Πολλές ερωτήσεις


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Μάλιστα. ελπίζω μέχρι να βρω ένα ΣΚ να ασχοληθώ να έχει βγάλει patch η minidsp… διόλου απίθανο :)
 


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Αυτά είναι αλλά δεν ξέρω πόσο βοηθάνε. Υπάρχει διαφορετικό target curve, άλλο setup στα sub και διαφορετική ένταση μεταξύ του πριν και μετά.
Spectro Right Now.jpg Spectro Left Now.jpg Spectro Right Before.jpg
Spectro Right Now.jpg
Spectro Left Now.jpg
Spectro Right Before.jpg
 





Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.463
Σε κάθε περίπτωση το επόμενο βήμα είναι να φτιαχτεί αντίστοιχα για το αριστερό κανάλι ένα μεγάλο πάνελ με ροδάκια και μεγαλύτερου πάχους (20cm)
Δεν ειναι απαραίτητο, μια δεύτερη υφασμάτινη χοντρή κουρτίνα που να μαζεύεται θα είναι αρκετή για συμμετρία ανακλάσεων.
Πολύ χοντρή, να μην μπορείς να δεις απο μέσα.

Ετσι κι αλλιώς εκεί αριστερά δεν είναι η κατάλληλη θέση για να παγιδεύσεις μπάσο.

Κατά την γνώμη μου σε αυτήν την φάση βρες γωνίες δωματίου, ίσως και πάνω γωνιές, στις οποίες να βάλεις bass traps. Μην σου φανεί περίεργο, θα πέσουν όμορφα οι χρόνοι και στα μεσαία, ακόμα και στα πρίμα.

Ίσως να καταλήξεις να βγάλεις μερικά απο τα πάνελς που έβαλες, ή και να τα κάνεις πιο χοντρά.

5cm, don’t like.
Post automatically merged:

Οτι βλέπω μπλε πάνω ψηλά στην φωτό του δωματίου θα το εκανα bass trap, στο ίδιο ακριβως χρωματάκι.

Και μετά διάχυση στο ταβάνι.
Post automatically merged:


15702AE6-E5FD-4990-8E3D-CC8016278AA0.jpeg


 
Last edited:

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Δίκιο έχεις σε όλα και τα έχω σκεφτεί αλλά εδώ υπάρχει ένα λεπτό παιχνίδι συμβιβασμών μεταξύ απόδοσης και "σαλονιού"...

Τα 5cm ήταν συνειδητή επιλογή. Πιο χοντρά και θα ακούμπαγες το κεφάλι στου στα πάνελ αν ήθελες να καθίσεις καναπέ. Άρα αφού αισθητικά πήρε το approval απ' όσους ζουν στο σπίτι το έκανα έτσι γιατί αυτός ο τοίχος αν δεν είχε πανελάκια θα κατέληγε να είχε κάδρα με τζάμι.... :(

Για αριστερά το ξέρω ότι στα χαμηλά δεν θα κάνει κάτι ιδιαίτερο. Η κύρια ζώνη πίεσης που έχω είναι οι μπροστά τοίχοι. Απλώς θα ήθελα να δουλέψει λίγο από τους 200 και πάνω για να ισοσταθμίσει πέρα των ανακλάσεων και τον καναπέ που έχει το δεξί. Η κουρτίνα έχει απορριφθεί άρα η επόμενη καλύτερη λύση είναι το πάνελ με ροδάκια να πηγαίνει στο γραφείο μου όταν δεν χρειάζεται.

Για τα θέματα που έχω χαμηλά έχω ψιλοπαραιτηθεί γιατί δεν υπάρχει χώρος, αισθητικά αποδεκτή λύση και χρήμα να κάνω κάτι σοβαρό. Το κυριότερο mode είναι στους 42 στο ένα και στους 44 στο άλλο στα οποία κόβω ήδη 16db από το minidsp πριν μπει το Dirac να κόψει και άλλο (από αυτό που βλέπεις στις μετρήσεις υπολόγισε + 16db). Θέλει πολύ πράγμα για να δουλέψει κάτι εκεί κάτω και ίσως έχουν νόημα Tuned basstraps.

Όπως είπα και πριν, το επόμενο που έχει πάρει έγκριση είναι το ταβάνι που η αρχική σκέψη είναι για 10cm πάνελ με μεμβράνη + διάχυση και θα καλύψουν σχεδόν το 70% του δωματίου. Δεν περιμένω βέβαια θαύματα για τα χαμηλά ούτε με αυτό. Απλώς θεωρώ ότι αν καταφέρω και κάνω και το ταβάνι θα είμαι αρκετά ΟΚ από 200 και πάνω. Από εκεί και κάτω, ότι φτιάχνει το Dirac στο σιδέρωμα. Δεν είναι by the book και προφανώς γίνεται καλύτερο αλλά δεν είναι και άσχημο το αποτέλεσμα στα αυτιά μου και είναι σημαντικό ότι θα γίνει με τους λιγότερους δυνατούς συμβιβασμούς στο θέμα της αισθητικής και θα είναι όλοι happy στο σπίτι.

Στις γωνίες δεν έχω χώρο για να τις κλείσω (από την μια πχ. έχει καλοριφέρ στους 20 πόντους). Κρατάω τους δύο τοίχους εκατέρωθεν του τζακιού για μελλοντική χρήση με νύχια και με δόντια (η γυναίκα μου θα τους είχε γεμίσει αν δεν έδινα μάχη). Αν μου την βαρέσει κάποτε στο μέλλον νομίζω ότι με δουλειά και λεφτά εκεί θα ισιώσουν και οι χαμηλές. Αλλά δεν το βλέπω.
 


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Δεν βγαίνει ωραίο ρε γαμώτο. Θα ανεβάσω φώτο μια μερά να δεις γιατί και μήπως υπάρχει καμιά ιδέα που δεν έχω σκεφτεί.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Η κουρτίνα έχει απορριφθεί άρα η επόμενη καλύτερη λύση είναι το πάνελ με ροδάκια να πηγαίνει στο γραφείο μου όταν δεν χρειάζεται.
Νομίζω πως υπάρχει κι άλλη λύση.

Και γω δε θέλω κουρτίνες, πουθενά.
Σιχαμερά αντικείμενα....

Μπορείς όμως να βάλεις ωραιότατα ξύλινα στορακια, που μαζεύουν προς τα πάνω και που κάνουν ανακλιση.

Θα δημιουργηθούν ωραίες διαχυτικες επιφάνειες και θα σπάσει η πρώτη αντανάκλαση του τζαμιού, που έτσι κι αλλιώς είναι στα ανώτερα μεσαιοπριμα.

Με μια καλή κλίση, δηλαδή απλώς να μην είναι οριζόντια τα στορακια, έχει λυθεί το θέμα.

Ξύλο, ωραίο υλικό, λένε βγήκε από τον παράδεισο! ;)

Όπως είπα και πριν, το επόμενο που έχει πάρει έγκριση είναι το ταβάνι που η αρχική σκέψη είναι για 10cm πάνελ με μεμβράνη + διάχυση και θα καλύψουν σχεδόν το 70% του δωματίου. Δεν περιμένω βέβαια θαύματα για τα χαμηλά ούτε με αυτό.
Το ταβάνι αρκεί και για το μπάσο.

Μπορεί να φτιάξει πλήρως το μπάσο μόνο με το ταβάνι. Μέχρι υπόηχους.

Απλώς θέλει μια επιφάνεια να πάλλεται εκεί πάνω, και πίσω από αυτήν την επιφάνεια να υπάρχει πυκνή απορρόφηση, ενώ από μπροστά να υπάρχει διάχυση, ή και τίποτα, αν βάλεις διάτρητη ηχοαπορροφητική γυψοσανίδα.

Η παλλόμενη επιφάνεια ιδανικά είναι ξύλο, mdf, 10-αρι. Ειδάλλως, γυψοσανίδα, μονή. Αμφότερα θέλουν στήριξη ελαστική, να πάλλονται.

Μην απελπίζεσαι, ο χώρος φτιάχνει εύκολα, όσο ψηλοί κι αν είναι οι χρόνοι. Δεν είναι τίποτα σπουδαίο.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Το ταβάνι όπως τα λες Κώστα θα γίνει. Πάνελ με mdf μεμβράνη και από κάτω διάχυση.

Για τα τζάμια ωραία ιδέα. Θα το δω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Το κυριότερο mode είναι στους 42 στο ένα και στους 44 στο άλλο στα οποία κόβω ήδη 16db από το minidsp πριν μπει το Dirac να κόψει και άλλο (από αυτό που βλέπεις στις μετρήσεις υπολόγισε + 16db).
Αυτό είναι λάθος.
Μην κάνεις διόρθωση πάνω από 6-7 ντεσιμπέλ.

Άστο ησυχο.

Ακόμα και τα 10 ντεσιμπέλ διόρθωση, είναι πολλά. Δεν κάνει...

Άστο να υπάρχει, άστο να ζει. Το σκοτώνεις εκεί κάτω, η ισοστάθμιση δεν είναι για να σκοτώνει, απλώς να "λειαίνει" με το γάντι.

Ας μη μετράει καλά. Θα ακούγεται καλύτερα από αυτό που μετράει καλύτερα, κι έχει εξηγηθεί το γιατί εδώ και χρόνια...

Δεν είναι χαζοί αυτοί στην τρινοβ που το έχουν στα 6 ντεσιμπέλ τη διόρθωση, ούτε είναι χαζοί αυτοί στην ντιρακ. Εύκολο είναι για όλους να δώσουν 20 ντεσιμπέλ πτώση και να βλέπεις φλατ γραμμές, αλλά είναι λάθος.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.463
Διαφωνώ με τα στορακια. Θα είναι «ζωντανό» το δωμάτιο αριστερά και νεκρό δεξιά. Θα σε τραβάει αριστερά.

Διόρθωση ο τρινοβ (σε κόψιμο) κάνει έως -12dB, σε boost μέχρι 6db. Ασε το dirac να αποφασίσει πω όσο θα κόψει, μπορεί να μην είναι καλό το σιδέρωμα.

Επίσης δεν καταλαβαίνω με τίποτα πως απορρίπτεται για αισθητικούς λόγους μια κουρτίνα που θα μαζεύεται στην άκρη, και δεν απορρίπτεται ένα μετακινούμενο πάνελ 20 εκατοστων. :thumbsdown:
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Δεν έχω πιάσει το νήμα από την αρχή.

  • Δεν αφήνουμε το σόφτγουερ να τις κάνει.
  • Αποφεύγουμε αν είναι δυνατόν 60 - 100Hz, εκτός και αν έχουμε δυο σαμπ κάτω από τα ηχεία.
  • Κάνουμε στο ρουμ μοουντ του μήκους.
  • Κόβουμε για να γίνει ''φλατ''.
  • Μετά θα ακούγεται χάλια, προσθέτουμε σιγά σιγά.
  • Τόσο όσο για να μην μπουμάρει. Ακούμε σε μέση στάθμη 85db και προσθέτουμε.
  • 1 - 2 db πάνω στο ρούμ μόουντ κάνουν τεράστια διαφορά όταν το RT είναι ΓΤΠ.
  • Όταν το πετύχεις μετά πας και στα παραδίπλα.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Αυτό είναι λάθος.
Μην κάνεις διόρθωση πάνω από 6-7 ντεσιμπέλ.

Άστο ησυχο.

Ακόμα και τα 10 ντεσιμπέλ διόρθωση, είναι πολλά. Δεν κάνει...

Άστο να υπάρχει, άστο να ζει. Το σκοτώνεις εκεί κάτω, η ισοστάθμιση δεν είναι για να σκοτώνει, απλώς να "λειαίνει" με το γάντι.

Ας μη μετράει καλά. Θα ακούγεται καλύτερα από αυτό που μετράει καλύτερα, κι έχει εξηγηθεί το γιατί εδώ και χρόνια...

Δεν είναι χαζοί αυτοί στην τρινοβ που το έχουν στα 6 ντεσιμπέλ τη διόρθωση, ούτε είναι χαζοί αυτοί στην ντιρακ. Εύκολο είναι για όλους να δώσουν 20 ντεσιμπέλ πτώση και να βλέπεις φλατ γραμμές, αλλά είναι λάθος.
ΟΚ το καταλαβαίνω αλλά αυτό συνεχίζει να ισχύει όταν το mode παίζει στα +30db και προφανώς με χρόνους αντήχησης τρελούς; Ήταν τρελό το μπουμάρισμα και σε ένταση και σε διάρκεια. Η δε διαφορά έντασης είναι τόσο μεγάλη που δεν μπορώ ούτε καν να κάνω μετρήσεις σε λογική στάθμη γιατί κλιπάρει το Dirac. Τα sub παίζουν περίπου 10 db πιο δυνατά από τους δορυφόρους για να έχω περιθώριο εφαρμογής target curve άρα στην μέτρηση για να έχεις 75db περίπου στην περιοχή των δορυφόρων στο mode χτύπαγε >110 db περίπου και κλίπαρει το dirac με error. Αν χαμηλώσω το volume στις μετρήσεις μετά όλες οι υπόλοιπες συχνότητες παίζουν τόσο χαμηλά που νομίζω ότι δεν θα είναι ακριβείς οι μετρήσεις. Μετακίνηση των subs δεν μπορεί να γίνει όπου γουστάρω (σαλόνι) και σε όλες τις διαθέσιμες θέσεις δεν υπάρχει αξιόλογη διαφορά στην συμπεριφορά. Τι κάνεις σε αυτή την περίπτωση;

Διαφωνώ με τα στορακια. Θα είναι «ζωντανό» το δωμάτιο αριστερά και νεκρό δεξιά. Θα σε τραβάει αριστερά.

Διόρθωση ο τρινοβ (σε κόψιμο) κάνει έως -12dB, σε boost μέχρι 6db. Ασε το dirac να αποφασίσει πω όσο θα κόψει, μπορεί να μην είναι καλό το σιδέρωμα.

Επίσης δεν καταλαβαίνω με τίποτα πως απορρίπτεται για αισθητικούς λόγους μια κουρτίνα που θα μαζεύεται στην άκρη, και δεν απορρίπτεται ένα μετακινούμενο πάνελ 20 εκατοστων. :thumbsdown:
Στο αισθητικό η διαφορά είναι ότι το μετακινούμενο πάνελ.... δεν υπάρχει στο δωμάτιο ενώ η βαριά κουρτίνα θα μου βαραίνει την ψυχή όλες τις ώρες που βρίσκομαι στο σαλόνι :). Αν δεν είμαι μόνος μου σπίτι με "όρεξη" να ακούσω θα βρίσκεται κρυμμένο στο γραφείο μου. Θα έχω 2 preset διαφορετικά (με και χωρίς) και θα τελειώνει η υπόθεση. Για τα στοράκια μου φαίνεται σωστή η θέση σου.

Δεν έχω πιάσει το νήμα από την αρχή.

  • Δεν αφήνουμε το σόφτγουερ να τις κάνει.
  • Αποφεύγουμε αν είναι δυνατόν 60 - 100Hz, εκτός και αν έχουμε δυο σαμπ κάτω από τα ηχεία.
  • Κάνουμε στο ρουμ μοουντ του μήκους.
  • Κόβουμε για να γίνει ''φλατ''.
  • Μετά θα ακούγεται χάλια, προσθέτουμε σιγά σιγά.
  • Τόσο όσο για να μην μπουμάρει. Ακούμε σε μέση στάθμη 85db και προσθέτουμε.
  • 1 - 2 db πάνω στο ρούμ μόουντ κάνουν τεράστια διαφορά όταν το RT είναι ΓΤΠ.
  • Όταν το πετύχεις μετά πας και στα παραδίπλα.
Άρα αν κατάλαβα καλά προτείνεις να το κόψω flat και μετά να αρχίζω να μειώνω το κόψιμο σταματώντας στο μπουμάρισμα. Φλατ δεν μπορώ να το κόψω γιατί είναι +30db και το μέγιστο που δίνει το minidsp είναι 16db. Άρα το έχω εκεί και μετά ότι κάνει το dirac.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Προχθές το βράδυ ρίσκαρα το upgrade. Δεν είναι ιδιαίτερα σταθερή η υλοποίηση ακόμα ούτε από την minidsp (έχει προβλήματα στο connection με πιο εκνευριστικό ότι δεν μπορείς να σβήσεις τα φίλτρα από το preset) ούτε από πλευράς dirac (τρώει αρκετά exceptions) αλλά τέλος πάντων την έκανα την δουλειά μου. Χρηστικά είναι πιο εύκολο στην σχεδίαση του target curve. Από την άλλη έχει πολύ μικρή γραμματοσειρά και σε μικρά format δεν βλέπεις την τύφλα σου. Το έμαθα απ' έξω τελικά και πάταγα στα τυφλά (πρεσβύωπας χωρίς γυαλιά σε 12άρα οθονίτσα :p:p).

Έτρεξα το Dirac χωρίς κανένα manual φιλτρο όπως προτείνατε.

Η πρώτη ακουστική εντύπωση από το Dirac 2 είναι θετική. Έχω κρατήσει και ένα preset με το ίδιο target curve και έκανα κάποιες συγκριτικές χαζοδοκιμές. Δεν πρόλαβα να κάνω μετρήσεις αλλά ακουστικά νομίζω ότι στο επίπεδο της απόκρισης δεν πρέπει να έχει σημαντικές διαφορές. Αντίθετα η επίπτωση του Dirac 2 (σε σχέση με το 1) στην εικόνα/ τοποθέτηση/ ευκρίνεια στην σκηνή είναι αρκετά μεγαλύτερη. Δεν γνωρίζω γιατί αλλά φαντάζομαι ότι έχει να κάνει με την δουλειά που κάνει στον χρονικό άξονα και προφανώς έχει γίνει κάποια βελτιστοποίηση του αλγόριθμου εκεί. (;) Πρόκειται για περαιτέρω βελτίωση σε σχέση με το version 1 αλλά συγκριτικά όχι τόσο μεγάλη σε σχέση με το άλμα μεταξύ dirac 1 vs no dirac. Καλοδεχούμενη αφού είναι τζάμπα βέβαια και ελπίζω να ισιώσουν λίγο τα πράγματα από πλευράς αξιοπιστίας σε επόμενο release :)

ΥΓ. συνειδητοποίησα επίσης ότι τα spectro που ανέβασα παραπάνω είναι παραπλανητικά γιατί τώρα έχω Lsub & Rsub ξεχωριστά ενώ οι μετρήσεις "πριν" που ανέβασα ήταν με L&R sub μαζί άρα δεν μπορούν να συγκριθούν.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Αν μπορείς ανέβασε μια μέτρηση L - R + Sub ( όλα μαζί) από 20 - 500.
Σπέκτρο 20 - 200 & waterfall 20 - 500.
Όλα χωρίς ντιράκ ή ο.τιδήποτε άλλο, σκέτα ότι βγάζουν τα ηχεία.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.335
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top