Ποιος είναι ο πρώτος δίσκος που αποκτήσατε;

Μηνύματα
1.447
Reaction score
1.102
Motorhead-overkill.. από το ROCK CITY, κέντρο Αθήνα,πλατεία Βάθης αν δεν κάνω λάθος,τότε κυκλοφορούσες άνετα..
[DOUBLEPOST=1549978973][/DOUBLEPOST]Πριν από αυτό έγραφα σε κασέτες από τοπικό δισκάδικο..700 δρχ το άλμπουμ...πειρατεία υπήρχε ανέκαθεν..
 

Μηνύματα
513
Reaction score
684
Πρώτη κασέτα εταιρίας David Bowie - Let's Dance (1983)
Είχαν προηγηθεί άλλες αντεγραμμένες από φίλους και συγγενείς.
Δίσκοι βινύλια, ευτυχώς ή δυστυχώς δεν υπήρξαν, ούτε τότε, ούτε τώρα.
 





Μηνύματα
416
Reaction score
520
...δεν είχα ακόμη πικάπ όταν τον πήρα... τον άκουγα σε ένα DUAL ενός φίλου...

View attachment 117955
Αυτός ηταν και ο δικός μου πρώτος δίσκος. Τον πρωτοάκουσα σε ενα φορητό πικ-κάπ του πατέρα μου, αλλα δεν θυμάμαι μάρκα, μοντέλο κλπ.
 


Μηνύματα
662
Reaction score
534
Δεν θα το ξεχασω, που έτρεξα να τον ακούσω στο technics SL bd 22 και το έχω σε άριστη κατάσταση από τότε εννοειται
IMG_20190212_212309.jpg
IMG_20190212_212253.jpg

[DOUBLEPOST=1549999807][/DOUBLEPOST]Τον δίσκο εννοω, το πικάπ έφυγε με το μικρόβιο της αναβαθμισης.
Το θυμάμαι και αυτο με κάποια νοσταλγια.
 

Μηνύματα
1.447
Reaction score
1.102
Το 1978 ξεκινησα να συλλεγω και βινυλια. (πριν ειχα συλλογη απο κασσετες)
Οι δυο πρωτοι δισκοι που αγορασα, και τους δυο την ιδια μερα.
250 δραχμες ο ενας.

POLICE - OUTLANDOS D'AMOUR 1978


DIRE STRAITS - DIRE STRAITS 1978
Των straits είναι δισκαρα. Ακόμα και σήμερα τον ακούω.απο την αρχή ως το τέλος φυσικά.
[DOUBLEPOST=1550001055][/DOUBLEPOST]
εμποριου ... τωρα την εβαλα ξανα να παιζει... :headbang:
Δεν είναι πολύ ωραίο αυτό το συναίσθημα όμως; Να έχεις την ευκαιρία να ακούσεις ακριβώς με τον ίδιο τρόπο αυτό που άκουγες στην εφηβεία σου;τι να μας πουν και τα flac...
Ωραίο θέμα:)
[DOUBLEPOST=1550001413][/DOUBLEPOST]
ήταν γυρω στο 1990, ο θείος μου με πήρε από το χέρι και με πήγε στο δισκάδικο να μου κάνει ένα δωρο, τον διαλεξα βαση του ονοματος του συγκροτηματος που είχα ακούσει αλλα παιδάκια στο σχολείο να το αναφερουν (πρωτη γυμνασίου τότε), βαση του εξώφυλλου (αντιδραστικοί το παιζαμε, μολις είχαμε αρχίσει να αγοραζουμε όλοι doc martins κτλ) και ίσως να μην είχα ακούσει και ούτε ένα τραγούδι απο αυτόν..

τον λατρευω ακόμα..

Το one ήταν ρίγος.. όταν είδα και το βίντεο κλιπ και κατάλαβα το νόημα έκλαιγα..
 


Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Πρώτο album που ζήτησα ως δώρο ήταν η 8η του Schubert που μου δόθηκε σε κασέτα εταιρείας δεν θυμάμαι ποιας αλλά η διεύθυνση ήταν από Berstein. Tην ξεπάτωσα στο παίξιμο καθώς προσπαθούσα να μελετήσω μορφολογικά το έργο όπως και τη διεύθυνση του. Πραγματικά πρώτος δίσκος δική μου τυφλή επιλογή σε δισκάδικο - φωτογραφείο - βιβλιοπωλείο στη Σκιάθο ήταν τo An American Prayer από DOORS εννοείται πάλι σε κασέτα. Πρώτοι δίσκοι σε βινύλιο που αγόρασα και έλιωσα στο παίξιμο ήταν το ΙΙ από Led Zeppelin



και το soundtrack από το Νew York Stories



Αυτά πριν το τέλος των γυμνασιακών χρόνων.
Μετά εφόσον είχα αποκτήσει καθημερινό χρόνο στο οικογενειακό πικάπ έγινε της... μουρλής.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427




Μηνύματα
683
Reaction score
415
Δεν μιλάω για κασέτα γιατί θα πάω 13 χρόνια πριν το 1992 . Πρώτος δίσκος που αγόρασα Jailbreak (Thin Lizzy) από την Λαρίσης στους Αμπελόκηπους. Το μαγαζί λεγόταν ,αν θυμάμαι καλά, New Wave εν έτει 1992. Από τότε μέχρι τώρα βγήκα από το σπίτι για να ζήσουν οι δίσκοι. ΧΑ χα χα
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.956
Reaction score
20.474
Δεν μιλάω για κασέτα γιατί θα πάω 13 χρόνια πριν το 1992 . Πρώτος δίσκος που αγόρασα Jailbreak (Thin Lizzy) από την Λαρίσης στους Αμπελόκηπους. Το μαγαζί λεγόταν ,αν θυμάμαι καλά, New Wave εν έτει 1992. Από τότε μέχρι τώρα βγήκα από το σπίτι για να ζήσουν οι δίσκοι. ΧΑ χα χα
Συντοπίτη, από το New Wave στην οδό Λαρίσης αγόρασα κι εγώ τους πρώτους μου δίσκους! Δεν θα ξεχάσω την αφίσα με το εξώφυλλο του "Coma of souls" των Kreator κολλημένη στη βιτρίνα του καταστήματος! Από εκεί πήρα το "Shades of Deep Purple" και το "Ummagumma"! Αναμνήσεις...!!!
 

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
R-636871-1495130807-8457.jpeg.jpg


Επηρεασμένος από φίλο, που είχε το Τoo many cowboys και μου το είχε γράψει σε κασέτα, το πρώτο βινύλιο ήταν το Aural Guerrilla. Από το rollin under φυσικά (που αλλού να βρεις το 88-89 τέτοια πράματα).
Βοήθησαν στην επιλογή μου και τα πόστερ για την "αναρχική" διακόσμηση του δωματίου μου τότε:o.
Μετά έβαλα μυαλό κι αγόρασα Waterboys .

R-636871-1495130807-8724.jpeg.jpg
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.866.953
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top