Πολλές ερωτήσεις

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Τόσο πολύ ε; θα το ξανακοιτάξω γιατί έχω βάλει πολύ μικρότερη.

Δεν έκανα ξεχωριστές μετρήσεις για κάθε ηχείο. Λογικά το ΣΚ θα είμαι έτοιμος με έπιπλα, βάσεις και τελική τοποθέτηση ηχείων άρα θα ξαναμετρήσω και θα ανεβάσω την τελική εικόνα. Από αυτά που έκανα το προηγούμενο ΣΚ η συνολική εικόνα με 1/12 smoothing είναι αυτή (κόκκινο χωρίς dirac πράσινο με).

All SPL 10-20000 (1_12 smoothing).jpg
 


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Δεν θέλω εκπλήξεις.. είπαμε άσχετος. Άρα μια left, μια right και μια και τα 2 από sweet spot? Το ανά κανάλι το χειρίζεσαι κάπως από το REW ή απλώς κλείνεις το ένα;

Εύκολο είναι, άλλαξέ το τώρα
Είναι όντως εύκολο αλλά δουλεύω για να βγάλω λεφτάκια για sub :) Θα το αλλάξω όταν αξιωθώ να ξανακούσω μουσική.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Είναι όντως εύκολο αλλά δουλεύω για να βγάλω λεφτάκια για sub :) Θα το αλλάξω όταν αξιωθώ να ξανακούσω μουσική.
Μάλλον δεν κατάλαβες τι λεω. Το γράφημα σου, όπως είναι, άλλαξε τώρα το smoothing.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Δεν θέλω εκπλήξεις.. είπαμε άσχετος. Άρα μια left, μια right και μια και τα 2 από sweet spot? Το ανά κανάλι το χειρίζεσαι κάπως από το REW ή απλώς κλείνεις το ένα;
RTFM :p

Μου έρχεστε εδώ αδιάβαστοι και θέλετε να σας τα μαθαίνουμε όλα :p
 


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Μάλλον δεν κατάλαβες τι λεω. Το γράφημα σου, όπως είναι, άλλαξε τώρα το smoothing.
Μόνο στο capture έχω τώρα πρόσβαση γιατί δουλεύω από άλλο μηχάνημα. Θα τα ανεβάσω όλα σωστά μόλις στήσω (τι smoothing πρέπει τελικά; no smoothing μέχρι 200 και 1/12 από εκεί και πάνω; ).
[DOUBLEPOST=1557821962][/DOUBLEPOST]
RTFM :p

Μου έρχεστε εδώ αδιάβαστοι και θέλετε να σας τα μαθαίνουμε όλα :p
Δίκιο έχεις. Πήγαινα με το site της minidsp σαν πιο elementary και δεν λέει κάπου ανά κανάλι. Λογικό μου φαίνεται πάντως.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
τι smoothing πρέπει τελικά; no smoothing μέχρι 200 και 1/12 από εκεί και πάνω; )
Οταν ποστάρεις στο ιντερνετ, 1/6 με 10db κλίμακα.
Οταν θες να εκτιμήσεις αναλυτικά τι γίνεται στο μπασο για calibration, 1/12-1/24-no smoothing με 5db κλίμακα.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Καλημέρα. Μικρό update από τις δοκιμές. Η τοποθέτηση έγινε αν και δεν θα είναι η τελική. Αυτή την στιγμή οι αποστάσεις είναι 2,5 μέτρα το τρίγωνο, με απόσταση ακουστικού άξονα από το πλάι 60 cm. Η απόσταση από τους πίσω τοίχους που είναι ανομοιόμορφοι είναι 1,2 μέτρα για το αριστερό και 1,6 μέτρα για το δεξί. Παραθέτω φώτο από το δωμάτιο (είναι χάλια από το κινητό).

Άποψη από την θέση ακρόασης.

WP_20190529_07_03_13_Pro.jpg



Άποψη από τον πίσω τοίχο.
WP_20190529_07_01_32_Pro 1.jpg


Από το τζάκι προς τα πίσω.
WP_20190529_07_01_59_Pro.jpg


Η τελική θέση λογικά θα είναι με τα ηχεία πιο μπροστά και πιο μέσα στο δωμάτιο κατά 20 cm άρα το τρίγωνο θα είναι 2,3m με 80 cm από τους πλαϊνούς 1,40 το αριστερό και 1,80 το δεξί από τους πίσω τοίχους αντίστοιχα. Στο simulation δίνει καλύτερα αποτελέσματα αλλά δεν μπορώ να το κάνω τώρα για τεχνικούς λόγους.

Οι τοίχοι έχουν μείνει άδειοι με νύχια και με δόντια μέχρι να αποφασίσω τι θα κάνω με treatment και να δεσμεύσω χώρους.

Τα μαξιλάρια στον καναπέ δεξιά έχουν σηκωθεί για τεστ και έχουν αποτέλεσμα σε κάποιες ανωμαλίες του δεξιού καναλιού σε υψηλότερες συχνότητες.

Τα ηχεία είναι ρυθμισμένα στα 100 db ευαισθησία και δίνουν μέσες στάθμες ακρόασης 85db ανάλογα με την ηχογράφηση με το minidsp από -20db μέχρι -10db. Επίσης τα πρίμα είναι στο -1db.

Το αποτέλεσμα χωρίς dirac είναι το παρακάτω. L πορτοκαλί, R μπλε, L+R πράσινο 1/3 smoothing
Room.jpg


Συνεχίζεται γιατί μου τελείωσαν τα attachments.
 

Attachments



Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Υπάρχει πρόβλημα με το RT (ακουστό) το οποίο προφανώς θα βελτιωθεί κάπως όταν θα υπάρχουν τα χαλιά στο σπίτι αλλά όχι τίποτα ιδιαίτερο.

RT.jpg


Και τώρα τα ερωτήματα.

99,9% για sub θα πάω στα Dynaudio 18s λόγω όγκου. Οι μοναδικές θέσεις που μπορούν να μπουν είναι οι μπροστά γωνίες (πίσω από την πολυθρόνα και πίσω από το έπιπλο της TV). Το δεξί πίσω από την TV θα έχει δυνατότητα μετακίνησης δεξιά αριστερά σε όλο το μήκος του τοίχου (1,4m). Αν έχει σημαντική διαφορά θα μπορούσε επίσης να σηκωθεί και σε ύψος λίγο αλλά όχι πάνω από το ύψος της TV. Με δεδομένο ότι το μεγάλο mode είναι του μήκους του δωματίου απ' ότι καταλαβαίνω, πιστεύετε ότι θα βελτιωθεί η κατάσταση χαμηλά χωρίς treatment;

Μπασοπαγίδες μεγάλες δεν χωράνε γιατί δεν έχω κάποια γωνία που μπορώ να φάω 60cm από τους τοίχους χωρίς να αλλοιωθεί το δωμάτιο. Επίσης κάπως πρέπει να ρίξω το RT60. Σκέφτομαι κάποια τυπωμένα art panels (10cm πάχος) για τον δεξί τοίχο πάνω από τον καναπέ που θα είναι ΟΚ και η σύζυγος και θα βελτιώσουν το δεξί κανάλι μειώνοντας παράλληλα το RT. Μετά στους 2 πίσω τοίχους ίσως 2 RPG Broadband? Ιδέες- προσεγγίσεις;
[DOUBLEPOST=1559107797][/DOUBLEPOST]A! Μιας και το είχα αναφέρει παλαιότερα ο ψηφιακός θόρυβος σχεδόν εξαφανίστηκε. Μετέφερα το wifi extender σε άλλη γραμμή και πλέον πρέπει να κολλήσεις στο ηχείο για να ακούσεις με δυσκολία κάτι. Όλα μια χαρά και "ήσυχα".
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Θα ήθελα να δω και ενα spectrogram έως 250Hz.

To RT πρέπει να πέσει. Βάλε τέτοια https://gikacoustics.co.uk/product-category/decoshapes/ νομίζω πως πάνε με την διακόσμηση σου. Ειδικά στον δεξί τοίχο οπως κοιτάς τα ηχεία, χρειάζεται απορρόφηση αρκετή για να γίνει συμμετρικό με την κουρτίνα στο αριστερό. Βαλε και αλλού αν δεν φτάσουν.
EAC80935-1F7D-4630-BA94-149FC1ED6A9D.jpeg



Επίσης, Αριστερα και δεξιά απο το τζάκι στις γωνιές και στην γωνία τοίχου-ταβανιού , φτιάξε ενα Γ (και ενα συμμετρικό στην δεξιά) απο https://gikacoustics.co.uk/product/gik-acoustics-soffit-bass-trap/ ή για πιο φευγάτα https://gikacoustics.co.uk/product/impression-series-corner-bass-trap/
36A67A69-7999-4CEC-B63E-211611414D3E.jpeg
C59CE053-7716-4811-A63D-862FBCA718EA.jpeg



Στο ταβάνι, αν θες να το τερματίσεις, μπορείς να βάλεις skyline ή μερικά https://gikacoustics.co.uk/product/evolution-polyfusor-diffusor-absorber-bass-trap/
5BFAE030-4035-4176-BBED-91C08E4CD4F5.jpeg
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Μια χαρά, με το σαμπ θα γεμίσει και η χαράδρα, σούπερ θα είσαι

(Στο 1/6 smoothing βάζε την κλίμακα ανα 10db, να μην τρομάζεις ;))
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Και τα spectrograms (δεν ξέρω τι θεωρείται standard έβαλα απλώς limits στο φάσμα)

Χωρίς dirac
Room_Spectogram.jpg


Με Dirac
Dirac_Spectogram.jpg

[DOUBLEPOST=1559130439][/DOUBLEPOST]@Dimifoot
Για τον πλαϊνό τοίχο σκεφτόμουν πάνελ σαν αυτά που τυπώνονται για να βάλουμε κάποιες φώτο που θέλουμε. Θα μπορούσε να είναι 6 ή 9 τεμάχια 30 Χ 30 που θα καλύψουν σχεδόν όλο τον τοίχο πάνω από τον καναπέ. Το ίδιο δεν είναι; τι πάχος θα χρειαστώ;
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
επίσης τα sub είναι σίγουρο ότι θα γεμίσουν την τρύπα; το simulation δεν δίνει κάτι τέτοιο.
Room Simulation.JPG
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top