Προσιτά ενεργά για desktop PC

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Μια χαρά είναι και τα yamaha. Στα αυτιά μου όμως τα jbl ακούγονται καλύτερα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Με προβληματίζει λίγο η ξεράδα που λέγεται ότι έχουν τα μόνιτορ
Αυτοί που τα λένε αυτά, να τους ξεραθεί το πουλί και να τους πέσει κάτω, να το φαν οι κάμγπιες.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Αυτοί που τα λένε αυτά, να τους ξεραθεί το πουλί και να τους πέσει κάτω, να το φαν οι κάμγπιες.
σκέφτομαι ''αυτούς'' που θα το διαβάσουν και θα κοιτάνε τα πουλάκια τους κάθε 3 κ λίγο:lol:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Τέλος πάντων, ας συμμετέχω στο θέμα. Μόνιτορ, ε; Οκ. Λοιπόν.

Θα μπορούσες να δοκιμάσεις αυτά τα μόνιτορ, αλλά θέλουν σαμπ. Χωρίς σαμπ, μη τα πάρεις, δε κάνουν.

Γενικά χωρίς σαμπ, δε κάνουν όλα τα μόνιτορ, κι όλα τα ηχεία γενικά.

Α, μη ξεχάσω, λίγη "ξεράδα" πιθανώς να μην έχουν. Αλλά κάποιοι, θα συνεχίζουν τη μ@λακια, λες κι είναι εργόχειρο, ή έμφυτη. Δε ξέρω, απ'αυτά δε γνωρίζω, ο καθένας με την προίκα του, και σ'όποιον δάσκαλο καθίσεις, διάλεξε προσεκτικά σε ποιον θα του καθίσεις, βλέπει ο ντιμιφουτ.

ΥΓ. Έχεις λίγα λεφτά; Τζιμπιελακι, και λες κι ευχαριστώ. Μεγάλο ευχαριστώ. Έχει σπινοραμα της προκοπής, το ηχειακι των τιποτένιων ευρώ.. έλεος..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Με λίγα παραπάνω λεφτά, αγγίζεις το βασιλιά της κατηγορίας:


Μη ξεχάσεις να βάλεις ηχομόνωση πίσω από το ηχείο, κυρίως στην έξοδο του μπας ριφλεξ, ώστε να κόβει τα υψισυχνα παράγωγα, δηλαδή καναδυο στρώσεις κοποπρεν ακουστικς.

Με το σαμπ της φίρμας, ανεβαίνει σε επίπεδα για μήνυση..



ΥΓ. Η μεγάλη τζενελεκ, παραδίδει μαθήματα για το πώς πρέπει να φτιάχνονται τα ηχεία. Δικαίως είναι στην κορυφή της τροφικής αλυσίδας του όντιο, τους τρώει όλους λάχανο. Γκαμπατζ στην αγγλικήν.
 
Last edited:

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Για το sub που λέει ο κώστας EAR υπάρχει ενα genelec 7070Α Β-Stock στο Athens pro audio στα 1600 ευρω τα οποία υποθέτω θα μπορουσαν να πέσουν περεταίρω μετα απο το απαραίτητο μασάζ.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Κι εμείς κάποτε έτσι ξεκινήσαμε.
Φασούλι το φασούλι παν αυτά.
 

Μηνύματα
121
Reaction score
41
@costas EAR Ασχολούμαι χρόνια φίλε και το πράγμα κάνει κύκλους. Πριν 11 χρόνια αγόρασα τα Aktimate Mini, ένα μοντέλο ενεργών ηχείων (το ένα είχε όλα τα ενισχυτικά εντός του και το άλλο slave) το οποίο ήταν και dockin station για ipod (κάτι που δεν ήθελα αλλά οκ). Ο ήχος τους εξωπραγματικός. Γλυκύτατος και γέμιζε το δωμάτιο με τρόπο απίστευτο.

Με έφαγε η ζήλια μου για separates και πήρα τα Monitor Audio BX2 μαζί με ένα ένα ενισχυτή Marantz, ο οποίος αντικαταστάθηκε από το NAD 356BEE που έχω σήμερα. Αξιοπρεπές σύστημα για τη δική μου ακουστική αντίληψη και το μπάτζετ που μπορώ να διαθέσω. Ο μικρός χώρος μου όμως μάλλον το πνίγει. Σε μεγαλύτερο χώρο που τα έχω δοκιμάσει ήταν η μέρα με τη νύχτα. Για το λόγο αυτό ήθελα κάτι για nearfield ακρόαση καθώς και για ότι ήχο βγαίνει από το pc. Παρακολουθώ και την τάση που περιγράφετε πολλοί από τους φίλους στο φόρουμ, σχετικά με ότι είναι ντεμοντέ τα separates και το 2020 είναι για ενεργά ηχεία και ενδεχομένως να κατευθυνθώ προς κάτι τέτοιο όταν μπορέσω. Απλά ο προσανατολισμός είναι στο hifi και για αυτό περιμένω περισσότερα μοντέλα από κατασκευαστές hifi για να δώ τι θα κάνω. Υπάρχει βέβαια και η άποψη ότι το σωστό ηχείο είναι σωστό ηχείο, ανεξάρτητα με το αν ο αρχικός του σκοπός είναι το producing και όχι το hifi. Βλέπουμε και κάνουμε.

Η δε Genelec που αναφέρεις είναι ένα από τα παλιά απωθημένα μου. Δεν έχω ακούσει αλλά πάντα ακούω διθυραμβικά σχόλια και μου αρέσουν πολύ οπτικά (με έχει προκαταλάβει και το logo με τη γραμματοσειρά Εξορκιστή μεταξύ άλλων...:).
Όπως και να έχει παιδιά ευχαριστώ για το feedback και δω είμαστε να μαθαίνουμε από εσάς (εγώ ανήκω στην κατηγορία των ημιμαθών που είμαστε οι χειρότεροι...:)).
 
Last edited:

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Καλημέρα σε όλους.
Στο δωμάτιο που έχω το γραφείο μου, διαστάσεων 3.10Χ4.50 με ύψος 2.60 σκεφτόμουν να πάρω αυτά.
Το γραφείο μου με τις οθόνες όπως είναι σήμερα, τα χωράει και βρίσκεται στη μέση περίπου του δωματίου.
Υπολογίζω πως κέντρο με κέντρο τα ηχεία θα απέχουν περίπου 1.30 μεταξύ τους και η απόσταση ακρόασης θα είναι min 90cm.
Θα συνδεθούν με το pc που έχω τώρα, το οποίο, δυστυχώς, δεν έχει κάρτα ήχου extra, έχει μόνο την κάρτα ήχου του motherboard
Το ερώτημα είναι απλό: Αξίζει να τα πάρω και να τα συνδέσω με το pc που έχω τώρα ή όχι?
 




Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Καλημέρα σε όλους.
Στο δωμάτιο που έχω το γραφείο μου, διαστάσεων 3.10Χ4.50 με ύψος 2.60 σκεφτόμουν να πάρω αυτά.
Το γραφείο μου με τις οθόνες όπως είναι σήμερα, τα χωράει και βρίσκεται στη μέση περίπου του δωματίου.
Υπολογίζω πως κέντρο με κέντρο τα ηχεία θα απέχουν περίπου 1.30 μεταξύ τους και η απόσταση ακρόασης θα είναι min 90cm.
Θα συνδεθούν με το pc που έχω τώρα, το οποίο, δυστυχώς, δεν έχει κάρτα ήχου extra, έχει μόνο την κάρτα ήχου του motherboard
Το ερώτημα είναι απλό: Αξίζει να τα πάρω και να τα συνδέσω με το pc που έχω τώρα ή όχι?
παρτα αλλα τον αλλο μηνα παρε και ενα usb dac. Το τμημα ηχου της μητρικης ειναι πολυ μετριο (εχω παρομοιο μοντελο) και ακομα και με την προσθηκη μιας ταπεινης asus xonar dgx ,η διαφορα ηταν μεγαλη.Για συγκριση με usb dac, εστω του κατοσταρικου, θα ειναι δραματικη.
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
2-0

Αλλά να πάρεις και το sub να γίνει 2-1 :roflmao: :roflmao:
Sub πολύ δύσκολο να πάρω τώρα. Αδύνατον (οικονομικά εννοώ Πέτρο, καταλαβαίνεις πως είναι τα πράγματα στον κλάδο μας αυτή την εποχή...)
παρτα αλλα τον αλλο μηνα παρε και ενα usb dac. Το τμημα ηχου της μητρικης ειναι πολυ μετριο (εχω παρομοιο μοντελο) και ακομα και με την προσθηκη μιας ταπεινης asus xonar dgx ,η διαφορα ηταν μεγαλη.Για συγκριση με usb dac, εστω του κατοσταρικου, θα ειναι δραματικη.
Δεκτή η παρατήρηση και σε ευχαριστώ πολύ.
Αν είχες και ένα link (βασικά δεν ξέρω καν τι κάνει αυτό το usb dac).....

Υ.Γ. Ψιλοκατάλαβα τι κάνει το usb dac
 
Last edited:


Μηνύματα
475
Reaction score
84
jbL 305 MKII και εχεις αλλαξει πλανήτη .
Τα εβαλα στον υπολογιστη και θελω 8αρια για το Spotify μου στο σαλόνι και ας εχω εξαιρετικό hi fi set up .
Φτηνα είναι γι αυτο που σου δίνουν .
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Καλημέρα σε όλους.
Στο δωμάτιο που έχω το γραφείο μου, διαστάσεων 3.10Χ4.50 με ύψος 2.60 σκεφτόμουν να πάρω αυτά.
Το γραφείο μου με τις οθόνες όπως είναι σήμερα, τα χωράει και βρίσκεται στη μέση περίπου του δωματίου.
Υπολογίζω πως κέντρο με κέντρο τα ηχεία θα απέχουν περίπου 1.30 μεταξύ τους και η απόσταση ακρόασης θα είναι min 90cm.
Θα συνδεθούν με το pc που έχω τώρα, το οποίο, δυστυχώς, δεν έχει κάρτα ήχου extra, έχει μόνο την κάρτα ήχου του motherboard
Το ερώτημα είναι απλό: Αξίζει να τα πάρω και να τα συνδέσω με το pc που έχω τώρα ή όχι?
Δημήτρη, έχε υπόψη ότι η τιμή είναι ανά τεμάχιο, άρα x2. ;)
 


Μηνύματα
99
Reaction score
320
Δεν ξέρω που να το ρωτήσω... το ρωτάω εδώ.

Σε desktop σύστημα χωρίς dsp (απόσταση ακρόασης 40-60cm),
έχει νόημα να μπουν 1-2 subs; (πχ Presonus Temblor T10).

Αν ναι, 1 κάτω από το γραφείο στο κέντρο, ή 2 κάτω από το γραφείο
(κάτω από το κάθε ηχείο ουσιαστικά) και προς τα πίσω;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top