Ποιο το "κοντό" και ποιο το "μακρύ";

Status
Not open for further replies.

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
αλλωστε δεν εκρινα το αποτελεσμα μα το ιστορικο του πραγματος.
Υπήρχαν ποτέ ενεργά σε πανηγύρια; Θα υπέθετα οτι είχαν παθητικά PA.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Διαφορές σίγουρα υπάρχουν.
Όμως για πιό σωστό ήχο ή για τον ήχο που αρέσει στ αυτάκια μας?


Έλα βρε, δεν σε βρίζει ο θείος Λάκης.
Εννοειται!
Περι σωστου ηχου: οσοι ΔΕΝ εχουμε μουσικες γνωσεις αμεσα (κι οχι ως απλοι ακροατες), θεωρουμε ως σωστο ηχο αυτον που, ΚΥΡΙΩΣ, αρεσει στα αυτια μας -νεαρα, μεσηλικα, σιτεμενα. Και οι προσπαθειες, περαν ενος βασικου σημειου, προσομοιωσης στα σαλονια μας μιας αιθουσας κλπ ωστε να αναπαριστησουμε πιστα το γεγονος (ποιο γεγονος, της ηχογραφησης στο στουντιο; αλλο θεμα...), ειναι ανεφικτες και προσπαθουμε να φτιαξουμε ηχο αρεστο στα αυτια μας. Ακομη και οι ειδικα αφιερωμενοι χωροι απλα προσπαθουν να μιμηθουν καποιον "αλλο" - και παλι εν μερει το καταφερνουν, λογικον. Αρα, ακουμε ο,τι και οπως μας αρεσει, προσπαθωντας για κατι βελτιωση...
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Έχω φίλο που αναλαμβάνει να στήσει ηχοσυστήματα για "πανηγύρια"* και μέχρι πριν από 1 μήνα, όλα του τα ηχεία ήταν επαγγελματικά PA ΠΑΘΗΤΙΚΑ. Μέχρι και sub που του ζήτησα να δανειστώ, παθητικά έχει.
Πριν κάνα μήνα πήρε ένα ζευγάρι ενεργά PA.

*Live τα λέει.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Υπήρχαν ποτέ ενεργά σε πανηγύρια; Θα υπέθετα οτι είχαν παθητικά PA.
Ναι, κυριως με Crown:) - αλλα σε οσα εχω παει,ειδα να κουβαλουν κατι ασηκωτα ηχεια που μαλλον δεν ειχαν (εχουν) μονον μεγαφωνα. Απο δε τον μικτη (της πλακας) φευγουν κατ΄ευθειαν καλωδια προς αυτα, αρα...
Petro Dalipi, ανταποδιδω ευχαριστωντας.

Ποιο κοντο ειπαμε; βγαλαμε συμπερασμα υπερ αυτο των ηχειων;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Τα ενεργα ειναι συνδεδεμενα με αλλου υφους μουσικες "εκδηλωσεις", μια απο αυτες ειναι τα πανηγυρια. Το οτι τα τελευταια χρονια ενεσκηψαν στον οικιακο χωρο δεν σημαινει οτι εχασαν τον χαρακτηρα τους - απλα ...εκπολιτιστηκαν μιας και η μεγαλη "χαρτουρα" (για να εκφρασθω "πανηγυρτζιδικα") ειναι στα στέρεα οπου οι τιμες δεν υποκεινται σε "επαγγελματικο" ελεγχο μα ειναι ελευθερες εως ασυδοτες. Αν σας αρεσει ο ηχος τους, γουστο και καπελο σας και λογος δεν μου πεφτει, αλλωστε δεν εκρινα το αποτελεσμα μα το ιστορικο του πραγματος.
Ένας τομέας επίσης με τον οποίον συναρτώνται οι ενεργές υλοποιήσεις είναι οι χώροι επισκόπησης όπου φτιάχνονται τα ονειρικά ακούσματα αναφοράς που φέρνουν τόση μέθεξη.Κοίτα να δεις σύμπτωση εκεί,οι αρμόδιοι έχουν αφήσει το σήμα να ταξιδεύει μέσα από πολλά μέτρα μήκους καλωδίων interconnect με XLR επαφές και υπό πλήρη διαφορική μετάδοση μεταξύ των συσκευών στην αλυσίδα αναπαραγωγής.Είναι να...μπαφιάζει κανείς με τις...ποταπές συνθήκες υπό τις οποίες πλάθονται τα όνειρα του τελικού χρήστη.:sneaky:



Εννοειται!
Περι σωστου ηχου: οσοι ΔΕΝ εχουμε μουσικες γνωσεις αμεσα (κι οχι ως απλοι ακροατες), θεωρουμε ως σωστο ηχο αυτον που, ΚΥΡΙΩΣ, αρεσει στα αυτια μας -νεαρα, μεσηλικα, σιτεμενα. Και οι προσπαθειες, περαν ενος βασικου σημειου, προσομοιωσης στα σαλονια μας μιας αιθουσας κλπ ωστε να αναπαριστησουμε πιστα το γεγονος (ποιο γεγονος, της ηχογραφησης στο στουντιο; αλλο θεμα...), ειναι ανεφικτες και προσπαθουμε να φτιαξουμε ηχο αρεστο στα αυτια μας. Ακομη και οι ειδικα αφιερωμενοι χωροι απλα προσπαθουν να μιμηθουν καποιον "αλλο" - και παλι εν μερει το καταφερνουν, λογικον. Αρα, ακουμε ο,τι και οπως μας αρεσει, προσπαθωντας για κατι βελτιωση...
Αυτό το επιχείρημα -για να μνημονεύσουμε και διαχρονικά γραπτά κείμενα από τον RDoherty/Zonepress - παραπέμπει σε παχύσαρκους που αντιδρούν με δικαιολογίες του τύπου ΄΄τα πάχη μου τα κάλλη μου΄΄ ενώ γνωρίζουν ότι η υπερκατανάλωση βλάπτει σε πολλά επίπεδα και όχι στο ότι δεν θα γίνουν ΄΄μοντελάκια΄΄.;)
 
Last edited:

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Αγαπητέ μου φίλε, οι όποιες μικρο-διαφορές των καλωδίων γιγαντώνονται και είναι ακουστές κι από κουφό στο ηχοσύστημά σου, λόγω των χαρακτηριστικών της εξόδου του ενισχυτή σου.

Με ένα σοβαρό ενισχυτή, δε θα άκουγες διαφορές.:p

Δεν ήθελα να στο γράψω, αλλά το ζήτησε η γούνα σου, τι να κάνω...:D

Δηλαδή, μη πας γυρεύοντας, διότι κάθε τι που λες, είναι προβλεπόμενο από τα τεχνικά χαρακτηριστικά που απεχθάνεσαι, και που γνωρίζω. :D

Η ειλικρινής μου απάντηση στην αρχική σου ερώτηση, δώθηκε. 8-)

Δεν εμπεριέχει ούτε ειρωνεία, ούτε τίποτα. Απλώς δυσκολεύεσαι να την δεχτείς, δε πειράζει, καλή καρδιά. :)

Είμαι βέβαιος ότι κάθε καλώδιο που θα βάλεις στο σύστημα, ακούς διαφορές. Ε, βάλε όποιο σου αρέσει, δεν υπάρχει άλλη λογική προτροπή, ιδίως αφού δε χρησιμοποιείται ισοσταθμιση στο ηχοσύστημά σου. :)
"Με ένα σοβαρό ενισχυτή, δε θα άκουγες διαφορές"
Μαλιστα.
Δεν θα σε ρωτησω ποιον θεωρεις σωστο ενισχυτη (γνωστον τοις πασι αλλωστε ποιον ...εκτιμας), μα η απορια μου ειναι: οσοι εχουν σοβαρο ενισχυτη τι ειδους καλωδια βαζουν; ηλεκτρολογικα, φθηνα hifi, ακριβα hifi, ή πανακριβα hiend, και γιατι επιλεγουν συγκεκριμενα κι οχι του σωρου, αφου δεν θα ακουγαν τις μεταξυ τους διαφορες;
Δεν δυσκολευομαι να δεχθω αποψεις (και δη τις δικες σου), μα δεν παραδεχομαι την αυστηρα τεχνολογικη προσεγγιση της ακροασης - εφ¨οσον μεσολαβει ανθρωπος κι οχι ...ρομποτακι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.555
μα η απορια μου ειναι: οσοι εχουν σοβαρο ενισχυτη τι ειδους καλωδια βαζουν;
Μη γίνεσαι κουτσομπολης. :p

Ασχολήσου με το στέρεό σου, κι αστούς αυτούς τους πανηγυρτζήδες.:D
[DOUBLEPOST=1553022468][/DOUBLEPOST]
Δεν δυσκολευομαι να δεχθω αποψεις (και δη τις δικες σου), μα δεν παραδεχομαι την αυστηρα τεχνολογικη προσεγγιση της ακροασης
Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα (τεχνολογική προσέγγιση ακρόασης).

Όπως στους προβολείς. Με τεχνικά κριτήρια στήνεται και καλιμπράρεται η εικόνα.

Μετά, βλέπεις και απολαμβάνεις την ταινία σου, κι ας είναι η έγχρωμη έκδοση του μπακαλόγατου. ;)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Ένα τελευταίο, χειροπιαστό, παράδειγμα, για να γίνουν καλύτερα κατανοητά κάποια θέματα.
Όπως είπα πριν, μια συνηθισμένη τιμή πηνίου που υπάρχει μέσα στα ηχεία μας και σε σειρά με τα woofers, είναι τα 2mH.
Χρησιμοποιώντας σύρμα διατομής 1,6 mm (14 AWG), όσο ένα χοντρό καλώδιο ηχείων δηλαδή (συναντάμε τέτοια μόνο σε πανάκριβες υλοποιήσεις), και δίνοντας τα στοιχεία σε ένα πρόγραμμα υπολογισμού πηνίων αέρος, παίρνουμε τα κάτωθι αποτελέσματα:

Inductance 2.01 mH
DC Resistance 0.3 Ohms
Wire Gauge 14 AWG
Wire Diameter 64.1 mils (1 mil = .001 in)
Coil Length 1.5 in
Coil Inner Diameter 1.5 in
Coil Outer Diameter 2.78 in
Average Turn Diameter 2.03 in
Wire Length 115.95 feet
Copper Weight 1.44 pounds
Turns 218
Levels 9.32
Turns/Level 23.4

Wire Length, δηλαδή μήκος σύρματος, 115,95 πόδια ή 38,65 μέτρα.
Μέσα στο ηχείο, χωρίς να το βλέπουμε, υπάρχουν 38,65 μέτρα καλωδίου πριν τα woofer μας ή αν υπάρχει ελαφρύς πυρήνας στο πηνίο γύρω στα 25-26 μέτρα.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Μη γίνεσαι κουτσομπολης. :p

Ασχολήσου με το στέρεό σου, κι αστούς αυτούς τους πανηγυρτζήδες.:D
[DOUBLEPOST=1553022468][/DOUBLEPOST]
Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα (τεχνολογική προσέγγιση ακρόασης).

Όπως στους προβολείς. Με τεχνικά κριτήρια στήνεται και καλιμπράρεται η εικόνα.

Μετά, βλέπεις και απολαμβάνεις την ταινία σου, κι ας είναι η έγχρωμη έκδοση του μπακαλόγατου. ;)
Ειπα "αυστηρα" κλπ - γιατι αν δεν υπαρχει τεχνολογικη προσεγγιση δεν υπαρχει τιποτα. Νομιζω οτι στους προβολεις εχει οντως σημασια η αυστηρα τεχνολογικη προσεγγιση, περισσοτερο απο τον ηχο.
Δεν μου αρεσει ο εγχρωμος Ζηκος - αρα δεν βλεπω σωστα αφου αδιαφορω για την τεχνολογικη προσεγγιση, ή ειναι θεμα γουστου;
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
αλλα σε οσα εχω παει,ειδα να κουβαλουν κατι ασηκωτα ηχεια που μαλλον δεν ειχαν (εχουν) μονον μεγαφωνα
Παλιός εξοπλισμός Λάκη μου.
100+ κιλά ο δορυφόρος.
Τα φρέσκα ζυγίζουν λιγότερο απ τα μισά.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
δε τον μικτη (της πλακας) φευγουν κατ΄ευθειαν καλωδια προς αυτα
Αυτοενισχυόμενη κονσόλα τη λέει ο φίλος. Έχει και αναλογικές, παλιότερα (το παλιότερα πάει στο αναλογικές) και ψηφιακές. Εντάξει, η ψηφιακή του δεν τη λες και της πλάκας, δεν ξέρω τί έχετε στα μέρη σας Λάκη. Μάλιστα του φίλου, έχει και app στο ipad και κάνει πάντα ισοστάθμιση χώρου με μικρόφωνο πριν γίνει το Live. Εκεί του βγάζω το καπέλο, δε νομίζω να είναι πολλοί που το κάνουν.

Petro Dalipi, ανταποδιδω ευχαριστωντας.
:drinks:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.555
θεωρουμε ως σωστο ηχο αυτον που, ΚΥΡΙΩΣ, αρεσει στα αυτια μας -νεαρα, μεσηλικα, σιτεμενα. Και οι προσπαθειες, περαν ενος βασικου σημειου, προσομοιωσης στα σαλονια μας μιας αιθουσας κλπ ωστε να αναπαριστησουμε πιστα το γεγονος (ποιο γεγονος, της ηχογραφησης στο στουντιο; αλλο θεμα...), ειναι ανεφικτες και προσπαθουμε να φτιαξουμε ηχο αρεστο στα αυτια μας.
Βρίσκεσαι σε λάθος κατηγορία. ;)

Εδώ είναι "τεχνικά θέματα όντιο" και οι απαντήσεις που λαμβάνεις δεν "σ'αρεσουν", διότι είναι τεχνικής φύσεως, και αρχίζεις τα κακιωματα για πανηγύρια με κραουν και pa, σα να μη πω τι.:p

Εσύ θες κάτι να σ'αρέσει. Δύο φορές στην ίδια παράγραφο το γράφεις! :D


Ε, κλασσικά, κάνε δοκιμές κι ότι κάτσει. :gotcha:

Διότι, στην κατηγορία που βρισκόμαστε, με τίτλο "τεχνικά θέματα όντιο", μπορώ να σου αναλύσω με αντικειμενικό τρόπο και τεχνικά δεδομένα γιατί ο ενισχυτής σου είναι για τα πανηγύρια, και γιατί δε σου αρέσουν το πώς παίζουν τα ηχεία που πήρες, με αποτέλεσμα να προσπαθείς να τα κάνεις να παίζουν αλλιώς, βάζοντας μερικά κιλά παραμόρφωσης και άλλα τόσα κιλά τυχαίας ισοσταθμισης, αναλόγως διακύμανσης της εμπέδησης του ηχείου σου στο φάσμα.

Προφανώς δε θα καταλάβεις τίποτα αν κάτσω και τα γράψω, με αποτέλεσμα να ενοχληθείς που δε καταλαβαίνεις τεχνική ανάλυση και να προβείς πάλι στις ίδιες δηλώσεις περί τι σου αρέσει και τέτοια.

Ε, δεν είμαστε μες στο κεφάλι σου και πριν από τα αφτιά σου να μάθουμε τι σου αρέσει, κι ούτε κανείς έχει τέτοιο ενδιαφέρον. Εσύ ξέρεις τι σου αρέσει, κάνε τις δοκιμές σου όπως εσύ ξέρεις, και βάλε αυτό που σε βολεύει. :angel:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Βρίσκεσαι σε λάθος κατηγορία. ;)

Εδώ είναι "τεχνικά θέματα όντιο" και οι απαντήσεις που λαμβάνεις δεν "σ'αρεσουν", διότι είναι τεχνικής φύσεως
Το σπαστικός που είσαι ρε Εαρ, ενοχλείς τον κόσμο :p

Πάντως δεν είναι κακή ιδέα να ανοιχθεί μια καινούργια κατηγορία, πχ "Μη Τεχνικά Θέματα Audio" ή "Αυστηρά Υποκειμενικές Εκτιμήσεις, Συμβουλές και Συζήτηση Περί Αναπαραγωγής Μουσικής".
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.555
Πάντως δεν είναι κακή ιδέα να ανοιχθεί μια καινούργια κατηγορία, πχ "Μη Τεχνικά Θέματα Audio" ή "Αυστηρά Υποκειμενικές Εκτιμήσεις, Συμβουλές και Συζήτηση Περί Αναπαραγωγής Μουσικής".
Όντως!
Δε θα μπω ποτέ! :D
 



Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Δηλαδή ο devialet που άκουγε α θείος Λάκης πριν αποκτησει τη "σαβουρα".. ήταν καλυτερος. ?? ?
Εεε? ?? ☺
 


Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Εγώ ενα ξέρω. .
Αν " μετράει " καλά το σύστημα πρεπει να κάνει το ίδιο κ ο χώρος. ..
Αν ο χώρος είναι λάθος. .. Τότε ψάχνουμε κ το λάθος συστημα για να ανέχονται τα αυτακια μας...το αποτέλεσμα....
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Προτείνω καινούργιο εμότικον, αν μπαίνει και κρατιέται να μην γράψει:

View attachment 121551
Για να μην παρεξηγηθώ, απλά πλάκα του έκανα και δεν τον τρολλάρω, αμάν τι πάθαμε με το trolling ότι πάθαμε σαν κοινωνία και πριν μερικά χρόνια με το bulling, θα φοβόμαστε να κάνουμε χιούμορ από 'δω και πέρα;;;
 

Status
Not open for further replies.

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.710
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top