Προτάγματα Ενισχυτικών Βαθμίδων για Jazzεμένους

A

AKARL

Guest
Σκεφτόμενος τις προάλλες τα προβgλήματα ενσωμάτωσης υποβαθύφωgνης μονάδας, τα ΣΜΠΙΡ και την καμπύgλη Μέϊσον-Ντίξον, ή όπως αgλλιώς λέγεται, μου ήρθε η παρακάτω φαειgνή (?) ιδέα:

Μήπως, αντί να αλλάξω τεgλικό εgνισχυτή, να τον κρατήσω να εgνισχύει τα μεσοϋψηλά των ηχείων που ήδη έχω και να προσθέσω δυο υποβαθύφωνα (ένα δίπλα σε κάθε ηχείο);

Πσάχνοντάς το λίγο, για να μη μπλέχνω με ντιεσπιά κλπ., σκέφτομαι ότι ίσως να είναι καgλή gλύση να πάρω δυο υποβαθύφωνες μονάδες με χάϊ λέβελ ίνπουτς και άουτπουτς.

Τι λένε οι γκουρού - είναι αφτή καgλύτερη gλύση;

Αν ναι, θα συζητήσουμε σε δέφτερο χρόνο την επιλογή συγκεκριμένου μοντέλου (εντός συγκεκριμένου προϋπολογιζμού) και τη χωρική τους διευθέτηση.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.498
Reaction score
80.141
Σκεφτόμενος τις προάλλες τα προβgλήματα ενσωμάτωσης υποβαθύφωgνης μονάδας, τα ΣΜΠΙΡ και την καμπύgλη Μέϊσον-Ντίξον, ή όπως αgλλιώς λέγεται, μου ήρθε η παρακάτω φαειgνή (?) ιδέα:

Μήπως, αντί να αλλάξω τεgλικό εgνισχυτή, να τον κρατήσω να εgνισχύει τα μεσοϋψηλά των ηχείων που ήδη έχω και να προσθέσω δυο υποβαθύφωνα (ένα δίπλα σε κάθε ηχείο);

Πσάχνοντάς το λίγο, για να μη μπλέχνω με ντιεσπιά κλπ., σκέφτομαι ότι ίσως να είναι καgλή gλύση να πάρω δυο υποβαθύφωνες μονάδες με χάϊ λέβελ ίνπουτς και άουτπουτς.

Τι λένε οι γκουρού - είναι αφτή καgλύτερη gλύση;

Αν ναι, θα συζητήσουμε σε δέφτερο χρόνο την επιλογή συγκεκριμένου μοντέλου (εντός συγκεκριμένου προϋπολογιζμού) και τη χωρική τους διευθέτηση.
Don’t like.

Αν θες sub, χρειάζεσαι processor.
 










Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Τα μονομπλοκια ... ειναι πχιο χαϊ ενδ ...
Τα μονομπλόκια, για να τα συνδέσει με δέκα πόντους καλώδιο που θέλει ο πατριώτης σου ,θα πρέπει να τα κρύψει πίσω από τα ηχεία.
Αν λοιπόν κάτι δεν φαίνεται ,δεν είναι χάι εντ!;)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.650
Reaction score
12.291
10 πόντους καλώδιο ηχείων και καλώδιο διασύνδεσης 2 μέτρα και με γωνίες...
Έπαιξες και έχασες που λένε!;)
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Ομαδικη επιθεσις - παμε αμυνα λοιπον ... :D
Μετακσεταστέος!

Κσαναδγιάβασε τον Κόγια περί καλωδίων.
οσο πιο κοντο (και χοντρο) τοσο πιο καλο - δεν ειναι το νοημα ?
μη μου λες να ξαναδιαβασω κογια εδα που εντακαρα τον μπουτια ... ελεος ...
Τα μονομπλόκια, για να τα συνδέσει με δέκα πόντους καλώδιο που θέλει ο πατριώτης σου ,θα πρέπει να τα κρύψει πίσω από τα ηχεία.
Αν λοιπόν κάτι δεν φαίνεται ,δεν είναι χάι εντ!
σωστα ! το χαϊενδ δε κρυβεται ! μα κι αυτος, για να προφητεψω, ουτε 10 ποντους καλωδιο θα βαλει ουτε ποθες θα τα χωσει - δε πα να λενε οι αλλοι - εγω τα μηχανακια μου θελω να τα θωρω ! ειδικα αμα εχουνε και το μπλε το χαϊενδ το φωτακι ...:D

μονομπλοκια
μονομπλοκια
μονομπλοκια

:drinks:
 



Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
10 πόντους καλώδιο ηχείων και καλώδιο διασύνδεσης 2 μέτρα και με γωνίες...
Έπαιξες και έχασες που λένε!;)
10 ποντοι δε παιζουνε με τιποτα - μονο να τα βαλεις λοκω-λοκω με τα ηχεια - επαε ειχα ιντερκονεκτ μισου μετρου και το πεταξα ... δε στριβει με τιποτα ...
Γιάντα δε δοκιμάζεις να δεις ήντα γρικάς...
αφου δεν επουσουνισε ακομη ...

να επαε ηντα λεει ο κογιας (σορυ εσενα δε σε σταχυολογησα ακομη)
"Πάρτε ΔΥΟ μονομπλοκ, τοποθετήστε καθέναν από αυτούς κοντά στο αντίστοιχο ηχείο, με καλώδιο που μπορεί να είναι ΚΟΝΤΟ, ακόμα και κάτω από μισό μέτρο"
"ίναι προς όφελος της ποιότητας του συστήματός σας, να ελαττώσετε το μήκος των καλωδίων που μεταφέρουν ισχύ, δηλαδή των καλωδίων σύνδεσης των ηχείων, αυξάνοντας το μήκος αυτών που μεταφέρουν σηματοδότηση, δηλαδή των interconnect."
:drinks:
 


A

AKARL

Guest
μη μου λες να ξαναδιαβασω κογια εδα που εντακαρα τον μπουτια
Κουμπάρε αν καταφέρνεις να μετατρέπεις τα γραφομένα του Μπουτιά από πσηφιακά σε αναλογικά σου βγάζω το καπέλο! :hi: :drinks:

10 ποντοι δε παιζουνε με τιποτα - μονο να τα βαλεις λοκω-λοκω με τα ηχεια - επαε ειχα ιντερκονεκτ μισου μετρου και το πεταξα ... δε στριβει με τιποτα ...
Αφτό εννοώ. Λοκώς μονομπλόκου ===> 10 πόντοι καλώδιο ===> λοκώς ηχείου. Διακριτικά ... :oops:

εγω τα μηχανακια μου θελω να τα θωρω ! ειδικα αμα εχουνε και το μπλε το χαϊενδ το φωτακι ...:D
Μρε μπας κι' είσαι πράμα κρυφοχαλιεντάς; :o:o:o

να επαε ηντα λεει ο κογιας (σορυ εσενα δε σε σταχυολογησα ακομη)
"Πάρτε ΔΥΟ μονομπλοκ, τοποθετήστε καθέναν από αυτούς κοντά στο αντίστοιχο ηχείο, με καλώδιο που μπορεί να είναι ΚΟΝΤΟ, ακόμα και κάτω από μισό μέτρο"
"ίναι προς όφελος της ποιότητας του συστήματός σας, να ελαττώσετε το μήκος των καλωδίων που μεταφέρουν ισχύ, δηλαδή των καλωδίων σύνδεσης των ηχείων, αυξάνοντας το μήκος αυτών που μεταφέρουν σηματοδότηση, δηλαδή των interconnect."
Κάτης είσαι μρε Όλντυ! :thumbsup: ;)

Γιάντα δε δοκιμάζεις να δεις ήντα γρικάς...
Ο Κόγιας έγραπσε αφτά που μετέφερε ο Όλντυς και αρέσουν μου πολλλλά.

Επειδή ο προ μου είναι ανισόρροπος, αν πάρω μονομπλόκους όπως οι ΣΠ-997 αναγκαστικά θα πρέπει να χρησιμοποιήσω κανά 3μετρο ιντερκοννέκτ με ΡΣΑ (υποθέτω θωρακιζμένο κλπ.).

Είναι αφτή καλύτερη λύση από στερεοφονικό τελικό με 3μετρα καλώδια ηχείων που θα μεταφέρουν ρέβμα;

ΚΑΙ

Ακσίζει, ως λύση, τα έκστρα 550 ευρώπουλα;

Ρίκσε πληζ τα τεχνοκρατικά σου ρέστα (και μη μου πεις πράμα για τίποτε ενεργά που θα έπρεπε να έχω πάρει γιατί θα γίνουμε λοκώς επαέ πέρα).
 
Last edited by a moderator:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.959
Reaction score
55.131
Σκεφτόμενος τις προάλλες τα προβgλήματα ενσωμάτωσης υποβαθύφωgνης μονάδας, τα ΣΜΠΙΡ και την καμπύgλη Μέϊσον-Ντίξον, ή όπως αgλλιώς λέγεται, μου ήρθε η παρακάτω φαειgνή (?) ιδέα:

Μήπως, αντί να αλλάξω τεgλικό εgνισχυτή, να τον κρατήσω να εgνισχύει τα μεσοϋψηλά των ηχείων που ήδη έχω και να προσθέσω δυο υποβαθύφωνα (ένα δίπλα σε κάθε ηχείο);

Πσάχνοντάς το λίγο, για να μη μπλέχνω με ντιεσπιά κλπ., σκέφτομαι ότι ίσως να είναι καgλή gλύση να πάρω δυο υποβαθύφωνες μονάδες με χάϊ λέβελ ίνπουτς και άουτπουτς.

Τι λένε οι γκουρού - είναι αφτή καgλύτερη gλύση;

Αν ναι, θα συζητήσουμε σε δέφτερο χρόνο την επιλογή συγκεκριμένου μοντέλου (εντός συγκεκριμένου προϋπολογιζμού) και τη χωρική τους διευθέτηση.
Το κροσάρισμα σε σήμα υψηλού πλάτους χαρακτηρίζεται από κατώτερη αξιοπιστία κι ευελιξία.Τόσο απλά...
Κανονικα παντοτε χρειαζεται , με σαμπ ακομη περισσοτερο...
Θα μπορούσε εναλλακτικώς να είχε ξέχωρα προενισχυτικό και τελικό ενισχυτικό στάδιο και υποβαθύφωνη μονάδα με καλό επεξεργαστή σε επίδεδο χαμηλού πλάτους σήματος με τους σχετικούς ακροδέκτες εισόδου-εξόδου.Μειονέκτημα τα μεγάλα - κατά κανόνα - μήκη στα καλώδια διασύνδεσης που θα καθιστούσαν αναγκαία πλήρως διαφορική τοπολογία κατά τη μεταφορά του χαμηλού σήματος.
Εκτός αν απευθυνθεί κανείς στον μπουτχια.
Τότε χρειάζεται professor!:p
Για τον αναγνώστη που δεν χρειάζεται να...προσπαθήσει πολύ.:D
Να σέβεσαι κατά τα άλλα την προσπάθεια που καταβάλλεται ώστε να...μη με καταλαβαίνουν.:sneaky:
:hi:

Vincent SP-331 (stereo) = 1.050 €
vs
Vincent SP-997 (2 x mono) = 1.600 €

Τι θα επιλέγατε;
Το μονομπλόκ -κι εκείνο που δεν θα ήταν...υβριδικής τοπολογίας , εξόν και αν σε ενθουσιάζει η...ομφαλοσκόπηση με τις λυχνίες σε στάδιο χαμηλού σήματος.;)
Τα μονομπλόκια, για να τα συνδέσει με δέκα πόντους καλώδιο που θέλει ο πατριώτης σου ,θα πρέπει να τα κρύψει πίσω από τα ηχεία.
Αν λοιπόν κάτι δεν φαίνεται ,δεν είναι χάι εντ!;)
Πιθανότητα απώλειας στην εν λόγω περίπτωση έγκειται στο γεγονός ότι η μεταφορά χαμηλού σήματος θα γινόταν με μονοτελική διασύνδεση,αφού balanced δεν είναι διαθέσιμη με τον προ που διαθέτει.
Ας άλλαζε τη διευθέτηση και να μοίραζε διαφορά με λιγότερο ακραίο τρόπο,χρησιμοποιώντας λ.χ. μήκη ενάμισυ κι ενός μέτρου για διασύνδεση προ-μονομπλόκ και μονομπλόκ-ηχείου αντιστοίχως.
Bhutia said:
...
Το επιχείρημα ότι όποια παρεμβολή ή απώλεια θα συμβεί κατά τη μεταφορά χαμηλού σήματος αναμένεται -σε αντίθεση με τη μεταφορά υψηλού σήματος - να πολλαπλασιαστεί από τα επόμενα στάδια της ενισχυτικής αλυσίδας μολονότι έχει ορθή βάση,παραβλέπει ένα σημαντικό στοιχείο:
Η διασύνδεση σε επίπεδο χαμηλού σήματος μπορεί να ενταχθεί ευκολότερα σε αντιμετωπίσιμα μοντέλα,αφού η σύνδεση του τελικού ενισχυτικού σταδίου με την είσοδο δεδομένου ηχείου υπόκειται επιπλέον σε υψηλότερες απαιτήσεις ως προς τις τιμές ρεύματος και κατά κανόνα υπεισέρχεται ένας σωρός από ιδιαίτερες για την εκάστοτε περίπτωση παραμέτρους -λ.χ. συμπεριφορά βρόχου ανατροφοδότησης από πλευράς ενισχυτή,παθητικού κροσόβερ από πλευράς ηχείου,,συμπεριφορά εμπέδησης κατά την αλληλεπίδραση με τα ιδιαίτερα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά καθενός καλωδίου,ευρύτερη διακύμανση συντελεστή απόσβεσης ανά οκτάβα,κ.ο.κ.
...
 
Last edited:


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.835
Μηνύματα
2.877.786
Members
37.953
Νεότερο μέλος
simera2805
Top