Προδότης...

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
Εγώ ζορίζομαι πολύ σε σχέση με το καθαρό Android των Nexus. Τα άπειρα καραγκιοζάκια της Samsung κάνουν το τηλέφωνο υπερβολικά πολύπλοκο.
Μου άρεσε πολύ το mail app της Samsung που χρησιμοποιώ για τους non GMail λογαριασμούς μου.
 





xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.756
Reaction score
83.587
Απάντηση: Προδότης...

Το έχω πληροφορηθεί από προχθές. Εσένα περιμένω. :cool:
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.756
Reaction score
83.587
Απάντηση: Προδότης...

Εντυπώσεων συνέχεια...

Έχω αρχίσει να συνηθίζω τη συσκευή και η συμπάθειά μου προς αυτήν ανέβηκε ένα ...5-10%.
Κάποια έξτρα +/- χωρίς να διαχωρίζω hardware από Android γιατί στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν μπορώ να ξεχωρίσω τον υπαίτιο:

* Το WiFi του S4 είναι αισθητά πιο γρήγορο από αυτό του iPhone. Κλειδώνει ταχύτατα σε secured και μη hot spots.

* Το Bluetooth με έχει απογοητεύσει μέχρι τώρα. Ο κύριος λόγος που το χρειάζομαι είναι για τη σύνδεση με το ηχοσύστημα του αυτοκινήτου (μουσική και κλήσεις). Το iPhone συνεργαζόταν άψογα. Με το S4 έχω συνεχείς αποσυνδέσεις και αυξομοιώσεις της έντασης. Η δυσλειτουργία αυτή είναι "δημοφιλής" και λέγεται ότι ευθύνεται η τρέχουσα έκδοση του Android. Υπάρχει η εφαρμογή Bluetooth Auto Connect που έλυσε προσωρινά το πρόβλημα σε αρκετούς παθόντες αλλά δεν την έχω δοκιμάσει.

* Η ποιότητα του ήχου στις συνομιλίες είναι υποδεέστερη αυτής του iPhone. Μου θυμίζει κινητά της περασμένης δεκαετίας. O ήχος από τo μίνι-ηχείο του S4 είναι λίγο πιο δυνατός, αλλά πιο "ραδιοφωνικός". Με τα ακουστικά πάλι τα ίδια... Σαν να έχεις βάλει ένα radio εφέ. Όλα αυτά χωρίς ρυθμίσεις EQ.

* Στα του Android τώρα. Υπάρχουν τουλάχιστον 3-4 φορές περισσότερες ρυθμίσεις από το iOS που μπορείς να κάνεις στη συσκευή. Είχα γράψει ότι αυτό δεν μου αρέσει γιατί είμαι (πια) οπαδός της απλότητας. Αυτό όμως είναι υποκειμενικό. Και έχει γίνει μία προσπάθεια να μην εμφανίζονται όλες οι ρυθμίσεις "με τη μία", αλλά να πρέπει να μπεις σε υπομενού. Αυτό τελικά μου δημιούργησε ένα έξτρα πρόβλημα. Κάποιες χρήσιμες λειτουργίες είναι πιο "πίσω" κρυμμένες και κάποιες άλλες, πιο φιγουρατζίδικες, είναι πρώτες-πρώτες. Δεν ξέρω βάσει ποιου target group έχει γίνει ο σχεδιασμός των μενού.

Οι εφαρμογές που χρησιμοποιούσα στο iPhone και υπάρχουν στο Android έχουν σημαντική αισθητική διαφορά, παρόλο που προέρχονται από τις ίδιες εταιρείες. Φυσικά και προτιμώ την προσέγγιση του iOS, πιο λιτή και ταυτόχρονα "χλιδάτη". Στο Android έχουν πιο techno look.

to be continued...
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Προδότης...

Ήταν να μη φύγεις απ' το μαντρί. Δύσκολα να σε ξαναπιάσει ο τσοπάνης με τη γκλίτσα.

Η συσκευή είναι κούκλα. Λογικό αφού τη διάλεξε γυναίκα. Το πως το λεν (άει σιχτίρ) δεν φτουράει εμφανισιακά.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.756
Reaction score
83.587
Απάντηση: Προδότης...

Ήταν να μη φύγεις απ' το μαντρί. Δύσκολα να σε ξαναπιάσει ο τσοπάνης με τη γκλίτσα.

Η συσκευή είναι κούκλα. Λογικό αφού τη διάλεξε γυναίκα. Το πως το λεν (άει σιχτίρ) δεν φτουράει εμφανισιακά.
Σε όλα όσα έγραψες είμαι αντίθετος! :tongue:

Περιμένω πώς και πώς να ξαναγυρίσω στο μαντρί μόλις εμφανιστεί iPhone με μεγαλύτερη οθόνη. Αν βέβαια το επιτρέπουν και οι οικονομικές μου προτεραιότητες.

Η συσκευή μπορεί να είναι συμπαθητική. Δίπλα στο iPhone όμως είναι σαν σχεδία χαζού ναυαγού. :biggrin:

Η γυναίκα μου με προειδοποίησε πολλές φορές ότι η μετάβαση μου είναι λάθος. Όταν τη ρώτησα για πλάκα αν θέλει να της πάρω κι εγώ ένα S4 με κορόιδεψε επιδεικτικά, λέγοντάς μου "Σιγά μην αφήσω την Apple για να πάρω ...Samsung!". :cool:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Στη Λήμνο φέτος είχε 7 μποφόρ. Όσο και να πρόσεχα το κακό θα γινόταν. Το Lumia λοιπόν πνίγηκε πάνω στο φουσκωτό.
Παρήγγειλα καινούριο κινητό. Να το πάρει το ποτάμι; :biggrin:

...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.756
Reaction score
83.587
Απάντηση: Re: Προδότης...

Στη Λήμνο φέτος είχε 7 μποφόρ. Όσο και να πρόσεχα το κακό θα γινόταν. Το Lumia λοιπόν πνίγηκε πάνω στο φουσκωτό.
Παρήγγειλα καινούριο κινητό. Να το πάρει το ποτάμι; :biggrin:

...
Ναι, ναι!!! :biggrin:
 


Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Προδότης...

Η γυναίκα μου με προειδοποίησε πολλές φορές ότι η μετάβαση μου είναι λάθος. Όταν τη ρώτησα για πλάκα αν θέλει να της πάρω κι εγώ ένα S4 με κορόιδεψε επιδεικτικά, λέγοντάς μου "Σιγά μην αφήσω την Apple για να πάρω ...Samsung!". :cool:
Τα σέβη μου στη σύζυγο!:thumbsup:
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Προδότης...

... Η συσκευή μπορεί να είναι συμπαθητική. Δίπλα στο iPhone όμως είναι σαν σχεδία χαζού ναυαγού ...

Πάρε μια απάντηση χιλίων λέξεων.



Και λίγες λεξούλες ακόμα. :biggrin:

Αν σε κάποιον αρέσει εμφανισιακά το δεξί, είναι γιατί είναι βαμμένος αντικομμουνιστής, αριστερά με τη καμία! :laugh:
 







Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.615
Μηνύματα
2.868.134
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top