Ποιος είναι ο πρώτος δίσκος που αποκτήσατε;


Μηνύματα
9
Reaction score
4
Οπότε επανερχόμασθε
Δεύτερος δίσκος : Κάποιο KISS & μέσα στους πρώτους Pink Floyd(όχι το Wall- Που ποτέ δεν μου άρεσε).
και μετά το γύρισα στα ανεξάρτητα & ψυχεδέλεια 60's. Pink Floyd, Deep Freeze Mice κλπ
 

Μηνύματα
705
Reaction score
995
Happening, κάπου το 1984, πήρα τρεις δίσκους (το ποιοί παρακάτω). Εννοείται δεν είχα πικάπ.
Μέχρι τότε είχα αυτές τις τρεις κασέτες και τις έλιωνα:







Οι δίσκοι ήταν:





...και το soundtrack από τον Giorgio Moroder της αγαπημένης μου ταινίας του Άλαν Πάρκερ που είχα δει σε θερινό και είχα "κολλήσει" τρελλά:




Εννοείται ότι τα έχω όλα ακόμα.
 

Μηνύματα
2.001
Reaction score
4.059
Happening, κάπου το 1984, πήρα τρεις δίσκους (το ποιοί παρακάτω). Εννοείται δεν είχα πικάπ.
Μέχρι τότε είχα αυτές τις τρεις κασέτες και τις έλιωνα:







Οι δίσκοι ήταν:





...και το soundtrack από τον Giorgio Moroder της αγαπημένης μου ταινίας του Άλαν Πάρκερ που είχα δει σε θερινό και είχα "κολλήσει" τρελλά:




Εννοείται ότι τα έχω όλα ακόμα.
:thumbsup:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.951
Reaction score
20.463
Οι πρώτοι μου δύο δίσκοι, ήταν τα "Use your illusion" I & II των Guns n' Roses - αγοράστηκαν την χρονιά που κυκλοφόρησαν. Ανέλαβε να τους κρατήσει ο θείος μου στη συλλογή του και τους άκουγα όποτε πήγαινα σπίτι του, μέχρι που απέκτησα το πρώτο μου πικ απ και οι δίσκοι μεταφέρθηκαν στη συλλογή μου.

Από τότε "κύλησε πολύ νερό στο αυλάκι", όσον αφορά στο πλήθος των δίσκων και των ειδών της μουσικής που συμπεριλαμβάνονται, αλλά όποτε περνάει το βλέμμα μου από αυτούς τους δύο, οι αναμνήσεις είναι εκεί, ανεξίτηλες!
 


Μηνύματα
2.001
Reaction score
4.059
Οι πρώτοι μου δύο δίσκοι, ήταν τα "Use your illusion" I & II των Guns n' Roses - αγοράστηκαν την χρονιά που κυκλοφόρησαν. Ανέλαβε να τους κρατήσει ο θείος μου στη συλλογή του και τους άκουγα όποτε πήγαινα σπίτι του, μέχρι που απέκτησα το πρώτο μου πικ απ και οι δίσκοι μεταφέρθηκαν στη συλλογή μου.

Από τότε "κύλησε πολύ νερό στο αυλάκι", όσον αφορά στο πλήθος των δίσκων και των ειδών της μουσικής που συμπεριλαμβάνονται, αλλά όποτε περνάει το βλέμμα μου από αυτούς τους δύο, οι αναμνήσεις είναι εκεί, ανεξίτηλες!
Έχεις απόλυτο δίκιο ''wizzy''.Κάπως έτσι είναι μάλλον για όλους μας:drinks:
 




Μηνύματα
1.908
Reaction score
1.659
Το υπόγειο προς τη μεριά της Φωκίωνος?
Απο την μεριά της Φωκίωνος, αλλά όχι το υπόγειο. Ήταν βιβλιοπωλείο και είχε και παιχνίδια και δίσκους. Ακριβώς απέναντι απο το δημοτικό σχολείο μου.
 

Μηνύματα
428
Reaction score
379
Ηταν το 1980,όταν μαζί με την αγορά του πρώτου μου στερεοφωνικού(έτσι το λέγαμε τότε),NAD 3020,DUAL 505 καιMORDANT SHORT CARNIVAL SERIES 3,αγόρασα και ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΤΟΥ ΝΟΤΟΥ.
Υπάρχει ακόμα όπως και το στερεοφωνικό και παίζουν αμφότερα μια χαρά.
 

Μηνύματα
121
Reaction score
72
Ήταν καμιά 35αριά χρόνια πρίν, όταν περάσαμε από το μαγαζί ηλεκτρικών συσκευών που είχαν τα ξαδέφια της μάνας μου στη κεντρική πλατεία του Αγρινίου. Πίσω από τον πάγκο είχαν και δίσκους.

-"Ποιόν θέλεις Κωστάκη να σου δώσουμε δώρο;"
-"Έχω λεφτά (από χαρτζηλίκι) να τον πάρω"
-"Μπράβο, κράτα τα γιατί εδώ δεν περνάνε. Ποιόν θες;"
-(αποφασιστικά και χωρίς δισταγμούς) "Αυτόν"


Strange Days των Doors

Πήγα στο σπίτι του θειού μου και και τον άκουσα στο στερεοφωνικό (ράδιοπικαπ τελη 70s) και μετά το πρώτο κομμάτι επιβλήθηκε η ακρόαση μέσω ακουστικών.
Εκτός κανα δυο κομμάτια, δεν ενθουσιάστηκα τότε. Λογικό. Ήταν νωρίς ακόμα.;)

Το μαγαζί έκλεισε, η μάνα μου και τα ξαδέρφια της "φύγανε", εγώ και ο δίσκος είμαστε ακόμα παρέα.
 



Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Τον πρώτο μου δίσκο εγώ τον αγόρασα 14 ετών, το έτος 1984, από το (φοβερό!!!) δισκάδικο "ΤΖΙΝΑ" στην Πανεπιστημίου και ήταν ο VEGHERA 2 (Sakkaris Records) διπλός με όλες τις επιτυχίες του τότε μιξαρισμένος φυσικά..!

R-660453-1416517699-2480.jpeg.jpg


vinilo-lp-doble-importado-italo-disco-mix-veghera-2-D_NQ_NP_761708-MLA26223144178_102017-F.jpg


Τον πρωτοάκουσα φυσικά στο δικό μας τότε στερεοφωνικό, μία σύνθεση Pionner (όλα τα κομμάτια) με ηχεία Οnkyo SC-601, αλλά μετά από συνεννόηση τον άκουσα πραγματικά όταν πήγα σε ένα ξάδελφο μου 26 χρονών εκείνος, ο οποίος είχε κάτι θηριώδη Cerwin Vega D-9 τα οποία οδηγούσε με έναν παλιό αλλά φοβερό Sansui AU-9900A κ κάποιο EQ Technics SH-8055 Silver.
Ακόμα θυμάμαι την πρωτόγνωρη ένταση, τα τριξίματα της τζαμαρίας στις κλειστές πόρτες του σαλονιού, κ τις φωνασκίες της θείας μου η οποία κάθε τόσο έμπαινε μέσα για να χαμηλώσει η ένταση..

Ωραίες εποχές..!
 






Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.583
Μηνύματα
2.866.399
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top