Ποια μάρκα ελαστικών εμπιστεύεστε συνήθως;

Μηνύματα
29.571
Reaction score
23.724
Ναι αλλα εξετάζουμε το θέμα " καλύτερο λάστιχο για το χειμώνα είναι το καλοκαιρινό". Τη σχέση έχει ο τόπος;
ΩΣ ΕΠΙ ΤΟ ΠΛΕΙΣΤΟΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΡΟΛΟ ΟΙ ΚΑΙΡΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΣΤΗΝ

ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΕΣ ΣΕ ΠΟΣΟΣΤΟ 80% ΠΕΡΙΠΟΥ.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.159
Reaction score
28.666
Σε διαστάσεις 195/50 15 και 205/50 16 τη θα προτιμούσατε σε sedan χαλαρής οδήγησης με 18.000χμλ το χρόνο πχ;
 

Μηνύματα
29.571
Reaction score
23.724
Ακούω Goodyear και ανατριχιάζω. Μπορεί όμως να είναι κατάλληλα για τη χρήση που κάνει. :)
ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΤΕ.

ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΑΓΟΡΑ ΤΗΣ ΝΤΑΝΛΟΠ ΟΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ ΤΟΥΣ ΗΡΘΑΝ ΣΤΑ ΙΣΑ.

ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΑΝΕΚΔΙΗΓΗΤΟ ΟΛΓΟΥΕΔΕΡ ΠΟΥ

ΕΒΑΖΑΝ ΟΙ ΤΑΡΙΦΕΣ ΓΙΑ ΝΑ "ΒΥΖΑΙΝΕΙ" ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ ΟΠΩΣ ΕΛΕΓΑΝ.....
 


spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.765
Reaction score
31.384
Αυτο ηταν το δευτερο καλοκαιρι και τα ελαστικα ειναι μια χαρα χωρις ιδιαιτερες φθορες
Το καλοκαιρι με τις μεγαλες θερμοκρασιες εχω το αυτοκινητο σκεπασμενο με τετοιο τροπο που να καλυπτω και τα ελαστικα της πλευρας του ηλιου :)

Οταν ολοι με τις μπορες και την πολυ βροχη πανε σπιτι ,εγω βγαινω βολτα με το αυτοκινητο και κυνηγαω λακουβες με νερο :D τελευταια φορα στην μπορα της προηγουμενης παρασκευης.
Νομιζω οτι η συμπεριφορα του ελαστικου ειναι υποδειγματικη αλλα μην ξεχναμε οτι το audi ειναι 4χ4 .
Νομιζω οτι τα crossclimate ειναι μονοδρομος για την χρηση που θελεις
 

Μηνύματα
54
Reaction score
19
Αυτο ηταν το δευτερο καλοκαιρι και τα ελαστικα ειναι μια χαρα χωρις ιδιαιτερες φθορες
Το καλοκαιρι με τις μεγαλες θερμοκρασιες εχω το αυτοκινητο σκεπασμενο με τετοιο τροπο που να καλυπτω και τα ελαστικα της πλευρας του ηλιου :)

Οταν ολοι με τις μπορες και την πολυ βροχη πανε σπιτι ,εγω βγαινω βολτα με το αυτοκινητο και κυνηγαω λακουβες με νερο :D τελευταια φορα στην μπορα της προηγουμενης παρασκευης.
Νομιζω οτι η συμπεριφορα του ελαστικου ειναι υποδειγματικη αλλα μην ξεχναμε οτι το audi ειναι 4χ4 .
Νομιζω οτι τα crossclimate ειναι μονοδρομος για την χρηση που θελεις
Σ ευχαριστώ ! Με βοηθησες πολύ γιατί είναι καινούργια τεχνολογία και δεν έχει δοκιμαστεί στο χρόνο απ όσο έχω ψάξει
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Το άλλο που το βάζεις: 4 ελαστικά αυτοκινήτου= 2 ελαστικά μηχανής (όχι street, εκεί φεύγουμε!)
Ωραία!8-)
Από τα dunlop στην μηχανή δεν έχω μείνει και πολύ ευχαριστημένος...τουλάχιστον όσο τα bridgestone τα οποία έχουν κορυφαία κορώνα (στις διαστάσεις που φοράω).
Θα δω ποια έχουν ετοιμοπαράδοτα και βλέπουμε!
 

Μηνύματα
54
Reaction score
19
Οι γόμες που χρησιμοποιούν στα ελαστικά μοτοσυκλετών είναι πολύ ακριβότερες γιατί εκεί το κράτημα είναι μείζονος σημασίας
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.882
Reaction score
127.312
ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΑΓΟΡΑ ΤΗΣ ΝΤΑΝΛΟΠ ΟΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ ΤΟΥΣ ΗΡΘΑΝ ΣΤΑ ΙΣΑ
Ναι, ντανλοπ, άλλες πατάτες..

Μόνο σε ντανλοπ είδα υδρολισθηση από τα 90 χλμ την ώρα, μιλάμε για ρεκόρ γκινες...
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Οι γόμες που χρησιμοποιούν στα ελαστικά μοτοσυκλετών είναι πολύ ακριβότερες γιατί εκεί το κράτημα είναι μείζονος σημασίας
Ναι, εντάξει, είναι διαφορετικό λάστιχο,αλλά πανάκριβο (αν υπολογίσεις και τα ωφέλιμα χλμ)!
 




Μηνύματα
27.725
Reaction score
26.049
Δεν υπάρχει όλ γουέδερ. Πρόκειται για μουφα ολκής.

Μισελεν, γκουντγιαρ και πιρελι, ούτε να τα ξέρω δε θέλω.

Γενικά είμαι οπαδός της γιοκοχαμα.

Υπερβάλεις λιγάκι. πέρα απο τα Yokohama υπάρχουν και τα TOYO. Ακόμη καλύτερα. Υπάρχουν και τα DUΝLOP.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.511
Reaction score
75.125
Και πάνω απ' όλες αυτές τις μετριότητες υπάρχουν τα Pilot Super Sport. ;)
 

Μηνύματα
27.725
Reaction score
26.049
ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΠΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ ΣΤΗΝ ΒΡΟΧΗ ΟΠΟΥ

ΤΟ ΦΑΡΔΥ ΕΛΑΣΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΟ ΚΡΑΤΗΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ

ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΥΔΡΟΛΙΣΘΗΣΗ ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ.

ΑΝ ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΦΑΣΗ ΥΔΡΟΛΙΣΘΗΣΗΣ ΤΟΤΕ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΟΥΤΕ ΤΙΜΟΝΙ

ΟΥΤΕ ΦΡΕΝΑ.

ΟΠΟΤΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Η ΧΡΥΣΗ ΤΟΜΗ Η ΤΟ "ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ" ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ.



ΟΣΟ ΑΥΞΑΝΕΙ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ Η ΕΠΑΦΗ.....

Γρηγόρη στην υδρολίσθηση δεν υπάρχει λάστιχο που να τα καταφέρνει ,, διότι εξ ορισμού χάνεται η πρόσφυση, λόγω του πάχους του νερού που εγκλωβίζεται ανάμεσα στο ελαστικό και τον δρόμο. Γι αυτό ακριβώς και λέγεται ΥΔΡΟ ΟΛΙΣΘΗΣΗ. Γλυστράς. Συντελεστής τριβής κάτι λίγο πάνω απο το 0!
 

Μηνύματα
29.571
Reaction score
23.724
Γρηγόρη στην υδρολίσθηση δεν υπάρχει λάστιχο που να τα καταφέρνει ,, διότι εξ ορισμού χάνεται η πρόσφυση, λόγω του πάχους του νερού που εγκλωβίζεται ανάμεσα στο ελαστικό και τον δρόμο. Γι αυτό ακριβώς και λέγεται ΥΔΡΟ ΟΛΙΣΘΗΣΗ. Γλυστράς. Συντελεστής τριβής κάτι λίγο πάνω απο το 0!
ΝΑΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ.

ΑΠΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΤΟ ΠΑΘΑΙΝΟΥΝ ΣΕ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ

ΛΟΓΩ ΣΧΕΔΙΑΣΗΣ ΟΠΩΣ ΠΧ ΤΑ ΣΛΙΚ.

ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΤΩΝ 5-10 ΧΛΜ/ΩΡΑ.

ΔΗΛ ΣΤΑ 80 ΚΑΛΩΣ ΣΤΑ 85 ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΣ.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.511
Reaction score
75.125
Η οποία υδρολίσθηση δεν συμβαίνει στην ίδια ταχύτητα σε κάθε λάστιχο.

Μου έχει τύχει (στο ίδιο αυτοκίνητο και με ίδιες διαστάσεις στο ίδιο σημείο και με αντίστοιχη ποσότητα βροχής) να ολισθαίνει στα 120 το ένα και στα 160 το άλλο. Και στις δύο περιπτώσεις είχα λάστιχα με λίγα χιλιόμετρα.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.014
Μηνύματα
2.885.339
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top