Προβληματισμός για 2 sub

Μηνύματα
12.546
Reaction score
14.691
σιγουρα δεν μπορει να φταιει ενα μονο πραγμα.
Ε, πως η "λάμπα" φταίει. Το έβαγλες εσυ το συμπερασμα τάκα τάκα.

Για το "Ναι σαφώς", τα ακουστικά σου μπορεί να φταίνε.

Εξάλλου για το χαμηλό στο πρώτο που δεν σου "εφτασε" σου απάντησε ο Bhutia.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ε, πως η "λάμπα" φταίει.

Για το "Ναι σαφώς", τα ακουστικά σου μπορεί να φταίνε.

Εξάλλου για το χαμηλό στο πρώτο που δεν σου "εφτασε" σου απάντησε ο Bhutia.
Στο τέταρτο είναι που δεν...περίσσευε το χαμηλό.Ακόμα και το τρίτο δεν ακουγόταν τόσο καλά κατά τη γνώμη μου.
Σκοπός δεν ήταν να κριθεί συνολικά η απόδοση αλλά να παρατηρήσουμε ειδικά τις χαμηλές.
 

Μηνύματα
12.546
Reaction score
14.691
Προφανώς είσαι ιδιοκτήτης λάμπας παρ όλα αυτά δεν θα επρεπε να συγχύζεσαι μιας κι εδω έχουμε 4 προβοκατόρικα βιντεος όπου στο 1ο, 2ο & κυριως στο 4ο έχει γίνει αλλοίωση με σκοπό την προβολή του σεταπ στο 3ο. Το ότι προσπαθει κάποιος μέσα απ το yt να βγάλει συμπεράσματα δεν το σχολιάζω.
Για να ηρεμήσεις ακόμα περισσότερο (εάν το επιθυμεις) μπορώ να σου πω την γνώμη μου (μιας και τα έχω ζήσει) για τα Kii.
Και λάμπας είμαι και τρανζίστορ είμαι και μόσφετ είμαι.

Και εγώ να σου πω ότι είσαι προφανώς ιδιοκτήτης τραν΄ζιστορ ή Kii ; Τι fαllacy είναι αυτό στο οποίο πέφτεις , φιλοσοφικά έχω ξεχάσει ;

Δεν είμαι εκνευρισμένος, απλώς δεν μπορεί να γράφει καθενας ότι ναναι. Άκου φταίει η λάμπα και μάλιστα απο τοο γιουτιούμπ κρίση.

¨Αστε με παιδάκια ήσυχο, εγώ δεν ξέρω Kii και ξε KII και τα Kii τα άκουσα και δεν με χάλασαν, αντίθετα τα βρήκα καλά.
Στο τέταρτο είναι που δεν...περίσσευε το χαμηλό.
Ναι μωρέ το καταλάβαμε.... αλλά πάλι δεν φταίει το Ρόσι και δεν είναι και λάμπα. Στην προενίσχυση δεν έχει μόνο ; Αποκλείεται να είναι το παλιό ρόσι που ήταν όλο λάμπα.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Τωρα που το σκεφτομαι για το δευτερο σεταπ χωρις να ειμαι βεβαιος φυσικα, εχω μια ιδεα για το τι μπορει να φταιει.
Ο ιδιοκτητης ειναι καποιος πλουσιος που δεν εχει καμια σχεση με τη μουσικη και απλα ειπε σε καποιον φιδεμπορα να του στησει το καλυτερο στερεο που υπαρχει.
Το εστησε λοιπον ο τυπος το στερεο, και εβαλε τα ηχεια να κοιτανε την θεση ακροασης κανονικα και με αρκετο toe-in ωστε αφ ενος οι τεραστες χοανες να μην μπαινουν στη μεση και εμποδιζουν τις μεσουψηλες απο το μεσαιο που εχει και εντονο beaming, και επειδη συνηθως κατι τετοια drivers εχουν ελαφρα καλυτερη αποκριση σε λιγες μοιρες off-axis να εχει την καλυτερη τονικη ισορροπια, στερεοφωνικη εικονα και ενα σχετικα ευρυτερο sweet spot.
Μπαινει ο τυπος λοιπον μεσα οταν εχει τελειωσει, το ακουει, του αρεσει, αλλα εχει ενα θεμα. Εχει OCD και δεν την παλευει με τα ηχεια λοξα και λεει στον μαστορα, "καλο ειναι αλλα τα ηχεια τα θελω ισια" παει να πει ο μαστορας "μα..." αλλα το ξανασκεφτεται, λεει "στα φρυδια μου, αφου τα θελει ετσι, ετσι θα τα βαλω" και τα γυριζει αλλιως.
Ο τυπος ετσι κι αλλιως δεν ακουει μουσικη, μονο για μοστρα τα θελει οποτε ολα ΟΚ.
 

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
Τα καταλάβες όλα και εσύ και κατέληξες ότι φταίει η (κάποια) λάμπα.

Ναι όλα ίδια παίζουν .... και το Kii παίζει διαφορετικά. Τόσο κουκουρούκου είναι, θα έλεγε η (κάποια) λογική.

Συμπεράσματα γκουρού στο ίντερνετ.
Μόνον τυφλή δοκιμή δεχόμεθα, άμα ξέρουμε πιο παίζει.... άστα να πανε :p
Άμα ξέρεις από πριν ότι ακούς τα Χ ηχεία μπορεί να γίνουν τρελές καραμπολες στο μυαλό σου, απ τον κανόνα δεν εξαιρείται κανένας Γκουρου.
:)
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Ε, πως η "λάμπα" φταίει. Το έβαγλες εσυ το συμπερασμα τάκα τάκα.

Για το "Ναι σαφώς", τα ακουστικά σου μπορεί να φταίνε.

Εξάλλου για το χαμηλό στο πρώτο που δεν σου "εφτασε" σου απάντησε ο Bhutia.
Τα δικα μου συμπερασματα μπορω και τα υποστηριζω.
Με τα ιδια ακουστικα ακουσα και τα 4 συστηματα οποτε αλλη ηταν η μεταβλητη. Μην ξεχασουμε και αυτα που ξεραμε...
Χαμηλο δεν ειχε το τεταρτο οχι το πρωτο.
BTW τα ακουστικα με τα οποια τα ακουσα ηταν τα Truthear X Crinacle Zero με την περιβοητη Harman Curve
 
Last edited:


Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
Κουτσοί τυφλοί στραβοί, όλοι στον Άγιο Παντελεήμονα. :D
Άμα τους πεις ότι το τάδε καλώδιο παίζει καλύτερα θα σου πουν ότι η δοκιμή πρέπει να είναι τυφλή, τώρα την γύρισαν την μπιφτέκα, δεν βγάζεις παιδί μου άκρη με δαύτους :p 😀
 

Μηνύματα
12.546
Reaction score
14.691
Τα δικα μου συμπερασματα μπορω και τα υποστηριζω.
Το ότι μπορείς να τα υποστηρίξεις, δεν σημαίνει ότι είναι και σωστά.

Εσένα το πρώτο δεν σου άερεσε.

Αυτό που λές ότι τα άκουσες με την ίδια μεταβλητή, ούτε αυτό ισχύει. Άκου τα τότε απο την τηλεόραση.

Σκέφτεσαι τι γράφεις ;
Άμα τους πεις ότι το τάδε καλώδιο παίζει καλύτερα θα σου πουν ότι η δοκιμή πρέπει να είναι τυφλή, τώρα την γύρισαν την μπιφτέκα, δεν βγάζεις παιδί μου άκρη με δαύτους :p 😀
Όχι ρε συ ποια καλώδια τώρα ; . Ο σωστός ο τεχνοιστορία ... είναι ότι ούτε οι ενισχυτές ακούγονται, το ηχείο είναι το θέμα κατά 99 %. Τούλ δε διαβάζεις εσύ ; :D
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Το ότι μπορείς να τα υποστηρίξεις, δεν σημαίνει ότι είναι και σωστά.

Εσένα το πρώτο δεν σου άερεσε.

Αυτό που λές ότι τα άκουσες με την ίδια μεταβλητή, ούτε αυτό ισχύει. Άκου τα τότε απο την τηλεόραση.

Σκέφτεσαι τι γράφεις ;
Μαλλον εσυ δεν σκεφτεσαι τι γραφεις αλλα ουτε διαβαζεις τι γραφω.
Τα ακουστικα μου ηταν τα ιδια και στις τεσσερις ηχογραφησεις, αρα τα ακουστικα ΔΕΝ ειναι η μεταβλητη εδω. Οι διαφορες που ακουμε οφειλονται στις μεταβλητες. Αν δεν καταλαβαινεις τι σημαινει αυτο αστο μην το παιδευεις.
 

Μηνύματα
12.546
Reaction score
14.691
θα σου πουν
Ανήκει και αυτό (ως ένα απο τα πολλά) στο επιλεκτικά και κατα το δοκούν ...που έγραψα παραπάνω. :D

Μαλλον εσυ δεν σκεφτεσαι τι γραφεις αλλα ουτε διαβαζεις τι γραφω.
Τα ακουστικα μου ηταν τα ιδια και στις τεσσερις ηχογραφησεις, αρα τα ακουστικα ΔΕΝ ειναι η μεταβλητη εδω. Οι διαφορες που ακουμε οφειλονται στις μεταβλητες. Αν δεν καταλαβαινεις τι σημαινει αυτο αστο μην το παιδευεις.
Ακου τότε με ακουστικά με υπερβολικό χαμηλό .... να βγάλεις συμπερασμα ποιό σύστημα έχει υπερβολικό και ποιό όχι.

Ή το αντίθετο.

¨η με τα ακοσυτικά της τηλεόρασης σου (ίδια σταθερή μεταβλητή και αυτά).

Και όλα αυτά χωρίς να υπολογίσουμε άλλες πτυχές της ανπαραγωγής του χαμηλού ή και και γενικά της μουσικής. Αφου δεν έχεις ρεφερενς βρε γκουρού, ούτε το γιουτιουμπ σου ανπαραγαγει όλες τισς συχνότητες σωστά, ούτε ξέρεις τι κ@λοεγγραφη και με τι μηχανήματα έγινε η εγγράφη απο το κοριτσάκι εκεί. Του χώρου, του στησίματος κλπ κλπ

Υ.Γ. : Η λάμπα (που δεν είναι και λάμπα) ... φταίει. :D :D
 
Last edited:

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
Όχι ρε συ ποια καλώδια τώρα ; . Ο σωστός ο τεχνοιστορία ... είναι ότι ούτε οι ενισχυτές ακούγονται, το ηχείο είναι το θέμα κατά 99 %. Τούλ δε διαβάζεις εσύ ; :D
Ο Τούλ πόσα σαμπ έχει στο τσαρδί του?
😀
 

Μηνύματα
12.546
Reaction score
14.691
Ο Τούλ πόσα σαμπ έχει στο τσαρδί του?
😀
¨Αντε την κάνω, γιατί έχουμε και πιο σοβαρά προβλήματα και άρχισα να σιχαίνομαι κιόλας που συμμετέχω σε τέτοια συζήτηση και με τον τρόπο που γίνεται. Είπα θα το κόψω.

Είναι κακό το ένα, καλό το άλλο και γιατί και πως ... και εάν η γιαγιά μου είχε πατίνια. Παώ να κάνω κανά αστείο με τον Absenti , δεν είμαι εγώ για δύσκολα και βαριά και καταθλιπτικά πράγματα. :D
 

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
¨Αντε την κάνω, γιατί έχουμε και πιο σοβαρά προβλήματα και άρχισα να σιχαίνομαι κιόλας που συμμετέχω σε τέτοια συζήτηση και με τον τρόπο που γίνεται. Είπα θα το κόψω.

Είναι κακό το ένα, καλό το άλλο και γιατί και πως ... και εάν η γιαγιά μου είχε πατίνια.
Δες και αυτό το βιντεακι που λέει ότι του είναι αρκετό ένα σαμπ.
Για να μην σε πολυκοολλάνε οι παλιοί εδώ μεσα :p 😀
 

Μηνύματα
12.546
Reaction score
14.691
Δες και αυτό το βιντεακι που λέει ότι του είναι αρκετό ένα σαμπ.
Για να μην σε πολυκοολλάνε οι παλιοί εδώ μεσα :p 😀
Αυτό είναι βίντεο. Θα χρειαστώ την όρασή μου ; Επειδή είπες για τυφλή δοκιμή για αυτό ρωτάω. :D :D

Δεν μου λές για να ευχαριστηθώ ένα φαγητό και να το εκτιμήσω, πρέπει να είμαι ο μάγειρας ;

Υ.Γ. : Οκ (πλάκα κάνω), θα το δώ όταν μπορέσω.
 

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
Αυτό είναι βίντεο. Θα χρειαστώ την όρασή μου ; Επειδή είπες για τυφλή δοκιμή για αυτό ρωτάω. :D :D

Δεν μου λές για να ευχαριστηθώ ένα φαγητό και να το εκτιμήσω, πρέπει να είμαι ο μάγειρας ;

Υ.Γ. : Οκ (πλάκα κάνω), θα το δώ όταν μπορέσω.
Δες το, πλάκα έχει εκεί με το σαμπ 😀 Άιντε τώρα να τους εξηγήσεις γιατί του αρκεί ένα. :p
Ψάξε ρε συ πόσα έχουν Τούλ και Αμίρ στο τσαρδί τους. Please😀
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
¨Αντε την κάνω, γιατί έχουμε και πιο σοβαρά προβλήματα και άρχισα να σιχαίνομαι κιόλας που συμμετέχω σε τέτοια συζήτηση και με τον τρόπο που γίνεται. Είπα θα το κόψω.

Είναι κακό το ένα, καλό το άλλο και γιατί και πως ... και εάν η γιαγιά μου είχε πατίνια. Παώ να κάνω κανά αστείο με τον Absenti , δεν είμαι εγώ για δύσκολα και βαριά και καταθλιπτικά πράγματα. :D
βάλε βρε thva εδω να ζεστάνεις τα woofer, sub ότι έχεις τέλος πάντων και μην τρελαίνεσαι!

 


Μηνύματα
12.546
Reaction score
14.691
Δες το, πλάκα έχει εκεί με το σαμπ 😀 Άιντε τώρα να τους εξηγήσεις γιατί του αρκεί ένα. :p
Ψάξε ρε συ πόσα έχουν Τούλ και Αμίρ στο τσαρδί τους. Please😀
Ναι βρε συ τα έχω δει.

Ο Αμίρ ακούει δικάναλα και έχει δηλώσει ότι δεν του άρεσει το πολυκάναλο και το κάνει σαν "δουλειά".

Και ο Τούλ έχει ένα χώρο με τζαμαρίες αριστερά, ανοικτό όλο δεξιά , κεκλιμένο ταβάνι, καθόλου φροντίδα .... και δ΄ξλωσε ότι δεν ακούει να υπάρχει κανένα πρόβλημα ούτε στο χαμηλό, ούτε πουθενά. χα χα.

Αλλά εντάξει τώρα σοβαρά, δεν χρειάζεται να ακολουθεί κάποιος την άποψή του στις προσωπικές του επιλογές. Υπάρχουν 1000 λόγοι που μπορεί να μην μπορεί. Κακό είναι να λέει ότι δεν ακούει πρόβλημα (με τα στανταρντ που έχει θέσει ο ίδιος ως σωστά και τα προτείνει στους άλλος). Βέβαια αυτό ισχύει για εμένα, για τους αυστήρους κριτές ε΄δω έπρεπε να τους πειράζει ή κάτι να τους ενοχλεί στην μη ανάγκη του να έχει το ιδανικό στην μουσική που υποτίθεται αγαπάει. Αλλά πάει στο Ντίσνευ Χώλ, και δεν συγκρίνεται με τίποτε όπως έχει πεί. Εντάξει αυτά όλα είναι τώρα κατινιές , είτε απο εδώ είτε απο εκεί. Έτσι για να γελάμε. Ο σωστός άνθρωπος όταν περιγ΄ραφει μια επιλογή σε οτιδήοτε , λέει τα καλά της, λέει και τα ενδεχόμενα κακά της , όπως και πιθανές επιλογές για άλλες λύσεις. Δνε προωθεί ή στέκεται επιλεκτικά σε μια, άσε που αυτό που θεωρεί αυτός ότι υπερτερεί σαν πρόβλημα και δκαιλογεί άλλα προβλήματα, δεν είναι κατ΄ανάγκη αυτό που θα επιδίωκαν όλοι. Αυτοί που κινούνται σε αυτή την λογική είναι όλοι έμποροι. Εγώ δεν θα ακουγα κανέναν χωρίς να το ελέγξω και ας είχε και φαινομεινικά δίκιο.

¨Εφυγα ..... (άσε με να φύγω). χα χα
βάλε βρε thva εδω να ζεστάνεις τα woofer, sub ότι έχεις τέλος πάντων και μην τρελαίνεσαι!

Δεν ακούει τέτοια ο Τούλ. Μόνο κλασική. Οπότε και εγω ακολουθώ τις συμβουλές του. ¨Ασε που τώρα ακούω κάτι ελικόπτερα και κάτι σίδερα που βαράνε, που είχε ποστάρει ο Bhutia για μουσική. :D Να δικαιολογήσω και την ύπαρξη των χαμηλών μου.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
Ο Αμίρ ακούει δικάναλα και έχει δηλώσει ότι δεν του άρεσει το πολυκάναλο και το κάνει σαν "δουλειά".

Και ο Τούλ έχει ένα χώρο με τζαμαρίες αριστερά, ανοικτό όλο δεξιά , κεκλιμένο ταβάνι, καθόλου φροντίδα .... και δ΄ξλωσε ότι δεν ακούει να υπάρχει κανένα πρόβλημα ούτε στο χαμηλό, ούτε πουθενά. χα χα.
Ο Αμίρ κόβεται, ο Τούλ τουλάχιστον έχει πολυκαναλο, αλλά ούτε όλα ίδια, ούτε όλα σε ίσες αποστάσεις χωρίς crossfiring χωρίς τρινοφ χωρίς παθητική φροντίδα, πριονοκορδελα θα τον περνούσαν εδώ στον καφενε :D :D
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.630
Μηνύματα
2.868.514
Members
37.942
Νεότερο μέλος
mdim051
Top