Ποιος είναι ο πρώτος δίσκος που αποκτήσατε;

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.081
Reaction score
1.601
Τι μου θυμισες τωρα...υπηρχε ενα μαγαζι στην χαλκιδα χειμερινο το Movies club μικρο αλλα με υπερβολικο ηχο οταν εμπαινε αυτος ο δισκος των KLF θυμαμαι απο το μπασο τριζανε τα μαρμαρα!
 


papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.081
Reaction score
1.601
1 Δισκος Bruce Springsteen Born in the USA καπου το 1985 που ακομα στριφογυρναει...
36889851_10216204656692137_2539147754446258176_n.jpg

δευτερος phil collins sussudio
220px-Phil_Collins_Sussudio.jpg


τριτος DIO
44329378_10217020177199640_450769775631532032_n.jpg
Tεταρτος deep purple machine head
Machine_Head_album_cover.jpg

απο 85/90 με το machine head να το εχω σε καμια δεκαρια εκδοσεις πρωτη εκδοση uκ, ελληνικη, usa. german, επανεκδοση 220 γρ audiophille χρωματισμενη ,ξανα επανεκδοση 220 γρ και καλα from original master tape αυθεντικο cd και σε sacd gold 24 KT
 

Μηνύματα
463
Reaction score
575
Ο πρωτος δισκος που αγορασα ηταν το

thewall.jpeg


Ηταν 1980 τον ακουγα συνεχως στα παρτυ και το ραδιοφωνο, οποτε και αποφασισα να τον παραγγειλω. Δεν υπηρχαν δισκαδικα στην Ανδρο και εγω δεν ειχα πικαπ. Το αγορασα το ιδιο καλοκαιρι απο τον Αξαρλη το εισαγωγικο μοντελο PL100 / Audio technica AT120E για 10000 δρχ. Εκτοτε αγορασα πολλους. Παρεπιμτοντως την εγγραφη που εχει η ελληνικη κοπια δεν εχει καμμια.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
Να γράψω και γω τα δικά μου.

Ο πρώτος δίσκος λοιπόν που αγόρασα ήταν των Iron Maiden.The Number Of The Beast.Kάπου εκεί το '94.

Iron_Maiden_-_The_Number_Of_The_Beast.jpg


Συνέχισα με Metallica,Scorpions και τα συναφή.



Μετά από λίγα χρόνια ήρθε το cd και το γύρισα στα πιο σκληρά!






Γονίδης.jpg


Χριστοδουλόπουλος.jpg


Μετζελόπουλος.jpg




:lolsign::lolsign:
 




argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
1974 δωρο απο τον πατερα κασετα αμπα
1984 πρωτο αγοραστο βυνιλιο 430 δραχμες το brakin δισκαδικο Ι love disco στην νικαια.....
μεχρι το 1991 ειχα μαζεψει 2500 βυνιλια ραπ , και αλλα 50-100 αλλα ειδη μουσικης
Πικαπ υπηρχε του πατερα, το 90 αγορασα ενα σανσουι με τον αδερφο....
 

Μηνύματα
400
Reaction score
370
Αυτό που διαπιστώνω, όσο αφορά την σημασία που μπορεί να έχει η απόκτηση του πρώτου δίσκου μου είναι οτι ωχριά μπροστά στη σημασία που έχει η απόκτηση του πρώτου δίσκου της 18χρονης κόρης μου πριν μερικές μέρες, όταν στα γενέθλιά της οι φίλοι της μαζέψανε λεφτά και της κάνανε δώρο τον δίσκο "THE WALL" γνωρίζοντας βέβαια οτι της αρέσει το βινύλιο, όταν εγώ ο ίδιος πριν χρόνια μέσα στη δίνη των CD πούλησα τον ίδιο δίσκο κι ακόμα το σκυλομετανιώνω. Δεν ξέρω τελικά αν εκείνη χάρηκε περισσότερο απο όσο εγώ, βλέποντάς τον ξανά στο σπίτι. Σημειώνω δε οτι η κόρη μου αν και είναι, όπως όλοι οι νέοι σήμερα, λάτρης των σύγχρονων μέσων, μπόρεσε να διακρίνει κάποια αξία σε αυτό το παλιό μέσο αναπαραγωγής της μουσικής, το οποίο συνεχίζει να ασκεί μια γοητεία και που είναι ικανό να κινητοποιεί το συναίσθημα. Λοιπόν για μένα αυτό δεν είναι πισωγύρισμα, αλλά η συνειδητοποίηση της αναγνώρισης μιας εσωτερικής δύναμης που έχουν μέσα τους κάποια παλιά πράγματα, πάνω και πέρα της αρτιότητας των σύγχρονων, πάνω και πέρα απο τις μετρήσεις.
 


Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
..να ανοιξουμε και ενα θεμα, ποιος ηταν ο τελευταιος δισκος?
άνοιξέ το: Ποιος είναι ο δίσκος (βινύλιο) που αγοράστε τελευταίο και πότε;
γιατί είναι και κάποιοι που έχουν σταματήσει να αγοράζουν οπότε να μας που ποιον και πότε.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.456
Reaction score
50.606
..να ανοιξουμε και ενα θεμα, ποιος ηταν ο τελευταιος δισκος?
- θες να γράφουμε 2-3 μόνο ; . . . αλλά ας κάνουμε μιά δοκιμή , εάν περπατήσει ανοίγουμε νέο θέμα . . .

. . . από ένα δισκάδικο ψηλά στην Χαρίλαου Τρικούπη , 8 eu διπλό βινύλιο , πολύ καλή κατάσταση , από το ομότιτλο soundtrack , το πήρα πρίν από ένα μήνα περίπου


Honeysuckle Rose (album) - Wikipedia
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Χθες παρέλαβα μια παρτίδα 30 μεταχειρισμένων κλασική, ροκ κι ελληνικοί μέσα.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.566
Reaction score
37.866
- θες να γράφουμε 2-3 μόνο ;
χαχα... τελευταια προσθηκη ο παρακατω :
Sir Richard Bishop & David Oliphant / Karkhana With Nadah El Shazly ‎– Carte Blanche.. αν θυμαμαι καλα .. (Sir Richard Bishop, αδερφος του Αλαν, και ex sun City Girls)
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.456
Reaction score
50.606
χαχα... τελευταια προσθηκη ο παρακατω :
Sir Richard Bishop & David Oliphant / Karkhana With Nadah El Shazly ‎– Carte Blanche.. αν θυμαμαι καλα .. (Sir Richard Bishop, αδερφος του Αλαν, και ex sun City Girls)
- βάλε το και στο νέο νήμα :rolleyes:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.566
Reaction score
37.866
άνοιξέ το: Ποιος είναι ο δίσκος (βινύλιο) που αγοράστε τελευταίο και πότε;
γιατί είναι και κάποιοι που έχουν σταματήσει να αγοράζουν οπότε να μας που ποιον και πότε.
!! προσωπικα στοιχεια.. χαχα, (προσωπικα δεν κοινοποιω τι τυχαινει να αγοραζω/σπανια το κανω, για αποφυγη ιχνους επιδειξης και δε ξερω τι αλλο.. ή ξερω αλλα δεν λεω..).
 

P

panag 505

Guest
Πρώτος δίσκος ήταν: Blind Faith στο Pop Eleven κάτω από το free market.

upload_2019-2-19_19-3-20.jpeg









Από Record house στη Ν. Σμύρνη

king Crimson Larks_tongues_in_aspic
upload_2019-2-19_19-7-31.png


το λα-σι -ντο έβαλε τους δίσκους στον ημιώροφο και το έκανε σιντάδικο,

Van Morrison από εκεί.
 

Attachments




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.718
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top