Ποιότητα ήχου μέσω Spotify και Tidal

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Γεια χαρά.
Ή ποιότητα ήχου του spotify συγκριτικά με τον ήχο ενός cd ή ενός flac είναι ίδια ή αρκετά κατωτερη?
Παίζει ρολο στην ποιότητα του ήχου (αν πχ παίζω το spotify μέσω του ταμπλετ στον ενισχυτή μου yamaha r-n402d) αν θα κάνω λογαριασμό επί πληρωμή ή όχι?
Δηλαδή αν πληρώνω συνδρομή θα ακούω καλύτερα? (Έστω ότι δεν με ενοχλούν οι διαφημίσεις)
Τώρα ακούω spotify ασύρματα μέσω bluetooth από το ταμπλετ στον ενισχυτή.
Αν κάνω λογαριασμό μπορώ να ακούω και μέσω wifi αντί για bluetooth? Αν ναι, εχει να μου προσφέρει κάτι αυτό στην ποιότητα?
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις :)
 

Μηνύματα
639
Reaction score
1.152
Γενικά, η ποιότητα ήχου του spotify είναι υποδεέστερη του CD η ενός losless flac. Το θέμα είναι αν ο εξοπλισμός και το αυτί σου αντιλαμβάνονται αυτή τη διαφορά. Πως συνδέεται το tablet με τον ενισχυτή; Πως παίζεις flac η .cda στο tablet;
Αν παίζεις π.χ. μόνο mp3 και συνδέεις το tablet στον ενισχυτή με καρφί σε RCA, δε θα ακούσεις σημαντική διαφορά ποιότητας από το 128 /192 που δίνει η δωρεάν σύνδεση σε σχέση με το 320 της πληρωμένης.
Αν πληρώνεις συνδρομή , η ποιότητα βελτιώνεται αρκετά σε σχέση με το δωρεάν, αλλά έχεις και περισσότερες επιλογές και ευκολίες όπως η αποθήκευση μουσικής στη συσκευή σου, δημιουργία και επεξεργασία playlists κ.ο.κ.
Πρόσφατα η Spotify έχει δώσει ένα οικογενειακό πρόγραμμα σε τιμή γύρω στα 10 ευρώ το μήνα, με το οποίο μπορεί να εγγραφούν 6 διαφορετικοί χρήστες, απλά δηλώνοντας ότι μένουν στη διεύθυνση του.
Με αυτό τον τρόπο μπορείς να μοιραστείς το κόστος με άλλους φίλους σου και να σας βγει 2 ευρώ το μήνα στον καθένα.
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Δες εδώ:

Spotify uses 3 quality ratings for streaming, all in the Ogg Vorbis format.
  • ~96 kbps. Normal quality on mobile.
  • ~160 kbps. Desktop and web player standard quality. High quality on mobile.
  • ~320 kbps (only available to Premium subscribers) Desktop high quality. Extreme quality on mobile.
Κατά τα λοιπά ισχύουν τα όσα έγραψε ο @blugosi παραπάνω.

Τώρα ακούω spotify ασύρματα μέσω bluetooth από το ταμπλετ στον ενισχυτή.
Αν κάνω λογαριασμό μπορώ να ακούω και μέσω wifi αντί για bluetooth? Αν ναι, εχει να μου προσφέρει κάτι αυτό στην ποιότητα?
Καλύτερα να συνδέσεις το tablet μέσω USB (αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα) ή να χρησιμοποιήσεις το Spotify Connect (αν το υποστηρίζει ο ενισχυτής σου). Και όχι, δεν μπορείς να ακούσεις μέσω wifi παρά μόνο αν έχει ο ενισχυτής σου δυνατότητα για Spotify.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Με την ευκαιρία να ρωτήσω και εγώ... το spotify connect υποστηρίζεται στην free έκδοση?
Τώρα παίζω με τη δοκιμαστική premium αλλά λήγει σε λίγο και προς το παρόν δε σκέφτομαι τη συνδρομή.
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Με την ευκαιρία να ρωτήσω και εγώ... το spotify connect υποστηρίζεται στην free έκδοση?
Τώρα παίζω με τη δοκιμαστική premium αλλά λήγει σε λίγο και προς το παρόν δε σκέφτομαι τη συνδρομή.
Ναι.
 


Μηνύματα
731
Reaction score
616
Με την ευκαιρία να ρωτήσω και εγώ... το spotify connect υποστηρίζεται στην free έκδοση?
Τώρα παίζω με τη δοκιμαστική premium αλλά λήγει σε λίγο και προς το παρόν δε σκέφτομαι τη συνδρομή.
Και που παιζει δεν εχει πολυ νοημα αν δεν εχεις το premium. Εχει περιορισμο στην επιλογη τραγουδιων στην free εκδοση
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Και που παιζει δεν εχει πολυ νοημα αν δεν εχεις το premium. Εχει περιορισμο στην επιλογη τραγουδιων στην free εκδοση
Μόνο στο κινητό ισχύει ο περιορισμός στις επιλογές τραγουδιών. Από tablet ή υπολογιστή δεν υπάρχει περιορισμός.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Μου εστειλαν μηνυμα με προσφορα τους 3 πρωτους μηνες με 1 ευρω τον μηνα. Χωρις δεσμευση για περαιτερω ανανεωση.
Ο ενισχυτης μου διαθετει spotify ενσωματωμενο.
Τωρα ακουω αναγκαστικα το σποτιφυ μεσω bluetooth.
Αν πληρωσω ομως θα το ακουω απευθειας μεσω ενισχυτη.
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Μου εστειλαν μηνυμα με προσφορα τους 3 πρωτους μηνες με 1 ευρω τον μηνα. Χωρις δεσμευση για περαιτερω ανανεωση.
Ο ενισχυτης μου διαθετει spotify ενσωματωμενο.
Τωρα ακουω αναγκαστικα το σποτιφυ μεσω bluetooth.
Αν πληρωσω ομως θα το ακουω απευθειας μεσω ενισχυτη.
Τώρα είδα ότι ο ενισχυτής σου έχει και Airplay. Αν έχεις iPad προτίμησέ το, έχει καλύτερα χαρακτηριστικά από το bluetooth και δεν χρειάζεται να έχεις το tablet κοντά στον ενισχυτή.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Μόνο στο κινητό ισχύει ο περιορισμός στις επιλογές τραγουδιών. Από tablet ή υπολογιστή δεν υπάρχει περιορισμός.
Μισό λεπτό τώρα που σε βρήκα ,γιατί είμαι ολίγον άσχετος...
Εγώ έχω το spotify στο λάπτοπ και το κινητό ,έχω το λάπτοπ συνδεδεμένο στον προενισχυτή και χρησιμοποιώ το κινητό για να ελέγχω την αναπαραγωγή χωρίς να χρειάζεται να σηκωθώ.
Στην free έκδοση θα έχω περιορισμό στην επιλογή τραγουδιών ή όχι?
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Μισό λεπτό τώρα που σε βρήκα ,γιατί είμαι ολίγον άσχετος...
Εγώ έχω το spotify στο λάπτοπ και το κινητό ,έχω το λάπτοπ συνδεδεμένο στον προενισχυτή και χρησιμοποιώ το κινητό για να ελέγχω την αναπαραγωγή χωρίς να χρειάζεται να σηκωθώ.
Στην free έκδοση θα έχω περιορισμό στην επιλογή τραγουδιών ή όχι?
Αυτό το συνδυασμό δεν τον έχω δοκιμάσει, αλλά λογικά δεν θα έχεις περιορισμό εφόσον αυτό που παίζει είναι το laptop (το κινητό είναι το "τηλεχειριστήριο"). Θα το δοκιμάσεις και θα μας πεις όμως, ε; :)
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αυτό το συνδυασμό δεν τον έχω δοκιμάσει, αλλά λογικά δεν θα έχεις περιορισμό εφόσον αυτό που παίζει είναι το laptop (το κινητό είναι το "τηλεχειριστήριο"). Θα το δοκιμάσεις και θα μας πεις όμως, ε; :)
Όπου να ναι λήγει η δοκιμαστική premium ,συνεπώς ναι θα το δοκιμάσω στη free και θα σας πω..
 


Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
οπως αναφερθηκε η premium εχει καλυτερο ηχο και αρκετες δυνατοτητες σε σχεση με την free,ενω μπορεις να στειλεις σημα με wi-fi και οχι με bluetooth με τους γνωστους περιορισμους (εδω οχι σε bitrate αλλα μονο σε αποσταση απο τον ενισχυτη,εμποδια,αλλοι ηχοι της συσκευης κλπ). Ο ηχος δεν ειναι φυσικα επιπεδου cd (αλλα σε ενα συστημα χαμηλης μεσης κατηγοριας δυσκολα θα γινει αντιληπτιο),αλλα σε αυτο βρισκεις σχεδον τα παντα,εχεις ενημερωση για νεες κυκλοφοριες και γενικα ειναι κατι σαν μουσικο φροντιστηριο (ορεξη και χρονος να υπαρχει για ψαξιμο και ακροασεις).Το κοστος των 7 ευρω το μηνα,ειναι μικροτερο απο οσο κοστιζει ενα cd......δεν θα αγοραζατε εστω ενα cd τον μηνα? Αν οχι,γιατι μπορει να ειναι και ετσι (ας ειναι καλα οι εθνοσωτηρες μας),τοτε δεν εχει νοημα να στησει κανεις ενα συστημα.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Γεια χαρά.
Ή ποιότητα ήχου του spotify συγκριτικά με τον ήχο ενός cd ή ενός flac είναι ίδια ή αρκετά κατωτερη?
Παίζει ρολο στην ποιότητα του ήχου (αν πχ παίζω το spotify μέσω του ταμπλετ στον ενισχυτή μου yamaha r-n402d) αν θα κάνω λογαριασμό επί πληρωμή ή όχι?
Δηλαδή αν πληρώνω συνδρομή θα ακούω καλύτερα? (Έστω ότι δεν με ενοχλούν οι διαφημίσεις)
Τώρα ακούω spotify ασύρματα μέσω bluetooth από το ταμπλετ στον ενισχυτή.
Αν κάνω λογαριασμό μπορώ να ακούω και μέσω wifi αντί για bluetooth? Αν ναι, εχει να μου προσφέρει κάτι αυτό στην ποιότητα?
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις :)
- Αν κατάλαβα καλά αυτή την στιγμή παίζεις το Spotify από το κινητό σου και απλώς στέλνεις τον ήχο στον Yamaha με bluetooth όπως θα τον έστελνες και αν έπαιζες κάποια mp3 που έχεις αποθηκευμένα στο κινητό σου. Σωστά;

- Ο Yamaha είναι συνδεδεμένος στο internet; Αν όχι σύνδεσέ τον. (με καλώδιο καλύτερα αν είναι δυνατόν)

- Εφόσον ο Yamaha είναι λοιπόν στο δίκτυο τότε πας στις ρυθμίσεις του Spotify στο κινητό σου στην επιλογή «Σύνδεση σε συσκευή» Εκεί μέσα θα εμφανιστεί μία λίστα με τις συσκευές που είναι στο δίκτυό σου που έχουν την δυνατότητα να παίξουν Spotify. Ο Yamaha εν προκειμένω και ίσως κάποιο PC αν έχεις εγκατεστημένη την εφαρμογή.

- Επιλέγεις τον Yamaha και αυτομάτως ενεργοποιείται ο ενσωματωμένος player του ενισχυτή σου ενώ το κινητό σταματάει πλέον να παίζει μουσική και μετατρέπεται σε «τηλεχειριστήριο» δίνοντας εντολές και κοντρολάροντας τον player του Yamaha.

Αυτός είναι ο σωστός και ενδεδειγμένος τρόπος για να ακούς spotify διότι:
- Εχεις την καλύτερη δυνατή ποιότητα ήχου αφού παίζει απευθείας από το internet ο player του Yamaha χωρίς να μεσολαβεί bluetooth και ακούς από τα dac του Yamaha και όχι από τα τα dac της πεντάρας του κινητού.
- Εχεις μεγαλύτερη ευελιξία αφού δεν περιορίζεσαι από την εμβέλεια του bluetooth. Μπορείς να χειριστείς τον player του Yamaha ακόμα και από άλλο δωμάτιο (εφόσον πιάνει το wi-fi στο κινητό σου από εκεί)
- Το κινητό είναι απλώς «τηλεχειριστήριο» οπότε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και για άλλες εφαρμογές ή ακόμα και να κάνεις και τηλεφωνικές κλήσεις ενώ η μουσική παίζει ανεξάρτητα από τον player του ενισχυτή.
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Νομιζω δεν ισχυει...
Τουλάχιστον μέχρι προ εξαμήνου που έκανα premium account ίσχυε. Αν άλλαξε κάτι στο ενδιάμεσο, δεν το γνωρίζω (μιλάω για ταμπλετ της Αpple).
[DOUBLEPOST=1480018840][/DOUBLEPOST]
- Αν κατάλαβα καλά αυτή την στιγμή παίζεις το Spotify από το κινητό σου και απλώς στέλνεις τον ήχο στον Yamaha με bluetooth όπως θα τον έστελνες και αν έπαιζες κάποια mp3 που έχεις αποθηκευμένα στο κινητό σου. Σωστά;

- Ο Yamaha είναι συνδεδεμένος στο internet; Αν όχι σύνδεσέ τον. (με καλώδιο καλύτερα αν είναι δυνατόν)

- Εφόσον ο Yamaha είναι λοιπόν στο δίκτυο τότε πας στις ρυθμίσεις του Spotify στο κινητό σου στην επιλογή «Σύνδεση σε συσκευή» Εκεί μέσα θα εμφανιστεί μία λίστα με τις συσκευές που είναι στο δίκτυό σου που έχουν την δυνατότητα να παίξουν Spotify. Ο Yamaha εν προκειμένω και ίσως κάποιο PC αν έχεις εγκατεστημένη την εφαρμογή.

- Επιλέγεις τον Yamaha και αυτομάτως ενεργοποιείται ο ενσωματωμένος player του ενισχυτή σου ενώ το κινητό σταματάει πλέον να παίζει μουσική και μετατρέπεται σε «τηλεχειριστήριο» δίνοντας εντολές και κοντρολάροντας τον player του Yamaha.

Αυτός είναι ο σωστός και ενδεδειγμένος τρόπος για να ακούς spotify διότι:
- Εχεις την καλύτερη δυνατή ποιότητα ήχου αφού παίζει απευθείας από το internet ο player του Yamaha χωρίς να μεσολαβεί bluetooth και ακούς από τα dac του Yamaha και όχι από τα τα dac της πεντάρας του κινητού.
- Εχεις μεγαλύτερη ευελιξία αφού δεν περιορίζεσαι από την εμβέλεια του bluetooth. Μπορείς να χειριστείς τον player του Yamaha ακόμα και από άλλο δωμάτιο (εφόσον πιάνει το wi-fi στο κινητό σου από εκεί)
- Το κινητό είναι απλώς «τηλεχειριστήριο» οπότε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και για άλλες εφαρμογές ή ακόμα και να κάνεις και τηλεφωνικές κλήσεις ενώ η μουσική παίζει ανεξάρτητα από τον player του ενισχυτή.
Αυτό που γράφεις δεν γίνεται - για να συνδέσει το Yamaha στο Spotify χρειάζεται premium account. Μόνο υπολογιστές, τηλέφωνα και τάμπλετ συνδέονται με το free account. H λύση μέχρι να αποκτήσει premium account λέγεται Αirplay, όπως έγραψα και παραπάνω.
 
Last edited:

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Τουλάχιστον μέχρι προ εξαμήνου που έκανα premium account ίσχυε. Αν άλλαξε κάτι στο ενδιάμεσο, δεν το γνωρίζω (μιλάω για ταμπλετ της Αpple).
[DOUBLEPOST=1480018840][/DOUBLEPOST]

Αυτό που γράφεις δεν γίνεται - για να συνδέσει το Yamaha στο Spotify χρειάζεται premium account. Μόνο υπολογιστές, τηλέφωνα και τάμπλετ συνδέονται με το free account. H λύση μέχρι να αποκτήσει premium account λέγεται Αirplay, όπως έγραψα και παραπάνω.
Ναι το είχαμε πει και σε άλλο thread πως αυτή είναι η καλύτερη λύση, αλλά απαιτεί premium λογαριασμό.
Νομίζω όμως ότι ανακοίνωσαν από την Spotify πως σκοπεύουν να το αφήσουν ελεύθερο και να παίζουν όλες οι consumer συσκευές χωρίς να χρειάζονται πια premium λογαριασμό. Ίδωμεν...
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
- Αν κατάλαβα καλά αυτή την στιγμή παίζεις το Spotify από το κινητό σου και απλώς στέλνεις τον ήχο στον Yamaha με bluetooth όπως θα τον έστελνες και αν έπαιζες κάποια mp3 που έχεις αποθηκευμένα στο κινητό σου. Σωστά;

- Ο Yamaha είναι συνδεδεμένος στο internet; Αν όχι σύνδεσέ τον. (με καλώδιο καλύτερα αν είναι δυνατόν)

- Εφόσον ο Yamaha είναι λοιπόν στο δίκτυο τότε πας στις ρυθμίσεις του Spotify στο κινητό σου στην επιλογή «Σύνδεση σε συσκευή» Εκεί μέσα θα εμφανιστεί μία λίστα με τις συσκευές που είναι στο δίκτυό σου που έχουν την δυνατότητα να παίξουν Spotify. Ο Yamaha εν προκειμένω και ίσως κάποιο PC αν έχεις εγκατεστημένη την εφαρμογή.

- Επιλέγεις τον Yamaha και αυτομάτως ενεργοποιείται ο ενσωματωμένος player του ενισχυτή σου ενώ το κινητό σταματάει πλέον να παίζει μουσική και μετατρέπεται σε «τηλεχειριστήριο» δίνοντας εντολές και κοντρολάροντας τον player του Yamaha.

Αυτός είναι ο σωστός και ενδεδειγμένος τρόπος για να ακούς spotify διότι:
- Εχεις την καλύτερη δυνατή ποιότητα ήχου αφού παίζει απευθείας από το internet ο player του Yamaha χωρίς να μεσολαβεί bluetooth και ακούς από τα dac του Yamaha και όχι από τα τα dac της πεντάρας του κινητού.
- Εχεις μεγαλύτερη ευελιξία αφού δεν περιορίζεσαι από την εμβέλεια του bluetooth. Μπορείς να χειριστείς τον player του Yamaha ακόμα και από άλλο δωμάτιο (εφόσον πιάνει το wi-fi στο κινητό σου από εκεί)
- Το κινητό είναι απλώς «τηλεχειριστήριο» οπότε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και για άλλες εφαρμογές ή ακόμα και να κάνεις και τηλεφωνικές κλήσεις ενώ η μουσική παίζει ανεξάρτητα από τον player του ενισχυτή.
O ενισχυτης ειναι συνδεδεμενος στο ιντερνετ μεσω wifi, χωρις κολληματα επειδη ειναι πολυ κοντα στο ρουτερ.
Εχω ηδη κανει την επιλογη "Συνδεση σε συσκευη" και εχω ηδη ταιριαξει ενισχυτη-ταμπλετ και spotify (μεσω του δωρεαν λογαριασμου μου στο spotify).
Μονο αν εχω premium λογαριασμο μπορω να παιξω spotify μεσω του ενισχυτη (χωρις την αναγκη να χρησιμοποιω το ταμπλετ δηλαδη). Επειδη δεν εχω premium, οταν παω να παιξω το spotify μεσω wifi στον ενισχυτη, μου λεει πως δεν γινεται και πως πρεπει να πληρωσω για να το κανω.
Τωρα, μπορω να παιξω ΔΩΡΕΑΝ μονο δια μεσου ταμπλετ, στελνοντας σημα μεσω bluetooth, εχοντας σαν χειριστηριο το ταμπλετ δηλαδη.
[DOUBLEPOST=1480021425][/DOUBLEPOST]Μπηκα σε σκεψεις να κανω premium λογαριασμο μετα απο αυτο το μηνυμα που ελαβα χθες.
Γι'αυτο ρωτησα αν διαφερει η ποιοτητα μεσω premium λογαριασμου.
Untitled-1lll.jpg
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.187
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top