Ποδήλατο

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
@pankrok Εάν ψάχνεις tri-bars, μίλα μου. Η αποθήκη "ζει και βασιλεύει"!:)
Εγώ τρίαθλο θα πάω με κανονική σέλα και κανονικό τιμόνι , αυτά με τον Σάκη να τα πεις που με πήγε για ΤΤ μες τη γυαλαδα
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.872
Reaction score
20.362
Καλά, λοιπόν.

Προς όλους: εάν κάποιος θέλει tri-bars, να μου πει. Θα τα βγάλω και μια φωτογραφία για να τα κάνετε εικόνα.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Καλημέρα σε όλους.
Σχετικά με τους διάφορους "καναλάδες" του youtube, σχετικούς με το ποδήλατο.
Υπάρχει κάποιος πιο αποδεκτός/αξιόπιστος σε θέματα στησίματος - αρχιτεκτονικής και συντήρησης ποδηλάτου ώστε να αξίζει να εγγραφώ στο κανάλι του;
Τα βιντεάκια των GCN είναι πολύ διασκεδαστικά και μαθαίνεις πράγματα.
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Καλημέρα σε όλους.
Σχετικά με τους διάφορους "καναλάδες" του youtube, σχετικούς με το ποδήλατο.
Υπάρχει κάποιος πιο αποδεκτός/αξιόπιστος σε θέματα στησίματος - αρχιτεκτονικής και συντήρησης ποδηλάτου ώστε να αξίζει να εγγραφώ στο κανάλι του;
Κάτι σε άγιο δισκοπότηρο όχι... ότι σου κάτσει στον εγκέφαλο. Γιά συντήρηση βάζω πάνω πάνω τον γέρο της park tool πάντως και μετά τον Αυστραλό
Καλά, λοιπόν.

Προς όλους: εάν κάποιος θέλει tri-bars, να μου πει. Θα τα βγάλω και μια φωτογραφία για να τα κάνετε εικόνα.
Υπήρξες και τιτής στο παρελθόν Γιώργο?
Εγώ τρίαθλο θα πάω με κανονική σέλα και κανονικό τιμόνι , αυτά με τον Σάκη να τα πεις που με πήγε για ΤΤ μες τη γυαλαδα
Θα σε καταλάβνε και δεν θασ μιλάει κανένας μετά... γιατί δεν ακούς...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.107
Σήμερα ήταν το Milanο - Sanremo, ο πιο μακρύς αγώνας της χρονιάς στους επαγγελματίες μήκους 294 km. Νικητής ήταν ο απίστευτος Mathieu van der Poel σε 6 ώρες και 25 λεπτά με μέση ωριαία 45,8 km/h !

Αν και ιστορικά θεωρείτο αγώνας για τους καθαρόαιμους σπρίντερς οι δύο τελευταίοι λόφοι έχουν γίνει τα τελευταία χρόνια πεδίο επιθέσεων για όσους δεν έχουν ελπίδες στο σπριντ.

Ο van der Poel έκανε κόντρα επίθεση μετά τον Pogacar στην τελευταία ανηφόρα και κράτησε τη διαφορά που έχτισε μέχρι τον τερματισμό. Περιμένουμε να μάθουμε τα watts της επίθεσης.

Το άλλο φαβορί, ο Van Aert, τερμάτισε τρίτος. Έτρεξε με μονό 52άρη δίσκο μπροστά.

View attachment 285133

View attachment 285134


Τα πρώτα νούμερα λένε ότι ο van der Poel ανέβηκε το Poggio, την τελευταία μικρή ανηφόρα, σε 5:40" με 39,18 km/h. Έχει μήκος 3,7 km και μέση κλίση 3,6%. Εκτιμώμενη μέση ισχύς 564 W ή 7,5 W/kg.

Κι όλα αυτά μετά από 281 km αγώνα!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.872
Reaction score
20.362
Υπήρξες και τιτής στο παρελθόν Γιώργο?
Όχι, όχι! Εφάρμοσα τα tri-bars με αφορμή έναν αγώνα ομαδικού τριάθλου (=ένας το κολύμπι, ένας το ποδήλατο, ένας το τρέξιμο) που πήγα το 2016 (!!!), στον οποίο αγώνα είχα πάει χωρίς αυτά κι επειδή υπήρχε η προοπτική να συμμετάσχουμε και την επόμενη χρονιά, είπα να τα βάλω για να είμαι καλύτερα προετοιμασμένος.

Την επόμενη χρονιά δεν έγινε ο αγώνας, τη μεθεπόμενη δεν συμμετείχα λόγω δικής μου μη επαρκούς προπόνησης, αλλά τα tri-bars έμειναν σταθερά στη θέση τους. Το Νοέμβριο του 2022, έπρεπε να τα αφαιρέσω για να συμμετάσχω στο L' Etape Cyprus, τα αφαίρεσα και δεν τα εφάρμοσα ξανά - κι ούτε πρόκειται.

Για αυτό σας λέω, εάν τα θέλει κάποιος, να μου πει να του τα στείλω. Πλήρες set = τα tri-bars, δύο υποστηρικτές αγκώνων και δύο sets μαξιλαράκια. Δεν θέλω χρήματα.
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Όχι, όχι! Εφάρμοσα τα tri-bars με αφορμή έναν αγώνα ομαδικού τριάθλου (=ένας το κολύμπι, ένας το ποδήλατο, ένας το τρέξιμο) που πήγα το 2016 (!!!), στον οποίο αγώνα είχα πάει χωρίς αυτά κι επειδή υπήρχε η προοπτική να συμμετάσχουμε και την επόμενη χρονιά, είπα να τα βάλω για να είμαι καλύτερα προετοιμασμένος.

Την επόμενη χρονιά δεν έγινε ο αγώνας, τη μεθεπόμενη δεν συμμετείχα λόγω δικής μου μη επαρκούς προπόνησης, αλλά τα tri-bars έμειναν σταθερά στη θέση τους. Το Νοέμβριο του 2022, έπρεπε να τα αφαιρέσω για να συμμετάσχω στο L' Etape Cyprus, τα αφαίρεσα και δεν τα εφάρμοσα ξανά - κι ούτε πρόκειται.

Για αυτό σας λέω, εάν τα θέλει κάποιος, να μου πει να του τα στείλω. Πλήρες set = τα tri-bars, δύο υποστηρικτές αγκώνων και δύο sets μαξιλαράκια. Δεν θέλω χρήματα.
Γιώργο θα στο γράψω δημόσια. Δεν τα θέλω για εμένα αλλά υπάρχει ένας εδώ στην ομάδα που του χαρίζω πράγματα εγώ και άλλοι... τα θέλω γιά εκείνον βασικά. Αυτά.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.872
Reaction score
20.362
Γιώργο θα στο γράψω δημόσια. Δεν τα θέλω για εμένα αλλά υπάρχει ένας εδώ στην ομάδα που του χαρίζω πράγματα εγώ και άλλοι... τα θέλω γιά εκείνον βασικά. Αυτά.
Σάκη, στείλε μου σε pm τη διεύθυνσή σου και θα κανονίσω την αποστολή. Όπως δείχνουν τα πράγματα, πιθανόν να καταφέρω να στείλω το πακέτο τέλη αυτής της εβδομάδας με αρχές της επόμενης - ελπίζω να μην βιάζεται ο φίλος σας!
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
άσχετο αλλά σπαστικό.
το καρδιοσυχνόμετρο έχει αρχίσει να γράφει μλκς
ξεκινάει από 190-200hr για κάνα 10 λεπτο και μετά επανέρχεται στην πραγματικότητα.
να είναι η ζώνη (έχω την polar κάνα χρόνο τώρα με το Garmin hrm dual) , ή μήπως έχει μπερδευτεί με του Σάκη και γράφει 200άρες
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.872
Reaction score
20.362
Πλένεις τη ζώνη, τακτικά;

Εμένα, όταν αρχίσει να κάνει "κόλπα", σε κάθε επαφή της ζώνης (η Garmin έχει 4) βάζω από ένα μικρό "στραγάλι" από jell για ηλεκτροκαρδιογραφήματα και κατά 95% "παίζει" μια χαρά.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
άσχετο αλλά σπαστικό.
το καρδιοσυχνόμετρο έχει αρχίσει να γράφει μλκς
ξεκινάει από 190-200hr για κάνα 10 λεπτο και μετά επανέρχεται στην πραγματικότητα.
να είναι η ζώνη (έχω την polar κάνα χρόνο τώρα με το Garmin hrm dual) , ή μήπως έχει μπερδευτεί με του Σάκη και γράφει 200άρες


Προεόρτια μπαταρίας, σε εμένα κάνει ακριβώς το αντίθετο όταν ξεκινά να πέφτει η μπαταρία
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
άλλαξα μπαταρία πριν κανα μήνα γιατί μου έβγαλε μήνυμα οτι είναι στα τελευταία της
Πλένεις τη ζώνη, τακτικά;

Εμένα, όταν αρχίσει να κάνει "κόλπα", σε κάθε επαφή της ζώνης (η Garmin έχει 4) βάζω από ένα μικρό "στραγάλι" από jell για ηλεκτροκαρδιογραφήματα και κατά 95% "παίζει" μια χαρά.
πλύσιμο/ξεπλυμα σε κάθε χρήση, πλύσιμο κανονικό σπάνια (ούτε μια στις 7 που λέει)
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
άλλαξα μπαταρία πριν κανα μήνα γιατί μου έβγαλε μήνυμα οτι είναι στα τελευταία της

πλύσιμο/ξεπλυμα σε κάθε χρήση, πλύσιμο κανονικό σπάνια (ούτε μια στις 7 που λέει)
Ωραία, έχω παρατηρήσει αρκετές φορές ότι μετά τη αλλαγή μπαταρίας κάνει αρκετά χαζά, συνήθως αυτό συμβαίνει στη πρώτη, αντε μέχρι τη δεύτερη προπόνηση.
Όταν εμένα χρειάζεται μπαταρία μου έχει τύχει αυτό που έγραψες, να βαράω κόκκινα χωρίς να πατάω και έχει τύχει να μην ανεβάζει παλμούς, να είναι για ώρα καρφωμένο στους 60-70. Στο ξεκούδουνο και έχοντας μπαταρία βαράει και κάτι κολλήματα αραιά και που. Έχω παρατηρήσει και πολλά άλλα βέβαια που έχουν να κάνουν με το gps και γενικά με τη συνεργασία όλων των αισθητήρων, άρα καταλήγουμε πως τα τρώνε τα κολλήματα όλα αυτά τα ηλεκτρονικά.
Τη ζώνη εγώ τη ξεπλένω μόνο με νερό μετά από κάθε προπόνηση και τη βάζω μπουγάδα οπότε θυμάμαι, μπορεί και μήνα πάρα μήνα.
 
Last edited:

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
η μλκ στο θέμα είναι οτι αφού άλλαξα μπαταρία δούλεψε μια χαρά για τουλάχιστον 10-15 φορές και ξαφνικά πριν 2 βδομάδες άρχισε τα χαζά.
σε ζώνη garmin υπήρχαν περιπτώσεις που αν και βρεγμένη δεν έγραφε για κάνα 5 λεπτο τίποτα και έδειχνε σταθερό πχ 72.
με την polar έγραφε αμέσως σωστά. Τώρα τρώει κολλήματα αλλά ανάποδα γράφει 190+. το πρώτο πες το καταλαβαίνω, οτι χάνει παλμούς και μένει σε χαμηλή συχνότητα, το ανάποδο όμως τι σκατά είναι ; θόρυβος; και γιατί να διορθώνεται μετά απο λίγη ώρα;

παραμασχάρ
1679319414008.png


χθές έγραφε χαζά για 3.3χλμ, 17+ λεπτά αναερόβιος 19άρης δηλαδή , αν πήγαινα έτσι για 17 λεπτά θα είχα 3.5 λεπτά στο χλμ ναουμ
στο σκαλοπάτι λίγο μετά είναι που πήγα για κατούρημα γιατί είχα πιεί πολύ νερό τελικά πριν την εκκίνηση.

να του βγάλω λες την μπαταρία και να το αφήσω να "μηδενίσει" ;
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Εμένα όταν με κάνει αυτά τα χαζά πατάω del τον αισθητήρα από το garmin και στο καπάκι add, συνήθως ετσά στρώνει
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
άσχετο αλλά σπαστικό.
το καρδιοσυχνόμετρο έχει αρχίσει να γράφει μλκς
ξεκινάει από 190-200hr για κάνα 10 λεπτο και μετά επανέρχεται στην πραγματικότητα.
να είναι η ζώνη (έχω την polar κάνα χρόνο τώρα με το Garmin hrm dual) , ή μήπως έχει μπερδευτεί με του Σάκη και γράφει 200άρες
Είδες πως είναι από εκεί ψηλά ο κόσμος και ζαλίστηκες ε? Πριν κουμπώσεις αισθητήρα στην ζώνη φύσα δυνατά τα κουμπιά της ζώνης να φύγουν τα νερά που ΠΑΝΤΑ κρατάει εκεί ειδικά χειμώνα και ξαναδοκίμασε
Σάκη, στείλε μου σε pm τη διεύθυνσή σου και θα κανονίσω την αποστολή. Όπως δείχνουν τα πράγματα, πιθανόν να καταφέρω να στείλω το πακέτο τέλη αυτής της εβδομάδας με αρχές της επόμενης - ελπίζω να μην βιάζεται ο φίλος σας!
Ευχαριστώ Γιώργο θα πιάσει τόπο η δωρεά να ξέρεις... ίσως πιάσει και βάθρο
 


Μηνύματα
18.924
Reaction score
13.303
Όχι αυτό, ένα BBB έχω χρόνια (βγαίνει και από άλλα brand, αλλά μάλλον είναι το ίδιο).
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Καλά εγώ πρώτα το παράγγειλα και μετά ρώτσα :biggrin:
Για δείξε άμα θες πχιο έχς, κάνει δλειά ακριβείας, μη με σκάς...
Για ακρίβεια το πήρα και κατ'επέκταση για μετρητή σε λάστιχα μοτοσυκλέτας, ποδηλάτου, αυτοκινήτου κλπ.
Με καίει όμως η ακρίβεια γιατί τα μανόμετρα όπως και να το κάνουμε, χάνουν.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.211
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top