Ποιότητα ήχου μέσω Spotify και Tidal

I

iason

Guest
Καλησπέρα,
αυτό το λογικά στην περίπτωση του aurender κοστίζει 3500 ευρώ,μάλλον απαγορευτικό για μένα,ενώ στην περίπτωση του melko 2000 ευρώ περίπου.
Αν το pc ήταν ο μοναδικός τρόπος που άκουγα μουσική,θα το τολμούσα σίγουρα όμως κατόπιν ακρόασης-σύγκρισης.
Εάν θέλεις να αναβαθμίσεις τον ήχο και τις ευκολίες χρήσης, πας σε στρεαμερ εφόσον έχεις Νταγκ.
Η καλύτερη οικονομική λύση είναι το bluesound.
Στην κατηγορία περιπου 550 ευρώ νομιζω απλά δε παίζεται.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Μόλις κατέβασα την τελευταία αναβάθμιση του απ, και τσουπ:

View attachment 147203


Και έχει και πράμα:


View attachment 147204

Δοκιμές στο σύστημα, αύριο, προ λίγου έκλεισε ο τρινοβ, ύπνος. ;)


Στο κινητό όμως....
Παίζει παίζει!!!


View attachment 147205


Ορίστε, το κάναμε κι αυτό, στριμινγκ μουσικής σε ντολμπι άτμος!

Όλε!

:party: :party: :party: :party: :party: :party: :party: :party: :party: :party: :party: :party:
Κώστα τα μουσικά θέματα που σου δίνουν είναι παραγωγές σε άτμος ή μιλάμε για upmixing?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Βρε για καθαρόαιμες ηχογραφήσεις άτμος μιλάμε.

Δεν τίθεται θέμα απμίξινγκ.
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Εάν θέλεις να αναβαθμίσεις τον ήχο και τις ευκολίες χρήσης, πας σε στρεαμερ εφόσον έχεις Νταγκ.
Η καλύτερη οικονομική λύση είναι το bluesound.
Στην κατηγορία περιπου 550 ευρώ νομιζω απλά δε παίζεται.
Για τις ευκολίες χρήσης δεν ξέρω, πιθανότατα...
Αλλά για τον ήχο; τι θα αλλάξει βρε παιδιά...; Εφόσον παραμείνει με το ίδιο dac... τα ίδια 0 & 1 δεν θα του στέλνει;
(sorry.... παραδοσιακός κομπιουτεράς εδώ... 0 & 1 που μετακινούνται σε σκληρούς, δίκτυο, routers κ.λπ. τα βλέπω το ίδιο...)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.359
(sorry.... παραδοσιακός κομπιουτεράς εδώ... 0 & 1 που μετακινούνται σε σκληρούς, δίκτυο, routers κ.λπ. τα βλέπω το ίδιο...)
Τι εννοείς Γιάγκο;;;; Ότι εάν αλλάξεις το καλώδιο δικτύου του router δεν ακούς διαφορές;;;;; Μίλα καθαρά, Γιάγκο! :lol: :lol:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.106
Συγγνώμη αν έχει ξαναμπεί.
Μέχρι τις 15 Ιανουαρίου το Tidal προσφέρει οποιαδήποτε συνδρομή με 3.50€ για 5 μήνες!
Ισχύει για νέες συνδρομές.
Μόλις έκανα μία οικογενειακή Hi-Fi για να έχω (και) στο αυτοκίνητο που υπάρχει συνεργασία.

Προσφορά

screenshot-offer.tidal.com-2019.12.15-09-47-01.png
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Προς το παρόν, το τινταλ μέσω ρουν δεν έχει διαθέσιμη επιλογή άτμος, και το Nvidia shield που έχω συνδεδεμένο στο σύστημα, δεν είναι συμβατή συσκευή αναπαραγωγής Atmos μέσω tidal, και βγάζει ανάλογη ένδειξη κατά την αναπαραγωγή τέτοιων αρχείων.

Οπότε, στην αναμονή για αναβάθμιση των σοφτγουερ. ;)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Συγγνώμη αν έχει ξαναμπεί.
Μέχρι τις 15 Ιανουαρίου το Tidal προσφέρει οποιαδήποτε συνδρομή με 3.50€ για 5 μήνες!
Ισχύει για νέες συνδρομές.
Μόλις έκανα μία οικογενειακή Hi-Fi για να έχω (και) στο αυτοκίνητο που υπάρχει συνεργασία.

Προσφορά

View attachment 147314
σε συγχωρούμε Αλέξ..... :p 8-):roflmao:
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Τις τελευταίες 20 μέρες μου έχει σπάσει τα νεύρα, το τινταλ. Εκεί που παίζει τραβάει ενα pause με μήνυμα , playback has been paused because you are playing on android.
ξέρει κανείς τίποτα?
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Σε μένα καθυστερεί αισθητά να ξεκινήσει η αναπαραγωγή και να απεικονίσει εξώφυλλα Και στη δίκη του εφαρμογή (iOS και Android) αλλά και στο Roon
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Ναι κάτι δεν πάει καλά.
Το δε , μήνυμα μου το πετάει 10-20 φορές. Του τράβηξα ένα restart και συνήλθε.
Μού το έκανε και στο tablet αλλά θεώρησα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά με το wifi ή δεν ξέρω γω τι άλλο.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Και συνεχίζει κανονικά η αηδία, με το μήνυμα για το android, 5 φορές μέσα σε ένα κομάτι 3 λεπτών.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Υπάρχει περίπτωση να εχεις και αλλη συνδεδεμένη συσκευή στον λογαριασμό σου;
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Οχι dimi. Μόνο το pc ,ή το tablet, το iphone σχεδόν ποτέ.
Σιγουρέψουν πως μόνο μια είναι συνδεδεμένη στο Tidal καθε φορα. Κλείσε την εφαρμογή στις υπόλοιπες.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Το μεν tablet είναι με windows 10 και είναι κλειστό , στο δε iphone η εφαρμογή είναι κλειστή.
Κάθε φορά παίζει μόνο ένα player. H το pc η το tablet-pc. Τίποτα άλλο, ποτέ δύο μαζί ταυτόχρονα.
Android δεν έχω .
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Το μεν tablet είναι με windows 10 και είναι κλειστό , στο δε iphone η εφαρμογή είναι κλειστή.
Κάθε φορά παίζει μόνο ένα player. H το pc η το tablet-pc. Τίποτα άλλο, ποτέ δύο μαζί ταυτόχρονα.
Android δεν έχω .
Υπαρχει περίπτωση να εχει μπει άλλος στον λογαριασμό σου;;;;;
 


Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Τις τελευταίες 20 μέρες μου έχει σπάσει τα νεύρα, το τινταλ. Εκεί που παίζει τραβάει ενα pause με μήνυμα , playback has been paused because you are playing on android.
ξέρει κανείς τίποτα?
Μήπως γράφει you are playing on another device και οχι on Android;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.121
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top