Πολλές ερωτήσεις

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Αντίθετα η επίπτωση του Dirac 2 (σε σχέση με το 1) στην εικόνα/ τοποθέτηση/ ευκρίνεια στην σκηνή είναι αρκετά μεγαλύτερη. Δεν γνωρίζω γιατί αλλά φαντάζομαι ότι έχει να κάνει με την δουλειά που κάνει στον χρονικό άξονα και προφανώς έχει γίνει κάποια βελτιστοποίηση του αλγόριθμου εκεί. (;)) Πρόκειται για περαιτέρω βελτίωση σε σχέση με το version 1 αλλά συγκριτικά όχι τόσο μεγάλη σε σχέση με το άλμα μεταξύ dirac 1 vs no dirac.
Ευχάριστα νέα!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.396
Reaction score
125.559
σε όλες τις διαθέσιμες θέσεις δεν υπάρχει αξιόλογη διαφορά στην συμπεριφορά. Τι κάνεις σε αυτή την περίπτωση;
Δύσκολα τα πράγματα ομολογουμένως..

Στη θέση σου, θα εξαντλουσα πρώτα όλες τις πιθανές τοποθετήσεις των σαμπ.
Δεν ξέρω αν είναι εφικτό να σηκώσεις λίγο τα σαμπ, 30-40cm ύψος να τους δώσεις, και να τα μετρήσεις κι έτσι.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Δύσκολα τα πράγματα ομολογουμένως..

Στη θέση σου, θα εξαντλουσα πρώτα όλες τις πιθανές τοποθετήσεις των σαμπ.
Δεν ξέρω αν είναι εφικτό να σηκώσεις λίγο τα σαμπ, 30-40cm ύψος να τους δώσεις, και να τα μετρήσεις κι έτσι.
Το δυσκολότερο mode είναι από το μήκος του δωματίου (περίπου 8.1m) και εμφανίζεται και στους δορυφόρους που βρίσκονται στο 1.05 ύψος και πάνω από 1m μακριά από τον μπροστά τοίχο. Το δεξί sub με παίρνει να το σηκώσω απλώς δεν έχω που να το ακουμπήσω τώρα αξιόπιστα. Θα προσπαθήσω να το δοκιμάσω. Αν θυμάμαι καλά από τα simulations το πρόβλημα ελαττώνεται με επιπλέον sub πίσω και ψηλά αλλά είναι λίγο δύσκολο να μπει.

@Περαστικός : έκανα κάποιες μετρήσεις (5 το πρωί, θα νομίζουν ότι μας την έπεσαν εξωγήινοι στην πολυκατοικία με τα sweeps :D ).

Αυτά είναι τα subs και οι δορυφόροι μόνα τους
SPL Monitors and Subs.jpg


Εδώ L & R Crossed

SPL LR Crossed.jpg


Spectro L
L Spectro 10-200.jpg


Spectro R
R Spectro 10-200.jpg


Waterfall 20-500 Left
L Waterfall.jpg

Post automatically merged:

Waterfall Right 20-500
R Waterfall.jpg


Και με το Dirac.

SPL Dirac
SPL LR Dirac.jpg


L Spectro Dirac
L Dirac Spectro 10-200.jpg


R Spectro Dirac
R Dirac Spectro 10-200.jpg

Post automatically merged:

L Dirac Waterfall
L Dirac Waterfall.jpg


R Dirac Waterfall
R Dirac Waterfall.jpg


L & R RT60 no dirac
LR RT60.jpg



L & R RT60 with dirac
LR Dirac RT60.jpg

Post automatically merged:

Η άποψή μου (και το είχα ξαναγράψει από παλιά) είναι ότι το Dirac κάνει εκπληκτική δουλειά αλλά όχι προφανώς θαύματα. Από εκεί και πέρα ο χώρος θέλει φροντίδα και αυτό έχει πολλούς περιορισμούς αν δεν μιλάς για dedicated και ο καθένας κάνει ότι μπορεί.

Εγώ θα προσπαθήσω να ρίξω το RT60 και ίσως να ακουμπήσω και λίγο τις χαμηλές συχνότητες ώστε το σημείο εκκίνησης του Dirac να γίνει καλύτερο αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχω την διάθεση και το χρήμα να ισιώσω πχ. με treatment το spectro προ-dirac χαμηλά. Είναι πολύ ακριβό χόμπυ και αποκλείεται μετά το αποτέλεσμα να μοιάζει με σαλόνι.

Να προσθέσω ότι μένω σε ενοίκιο άρα ότι κάνεις το σκέφτεσαι 10 φορές ακόμα ώστε να είναι όσο το δυνατόν περισσότερο re-usable.
 
Last edited:

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Το δυσκολότερο mode είναι από το μήκος του δωματίου (περίπου 8.1m) και εμφανίζεται και στους δορυφόρους που βρίσκονται στο 1.05 ύψος και πάνω από 1m μακριά από τον μπροστά τοίχο. Το δεξί sub με παίρνει να το σηκώσω απλώς δεν έχω που να το ακουμπήσω τώρα αξιόπιστα. Θα προσπαθήσω να το δοκιμάσω. Αν θυμάμαι καλά από τα simulations το πρόβλημα ελαττώνεται με επιπλέον sub πίσω και ψηλά αλλά είναι λίγο δύσκολο να μπει.

@Περαστικός : έκανα κάποιες μετρήσεις (5 το πρωί, θα νομίζουν ότι μας την έπεσαν εξωγήινοι στην πολυκατοικία με τα sweeps :D ).

Αυτά είναι τα subs και οι δορυφόροι μόνα τους
View attachment 139267

Εδώ L & R Crossed

View attachment 139266

Spectro L
View attachment 139268

Spectro R
View attachment 139269

Waterfall 20-500 Left
View attachment 139270
Post automatically merged:

Waterfall Right 20-500
View attachment 139277

Και με το Dirac.

SPL Dirac
View attachment 139276

L Spectro Dirac
View attachment 139272

R Spectro Dirac
View attachment 139274
Post automatically merged:

L Dirac Waterfall
View attachment 139278

R Dirac Waterfall
View attachment 139281

L & R RT60 no dirac
View attachment 139280


L & R RT60 with dirac
View attachment 139279
Post automatically merged:

Η άποψή μου (και το είχα ξαναγράψει από παλιά) είναι ότι το Dirac κάνει εκπληκτική δουλειά αλλά όχι προφανώς θαύματα. Από εκεί και πέρα ο χώρος θέλει φροντίδα και αυτό έχει πολλούς περιορισμούς αν δεν μιλάς για dedicated και ο καθένας κάνει ότι μπορεί.

Εγώ θα προσπαθήσω να ρίξω το RT60 και ίσως να ακουμπήσω και λίγο τις χαμηλές συχνότητες ώστε το σημείο εκκίνησης του Dirac να γίνει καλύτερο αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχω την διάθεση και το χρήμα να ισιώσω πχ. με treatment το spectro προ-dirac χαμηλά. Είναι πολύ ακριβό χόμπυ και αποκλείεται μετά το αποτέλεσμα να μοιάζει με σαλόνι.

Να προσθέσω ότι μένω σε ενοίκιο άρα ότι κάνεις το σκέφτεσαι 10 φορές ακόμα ώστε να είναι όσο το δυνατόν περισσότερο re-usable.
Ω ρε μανα μου, παρτι κανει το 43!!!
Για treatment, για ρωτα τον ζαπ, κατι μαγειρευει...
 







costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.396
Reaction score
125.559
Σε κλίμακα 10 ντεσιμπέλ φαίνεται παύλα.
...

Το έβαλε σε 2 ντιμπι για να φαίνεται καμία καμπύλη, ειδάλλως δεν έχει καμπύλες...
 


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Κλίμακα ανά δυο db; :o
Συνήθως έτσι τα βλέπω γιατί στα 5 φαίνονται όλα flat.

Το σιδερωσε το ντιρακ...
Όχι εντελώς (και καλά έκανε προφανώς) αν το δεις σε μεγαλύτερη ανάλυση απλώς έκανε "ότι καλύτερο μπορούσε". Πάντως δεν ακούγεται το mode απλώς έχεις την αίσθηση ότι χαμηλά πρέπει να πέσουν οι χρόνοι. Δεν είναι τραγική βρωμιά να θες να κλείσεις ή να το κόψεις αλλά προφανώς παίρνει βελτίωση.

Όρια 40 - 120 και κλίμακα ανα 5 ή ανα 10.
Μεγάλο πάρτι στα χαμηλά !!
Ορίστε. σε αυτή την κλίμακα όλα τέλεια φαίνονται (εκτός του mode που δεν μπορείς να το κρύψεις με τίποτα :D:D)

No Dirac
SPL LR No Dirac (5db).jpg


Dirac
SPL LR  Dirac (5db).jpg

Post automatically merged:

Το target curve που έχω καταλήξει ότι μου αρέσει στην παρούσα φάση για ακροάσεις σε σχετικά καλή ένταση (80-85db) είναι ήπιο... περίπου 4,5 db πτώση χαμηλά και μόλις 2 ψηλά. Κάπως έτσι.
Dirac Target Curve.JPG
.
 

Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
Διονυση καλημερα! Και Χρονια πολλα για τη γιορτη σου. Μια ερωτηση για το ντιρακ.
Οταν το δοκιμασαμε σπιτι μου, μού κατεβαζε ολη τη σκηνη, την ισοπεδωνε.
Συμβαινει και σε σενα αυτο;
 


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Καλημέρα Βασίλη και ευχαριστώ για τις ευχές αλλά δεν γιορτάζω (πάω με τον Ζακυνθινό Διονύση τον Δεκέμβριο). Δεν έχω διαφορές σε σχέση με το ύψος της σκηνής. Και στις δύο περιπτώσεις είναι στο ύψος των ηχείων. Σε σένα πιθανότατα κάποιο φίλτρο που έβαλε το dirac μείωσε κάποια περιοχή που είχε ανακλάσεις με αποτέλεσμα να διαφοροποιήθηκε η σκηνή σε σχέση με αυτό που είχες συνηθίσει. Μη ξεχνάς ότι το είχαμε κάνει όσο πιο γρήγορα γινόταν και αν θυμάμαι καλά είχαμε βάλει την default target curve. Αν πειραματιστείς και μετρήσεις λίγο δεν νομίζω ότι θα έχεις τέτοια θέματα.
Post automatically merged:

Από που τρέχεις το ντιρακ;
minidsp ;
Ναι, το SHD.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Μην βάζετε κλίμακα ανά δυο, έτσι μπαίνετε στο πειρασμό να διορθώσετε πράγματα που δεν χρειάζεται ;)
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
E OK δεν ψάχνω να το διορθώσω άλλο από πλευράς απόκρισης απλώς για να φαίνεται τι πραγματικά γίνεται.
 

Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
Καλημέρα Βασίλη και ευχαριστώ για τις ευχές αλλά δεν γιορτάζω (πάω με τον Ζακυνθινό Διονύση τον Δεκέμβριο). Δεν έχω διαφορές σε σχέση με το ύψος της σκηνής. Και στις δύο περιπτώσεις είναι στο ύψος των ηχείων. Σε σένα πιθανότατα κάποιο φίλτρο που έβαλε το dirac μείωσε κάποια περιοχή που είχε ανακλάσεις με αποτέλεσμα να διαφοροποιήθηκε η σκηνή σε σχέση με αυτό που είχες συνηθίσει. Μη ξεχνάς ότι το είχαμε κάνει όσο πιο γρήγορα γινόταν και αν θυμάμαι καλά είχαμε βάλει την default target curve. Αν πειραματιστείς και μετρήσεις λίγο δεν νομίζω ότι θα έχεις τέτοια θέματα.
Post automatically merged:



Ναι, το SHD.
Will do. Ευχαριστω.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Ωραία.
Κλείσε το ντιράκ.
Δυνάμωσε το σαμπ.
Η μπλέ γραμμή στα 65Hz πρέπει να ανέβει στα 92db.
Μετά από το άπ του μινι κόβεις τα 43 Hz μέχρι τα 92d- 96b.
Εκεί είναι που θα ακόυσεις αν σταμάτησε το βουητό, παιδέψου με + - 1db και με το Q.

Μετά κάνεις τις μετρήσεις για το ντιράκ.
Το γυρίζεις στο μάνιουαλ, φτιάχνεις μια καμπύλη κοντά σε αυτή που έχεις ήδη με το μίνι.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.730
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top