Ποιότητα ήχου μέσω Spotify και Tidal

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.013
Oχι μιλάει συγκεκριμένα για android.
Ρε παιδιά πώς αλλάζουμε password στο ρημάδι ? από ρυθμίσεις δεν βλέπω τίποτα.
Θα δω μήπως το ξηλώσω και το ξαναεγκαταστήσω από την αρχή με αλλαγή pass.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Σε pc/win 10 παιζει καλα, σε ταμπλετ android παιζει καλα, σε streamer ...επαιζε καλα χθες μα σημερα αδυνατει να συνδεθει! Εννοειται οχι ταυτοχρονα
Oχι μιλάει συγκεκριμένα για android.
Ρε παιδιά πώς αλλάζουμε password στο ρημάδι ? από ρυθμίσεις δεν βλέπω τίποτα.
Θα δω μήπως το ξηλώσω και το ξαναεγκαταστήσω από την αρχή με αλλαγή pass.
Επανω αριστερα διπλα σο ονομα σου εχει 3 τελιτσες, τις κλικαρεις, πας settings, account/password κλικ/ σελιδα tidal
 
Last edited:


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.013
Ευχαριστώ παιδιά.
Δεν έχω καμία συσκευή συνδεδεμένη σαν off line. Είναι και οι πέντε διαθέσιμες και μη ενεργές.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Σε εμένα εδω και αρκετούς μήνες που το χρησιμοποιώ αλλά μόνο μεσω pc δεν έχει κολλήσει ποτέ.
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
και μάλιστα απ' όσους συνδυασμούς δοκίμασα... (volumio, daphile, roon...) το δίδυμο spotify/foobar στο tablet είναι αυτό που δουλεύει άψογα για τις συνήθειες και τα γούστα μου...
Αγαπητέ wnet βοήθησε μας πως γίνεται αυτό?
Να "τρέξεις" από το foobar το spotify στο ταμπλέτες?
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Αγαπητέ wnet βοήθησε μας πως γίνεται αυτό?
Να "τρέξεις" από το foobar το spotify στο ταμπλέτες?
Όχι όχι, δεν τρέχω από το foobar το spotify.... δεν έχουν σχέση μεταξύ τους αυτά τα δύο.
Έχω το spotify και το foobar εγκατεστημένα στον υπολογιστή μου και με ένα dac παίζουν στα ηχεία μου (όποιο διαλέξω) και το tablet το έχω σαν τηλεκοντρολ.
Αν στο tablet ανοίξω το spotify με ρωτάει αν θέλω να χειριστώ τον υπολογιστή μου.
Αν στο tablet ανοίξω το "foobar 2000 controller" (υπάρχει στο Play) χειρίζομαι το foobar στον υπολογιστή μου.
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Όχι όχι, δεν τρέχω από το foobar το spotify.... δεν έχουν σχέση μεταξύ τους αυτά τα δύο.
Έχω το spotify και το foobar εγκατεστημένα στον υπολογιστή μου και με ένα dac παίζουν στα ηχεία μου (όποιο διαλέξω) και το tablet το έχω σαν τηλεκοντρολ.
Αν στο tablet ανοίξω το spotify με ρωτάει αν θέλω να χειριστώ τον υπολογιστή μου.
Αν στο tablet ανοίξω το "foobar 2000 controller" (υπάρχει στο Play) χειρίζομαι το foobar στον υπολογιστή μου.
Ευχαριστω για την διευκρινηση!
Διότι γνωρίζοντας μερικα πραγματάκια από υπολογιστές, αυτό μου φαινόταν αδύνατον να γίνει!
Σε ευχαριστώ
 

Μηνύματα
13.617
Reaction score
6.575
Ευχαριστω για την διευκρινηση!
Διότι γνωρίζοντας μερικα πραγματάκια από υπολογιστές, αυτό μου φαινόταν αδύνατον να γίνει!
Σε ευχαριστώ
και ομως υπηρχε component στο foobar για αναπαραγωγη spotify μεσα απο αυτο, με το οφελος των αρκετων ρυθμισεων.Το βασικο μειονεκτημα του spotify,η ελλειψη usb audio management.
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
και ομως υπηρχε component στο foobar για αναπαραγωγη spotify μεσα απο αυτο, με το οφελος των αρκετων ρυθμισεων.Το βασικο μειονεκτημα του spotify,η ελλειψη usb audio management.
Δεν υπάρχει πλέον? Έχω καιρό να το "σκαλισω" αλλα έχω την εντύπωση ότι δεν είχε πάρει το μάτι μου κάτι τέτοιο στο foobar
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Δεν υπάρχει πλέον? Έχω καιρό να το "σκαλισω" αλλα έχω την εντύπωση ότι δεν είχε πάρει το μάτι μου κάτι τέτοιο στο foobar
Αν θυμάμαι καλά "μπλόκαρε" το spotify αυτή τη δυνατότητα (είχε κάποιο API διαθέσιμο και το έκλεισε, κάτι τέτοιο)
 

Μηνύματα
13.617
Reaction score
6.575
Nομιζω οτι και το kodi ειναι ενα αναλογο add on,το οποιο δεν βλεπω πλεον στις επιλογες.
 



hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Παρέλαβα εχτές ένα μικρό διαμαντάκι της Fiio το Μ6 το οποίο παίζει και tidal και spotify και υποστηρίζει και MQA το πως δεν ξέρω. Εγκατέστησα και τις δυο εφαρμογές και έλεγα λόγο κόστους να σταμάταγα το tidal (13,99 Hifi) και να έπαιζα με Spotifiy (6,99 Premium) αλλά ξενέρωσα πολύ ρε παιδιά με τον ήχο σε σχέση με το tidal και ξαναγύρισα πίσω. Νομίζω αν πάει κανείς σε tidal δεν γυρίζει στο μέτριο (για μένα) spotify και ας έχει περισσότερα τραγούδια.
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Παρέλαβα εχτές ένα μικρό διαμαντάκι της Fiio το Μ6 το οποίο παίζει και tidal και spotify και υποστηρίζει και MQA το πως δεν ξέρω. Εγκατέστησα και τις δυο εφαρμογές και έλεγα λόγο κόστους να σταμάταγα το tidal (13,99 Hifi) και να έπαιζα με Spotifiy (6,99 Premium) αλλά ξενέρωσα πολύ ρε παιδιά με τον ήχο σε σχέση με το tidal και ξαναγύρισα πίσω. Νομίζω αν πάει κανείς σε tidal δεν γυρίζει στο μέτριο (για μένα) spotify και ας έχει περισσότερα τραγούδια.
Συγχαρητήρια για τα αυτιά σου.
Εγώ αντιθέτως σε καλοστημένο σύστημα σε μαγαζί ήχου δεν κατάλαβα ουσιαστική διαφορά !
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Συγχαρητήρια για τα αυτιά σου.
Εγώ αντιθέτως σε καλοστημένο σύστημα σε μαγαζί ήχου δεν κατάλαβα ουσιαστική διαφορά !
Εγώ έχω δει διαφορά και στο σύστημά μου αλλά και στο Fiio με ακουστικά. Η διαφορά είναι η καθαρότητα και η λεπτομέρεια του ήχου σε σχέση με το spotify το οποίο το έχω ρυθμισμένο στην ανώτερη ποιότητα. Το ακούω πιο μουντό. Τώρα στα κομμάτια που αναφέρονται ως Master στο tidal, δεν έχω ακούσει κάτι παρόμοιο στο Spotify. Παίζει σίγουρα μεγάλο ρόλο και η πηγή. Τώρα αν αυτή η διαφορά αξίζει και την διαφορά στη τιμή τι να σου πω είναι προσωπικό θέμα. Εγώ πάντως προτιμώ το tidal και μπορώ να σου πω ότι με καίει η διαφορά των χρημάτων αλλά όσο αντέξω χιχιχι.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Εγώ έχω δει διαφορά και στο σύστημά μου αλλά και στο Fiio με ακουστικά. Η διαφορά είναι η καθαρότητα και η λεπτομέρεια του ήχου σε σχέση με το spotify το οποίο το έχω ρυθμισμένο στην ανώτερη ποιότητα. Το ακούω πιο μουντό. Τώρα στα κομμάτια που αναφέρονται ως Master στο tidal, δεν έχω ακούσει κάτι παρόμοιο στο Spotify. Παίζει σίγουρα μεγάλο ρόλο και η πηγή. Τώρα αν αυτή η διαφορά αξίζει και την διαφορά στη τιμή τι να σου πω είναι προσωπικό θέμα. Εγώ πάντως προτιμώ το tidal και μπορώ να σου πω ότι με καίει η διαφορά των χρημάτων αλλά όσο αντέξω χιχιχι.
Διορθώθηκε όμως το search engine και η ανεπάρκεια μουσικών; Γιατί αν δεν βρίσκεις αυτό που θες τι να την κάνεις την ποιότητα CD. Αν θες να ακούς υψηλή πιστότητα, βάζεις το CD player ή καλύτερα την 24bit συλλογή σου. Δηλαδή, το μεγάλο και αχτύπητο, κατά τη γνώμη μου, πλεονέκτημα του spotify είναι η ευκολία πλοήγησης και κυρίως η απέραντη βιβλιοθήκη!
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Διορθώθηκε όμως το search engine και η ανεπάρκεια μουσικών; Γιατί αν δεν βρίσκεις αυτό που θες τι να την κάνεις την ποιότητα CD. Αν θες να ακούς υψηλή πιστότητα, βάζεις το CD player ή καλύτερα την 24bit συλλογή σου. Δηλαδή, το μεγάλο και αχτύπητο, κατά τη γνώμη μου, πλεονέκτημα του spotify είναι η ευκολία πλοήγησης και κυρίως η απέραντη βιβλιοθήκη!
Μέχρι στιγμής μόνο όταν έψαξα Καζαντζίδη δεν βρήκε πολλα. Σε ξένα δεν έχω ζητήσει κάτι που να μην το βρει. Όσο για την χρήση CD και δίσκων στην δική μου περίπτωση παιζουν πρωταρχικο ρόλο και τα προτιμώ από κάθε αυλό. Το αυλό το έχω για portables κυρίως και μετά στο συστημα. Για την μηχανή αναζήτησης προτιμώ του tidal καθαρά υποκειμενικά.
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
έχω και τα δυο.
Προς μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα ότι αρκετά κομμάτια-album ολόκληρα μου αρέσουν περισσότερο στο spotify.
Σε κάποια άλλα δε μπορώ να καταλάβω διαφορά.
Σε κάποια η διαφορά υπέρ του tidal είναι μεγάλη.
Δε ξέρω με ποιο τρόπο ριπάρονται τα κομμάτια και περνιούνται μέσα στις βάσεις τους.
Ζω με μεγάλη άνεση με το spotify, καθώς τα 320kbps που προσφέρουν είναι υπεράρκετα για μια αξιοπρεπέστατη ακρόαση.
Το ζήτημα είναι ότι οι υπηρεσίες streaming είναι μόνο στην αρχή, θα δούμε πολλά πράγματα (και πολλές νέες υπηρεσίες σύντομα)
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.603
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top