Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.054
Reaction score
41.356
Μετά από αρκετό καιρό που δλέυω τον δίσκο της AB, έχω να δηλώσω πως είναι μια λαλακία και μισή, πάμε παρακάτ...
Λοιπόν, τώρα που άραξα θα διατυπώσω ακριβώς περί τίνος πρόκειται.
Οι νέοι oval δίσκοι (καμία σχέση με τους biopace της shimano των 90's) δουλεύουν, θα δουλέψουν μόνο σε αυτούς που κάνουν καθαρή χρήση mtb, σε όσους σκαρφαλώνουν και σε ποδήλατα hardtail ή Cross Country.
Στο σκαρφάλωμα δίνει σε 2 χρόνους το πάτημα, μειώνεται έτσι η δύναμη που μπαίνει στο πίσω τροχό και αποφεύγεται στο να γράφει ο τροχός στο ορθοπέταλο ή και γενικότερα άμα πατάς με πολλά Watts.
Ειδικά άμα είσαι κλειδωμένος σου εμπνέει μια παραπάνω αυτοπεποίθηση.
Το πρόβλημα είναι όταν ο δίσκος εφαρμοστεί σε ένα mtb το οποίο θα πας σε μια ασφάλτινη ανάβαση ή θα το χρησιμοποιείς για καθημερινή μετακίνηση κλπ.
Αυτή η λογική του υψηλότερου σημείου στο δίσκο, πχ. στη θκιάμ περίπτωση με τα 32 δόντια, το υψηλότερο σημείο είναι σαν να έχεις 34 δόντια, αμέσως μετά περνάς στα 33, 32, 31, 30 δόντια σε μια ολοκληρωμένη περιστροφή. Δεν βοηθάει ντίπ όλη αυτή η κλιμάκωση που συνέχεια εναλλασσετε διαδοχικά σε μια περιστροφή. Δεν μπορείς να κρατήσεις ένα σωστό cadence, όσο για smooth cadence, ούτε λόγος, τις περισσότερες φορές προσπαθώντας βρέθηκα να κωλοχτυπιέμαι πάνω στη σέλα...
Άλλωστε δεν είναι τυχαίο που κανένας αθλητής δεν τους χρησιμοποιεί.
Ο τύπος στο βίντεο είναι πολύ κατατοπιστικός.

 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Αυτά που έγραψες προέκυψαν από την εμπειρία σου στο ΜΤΒ. Στο road bike, τι γίνεται;
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.054
Reaction score
41.356
Δεν έχω δουλέψει στη κούρσα oval δίσκους, υπόθετο όμως ότι επειδή εκεί η διάμετρος των δίσκων είναι κατά πολύ μεγαλύτερη η κλιμάκωση που εναλλασσετε δεν θα είναι τόσο αντιληπτή. Αυτός ίσως να είναι και ο λόγος που κανείς δεν καταλαβαίνει ιδιαίτερο όφελος. Στο mtb το όφελος υπάρχει και είναι άμεσα αντιληπτό

Υ. Γ.

Επίσης είναι αλήθεια ότι βοηθάει στη καταπόνηση, δλδ σε 3-4 μεγάλες προπονήσεις που έκανα δεν ένιωσα τη κούραση στα ποδάρια που είχα με τον round δίσκο. Τη πρώτη φορά είπα εντάξει έτυχε, το ίδιο όμως συνέβη και όλες τις υπόλοιπες. Άρα κάνει και σε αυτό μια μικρή διαφορά
 
Last edited:

Μηνύματα
73
Reaction score
27
Καλημέρα
Έχω ανακαλύψει και την ποδηλατική εφαρμογή τηλεφώνου "cadence" η οποία δείχνει να προσομοιάζει καλύτερα ένα κομπιούτερ ποδηλάτου από τις υπόλοιπες.
Έχει κανείς σχετική εμπειρία;
 

Μηνύματα
14.877
Reaction score
20.422
δυνατό δείχνει , συνδέει αισθητήρες σε ΒΤ (όσους έχουν αν και πλέον τα βατόμετρα, οι ζώνες και οι ταχογράφοι είναι ant+ /bt οπότε τί άλλο να ζητήσεις) μεγάλή οθόνη όπως την θες, σαν συλλογή δεδομένων δείχνει επαρκές (θα σου ρημάξει την μπαταρία βέβαια αλλά αν είσαι μέχρι 2 ώρες έξω μπορεί να μην είναι θέμα) δεν ξέρω τι κάνει στην επεξεργασία μετά να σου υπολογίσει πχ δείκτες φυσικής κατάστασης (vo2max, ftp, lactate threshold κλπ ) αν σου είναι χρήσιμα και αν τα ανεβάζει στο strava (δεν το βρήκα αλλά αν είναι αρχείο fit σίγουρα ανεβαίνει)
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.963
Reaction score
6.687
Ναι, ωραίο φαίνεται.

Αν και δεν βρήκα πόσο κοστίζουν οι premium συνδρομές. Και το αν θα σε καλύψει τελικά το free ή θα χρειαστεί να πληρώσεις θα το μάθεις στην πράξη. Όπου αν δεν σε καλύπτει το free ίσως καλύτερα να αγοράσεις ένα bike computer να τελειώνεις.

Εγώ όταν έψαχνα για κάτι αντίστοιχο είχα δοκιμάσει το Cyclemeter. Σίγουρα όχι το πιο όμορφο app αλλά τη δουλειά του την έκανε. Είχα όμως ένα θέμα με τα υψομετρικά. Είτε εγώ δεν καταλάβαινα πως τα μετράει, είτε τα μετρούσε εντελώς λάθος, δεν έβγαλα ποτέ συμπέρασμα.
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Εγω Μήτσου 16 Σεπτεμβρίου θα είμαι στις ανηφόρες (τις καλές) πριν τον αχλαδόκαμπο (ως θεατής Φυσικά) θα κρατάω και θα βαράω μια κουδούνα. Σαν φανεί ο κρόκος θα τον πάρω στο κατόπι τρέχοντας (χτυπώντας τη κουδούνα) ουαί κι αλίμονο άμα τον δω να ανεβαίνει με πρώτη ταχύτητα και τη γλώσσα στο πάτωμα :lolsign:
Θα του πετάξω τη κουδούνα :roflmao:

View attachment 278655

Μετά από αρκετό καιρό που δλέυω τον δίσκο της AB, έχω να δηλώσω πως είναι μια λαλακία και μισή, πάμε παρακάτ...
Μαζί θα είμαστε Χρήστο...
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.054
Reaction score
41.356
Πάντως τούτο το Σ/Κ θα είναι αρκετά δύσκολος ο καιρός για το γύρο Σαλαμίνας που ειπώθηκε.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Για σαλαμίνα αξίιζει η ανάβαση στα κανάκια. Γι αυτό ρώτησα τον Leon αν έχει άλλο ποδήλατο διότι το φίτνες θα ήταν κουραστικό.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.054
Reaction score
41.356
Η Σαλαμίνα δεν παρουσιάζει κανένα ποδηλατικό ενδιαφέρον. Κάθε μέρα είμαι εκεί τα τελευταία 28 χρόνια. Ωστόσο δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα να πάμε ως παρέα και να κάνουμε τη τσάρκα μας.
Το θέμα είναι η απότομη μεταβολή του καιρού, θα έχει τσουχτερό κρύο με βοριάδες και πιθανόν βροχες.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.635
Reaction score
83.125
Μακάρι να μαζέψουν τα λεφτά που χρειάζονται αλλά αυτές οι κινήσεις είναι εντελώς αντίθετες με την κοσμοθεωρία μου.
Όταν δεν μπορείς να συντηρήσεις το οτιδήποτε το κλείνεις το μαγαζί. Η επίκληση στο συναίσθημα για την καύλ@ είναι too much.

Πρόκειται για ερασιτεχνικό αθλητισμό αλλά το budget βρίσκεται σε επαγγελματικό επίπεδο (για την Ελλάδα). Είναι όλοι καλοί αθλητές και μπορούν να απορροφηθούν από τις άλλες ομάδες. Η νοσταλγία και το παρεάκι δεν είναι το παν.

shorturl.at/wCHSV
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.054
Reaction score
41.356
Ακριβώς έτσι είναι και συμφωνώ 100%, μας έφαγε ο ρομαντισμός σε αυτό το τόπο.
Με έχει κάνει πολλές φορές αίσθηση με τους διάφορους αθλητές που συναντώ στις προπονήσεις, το μόνιμο παράπονο είναι αυτό που είπε ο Αλεξ, εντέλει αποχωρούν και συνεχίζουν να κάνουν αυτό που αγαπούν μόνο για τη πάρτη τους, άντε με καμία συμμετοχή σε κάνα αγώνα, είναι πάρα πολλά τα έξοδα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο αδερφόσμ, 25 χρόνια αθλητής και η ομάδα δεν μπορούσε να του κάνει μια χορηγία, έστω ένα ζευγάρι παπούτσια, τίποτα δεν πήρε ποτέ...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.635
Reaction score
83.125
Ακριβώς έτσι είναι και συμφωνώ 100%, μας έφαγε ο ρομαντισμός σε αυτό το τόπο.
Με έχει κάνει πολλές φορές αίσθηση με τους διάφορους αθλητές που συναντώ στις προπονήσεις, το μόνιμο παράπονο είναι αυτό που είπε ο Αλεξ, εντέλει αποχωρούν και συνεχίζουν να κάνουν αυτό που αγαπούν μόνο για τη πάρτη τους, άντε με καμία συμμετοχή σε κάνα αγώνα, είναι πάρα πολλά τα έξοδα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο αδερφόσμ, 25 χρόνια αθλητής και η ομάδα δεν μπορούσε να του κάνει μια χορηγία, έστω ένα ζευγάρι παπούτσια, τίποτα δεν πήρε ποτέ...

Ορισμένα χόμπι/αθλήματα θέλουν πολλά λεφτά για όποιον θέλει να είναι ανταγωνιστικός και μέσα στα πράγματα. Καλό είναι να τα αποφύγει εξαρχής για να γλυτώσει τη μετέπειτα γκρίνια που καταλήγει σε απογοήτευση. Αν σβήσει η χαρά που προσφέρουν, τελειώνει και ο λόγος που ασχολήθηκαν.

Η ποδηλασία στην Ελλάδα έχει αρκετά μεγάλη ιστορία. Ποτέ κανένας αθλητής δεν έβγαλε λεφτά, με 2-3 εξαιρέσεις που απλά είχαν ένα μέτριο μεροκάματο. Άρα αυτός που θα ασχοληθεί ξέρει πού μπλέκει.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.054
Reaction score
41.356
Ναι εννοείται ότι ξέρει που πάει να μπλέξει, γνωρίζω προσωπικά πολλούς ενθουσιώδες που μπήκαν στο χορό με πολλά αρχικά έξοδα από τη τσέπα τους, στη πορεία τους έφυγε και ενθουσιασμός, παράτησαν και το άθλημα.
Εγώ αναφέρομαι κυρίως σε αυτούς που αντέχουν και έχουν πείσμα με πολύ καλά αποτελέσματα, αν σαν σύλλογος είχαν μια μικρή ανταμοιβή σε μορφή ένδυσης, υπόδησης, κάτι μικρό τέσπα, θα ήταν λίγο διαφορετική η ψυχολογία.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.635
Reaction score
83.125
Εγώ αναφέρομαι κυρίως σε αυτούς που αντέχουν και έχουν πείσμα με πολύ καλά αποτελέσματα, αν σαν σύλλογος είχαν μια μικρή ανταμοιβή σε μορφή ένδυσης, υπόδησης, κάτι μικρό τέσπα, θα ήταν λίγο διαφορετική η ψυχολογία.
Σε αυτό είμαι ακόμα πιο απαισιόδοξος. :biggrin:

Η ανταμοιβή προϋποθέτει έσοδα στον σύλλογο. Τα αθλήματα που μπορούν να φέρουν έσοδα μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού.

Κι εμένα μου έδινε ο πρόεδρος κανένα μπουαγιό πού και πού, αλλά ήταν με τη μορφή ελεημοσύνης και τελικά έκανε μεγαλύτερο κακό ψυχολογικά. Άγιο είχα και σταμάτησα τους αγώνες. :roflmao:
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Σε αυτό είμαι ακόμα πιο απαισιόδοξος. :biggrin:

Η ανταμοιβή προϋποθέτει έσοδα στον σύλλογο. Τα αθλήματα που μπορούν να φέρουν έσοδα μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού.

Κι εμένα μου έδινε ο πρόεδρος κανένα μπουαγιό πού και πού, αλλά ήταν με τη μορφή ελεημοσύνης και τελικά έκανε μεγαλύτερο κακό ψυχολογικά. Άγιο είχα και σταμάτησα τους αγώνες. :roflmao:
Εμείς πάντως κλείσαμε τον κροκ που θα φέρει βάθρα, χορηγούς και λεφτά στον σύλλογο
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.054
Reaction score
41.356
Σε αυτό είμαι ακόμα πιο απαισιόδοξος. :biggrin:

Η ανταμοιβή προϋποθέτει έσοδα στον σύλλογο. Τα αθλήματα που μπορούν να φέρουν έσοδα μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού.

Κι εμένα μου έδινε ο πρόεδρος κανένα μπουαγιό πού και πού, αλλά ήταν με τη μορφή ελεημοσύνης και τελικά έκανε μεγαλύτερο κακό ψυχολογικά. Άγιο είχα και σταμάτησα τους αγώνες. :roflmao:


Το ίδιο με είπε και ένας αθλητής που πέτυχα τελευταία σε κάτι βουνά "τα πιάσαμε τα λεφτά μας"
Προσωπικά δεν έμπλεξα ποτέ αγωνιστικά, θα μπορούσα άνετα να ασχοληθώ έχοντας αυτές τις επιδόσεις και όποιος με ρωτάει γιατί, τους λέω αυτό που συζητάμε, άλλωστε δεν υπήρξα ποτέ ματαιόδοξος.
Έχοντας όμως εμπλακεί μέσω του αδερφού και ζώντας το όλο κλίμα, ο οποίος ήταν σχεδόν πάντα στο βάθρο, έχω πολύ περίεργα και ανάμεικτα συναισθήματα. Τα συναισθήματα χαράς και ενθουσιασμού μετά από κάθε βάθρο τα διαδέχεται τη επόμενη στιγμή μίας μορφής απογοήτευση. Απορώ πως άντεξε 20 αγωνιστικά χρόνια υπό αυτές τις συνθήκες...
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.587
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top