Προτάγματα Ενισχυτικών Βαθμίδων για Jazzεμένους

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Δεν ήθελα να ναι κάτι συγκεκριμένο.
Απλά τώρα έχω ολοκληρωμένη άποψη του συστήματος που καλείται να οδηγήσει ο Crown
 


Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Γνωρίζεις λοιπόν πόσο όμορφα μπορείς να πραγματοποιήσεις τώρα κροσάρισμα sub χάρη στο ενσωματωμένο DSP του Crown.

Και ακόμα παραπέρα άμα ήθελες να παρέκαμπτες παθητικά κρος στο σύνολο του φάσματος με την απόκτηση επιπλέον μονάδων Crown...

Έχεις επίσης παρατηρήσει τους ακροδέκτες TRS που θα μπορούσαν να εξαγάγουν αυτούσιο το αρχικό σήμα εισόδου όταν καταλήγει εκείνο στα γειτονικά XLR ;

Οι ισορροπημένες συνδέσεις που θα ανέχονταν κατάλληλα μήκη καλωδίων interconnect παραμένουν πάντως ως αναγκαία συνθήκη...
Μέσα στο μυαλό μου είσαι. Σκεφτόμουνα μ' αυτόν τον τρόπο (trs out) να δίνω σήμα σε άλλον crown που θα οδηγεί sub για να ακούω δικάναλα χωρίς τον avr. Το μόνο πιθανό πρόβλημα θα είναι νομίζω το να δέσουν χρονικά καθώς δεν θα υπάρχει η δυνατότητα να παίξεις με delay
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Δεν ήθελα να ναι κάτι συγκεκριμένο.
Απλά τώρα έχω ολοκληρωμένη άποψη του συστήματος που καλείται να οδηγήσει ο Crown

Μέσα στο μυαλό μου είσαι. Σκεφτόμουνα μ' αυτόν τον τρόπο (trs out) να δίνω σήμα σε άλλον crown που θα οδηγεί sub για να ακούω δικάναλα χωρίς τον avr. Το μόνο πιθανό πρόβλημα θα είναι νομίζω το να δέσουν χρονικά καθώς δεν θα υπάρχει η δυνατότητα να παίξεις με delay
Εξ ου και η απαίτηση για σχετικά μεγάλα μήκη καλωδίων interconnect και ισορροπημένες διασυνδέσεις.
Για εξήγησέ το λίγο αυτό αν θες. Από το teac 503 στον crown με xlr και από κει με trs (που είναι ισορροπημένη κι αυτή = 3 αγωγοί) στο trs του άλλου crown. Πως-πόσο πρέπει να είναι τα μήκη των καλωδίων
Εξαρτάται από την τελική τοποθέτηση της ξεχωριστής μονάδας sub,ούτως ώστε ν'αντισταθμιζόταν σε μακροσκοπικό πεδίο η έλλειψη εφαρμογής χρονικής καθυστέρησης ως προς τα κύρια ηχεία.
...
Δεν είναι ότι δεν το καταλαβαίνω αυτό ή ότι δεν έχεις απόλυτο δίκιο ... τα γ@μημένα τα λογιστικά δεν επιτρέπουν τον ορθολογισμό να θριαμβεύσει...
Ιδού λοιπόν πως μπορώ να απαλλάξω εσένα και το alter ego σου από ανάλογα βάρη...
http://frikipaideia.wikia.com/wiki/Μίστερ_μπούτια

Άσε τότε έως ότου συναινέσουν τα λογιστικά δεδομένα,την...υπομονή να θριαμβεύσει.:D
Η χρονική ευθυγράμμιση με φυσική τοποθέτηση θα δημιουργήσει αλλά πολυ σοβαροτερα προβληματα.
Εάν τα καταφέρεις αναίμακτα πες μου τα νούμερα με πμ για Τζακ ποτ:D
Τέτοια δεδομένα δεν θα μπορούσαν να έχουν οικουμενική ισχύ για οποιοδήποτε χώρο.Δεν θα είχε πάντως να χάσει τίποτα με τον πειραματισμό αντί απλώς να εγκαθιστούσε λ.χ. τα υποβαθύφωνα είτε εφαπτόμενα με γωνίες,είτε στην ίδια ευθεία ή όπισθεν προς τα κύρια ηχεία...
 
Last edited:

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Εξ ου και η απαίτηση για σχετικά μεγάλα μήκη καλωδίων interconnect και ισορροπημένες διασυνδέσεις.
Για εξήγησέ το λίγο αυτό αν θες. Από το teac 503 στον crown με xlr και από κει με trs (που είναι ισορροπημένη κι αυτή = 3 αγωγοί) στο trs του άλλου crown. Πως-πόσο πρέπει να είναι τα μήκη των καλωδίων
 

A

AKARL

Guest
Έχεις κατά τα άλλα το ελεύθερο να κάνεις ό,τι νομίζεις πως απειλείς,καθότι και ο υποφαινόμενος ως...παρδαλό κατσίκι έχει δικαίωμα να γελάσει με τον εαυτό του.;)
Σύμφωνα με κάτι σκόρπιες σκέψεις που επεξεργάζομαι από καιρού εις καιρό ... το χιούμορ και το φιλοσοφείν φαίνεται να είναι, ουσιαστικά, τα μόνα χαρακτηριστικά που διακρίνουν τον άνθρωπο (που τα διαθέτει) από το υπόλοιπο ζωικό βασίλειο. Ο αυτοσαρκασμός προϋποθέτει, εξ ορισμού, χιούμορ και ευφυΐα.

Απόδειξις ότι ποτέ δεν με πείραξε ούτε το προσωνύμιο που μου έχει αποδοθεί εδώ,αφού το θωρώ σε κάθε περίσταση ως εξόχως...αυτοσαρκαστικό.:D
Όρα παραπάνω. Όμως, δεν είναι το, καθ΄όλα δικαιολογημένο επίκτητο, προσωνύμιο που έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον του Φαίδρου αλλά το όνομα Bhutia ή, για την ακρίβεια, το Mr. Bhutia προφερόμενο, Ελληνοπρεπέστατα, ως Μπούτια. Έχει εντοπίσει, ο cargiolis, κάτι εξωφρενικά σουρρεαλιστικό στη Φρικηπαιδεία και έχει λυσσάξει να το αναφέρει στο αβουσάϊτ. Προς το παρόν τον κουλαντρίζω!

Έχεις επίσης παρατηρήσει τους ακροδέκτες TRS που θα μπορούσαν να εξαγάγουν αυτούσιο το αρχικό σήμα εισόδου όταν καταλήγει εκείνο στα γειτονικά XLR ;
Μα φυσικά! αποκρίθηκε προσποιούμενος ότι καταλάβαινε...

Οι ισορροπημένες συνδέσεις που θα ανέχονταν κατάλληλα μήκη καλωδίων interconnect παραμένουν πάντως ως αναγκαία συνθήκη...
Δεν είναι ότι δεν το καταλαβαίνω αυτό ή ότι δεν έχεις απόλυτο δίκιο ... τα γ@μημένα τα λογιστικά δεν επιτρέπουν τον ορθολογισμό να θριαμβεύσει...
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Η χρονική ευθυγράμμιση με φυσική τοποθέτηση θα δημιουργήσει αλλά πολυ σοβαροτερα προβληματα.
Εάν τα καταφέρεις αναίμακτα πες μου τα νούμερα με πμ για Τζακ ποτ:D
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
για να οδηγηθούν ηχεία wharfedale
Κιηντάθελες νάναι;
γκουχ γκουχ ...
να το λοιπον το επομενο βημα του ακαρλ στη θαυμαστη audioland ...
το πρωτο λιθαρακι εμπηκε ...
ο πρωτος σπορος αμφιβολιας εφυτευθει ...
το πρωτο καρφι - καρφωθηκε ...
η πρωτη γουλια απ' το πικρο ποτηριον εκαταπωθει ...
:whistling:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.107
Reaction score
124.674
Τα 10-αρακια σαμπ της εν λόγω φίρμας, έχουν ιδανική κοστολόγηση για να αγοράζονται ανά ζεύγη, τουλάχιστον δις το έτος, μέχρι ικανού αριθμού (>8) για να δονήσουν ομοιογενώς, δίκην καμπίνας, το χώρο.
 


A

AKARL

Guest
Οι ισορροπημένες συνδέσεις που θα ανέχονταν κατάλληλα μήκη καλωδίων interconnect παραμένουν πάντως ως αναγκαία συνθήκη...
Τα 10-αρακια σαμπ της εν λόγω φίρμας, έχουν ιδανική κοστολόγηση για να αγοράζονται ανά ζεύγη, τουλάχιστον δις το έτος, μέχρι ικανού αριθμού (>8) για να δονήσουν ομοιογενώς, δίκην καμπίνας, το χώρο.
:rolleyes::rolleyes::rolleyes:


Rationalistes.jpg


Ils_sont_fous-2-RATIO.jpg



......


situatio.jpg



να το λοιπον το επομενο βημα του ακαρλ στη θαυμαστη audioland ...
το πρωτο λιθαρακι εμπηκε ...
ο πρωτος σπορος αμφιβολιας εφυτευθει ...
το πρωτο καρφι - καρφωθηκε ...
η πρωτη γουλια απ' το πικρο ποτηριον εκαταπωθει ...

Πλανάσαι πλάνην οικτράν!
Οι ηχειάρες μένουσιν ... προστίθεται ένας προ (σουρπράϊζ!) και ΜΙΑ υποβαθύφωνη μονάδα και ΤΕΛΟΣ! :bigboss:

Δε θα με τρελάνουν αυτοί .... εγώ θα τους τρελάνω! :gotcha: :biggrin:
 
Last edited by a moderator:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Last edited:



A

AKARL

Guest
Βεβαίως,καθότι...

:headbang:

:lol::lolsign:
[DOUBLEPOST=1519073186][/DOUBLEPOST]
Είχε ενα διπλό πριν μερικές βδομάδες αλλα το πήρα εγώ...εσύ κοιτούσες το πληκτρολόγιο:gotcha:
Πσάχνω ένα (1) καινούριο, ΕΝΕΡΓΟ (ορίτζιναλ και όχι μαϊμού) σαμπγούφα, το καλύτερο που υπάρχει με τιμή έως 1 (ένα) αβουγουδού. 'Παέ σε θέλω μάστορα!
 



Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Έως ένα (1 ... ΕΝΑ) αβουγουδού ήντα δεκαπεντάρι παίζ ζμπιάτσα;
Αφού διαβάζετε τις αγγελίες για να γελάτε :roflmao::roflmao:
Είχε ενα διπλό πριν μερικές βδομάδες αλλα το πήρα εγώ...εσύ κοιτούσες το πληκτρολόγιο:gotcha:
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.333
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top