Ποδήλατο



Μηνύματα
14.980
Reaction score
20.646
Η χρηστους είναι μια κατηγορία μαναχοςτ, εγώ έχω ακόμα ανηφόρες κατηφόρες να διαβώ
 

Μηνύματα
12.382
Reaction score
14.584
Με τέτοιους παλμούς , αν σε ρωτήσω ποσο κάνει 7 και 5 , ξερς να με πεις ή θα το σκέφτεσαι ?:geek:
Εάν πάνε σε καρδιολόγο όλη αυτή η αγαπητή ομάδα των ποδηλατών μας, με 2-3 παλμούς ακόμη πιο κάτω θα τους βάλει βηματοδότη. :D 😍
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.214
Reaction score
41.798
Οι γιατροί που με παρακολουθούν 3 φορές το χρόνο ξέρουν τη περίπτωση μου.
Στο τροχαίο που δεν ήμαν σε θέση να ενημερώσω έπαθαν σοκ, ήταν δγιό γιατροί, ο ένας στα επείγοντα έτρεχε πάν κάτ να καταλάβει το μέγεθος της ζημιάς και ο άλλος κοιτούσε τη οθόνη με το χαμηλό hr.
Και εγώ πάλι, πολυτραυματίας και οι παλμοί ούτε σε αυτή τη κατάσταση δεν ανέβηκαν... :roflmao:
 

D

Deleted member 50795

Guest
για να σε ξε αγχώσω…υπάρχουν και άλλοι..:biggrin:
αυτός είναι τρελό τρεχαντήρι στις ελεύθερες καταδύσεις..:geek:


 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.428
Οι περισσότεροι προπονημένοι ποδηλάτες (και οι λοιποί αερόβιοι) παίζουν κάτω από 45 παλμούς ηρεμίας.

Οι χθεσινοί δικοί μου με 2-3 μισάωρα έντασης τη βδομάδα, δηλαδή σχεδόν απροπόνητος:

1.jpg
2.jpg
 


Μηνύματα
12.382
Reaction score
14.584
Οι γιατροί που με παρακολουθούν 3 φορές το χρόνο ξέρουν τη περίπτωση μου.
Στο τροχαίο που δεν ήμαν σε θέση να ενημερώσω έπαθαν σοκ, ήταν δγιό γιατροί, ο ένας στα επείγοντα έτρεχε πάν κάτ να καταλάβει το μέγεθος της ζημιάς και ο άλλος κοιτούσε τη οθόνη με το χαμηλό hr.
Και εγώ πάλι, πολυτραυματίας και οι παλμοί ούτε σε αυτή τη κατάσταση δεν ανέβηκαν... :roflmao:
Εμένα το παθαίνουν οι οφθαλμίατροι αυτό γιατί έχω υψηλή πίεση στα μάτια αλλά είναι φυσιολογικό γιατί έχω τον πιο παχύ φακό (δε θυμάμαι 300 ή 500 μικρά). χα χα. και έαν δεν είχα μεγάλη πίεση δεν θα έβλεπα. Τι σου είναι η φύση. Καμιά φορά παλιά τους έκανα πλάκα τους άφηνα πρώτα να την μετρήσουν και μετά τους το έλεγα και ησυχάζανε. Μέχρι να τους το πω δαγκωνόντουσαν και παίρνανε ένα ύφος "πως να του το πούμε τώρ". Μετά σταμάτησα να το κάνω γιατί νόμιζαν ότι κάνουνε λάθος στην αρχική τους μέτρηση και με ξαναμετράγανε συνέχεια μέχρι να το χωνέψουν χα χα. Μετά με έτσουζε το μάτι.

Ξέρω για τους σφυγμούς βρε συ πλάκα κάνω. Όλοι οι αθλητές εκεί είναι 45 περίπου. Και εγώ ....κάποτε χα χα.
 

Μηνύματα
1.506
Reaction score
1.808
Μιας και το συζητάτε, ήθελα smart watch αλλά επειδή λόγω δουλειάς (το φοράω μόνο 3 ώρες την εβδομάδα στο χορευτικό και τα βράδια στον ύπνο ) δεν κάνω σοβαρή χρήση του, δεν ήθελα να ξοδευτώ και πήρα ένα Xiaomi mibro . Πλήρως καλωδιομένος στο τεστ κοπώσεως το μόνιτορ έδειχνε 156 παλμούς ενώ το ρολόι 212 ! Είναι δυνατόν τόση απόκλιση !
 


Μηνύματα
12.382
Reaction score
14.584
Μεγάλη απόκλιση. Άραγε η απόκλιση που είναι μεγαλύτερη ή μικρότερη ; όταν μετράει λίγους σφυγμούς ή πολλούς ; (λογικά στους πολλούς ; δεν ξέρω πως λειτουργεί).

Να δείτε που όταν μετράει σφυγμούς μέσου ανθρώπου .... εκεί θα έχουν φροντίσει να έχει την μικρότερη απόκλιση. :D
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.428
Μεγάλη απόκλιση. Άραγε η απόκλιση που είναι μεγαλύτερη ή μικρότερη ; όταν μετράει λίγους σφυγμούς ή πολλούς ; (λογικά στους πολλούς ; δεν ξέρω πως λειτουργεί).

Να δείτε που όταν μετράει σφυγμούς μέσου ανθρώπου .... εκεί θα έχουν φροντίσει να έχει την μικρότερη απόκλιση. :D
Τα ρολόγια που μετράνε σφυγμούς στον καρπό έχουν βελτιωθεί πολύ τα τελευταία χρόνια αλλά όχι το ίδιο σε όλες τις μάρκες και μοντέλα. Φταίει κυρίως το software που κάθε εταιρεία αναπτύσσει. Έχουμε γράψει πολλές φορές για την ιδιαιτερότητα του καρπού στην ακρίβεια της μέτρησης (συνεχής κίνηση, κόκαλα, τρίχες, χαλαρή εφαρμογή, ιδρώτας, πιο αδύναμο "σήμα"). Αρκετές εταιρείες, όπως η Xiaomi, κυκλοφορούν καλό hardware με ελλιπές software. Μέχρι να το βελτιώσουν έχουν ήδη παρουσιάσει το επόμενο μοντέλο και πρακτικά δουλεύουν όλα σε beta φάση.

Η Garmin είναι σχεδόν μονόδρομος για όποιον θέλει ρολόι αυστηρά για fitness γιατί πέρα από κορυφαίο λειτουργικό έχει και την καλύτερη πλατφόρμα αξιοποίησης των δεδομένων.

Για πιο casual χρήση το Apple Watch και το Samsung Watch 5 (που έχω τώρα) έχουν μεγάλη ακρίβεια στην ανίχνευση των παλμών. Η μεγαλύτερη απόκλιση που έχω δει σε ταυτόχρονη δοκιμή με τη ζώνη στήθους είναι 2-3 παλμοί.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.214
Reaction score
41.798
Το galaxy watch 3 που είχα (και έχω ακόμα) είναι σκουπίδι Αλεξ.
Όχι μόνο μετρούσε λάθος τη ώρα της άσκησης, έχανε τα υψομετρικά και στα κόκκινα (διαλλειματικές πχ.) έχανε εντελώς τους παλμούς, έδειχνε μηδέν, σε κατάσταση ηρεμίας μετρούσε σχετικά καλά.
Σαν smart watch είναι μια χαρά
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.214
Reaction score
41.798
Με τέτοιους παλμούς , αν σε ρωτήσω ποσο κάνει 7 και 5 , ξερς να με πεις ή θα το σκέφτεσαι ?:geek:
Το σκέφτηκα λίγο η αλήθεια είναι, ή έντεκα ή δεκατρία είναι το αποτέλεσμα. Το έντεκα είναι πχιο πιθανό βέβαια... :lolsign:
Έχε υπόψιν ότι ένας θκόσμ παλμός αρκεί να στείλει αίμα σχεδόν παντού ενώ ένας θκός παλμός πάει το αίμα λίγο πχιο πέρα από τη καρδιά. Οπότε χτυπάει σαν μοτεράκι ώστε να καλύψει τις ανάγκες.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.428
Το galaxy watch 3 που είχα (και έχω ακόμα) είναι σκουπίδι Αλεξ.
Όχι μόνο μετρούσε λάθος τη ώρα της άσκησης, έχανε τα υψομετρικά και στα κόκκινα (διαλλειματικές πχ.) έχανε εντελώς τους παλμούς, έδειχνε μηδέν, σε κατάσταση ηρεμίας μετρούσε σχετικά καλά.
Σαν smart watch είναι μια χαρά
Το πρώτο μου Samsung είναι το 5 και το πήρα λόγω της βελτιωμένης ακρίβειας. Δεν είναι Apple Watch αλλά παίζει πολύ κοντά με το chest strap χωρίς μεγάλο lag.

Τα Amazfit ( Xiaomi) που είχα ήταν κουκουρούκου. Έπρεπε να ψάχνω κάθε φορά την ιδανική θέση στον καρπό και να μην κάνω απότομες κινήσεις και χαθεί το sweet spot.
 

Μηνύματα
12.382
Reaction score
14.584
Έχε υπόψιν ότι ένας θκόσμ παλμός αρκεί να στείλει αίμα σχεδόν παντού ενώ ένας θκός παλμός πάει το αίμα λίγο πχιο πέρα από τη καρδιά.
Μπα γίναμε και γιατροί τώρα και εκφράζουμε απόψεις ; Εμείς κυριέ μου δεν έχουμε αίμα, είμαστε άλιεν, έχουμε ιχώρ. :D 😍

Τώρα που θα έρθουν και τα ρομπότ και η ΑΙ θα είμαστε fixed. :D
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.382
Reaction score
30.563
Οι γιατροί που με παρακολουθούν 3 φορές το χρόνο ξέρουν τη περίπτωση μου.
Στο τροχαίο που δεν ήμαν σε θέση να ενημερώσω έπαθαν σοκ, ήταν δγιό γιατροί, ο ένας στα επείγοντα έτρεχε πάν κάτ να καταλάβει το μέγεθος της ζημιάς και ο άλλος κοιτούσε τη οθόνη με το χαμηλό hr.
Και εγώ πάλι, πολυτραυματίας και οι παλμοί ούτε σε αυτή τη κατάσταση δεν ανέβηκαν... :roflmao:

να φανταστώ υπάρχει και ψυχίατρος στο τιμ, έτσι;
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.597
Μηνύματα
2.865.386
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top