Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.317
Ειλικρινά και εγώ δεν ξέρω, χωρίς αποδείξεις είναι κυρίως τα ερωτηματικά και οι απορίες που έχω. Θα δείξει το μέλλον προφανώς...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
μόλις το πάρω στα χέρια μου θα το εξετάσω και θα σου πω αν το mips μπορεί να αποτρέψει πιθανή εγκάρσια νευροαξονική κάκωση
Αυτό το περιμένω!:thumbsup:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.317
Σε άλλα νέα, εψές προχώρησα σε αγορά jacket mtb. Έχω πολύ καιρό που τα ψάχνω, διαβάζω αλλά και δοκίμασα διάφορα σε καταστήματα. Γίνεται και σε αυτό το κομμάτι χαμός, ειλικρινά θόλωσε το μυαλό μου.
Εντέλει κατέληξα σε ένα γυαλιστερό fox χωρίς θερμική επένδυση, και αυτό γιατί δεν πιστεύω πως θα δουλέψουν καλά στη αποβολή ιδρώτα. Άρα κατέληξα να είναι μαναχά αδιάβροχο-αναπνέων και ότι αλλο χρειαστεί θερμικά θα το προσαρμόσω με κάποιο από τα πολλά base ή ισοθερμικά που διαθέτω.
IMG_20230203_193547.jpg
IMG_20230203_193458.jpg
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.317
Όπως έχει αποδειχθεί Σάκη μόνο τα τεχνικά δουλεύουν σωστά σε αυτές τις περιπτώσεις. Τα jacket του mtb γενικώς είναι βαριά με φαρδιές γραμμές, τσέπες, μεγάλες κουκούλες κλπ. Καμία σχέση μετά body fit ρούχα της κούρσας. Ωστόσο δουλεύουν τα ρούχα της κούρσας και στο mtb αλλά βαρέθκα στη καθημερινότητα να κοιτάνε όλοι το κωλίμ και το καυλίμ... Τι μλκες είναι αυτοί ρε?
Μπορώ να σε πω ότι οι άντρες κοιτάνε χειρότερα από τις γυναίκες, κάποιες φορές πολύ αδιάκριτα.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Όπως έχει αποδειχθεί Σάκη μόνο τα τεχνικά δουλεύουν σωστά σε αυτές τις περιπτώσεις. Τα jacket του mtb γενικώς είναι βαριά με φαρδιές γραμμές, τσέπες, μεγάλες κουκούλες κλπ. Καμία σχέση μετά body fit ρούχα της κούρσας. Ωστόσο δουλεύουν τα ρούχα της κούρσας και στο mtb αλλά βαρέθκα στη καθημερινότητα να κοιτάνε όλοι το κωλίμ και το καυλίμ... Τι μλκες είναι αυτοί ρε?
Μπορώ να σε πω ότι οι άντρες κοιτάνε χειρότερα από τις γυναίκες, κάποιες φορές πολύ αδιάκριτα.
Έχεις και τα τυχερά σου, μπαγάσα. :biggrin:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.317
Οι χοντρές και οι άσχημες Άλεξ είναι η κατηγορία που σε λούζουν με τα μάτια τους.
Έχω ένα φίλο ποδηλάτη αρκετά πχιο χαζό και από μένα, είχαμε κάτσει τις προάλλες μετά από προπόνηση ως δόλωμα σε μια μ@νοπαγίδα με τα bib και κάναμε γκάλοπ, γελώντας και σχολιάζοντας φυσικά. Σε πληροφορώ πως μόνο οι χοντρές και οι άσχημες τσιμπούσαν, τα κουρτσούλια που ήταν σαν τα κρύα τα νερά, ούτε να μας φτύσουν... :roflmao:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.317
Σημερινό φούιτ, το αντιλήφθηκα περιμένοντας στο φανάρι, έβγαλε για ελάχιστα δευτερόλεπτα μερικές μπουρμουλήθρες
IMG_20230208_140234_1.jpg


Αργότερα στο σπίτι μετά από επιθεώρηση η τρύπα έχει σφραγίσει
IMG_20230208_171419.jpg


Πρώτη εμπειρία με tubeless και άκρως ικανοποιητική λειτουργία
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.317
34 δόντια σε στρογγυλό φύλλο, πάω να χτυπήσω τα χωμάτινα κομ :lolsign: View attachment 278754

Τούτος έχει και 3mm offset ώστε να σιάξουμε λιγάκι το chain line
Σώτο στη περίπτωση που σκεφτείς στο προσεχές ή στο μακρινό μέλλον για δίσκο ο παραπάν είναι μια πολύ καλή επιλογή.
Μετά από εξαντλητική δοκιμή έδειξε πολύ δυνατό χαρακτήρα, αρχικά παρόλο τη ακτινωτή κατασκευή αλλά και το χαμηλό βάρος είναι απίστευτα άκαμπτος, πολύ ήσυχος στη κύλιση της αλυσίδας παρόλο τα over size δόντια, το ελάχιστο offset σιάχνει το drop της αλυσίδας όταν κάνεις πίσω το πετάλι σε 1-2 speed. Πολύ ικανοποιημένος για τις παράδες που στοιχίζει αλλά και για τη ποιότητα κατασκευής.
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Σημερινό φούιτ, το αντιλήφθηκα περιμένοντας στο φανάρι, έβγαλε για ελάχιστα δευτερόλεπτα μερικές μπουρμουλήθρες View attachment 280524

Αργότερα στο σπίτι μετά από επιθεώρηση η τρύπα έχει σφραγίσει View attachment 280523

Πρώτη εμπειρία με tubeless και άκρως ικανοποιητική λειτουργία
Να βάλουμε και τσ κούρσες λες???
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.317
Σάκη πιστεύω πως και στα μεγάλα φύλλα θα είναι αντίστοιχης ποιότητας και λειτουργικότητας, θεωρώ πως ναι.
Σε σχέση με το δίσκο της AB, ο garbaruk είναι πιο ακαμπτος και δεν υστερεί σε ποιότητα και μηχανική κατεργασία
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Σάκη πιστεύω πως και στα μεγάλα φύλλα θα είναι αντίστοιχης ποιότητας και λειτουργικότητας, θεωρώ πως ναι.
Σε σχέση με το δίσκο της AB, ο garbaruk είναι πιο ακαμπτος και δεν υστερεί σε ποιότητα και μηχανική κατεργασία
Βασικά για τα τούμπλεσ λάστιχα ρώτησα αλλά και αυτό γιά τσ δίσκ που έγραψεςενδιαφέρουσα πληροφορία... θα ρωτήσω και κάναν γυαλιστερό αν περνάνε...
Την absolute black o χαμπίνης την λέει absolute crap πάντως...
https://www.garbaruk.com/shimano-ultegra-8000-round.html?category=5

βέρι βέρι ίντρεστινκ και σε διάφορα άκρως γυαλιστερά χρώματα μάλιστα...
 
Last edited:

Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Ναι, με αφορμή τα γρανάζια που πουλάει για το πίσω ντεραγιέ το έχει πει... Κόστος δύο συκώτια, αξία άχερου... :gamer:

absoluteblack-hollowcage-carbon-ceramic-ospw-pulley-cage-shimano-9200-1.jpg

Σώτο στη περίπτωση που σκεφτείς στο προσεχές ή στο μακρινό μέλλον για δίσκο ο παραπάν είναι μια πολύ καλή επιλογή.
Μετά από εξαντλητική δοκιμή έδειξε πολύ δυνατό χαρακτήρα, αρχικά παρόλο τη ακτινωτή κατασκευή αλλά και το χαμηλό βάρος είναι απίστευτα άκαμπτος, πολύ ήσυχος στη κύλιση της αλυσίδας παρόλο τα over size δόντια, το ελάχιστο offset σιάχνει το drop της αλυσίδας όταν κάνεις πίσω το πετάλι σε 1-2 speed. Πολύ ικανοποιημένος για τις παράδες που στοιχίζει αλλά και για τη ποιότητα κατασκευής.
Καλή φάση αν είναι έτσι... για την ώρα έχω βαρεθεί να κάθομαι μια βδομάδα με τον καιρό αυτό... :geek:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.317
Σάκη με το μικρό φύλο στη κούρσα της AB ήμανε πολύ ευχαριστημένος (ακόμα αυτό φοράω) θα με πεις όμως σιγά το έργο που παράγει το μικρό φύλλο σε σχέση με το μεγάλο.Στο mtb όμως η ποιότητα και η λειτουργικότητα δεν ήταν ανάλογη της τιμής. Ας όψεται η μλκια που με έπιασε να δοκιμάσω το oval του πράγματος, που ούτε αυτό μας έκατσε...
 






Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Δείξε στον Α. Διάκο πως παίζουν μπαλίτσα με 39 στον ανήφορο :lolsign:
Έχω πει σε όλους πως θα κατέβει ο κροκ από αθήνα Χρήστο...

Α και πούσαι ξέχνα τα περφέτο κλπ η στολή της ομάδας να φαίνεται στους αγώνες
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.157
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top