Προδότης...

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.591
Απάντηση: Προδότης...

Φιλαρακι, ασε τα περι πρεσβυωπιας κλπ στην ακρη! Αλλα διαβαζω εδω:
"Η έχθρα μου για το Android με ωθούσε να αναβάλλω συνεχώς τη μετάβαση εδώ και λίγους μήνες. Τελικά ενέδωσα αφού μου έγινε δώρο η συσκευή.":wink::roflmao:
Συζυγικό δώρο γενεθλίων ήταν. Αλλά η σκέψη προϋπήρχε. :biggrin:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.720
Έτσι σας τα λέει, για να δικαιολογηθεί. Φανατικός Androider πλέον! :biggrin:


Βάφτσες;
 



Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Προδότης...

Για να εξιλεωθεί ο Alex θα πρέπει να δωρίσει το iphone του στον kontoleta που το λιγουρεύεται από καιρό!:eek:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.591
Απάντηση: Προδότης...

Για να εξιλεωθεί ο Alex θα πρέπει να δωρίσει το iphone του στον kontoleta που το λιγουρεύεται από καιρό!:eek:
Το έχει ήδη καβατζάρει η μητέρα μου! :)
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.651
Reaction score
94.625
Απάντηση: Προδότης...

:laugh:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.591
Απάντηση: Προδότης...

Καλά μπορεί και διαβάζει η μητέρα σου από την οθόνη του iphone και δεν μπορείς εσύ?:biggrin:

:rofl:

Η μαμά φοράει γυαλιά για κοντά. Εγώ αρνούμαι.
Κι όταν δεν τα έχει μαζί της κάνει το γνωστό "κόλπο" των ηλικιωμένων: :biggrin:

 

Μηνύματα
1.108
Reaction score
169
Απάντηση: Προδότης...

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει ότι είναι πιο εύκολο στην ανάγνωση... Δεν έχω στοιχεία για τα ppi και πόσα χρησιμοποιεί για τα standard fonts της κάθε συσκευή, αλλά η αίσθησή μου από αντίστοιχη μετάβαση απ το 3Gs στο S3 είναι ότι το S3 έχει μεγαλύτερη ανάλυση και δείχνει περισσότερα πράγματα, δεν δείχνει τα ίδια πράγματα απλά σε μεγαλύτερη οθόνη.
Εκεί που έχει διαφορά είναι ότι κάνεις πιο άνετα zoom σε έγγραφα ή σελίδες μιας και βλέπεις περισσότερο μέρος της σελίδας με το ίδιο zoom.
Κοινώς... άσε τα τα ψόφια και παραδέξου ότι βαρέθηκες το iPhone :D
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: Προδότης...

Παντως "πλακα" εχουν τα αντροειδη και οι εφαρμογες τους: σου δινουν την ευκαιρια να ξαναθυμηθεις το "τολμηρο" νεανικο λεξιλογιο!
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.552
Reaction score
30.805
Απάντηση: Προδότης...

Εγώ μια φορά με 4,5'' οθόνη (στην πραγματικότητα μένουν 4,2'' καθαρά, γιατί περιλαμβάνει και τα software κουμπιά) με 720x1184, δεν έχω κανένα πρόβλημα να διαβάζω ακόμη και βιβλία. Απλά όταν είναι κάτι μικρό και θέλω να δω καλύτερα, σηκώνω τα γυαλιά μου (4,5 βαθμοί μυωπία).

Μια χαρά βρίσκω τα android. Πήγα κατευθείαν σε διπύρηνο 1,5 mhz snapdragon με 1 γίγα ραμ, και εξεπλάγην ευχάριστα. Λες και έχω ένα λαπτοπ 5ετίας στα χέρια μου είναι, και χωρίς τη σαβούρα των windows. Εκεί που έμεινα ήταν με την εφαρμογή για φωτογραφίες. Έχουν κάνει απίστευτη δουλειά με το λογισμικό, εξεπλάγην ευχάριστα με την ακρίβεια της έκθεσης στη λήψη των φωτογραφιών, όπως και με τη συρραφή και την εξισορρόπηση της έκθεσης στα πανοράματα.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.591
Απάντηση: Προδότης...

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει ότι είναι πιο εύκολο στην ανάγνωση... Δεν έχω στοιχεία για τα ppi και πόσα χρησιμοποιεί για τα standard fonts της κάθε συσκευή, αλλά η αίσθησή μου από αντίστοιχη μετάβαση απ το 3Gs στο S3 είναι ότι το S3 έχει μεγαλύτερη ανάλυση και δείχνει περισσότερα πράγματα, δεν δείχνει τα ίδια πράγματα απλά σε μεγαλύτερη οθόνη.
Εκεί που έχει διαφορά είναι ότι κάνεις πιο άνετα zoom σε έγγραφα ή σελίδες μιας και βλέπεις περισσότερο μέρος της σελίδας με το ίδιο zoom.
Στην παρέα μου υπάρχουν όλα τα hi-end smartphones, οπότε μπορώ να συγκρίνω άμεσα την ευκολία ανάγνωσης στην πράξη. Στη χρήση του Tapatalk για παράδειγμα (που χρησιμοποιώ πολύ) το S4 είναι αρκετά πιο ξεκούραστο από τα iPhones 4S και 5. Λόγω πλάτους οθόνης κυρίως. Δεν με βολεύει το landscape διάβασμα.

Κοινώς... άσε τα τα ψόφια και παραδέξου ότι βαρέθηκες το iPhone :D

Αυτό δεν ισχύει. Ψωνίζω βάσει brand name. Τα χαρακτηριστικά έρχονται δεύτερα. Οπότε, υπάρχει η Apple και όλοι οι άλλοι. :cool:
Και φυσικά παίζει ρόλο και η οικονομική παράμετρος. Το S4 μου έγινε δώρο, ενώ αν έπαιρνα το νέο iPhone σε 2-3 μήνες (αν με κάλυπτε η οθόνη), θα χρειαζόμουν κοντά στα 800 ευρώ. Αυτό το διάστημα οι προτεραιότητές μου δεν είναι τα γκάτζετ. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν θέλω το iPhone, απλά δεν μπορώ να "ρίχνω" τόσα χρήματα σε τεχνολογικά προϊόντα που σε ένα χρόνο θα είναι παρωχημένα. Γιατί μη ξεχνάμε πως δεν είναι μόνο τα τηλέφωνα. Έχουμε τα tablets (νέo iPad σε λίγους μήνες), έχουμε τα Desktops, έχουμε τις κονσόλες κλπ .
 


Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Προδότης...

Πάντως Αλεξ στο iOS και στο OS X υπάρχουν επιλογές που μεταξύ άλλων βοηθούν και τα άτομα με προβλήματα όρασης.
Αντίθεση οθόνης,zoom,VoiceOver κλπ
Το έλεγξες αυτό?:tongue:
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.720
Το είδα σήμερα το τηλεφωνάκι και ζαλίστηκα με την μπλε πλάτη, WANT!
Θα ψάξω αύριο για να κάνω και το δικό μου μπλεδάκι.
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.591
Απάντηση: Προδότης...

Και οι πρώτες μου εντυπώσεις...

Ένα είναι σίγουρο: Το μέγεθος μετράει! Όπως στις τηλεοράσεις και τους προβολείς, οι διαστάσεις της οθόνης σε κάνουν να ξεχνάς πολλές από τις αρνητικές σκέψεις. Ειδικά όταν μιλάμε για 5ιντση Super AMOLED στα 441ppi, με ανάλυση 1920*1080.

Το S4 σε επίπεδο hardware είναι πάρα πολύ καλό. Ταυτόχρονα είναι πολύ ελαφρύ (σε σημείο που ξενίζει) και η σχεδίασή του "κρύβει" το μεγάλο του μέγεθος. Εκεί που υπάρχει θέμα είναι στα υλικά κατασκευής. Δείχνει πολύ ψεύτικο για hi-end συσκευή. Το πίσω πλαστικό κάλυμμα που πρέπει να αφαιρέσεις για να τοποθετήσεις την κάρτα SIM, είναι πιο λεπτό από τσόφλι αυγού και έχει αίσθηση μίας χρήσης. Από την άλλη, και κατά τη γνώμη μου, ταιριάζει περισσότερο αυτό το σπορτίφ look σε συσκευή της Samsung. Αν πήγαινε να το παίξει κυριλέ, θα ξέφευγε από το image της εταιρείας.

Για το λογισμικό η γνώμη μου είναι γνωστή από παλιά και δεν έχει αλλάξει. Το κινητό το θέλω να λειτουργεί με την απλούστερη δυνατή λογική. Σαν τηλεχειριστήριο TV. Το Android είναι ένα πολύ καλό "ελεύθερο" λειτουργικό, αλλά θυμίζει light έκδοση Windows. Πολλές λειτουργίες και παραμετροποιήσεις, με πολλά υπομενού, που ξεφεύγουν από την απλότητα που επιθυμώ για μία φορητή συσκευή. "Η δυνατότητα να φέρω τη συσκευή στα μέτρα μου" είναι το βασικό επιχείρημα των υποστηρικτών του Android. Νιώθουν "αδέσμευτοι". Αυτό το ξεπερνάς μετά από λίγες μέρες που έχεις παίξει (άρα έχεις χάσει την ώρα σου) με διάφορα templates και widgets. Άσε που όλα αυτά τα καλούδια καταναλώνουν πολύτιμη ενέργεια και αυξάνουν τις πιθανότητες για προβλήματα.

Σε επίπεδο εφαρμογών υπάρχει η γνωστή "πολυπολιτισμική" κατάσταση στο Google Play. Μπορείς να βρεις από την πιο καλογραμμένη και εμφανίσιμη εφαρμογή, μέχρι ό,τι πιο γύφτικο και άχρηστο υπάρχει.
Η Samsung, έχει προσθέσει στο S4 ένα πλήθος δικών της εφαρμογών. Όλες άκρως εντυπωσιακές, αλλά μάλλον αχρείαστες μακροπρόθεσμα.

Θα υπάρξει συνέχεια... :cool:
 


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.619
Μηνύματα
2.868.250
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top