Ποδήλατο


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Ναι έχς δίκιο, το είδα όπως λες με διαφορετικές μάρκες αυτό, πάνε τώρα μια πίσω και δγιάβασε γιατί έχω επιπλέον απορίες
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Σώτο προψέ που είχα χρόνο έκατσα και το ξετίναξα το θέμα, δγιάβασα όλα τα reviews και φυσικά είδα και το παραπάν βίνδεο. Όπως έγραψα διάβασα παντού τα καλύτερα για το topeak και γιαυτό κατέληξα σε αυτό, επίσης γιατί έχει μεγάλη και ευανάγνωστη οθόνη. Ακρίβεια έχει το topeak, αξιοπιστία ακρίβειας σε βάθος χρόνου έχει άραγε?
Η rockshox sid sl ultimate που δλέυω εδώ και λίγο καιρό έχει αρκετή μεταβολή στη συμπεριφορά ακόμα και με ελάχιστη διαφορά στα psi, πήρα και μια τρόμπα υψηλής πίεσης για αυτό το λόγο. Το θεμα είναι πως μόλις ξεφλουμπώνεις το ακροφύσιο χάνει ελάχιστο αέρα, γύρω στα 5-7 psi.
Όπως κατάλαβα αργότερα, όλες αυτές οι τρόμπες έχουν το ίδιο θέμα.
 

Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Το μόνο που έχω χρησιμοποιήσει πάντως εγώ είναι αυτό το ΒΒΒ, το έχω από τους πρώτους μήνες που πήρα το τρέκινγκ το 2015, σε σύγκριση με την τρόμπα, σίγουρα έχει καλύτερη ακρίβεια πάντως, η τρόμπα περίπου δείχνει ό,τι να ναι πλέον, και συνήθως λιγότερο στα μισά του οργάνου οπότε είναι κι επίκινδυνη για τα λάστιχα!
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Ο εχθρός του μανόμετρου είναι τα χτυπήματα Σώτο, σε συγχύζει ο @abcd στη μεθεπόμενη μέρα και ξεσπάς στη τρόμπα με φαίνεται :lolsign:
 

Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Μπα, έχουν πάρει σειρά κανά δυο άλλοι που με συγχίζουν περισσότερο... ένας διαστημάνθρωπος πχ, πολύ σπάσιμο! :roflmao: :gamer: :laugh:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Ναι, δεν σας πολύ παρακολουθώ, ο φίλος μας ο αβγδ έχει καταλάβει ότι είναι λίγα τα ψωμιά του Κούλη και της παράταξης και έχει χαλαρώσει αρκετά θα έλεγα :biggrin:

Τεσπα, μόνο αυτό το νήμα έχει μείνει αμόλυντο από πολιτικές διενέξεις, ας μη δώσουμε συνέχεια...
Στο θέμα μας λοιπόν, τελικά χαλάλι το ένα τσουβάλι παράδες που έδωσα για τη rockshox. Έχει αλλάξει συμπεριφορά το σύνολο, έχει γίνει αρκετά παιχνιδιάρικο με πριν και αυξήθηκε ο έλεγχος σε όλα τα επίπεδα, ειδικά στο σκαρφάλωμα. Όλα τα παραπάν οφείλονται στο μικρότερο μεταξόνιο (μικρό μεν, αισθητό δε) και στη πληροφορία που έρχετε στο τιμόνι από το απόλυτο ντάμπερ της ανάρτησης. Η λειτουργία δεν έχει καμία σχέση με τη βουτυρένια αίσθηση της fox, μιας και τη ανέφερα, τη πήγα για σέρβις και τελικά είχαν στεγνώσει τα δαχτυλίδια που έχει στο άνω μέρος κάτω από τις τσιμουχες, έβαλε λίγο λάδι εκεί ο μάγκας που τη ανέλαβε και πλέον δεν μαγκώνει. Το ντάμπερ της fox, όπως με είπε δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, γιαυτό και είναι ανάρτηση πρώτης τοποθέτησης. Πέραν αυτού όμως το άλλο θέμα που είχα ήταν η εξαντλητική βύθιση που είχε στο ορθοπέταλο, ακόμα και με αρκετό αέρα μέσα η βύθιση σχεδόν τερμάτιζε. Παρόλο που είχα διπλό κλείδωμα η ανάρτηση ακύρωνε τη μία σκάλα και είχα μόνο κλείδωμα ή ξεκλείδωμα.
Πλέον με τη rockshox δεν βάζω το απόλυτο κλείδωμα, στη πρώτη σκάλα αρκεί η σκληρότητα στο φυσίγγιο της απόσβεσης ώστε να υποστηρίξει το πάτημα στο ανήφορο, αν στη διάρκεια βρεθεί ανωμαλία έχει και περιθώρια βύθισης, γύρο στο 1cm, αλλά είναι αρκετό ώστε να σε δώσει έλεγχο και να αποφύγεις το κραδασμό στα χέρια. Δηλώνω πολύ ενθουσιασμένος από τη αλλαγή όλης της συμπεριφοράς του ποδηλάτου προς το καλύτερο. Και κάπως έτσι κατέληξα να ψάχνω και το ψηφιακό πιεσόμετρο ακριβείας :biggrin:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.360
@bretsos Έχω τον μετρητή που έχει ο @Sotos65, τον οποίο αγόρασα μετά από πρόταση του @xfader. Όσες φορές χρειάστηκε να το χρησιμοποιήσω, αποδείχθηκε αξιόπιστο κι ακριβές.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Σήμερα ήταν το Milanο - Sanremo, ο πιο μακρύς αγώνας της χρονιάς στους επαγγελματίες μήκους 294 km. Νικητής ήταν ο απίστευτος Mathieu van der Poel σε 6 ώρες και 25 λεπτά με μέση ωριαία 45,8 km/h !

Αν και ιστορικά θεωρείτο αγώνας για τους καθαρόαιμους σπρίντερς οι δύο τελευταίοι λόφοι έχουν γίνει τα τελευταία χρόνια πεδίο επιθέσεων για όσους δεν έχουν ελπίδες στο σπριντ.

Ο van der Poel έκανε κόντρα επίθεση μετά τον Pogacar στην τελευταία ανηφόρα και κράτησε τη διαφορά που έχτισε μέχρι τον τερματισμό. Περιμένουμε να μάθουμε τα watts της επίθεσης.

Το άλλο φαβορί, ο Van Aert, τερμάτισε τρίτος. Έτρεξε με μονό 52άρη δίσκο μπροστά.

View attachment 285133

View attachment 285134


 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Με ένα σμπάρο, δγιό τρυγόνια :biggrin:
IMG_20230321_170740.jpg


Τελικά είχαν δίκιο τα διάφορα reviews για το πιεσόμετρο, πολύ καλό, έχει πολύ καλό grip στο χέρι, μεγάλη οθόνη για τους πρεσβύωπες και είναι όντως ακριβείας, βάζεις λίγο παραπάν αέρα από αυτόν που θες και έπειτα τον βγάζεις από το πιεσόμετρο στα επιθυμητά psi
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Άμα το χρειάζεσαι να πάρς, έχει βγάλει φέτος και το Καινούριο.
Το έκανα και συγκριτικό με τη sport floor pump που έχω της lezyne, δίνει 2-3 psi διαφορά με το μηχανικό μανόμετρο, στα λάστιχα του mtb, για τις πιέσεις του road πιστεύω πως θα είναι παραπάν η απόκλιση. Εμένα όμως δεν με ένοιαζε για τα λάστιχα τόσο, όσο για τη ανάρτηση που ήθελα ακριβή πίεση
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Μακράν το καλύτερο εργαλείο που έχω στη εργαλειοθήκη, βγάζει τις πλαστικές press fit λουκούμι, χωρίς χτυπήματα και βανδαλισμούς, επίσης πρεσάρει και ξεπρεσάρει τα ρουλεμάν στις βιδωτές μεσαίες τριβές, πάλι χωρίς χτυπήματα, αξία ανεκτίμητη!

IMG_20230321_181900.jpg
 

Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Άμα το χρειάζεσαι να πάρς, έχει βγάλει φέτος και το Καινούριο.
Το έκανα και συγκριτικό με τη sport floor pump που έχω της lezyne, δίνει 2-3 psi διαφορά με το μηχανικό μανόμετρο, στα λάστιχα του mtb, για τις πιέσεις του road πιστεύω πως θα είναι παραπάν η απόκλιση. Εμένα όμως δεν με ένοιαζε για τα λάστιχα τόσο, όσο για τη ανάρτηση που ήθελα ακριβή πίεση
Για την ανάρτηση έχεις πει αν θυμάμαι ότι χρησιμοποιείς την απλή τρόμπα, όχι κάποια εξειδικευμένη για αυτή τη δουλειά;
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Για την ανάρτηση έχεις πει αν θυμάμαι ότι χρησιμοποιείς την απλή τρόμπα, όχι κάποια εξειδικευμένη για αυτή τη δουλειά;
Ναι με αυτή έκανα δλειά, με τη νέα ανάρτηση πήρα μια Shock pump της ίδιας εταιρίας, κάνει καλύτερη δλειά από τη τη floor pump, η τρόμπα δαπέδου μέχρι να ξεβιδωσω το ακροφύσιο έχανε πολύ αέρα η ανάρτηση, με τη τρόμπα της ROCKSHOX τα πράματα ήταν σαφώς καλύτερα με λιγότερες απώλειες.
 

Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Ναι, οι μεγάλες τρόμπες έχουν κι μεγάλο λάστιχο, που είναι μειονέκτημα στην περίπτωση αυτή, για αέρα σε ανάρτηση...
 

Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Διάβαζα το άρθρο, και κάπου λέει ότι αντικαταστάθηκε η προηγούμενη κασέτα, που ήταν "εξωφρενικά" ακριβή, οπότε βγάζει κανείς το συμπέρασμα ότι η νέα θα είναι προφανώς πιο... οικονομική!

Η "οικονομική" (μία από τις εκδόσεις της) :roflmao: :gamer:

 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Στο τέλος θα πληρώνει κανείς και τον αέρα που βάζει στα λάστιχα Σώτο... Εχει ξεφύγει πολύ η φάση...
Και ολόκληρο το Group :roflmao:

Τελείωσα τη εγκατάσταση τη moquai pf41, εξαιρετική κατασκευή και σε αυτή τη διάσταση, τα κεραμικά ρουλεμάν δουλεύουν σαφώς καλύτερα από τη press fit shimano xt που φόραγα, η μηχανική κατεργασία για ακόμη μια φορά με άφησε με το στόμα ανοιχτό, δοκιμασμένη στη κούρσα ως PF 30 έχει αποδειχθεί απίστευτη μεσαία τριβή. Μπήκε απόλυτα στη διάμετρο του πλαισίου χωρίς να προβληματίζει στο πρεσάρισμα. Ευτυχώς που υπάρχουν και αυτές οι εναλλακτικές σε πολύ καλή τιμή.
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.165
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top