Προτάσεις για αποκλειστικό χώρο home cinema στο υπόγειο


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
τέτοια λέγε....να σε αρχίσουν κάποιοι:whistling: ότι παίρνεις ποσοστά πάλι :lolsign:


έκατσα και βρήκα τις τιμές που μου είχε δώσει τον Μάρτιο όταν έψαχνα να αλλάξω εγώ ηχεία και ήταν και η αφετηρία της επαφής με την monoprice

για αυτά* (που είναι ίδια ακριβώς με αυτά που μέτρησε ο Αμίρ αλλά με διαφορετική διάταξη)

View attachment 223400

που του είχα ρωτήσει

οι τιμές έβγαιναν στα 400/τεμάχιο χωρίς μεταφορικά

(αναφέρομαι σε τιμές μαζί με 24% ΦΠΑ )

πάνω κάτω από το λίγο που διάβασα σήμερα ομολογώ...ο χώρος είναι μικρός κοντά στα 20τμ"?(αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με)

οπότε η επιλογή 2 χ 12 monolith THX ultra (στα 1199 ευρώ/τεμάχιο) θα ήταν μια ισορροπημένη επιλογή απόδοσης/κόστους αλλά και από χωροταξικής άποψης να περνά ο κόσμος χωρίς βοήθεια από Super Puma:biggrin:


* οι In wall σειρές είναι εκτός προγραμματισμένης εισαγωγής στην αγορά της Ε.Ε. και είχε πει (τότε)ότι θα μπορούσε να μου τα φέρει μαζί με την επόμενη εισαγωγή που περίμενε και θα διαρκούσε λίγο πάνω από μήνα
Πολύ καλή λύση για μικρό δωμάτιο! Και για μεγάλο δηλαδή. Δυνατός ανταγωνιστής των Κάλι, στα ίδια χρήματα περίπου.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.053
Πολύ καλή λύση για μικρό δωμάτιο! Και για μεγάλο δηλαδή. Δυνατός ανταγωνιστής των Κάλι, στα ίδια χρήματα περίπου.
τα Καλι λόγω ενισχυτή....θεωρώ ότι κερδίζουν
ανταγωνιστικά θα έβαζα αυτό το μοντέλο https://www.monoprice.com/product?p_id=34189
γιατί τα Inwall έχουν προϋποθέσεις και περιορισμούς ως προς την τοποθέτηση....θέλουν περισσότερη μελέτη για να μην γίνουν λάθη που θα χαντακώσουν το ηχείο στον χώρο...

το θετικό στην όλη φάση είναι ότι η monoprice σου δίνει την δυνατότητα ''σωστού'' συνδυασμού (ίσως για πρώτη φορά...δεν το έχω δει προσωπικά αλλού....) inwall με ηχείο καμπίνας..... μια που όλα μοιράζονται τις ίδιες μονάδες και έχουν όμοιες αποκρίσεις στο ίδιο κόστος
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.397
Reaction score
27.683
Budget = συμβιβασμος = επιλογη κουρτινας!! :)
Παντού γίνονται συμβιβασμοί, ακόμα και στο δωμάτιο των 300.000€ και των 500.000€.
Αν δεν το ξέρει ο ιδιοκτήτης το ξέρει ο εγκαταστάτης.

Ακόμα και στα Studios γίνονται συμβιβασμοί. Πόσο μάλλον στα σπίτια.
 

D

debianfox

Guest
Να συμπληρώσω ότι στη μελέτη έχουν βάλει 136" 16:9 (την SCREENLINE FV300HDI) που νομίζω είναι τεράστια για το χώρο μου.
μονο κ μονο που εβαλαν στην μελετη 136 ιντσες ,για αποσταση θεασης 2,5-2.8μ χανεις καθε εμπιστοσυνη στην εταιρεια....η μελετη αποσκοπει στο ποσα περισσοτερα θα βγαλουμε, επειδη διαβασαν την ωραια σου καψουρα
 

D

debianfox

Guest
προσπαθω να φανασθω, σε 20 τετραγωνικα, αποστασεις ηχειων απο τον απεναντι τοιχο 3,5 μετρα, αποσταση ακροατου απ τα ηχεια 1,5 μετρο 11 ηχεια , αντανακλασεις επι αντανακλασεων-οσο κ να βαλουμε αποροφητικα υλικα-κ διαισθανομαι μια κολαση..
οσον αφορα τα sub, με κατευθυντικοτητα που τεινει στο Μηδεν,σε 20 μετρα δεν ξερω αν χρειαζονται 2 η κ 4...
 
Last edited by a moderator:


Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.593
Netflix, Apple TV etc. = TV entertainment.

Διαφορετικά πράγματα - αλλη λογική ακόμα και στην επεξεργασία.

Όταν ερχόταν μια νέα δουλειά η πρώτη μου ερώτηση ήταν "Cinema ή τηλεόραση".

Ακούστε και κάποιον που τα έχει δουλέψει πάνω από μια δεκαετία και αφήστε τα PDFs που δεν καταλαβαίνετε τι λένε.
Αλέξη το βλέπεις μονοδιάστατα , σχεδόν σε επιπεδο ευαγγελισμού, στο έγραψε και ο Αλέξανδρος cinema θα δει ο (εκάστοτε) άνθρωπος στην καλύτερη μερικές φορές την εβδομαδα , netflix , prime, youtibe, gaming κλπ θα βλέπει κάποιες ώρες ανά μέρα .

Όποτε το δίλημμα που έθετες-θετεις στους πελατες μπορει να βοηθά εσένα και την πρόταση σου αλλά σίγουρα δεν βοηθά αυτους να ευχαριστήθουν σε βέλτιστο βαθμο τον χώρο τους.

Έτσι το βλέπω τον ορισμό του cinema room σήμερα να περιέχει όλα τα παραπανω, μπορεις προφανώς εσύ ή ο οποιοσδήποτε να έχει διαφορετική άποψη.

Τέλος η τελευταία παράγραφος που έγραψες δεν χρειαζόταν (άσε που ειναι πέρα για πέρα λάθος) είμαι σίγουρος ότι αργότερα θα το δεις ψυχραιμα και θα ανασκευασεις.
 

D

debianfox

Guest
και οι αντανακλασεις χρειαζονται και ειναι επιθυμητες---χρυση τομη μεταξυ αντανακλασης κ απορροφητικοτητας---οταν πριν πολλα χρονια πηγα σε ενα στουντιο ηχογραφισης,κ μου μαθαινε τα βασικα ο ιδιοκτητης του στουντιο κ φιλος, του εβγαλα γλωσσα για το ποσο κακες ειναι οι αντανακλασεις, λεγοντας πως ειναι η καταρα των αιθουσων....αφου γελασε, μου λεει βγαλε τα ηχεια σου κ τον ενισχυτη σου εξω στο χωραφι, κ ακουσε τα... το εκανα κ γυρισα με κατεβασμενα τα αυτια
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.397
Reaction score
27.683
Αλέξη το βλέπεις μονοδιάστατα , σχεδόν σε επιπεδο ευαγγελισμού, στο έγραψε και ο Αλέξανδρος cinema θα δει ο (εκάστοτε) άνθρωπος στην καλύτερη μερικές φορές την εβδομαδα , netflix , prime, youtibe, gaming κλπ θα βλέπει κάποιες ώρες ανά μέρα .

Όποτε το δίλημμα που έθετες-θετεις στους πελατες μπορει να βοηθά εσένα και την πρόταση σου αλλά σίγουρα δεν βοηθά αυτους να ευχαριστήθουν σε βέλτιστο βαθμο τον χώρο τους.

Έτσι το βλέπω τον ορισμό του cinema room σήμερα να περιέχει όλα τα παραπανω, μπορεις προφανώς εσύ ή ο οποιοσδήποτε να έχει διαφορετική άποψη.

Τέλος η τελευταία παράγραφος που έγραψες δεν χρειαζόταν (άσε που ειναι πέρα για πέρα λάθος) είμαι σίγουρος ότι αργότερα θα το δεις ψυχραιμα και θα ανασκευασεις.
Πρέπει να καταλάβουμε τι διαφορά μεταξύ Entertainment Room και Home Theater.
Ειναι διαφορετικά πράγματα και καταλαβαίνω απόλυτα πως το 99.99% των ανθρώπων που θέλουν κάτι, θέλουν να τα κάνει όλα.
Δεν γίνεται όμως. Δεν υπάρχει cinema 1.78:1. Ξεκινά από το 1.85:1 και φτάνει στο καταπληκτικό 2.35:1.
Θυμάσαι αν είδες ποτέ ταινία σε αίθουσα και να ήταν 16:9;
Ποτέ, θα σου απαντήσω εγώ. Τα 2Κ 1:85 δεν κατεβαίνουν σε 16:9, θέλει κόψιμο στο frame.

και οι αντανακλασεις χρειαζονται και ειναι επιθυμητες---χρυση τομη μεταξυ αντανακλασης κ απορροφητικοτητας---οταν πριν πολλα χρονια πηγα σε ενα στουντιο ηχογραφισης,κ μου μαθαινε τα βασικα ο ιδιοκτητης του στουντιο κ φιλος, του εβγαλα γλωσσα για το ποσο κακες ειναι οι αντανακλασεις, λεγοντας πως ειναι η καταρα των αιθουσων....αφου γελασε, μου λεει βγαλε τα ηχεια σου κ τον ενισχυτη σου εξω στο χωραφι, κ ακουσε τα... το εκανα κ γυρισα με κατεβασμενα τα αυτια
Οι αντανακλασεις είναι κομμάτι της φυσικότητας του ήχου. Άκρως απαραίτητες για τον σωστό εντοπισμό της πηγής από κάποιες συχνότητες και πάνω.
Φτάνει να υπάρχει κάποιο μέτρο, ώστε να είναι φυσικό και "υποφερτό".
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Netflix, Apple TV etc. = TV entertainment.

Διαφορετικά πράγματα - αλλη λογική ακόμα και στην επεξεργασία.

Όταν ερχόταν μια νέα δουλειά η πρώτη μου ερώτηση ήταν "Cinema ή τηλεόραση".
άμα υπάρχει και τέτοιος διαχωρισμός... (εγώ δεν τον έχω... σινεμά πια για μένα είναι π.χ. το netflix... ευκολία πάλι)
τότε ας μας πει ο ενδιαφερόμενος (αν δεν το έχει ήδη κάνει και το έχασα...) τι έχει πιο πολύ σημασία για αυτόν...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
2 x 8", max 2 x 10".
Άλλο γούφερ, άλλο σαμπγούφερ

Άλλο το πουλί του ναύτη κι άλλο του καντηλανάφτη

Που είναι ο @TERMATOGAZI να σας εξηγήσει τι είχε μέσα σε ακόμα μικρότερο δωμάτιο; :roflmao:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.397
Reaction score
27.683
άμα υπάρχει και τέτοιος διαχωρισμός... (εγώ δεν τον έχω... σινεμά πια για μένα είναι π.χ. το netflix... ευκολία πάλι)
τότε ας μας πει ο ενδιαφερόμενος (αν δεν το έχει ήδη κάνει και το έχασα...) τι έχει πιο πολύ σημασία για αυτόν...
Του το έχω πει από εχθές τι να κάνει και όλα τα άλλα θα έρθουν μόνα τους.

Άλλο γούφερ, άλλο σαμπγούφερ

Άλλο το πουλί του ναύτη κι άλλο του καντηλανάφτη

Που είναι ο @TERMATOGAZI να σας εξηγήσει τι είχε μέσα σε ακόμα μικρότερο δωμάτιο; :roflmao:
Το 20m2 studio που δεν πήρε ποτέ πιστοποίηση Dolby 5.1 είχε μέσα ένα όρθιο γομάρι Dynaudio 2 x κάτι.
Δεν ξέρω αν και πόσο έπαιξε και αυτό ρόλο, αλλά αξίζει μια αναφορά του.

Ο Termatogazi δεν νομίζω να κυνηγά πιστοποίηση. Κάνει αυτό που του αρέσει και καλά κάνει.
 
Last edited:




loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
4K HDR disc Planet Earth II
Στο κέντρο ο 9400.

View attachment 223430
Να το πάλι.
Θα το πάθω το εγκεφαλικό. Αν υποψιαστώ ότι είναι απ' το περιβόητο βίντεο του tvspro θα τραβάω τα βυζιά μου.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.397
Reaction score
27.683
Πολύ φασαρία ο επσον στο HDR, σε τόσο μικρό δωμάτιο δεν υποφέρεται
Δεν γίνονται όλα με 2500€.
Κάνεις μια κατασκευή να τον κρύψεις ή κάτι άλλο που θα δώσει το επιθυμητό αποτέλεσμα χωρίς να χαλάσει το μηχάνημα.
Να το πάλι.
Θα το πάθω το εγκεφαλικό. Αν υποψιαστώ ότι είναι απ' το περιβόητο βίντεο του tvspro θα τραβάω τα βυζιά μου.
 

Μηνύματα
146
Reaction score
35
@alexis Το μέγιστο πλάτος που μπορείς να δεις από δοσμένη απόσταση, δεν είναι συγκεκριμένο; Είτε είναι 16:9, είτε Cinemascope η οθόνη; Προσωπικά βλέπω αρκετό 16:9 content στον προβολέα που έχω τώρα (πχ αθλητικά γεγονότα). Στις cinemascope χάνεις σε ύψος, φαντάζομαι δε μπορείς να βάλεις πιο πλατιά cinemascope οθόνη απ' όσο θα έβαζες 16:9. Αντίθετα όταν παίζεις σε cinemascope οθόνη 16:9, χάνεις από το πλάτος.
Προσωπικά νομίζω προτιμώ 16:9 οθόνη.
Με τον υπολογισμό THX για 36 μοίρες οπτικό πεδίο στα 3 μέτρα απόσταση χωράει max 100" 16:9 (87" πλάτος). Τι νόημα έχει να βάλεις μία cinemascope 95" (87" πλάτος και πάλι);
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.032
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top