχω χρειαστεί να αλλάξω μπαταρία στον αισθητήρα οπότε όλα καλά .
 

Μηνύματα
137
Reaction score
118
Φίλοι του ποδηλάτου γεια σας. Πριν λίγες μέρες δημιούργησα ένα κανάλι στο Youtube με τίτλο Αστικός ποδηλάτης. Σκοπός του εγχειρήματος είναι να παρακινήσω νέους και παλιούς ποδηλάτες να χρησιμοποιούν το ποδήλατο ως μέσω μετακίνησης στη πόλη όπου αυτό είναι εφικτό. Προσπαθώ να ανεβάζω βίντεο κάθε βδομαδα.Εάν σας φαίνεται ενδιαφέρον ρίξτε μια ματιά και πείτε τη γνώμη σας
 

Μηνύματα
15.020
Reaction score
20.769
για να λέμε τους στραβού το δίκιο στην αστική ποδηλασία η ασφάλιση είναι απαραίτητη και ας μην είναι υποχρεωτική.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.525
Reaction score
30.762
Τι ασφάλιση, αστικής ευθύνης; Ο ποδηλάτης; Ο πεζός περισσότερες πιθανότητες έχει να προκαλέσει ατύχημα. Δεν έχω ακούσει υπόθεση που να καταλογίζετια ευθύνη σε ποδηλάτη για πρόκληση τροχαίου με αυτοκίνητα.

Στα πατίνια, μάλιστα ίσως πρέπει να μπει. Πρώτον ελάχιστα είναι νόμιμα (μέχρι τα 25 χλμ/ω). Και ήδη έχουν γίνει, μόνο εδώ στην πόλη μας, 2-3 παρασύρσεις πεζών από πέρσι.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.748
Reaction score
83.540
Σάκη καταρχάς θες καλό εργαλείο και για το παλιό αισθητήρα αλλιώς χαλάνε και σε αυτόν τα βιδακια. Έχει συμβεί σε πολλούς φίλους που παιδεύομαι με τα σετάκια αυτά από τα πανηγύρια.
Αυτό που μετά τη αλλαγή μπαταρίας είναι ο αισθητήρας νεκρός, ισχύει.
Βγάζεις πάλι μπαταρία, περιμέντς 30 δευτερόλεπτα, βάζεις μπαταρία κρατώντας το καπάκι με τα δάχτυλα, τσεκάρεις αν δουλεύει και βιδώνεις χωρίς να σε φύγει η μπαταρία.
Αν αρνείται πεισματικά πάρα αυτά, βάζεις τη μπαταρία ανάποδα και ξανά δοκιμάζεις.
Έχω αλλάξει 3 φορές μπαταρία, κάθε φορά με κάνει τις ίδιες κόνξες και τις ξεπερνάω με αυτούς τους τρόπους.
Κάπου το είχα διαβάσει στο νετ, σιγά μη το είχα ανακαλύψει μαναχός :biggrin:
Είναι ξεφτίλα για μία εταιρεία του βεληνεκούς της Garmin να έχει για μία σχεδόν 20αετία τα ίδια προβλήματα.

Αυτό με την "μπαταρία ανάποδα" για να κάνει reset παιδεύει τους χρήστες και δεν δουλεύει πάντα με την πρώτη.

Τα τελευταία χρόνια έχω ένα TICKR της Wahoo και είμαι υπερικανοποιημένος.
 

Μηνύματα
15.020
Reaction score
20.769
και θες να το παίξεις στα ζάρια;
φθηνή είναι , 140 το χρόνο και μου καλύπτει κλοπή (απο τον ασφαλισμένο χώρο μου μόνο φυσικά, σπίτι/αποθήκη/αυτοκίνητο) στα 2500 του εξοπλισμού.
έχω 25000 υλικές ζημιές/νοσοκομειακά, οδική βοήθεια σε περίπτωση ατυχήματος,
και άμα με φάνε λάχανο θα πάρει το κορίτσι και την απώλεια ζωής.
 

Μηνύματα
1.266
Reaction score
2.215
D;
και θες να το παίξεις στα ζάρια;
φθηνή είναι , 140 το χρόνο και μου καλύπτει κλοπή (απο τον ασφαλισμένο χώρο μου μόνο φυσικά, σπίτι/αποθήκη/αυτοκίνητο) στα 2500 του εξοπλισμού.
έχω 25000 υλικές ζημιές/νοσοκομειακά, οδική βοήθεια σε περίπτωση ατυχήματος,
και άμα με φάνε λάχανο θα πάρει το κορίτσι και την απώλεια ζωής.
Δώσε πληροφορίες... εταιρεία κλπ ενδιαφέρει αρκετούς. Ένας λόγος που έχω δελτίο είναι και η ομαδική ασφάλιση της ΕΟΠ αλλά θα προτιμούσα κάτι πιό πριβέ για το θέμα αυτό.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.525
Reaction score
30.762
Κατ' αρχάς η ασφάλιση κλοπής από τον δικό σου χώρο φύλαξης είναι ολίγον αστεία.

Η κλοπή ποδηλάτων από δημόσιους χώρους στάθμευσης είναι η πληγή.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.714
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top