Προτάσεις για αποκλειστικό χώρο home cinema στο υπόγειο

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Δεν γίνονται όλα με 2500€.
Κάνεις μια κατασκευή να τον κρύψεις ή κάτι άλλο που θα δώσει το επιθυμητό αποτέλεσμα χωρίς να χαλάσει το μηχάνημα.

Να προσέχετε τι διαβάζετε κι από που παιδιά.
Στο παρακάτω βίντεο η συνέχεια της κόντρας , ένα μήνα μετά (όταν κι έγινε η πρώτη αναβάθμιση σε δυναμικό tone mapping στους jvc), απ' τους ίδιους με καλεσμένο τον εξαιρετικό Kris Deering.


Κι η άποψη του για τη συγκεκριμένη κόντρα.

1631619507091.png


Αυτό για να καταλάβουν όλοι γιατί είναι πιο σημαντικό το tone mapping σε σχέση με την ανάλυση.
Αλλά και πριν την αναβάθμιση του jvc, αυτό που απεικονίζουν οι φώτο που έβαλες δεν είναι τόσο οι δυνατότητες των συγκεκριμένων προβολέων, αλλά οι επιδόσεις του σε συγκεκριμένες προ-ρυθμίσεις.
Το hdr δυστυχώς δε λειτουργεί όπως το sdr.
Κι οι 3 προβολείς θα μπορούσαν να παίξουν ακόμα καλύτερα σε στατικό tone mapping, αν τους φορτώσουμε μια καμπύλη gamma που προσομοιώνει πιο σωστά το EOTF σε σχέση με την default που δίνει κάθε κατασκευαστής.
Κατά τ' 'αλλα συμφωνώ ότι ο 9400 είναι το καλύτερο value for money κι ένας εξαιρετικός προβολέας.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
120 -130 ιντσες απο αποσταση 2,85μ και μεγιστη γωνια 40 μοιρες του ανθρωπινου οφθαλμου, απλως δεν βγαινει με γεωμετρια γυμνασιου
Οι 40 μοίρες από πού προκύπτουν; Να είσαι σίγουρος ότι αν έχεις οθόνη που γεμίζει 50 μοίρες μπροστά σου, μια χαρά θα βλέπεις.
Πολύ καλή λύση για μικρό δωμάτιο! Και για μεγάλο δηλαδή. Δυνατός ανταγωνιστής των Κάλι, στα ίδια χρήματα περίπου.
Δε βλέπω να έχουν ενισχυτή αυτά μέσα τους. Άρα θέλουν εξωτερικό, άρα καμία σχέση με τα KALI.
 
Last edited:


D

debianfox

Guest
Οι 40 μοίρες από πού προκύπτουν; Να είσαι σίγουρος ότι αν έχεις οθόνη που γεμίζει 50 μοίρες μπροστά σου, μια χαρά θα βλέπεις.


Δε βλέπω να έχουν ενισχυτή αυτά μέσα τους. Άρα θέλουν εξωτερικό, άρα καμία σχέση με τα KALI.
οι 40 μοιρες σημαινουν ξεκουραστη θεαση επι μακρον....κ σε 60 μοιρες βλεπεις...μιλαμε για κεντρικη οραση κ οχι περιφερικη---κ χωρις να χρειαζεται να κουνας τα ματια, κ να μην κουραζεσαι.....ολη η υφηλιος εχει ως οριο τις 40 μοιρες ξεκουραστης θεασης....το ιδιο και οι οφθαμιατροι με την μετρηση οπτικων πεδιων
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
οι 40 μοιρες σημαινουν ξεκουραστη θεαση επι μακρον....κ σε 60 μοιρες βλεπεις...μιλαμε για κεντρικη οραση κ οχι περιφερικη---κ χωρις να χρειαζεται να κουνας τα ματια, κ να μην κουραζεσαι.....ολη η υφηλιος εχει ως οριο τις 40 μοιρες ξεκουραστης θεασης....το ιδιο και οι οφθαμιατροι με την μετρηση οπτικων πεδιων
Μέσο όρο που συμπεριλαμβάνονται και οι γυναίκες ναι, είναι το safe bet οι 40 μοίρες.
Επειδή ποικίλει από άνθρωπο σε άνθρωπο, υπάρχουν κάμποσοι (συμπεριλαμβανομένου και του ιδίου) που είναι οκ (δίχως το παραμικρό κούνημα και κόπωση) και οι 45-47 μοίρες. Παραπάνω πιέζεις την τύχη σου με τους καλεσμένους.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.660
Εμείς στις 48-52 βλέπουμε πάντως. :)

Αυτή η γωνία θέασης επιτρέπει την αντίληψη της ανάλυσης του 4k.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Μην το κάνει, δεν θα του αρεσει, είναι πολυ κοντά τα πλαινα ηχεια

Μακρόστενο 3d αποτελεσμα.
Εσύ μην ξαναπάς .
Για εμένα είναι αναφοράς ο συγκεκριμένος χώρος .
Ο ορισμός του τρώω ξύλο και μου αρέσει .
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Εσύ μην ξαναπάς .
Για εμένα είναι αναφοράς ο συγκεκριμένος χώρος .
Ο ορισμός του τρώω ξύλο και μου αρέσει .
Όταν έχεις άλλες αναφορές :whistling: , πού να σου φτάσει το hc του Στάθη....:roflmao:
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
@alexis Το μέγιστο πλάτος που μπορείς να δεις από δοσμένη απόσταση, δεν είναι συγκεκριμένο; Είτε είναι 16:9, είτε Cinemascope η οθόνη; Προσωπικά βλέπω αρκετό 16:9 content στον προβολέα που έχω τώρα (πχ αθλητικά γεγονότα). Στις cinemascope χάνεις σε ύψος, φαντάζομαι δε μπορείς να βάλεις πιο πλατιά cinemascope οθόνη απ' όσο θα έβαζες 16:9. Αντίθετα όταν παίζεις σε cinemascope οθόνη 16:9, χάνεις από το πλάτος.
Προσωπικά νομίζω προτιμώ 16:9 οθόνη.
Με τον υπολογισμό THX για 36 μοίρες οπτικό πεδίο στα 3 μέτρα απόσταση χωράει max 100" 16:9 (87" πλάτος). Τι νόημα έχει να βάλεις μία cinemascope 95" (87" πλάτος και πάλι);
Το μέγεθος της εικόνας που μπορούμε να δούμε το υπολογίζουμε με βάση την διάσταση της κάθετης πλευράς της προβαλλόμενης εικόνας και όχι της οριζόντιας.
Η δυνατότητα μας στην γωνία θέασης στον κάθετο άξονα είναι πολύ μικρότερη από αυτή στον οριζόντιο, αναλογικά.
Ενώ μπορούμε να έχουμε την ίδια κάθετη διάσταση σε 16:9 & 2.35:1, μπορούμε να έχουμε μεγαλύτερη εικόνα σε 2.35:1.
Screenshot_20210913_162751.jpg

Δεν είναι χαζός ο Zizik που στα 3m έχει 110" σε 1.78:1 και 137" σε 2.35:1.
Το ύψος εικόνα είναι το ίδιο.
Ούτε το άλλο μέλος που έχει 2 οθόνες, 16:9 & 2.35:1 στο ίδιο σημείο, στην ίδια απόσταση.
106" η 16:9 και 126" η 2:35:1.

Για αυτό γελούσα όταν διάβαζα για συγκρίσεις και αποστάσεις 2:35 με πίνακα που είναι φτιαγμένος για τηλεόραση 📺 16:9.
Τι δουλειά έχει το ένα με το άλλο;

Το Internet είναι γεμάτο με τέτοιους πίνακες, και είναι όλοι για 16:9 γιατί αυτό είναι το trend.
Οσο και να έψαξα δεν βρήκα ούτε έναν για 2:35.

Εσύ να βάλεις μια 16:9 να τελειώνεις και να την ευχαριστηθείς, γιατί τέτοιο υλικό βλέπεις.
Έχεις μιλήσει ήδη με τον κατάλληλο άνθρωπο και είναι απόλυτα βέβαιο ότι θα σου δώσει το καλύτερο αποτέλεσμα, βάση budget.
 
Last edited:

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
θα μαθουν σιγα σιγα ....;)


Εσύ μην ξαναπάς .
Για εμένα είναι αναφοράς ο συγκεκριμένος χώρος .
Ο ορισμός του τρώω ξύλο και μου αρέσει .
ναι βαραει πολυ....
...δεν ξαναπαω γιατι θελω να ακουω μετα :lolsign:
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Καλά κάτσε να σε ξανακαλέσουν πρώτα,δεν φτάνει που σκούπισα κάτι σταγόνες από την χαρά σου στον καναπέ παραπονιέσαι κιόλας
Τις σκούπισα με το δάχτυλο γιατί είδα και ατμοτσιγαρο αλλά λέω μετά μην είναι τίποτα τσισάκια και τοπλυνα με χλωρίνη.:roflmao:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
δεν φτάνει που σκούπισα κάτι σταγόνες από την χαρά σου στον καναπέ παραπονιέσαι κιόλας
Τις σκούπισα με το δάχτυλο
ρε φιλαράκ....μάμα τα...πέτα τον καναπέ
μαμώ και τις ταινίες σας...μαμώ και τα συγκριτικά σας εκεί κάτω μη σέσω:cry::lol:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.660
Για αυτό γελούσα όταν διάβαζα για συγκρίσεις και αποστάσεις 2:35 με πίνακα που είναι φτιαγμένος για τηλεόραση 📺 16:9.
Τι δουλειά έχει το ένα με το άλλο;
Επιμένεις, ενώ έχεις άδικο.

Γιατί βρε; τι δε καταλαβαίνεις;

Κοίτα, θα στο ξαναπώ 1 φορά.

Ο προβολέας, έχει πάνελ 16:9 και αν δείξει όλο το κάδρο που μπορεί να δείξει, τότε δείχνει όλη την ανάλυση που μπορεί να δείξει.

Τα σχεδιαγράμματα σε ενημερώνουν για το τι διάσταση χρειάζεται (αναλόγως απόστασης θέασης) για να μπορείς να διακρίνεις ανάλυση 1080 και τι διάσταση για να μπορεί το ρημάδι το μάτι σου να διακρίνει την ανάλυση των 4k.

Ταυτόχρονα, υπάρχει ένα ρημάδι πρότυπο, που λέγεται thx και το recommended του thx εινσι η μπλε γραμμή που συμπλήρωσα, και για να μη ψάχνεις, αντιστοιχεί στις 40° γωνία θέασης (viewing angle).

300111_7b2bdbfb3daa941ddfb8c84c3cad3ec3~8.jpg


Το thx λοιπόν, θέλει γωνία θέασης 40°.

Εμείς που ξέρουμε κάτι παραπάνω (βρες το μόνος σου, δε σε βοηθάω άλλο, ξέρεις να γκουγκλαρεις) λέμε 48°.
Και άμα είσαι τρελός φαν, έως 53° είναι το απόλυτο άνω οριο, φυσικά μόνο και αποκλειστικά για 4κ υλικό.

Προδιαγραφές υπάρχουν.

Δες λίγο άνθρωπε :


Στο ίδιο λινκ, θα βρεις και τι μπορεί να διακρίνει το μάτι.
Υπέθεσε ότι όλοι μας έχουμε όραση 20/20.
Θέλω να το καταλάβεις το τι διακρίνει το μάτι. Ακόμα δεν το έχεις καταλάβει.

Άμα ψάξεις λίγο ακόμα, θα βρεις μια ακόμα προδιαγραφή. Δε στη λέω, Βαργιέμαι. Βρες τη.

Η γωνία θέασης είναι αυτή:

1631655371539.png


Δηλαδή, σε ένα πανί 16:9 αν βάλεις ταινία 235:1 και έχεις κενά πάνω κάτω, δεν αλλάζει η γωνία θέασης.
Αυτή εξαρτάται μόνο από το πλάτος της εικόνας. Δες το σχέδιο αδερφέ.

Όλα όσα λες είναι λάθος. Όλα. Σερί.

Πες μου τώρα, για απόσταση 3μ, τι διαγώνιο πρέπει να έχει ένα πανί 16:9 και τι διαγώνιο ένα πανί 235:1, τηρώντας τις ανωτέρω προδιαγραφές (κι όχι να λες το μακρύ σου και το κοντό σου, τις προδιαγραφές παρακαλώ).

Να έχουν ίδιο πλάτος. Να διατηρείται ίδια γωνία θέασης. Η ιδανική κατά thx.

Δηλαδή για ideal thx με 40° πες μου τι διαγώνιο θέλει.
Μετά πες μου για 48° που λέμε εμείς οι "λίγοι". Που κάτι παραπάνω μάθαμε.

Πήξαμε από το μακρύ σας και το κοντό σας.
Φτάνει κάπου.
Ή μιλάτε με προδιαγραφές, ή πείτε ότι απλά λέτε το μακρύ σας και το κοντό σας, το χαβά της πθολής σας δηλαδή.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
ρε φιλαράκ....μάμα τα...πέτα τον καναπέ
μαμώ και τις ταινίες σας...μαμώ και τα συγκριτικά σας εκεί κάτω μη σέσω:cry::lol:
Τον πέταξε
Τον πέταξε
Μην ανησυχείς !
θα μαθουν σιγα σιγα ....;)




ναι βαραει πολυ....
...δεν ξαναπαω γιατι θελω να ακουω μετα :lolsign:
Όσο θέλεις βάζεις την στάθμη καλέ .
Το θέμα είναι να μπορείς !
Αλήθεια εσύ μπορείς να πιάσεις πχ 100 db έστω και κορυφες ?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Κώστα δεν μου είπες κάτι καινούργιο ή κάτι που δεν ξέρω.

Από τη άλλη δεν γίνεται να έχουμε τεντώσει τραπεζικό λογαριασμό και δυνατότητες δωματίου προς χάριν ενός immersive audio και ταυτόχρονα να ασχολούμαστε με την 16:9 εικόνα του, όταν image immersion υπάρχει μόνο σε ένα setup και αυτό δεν είναι άλλο από το 2.35:1.
Ματσάρει πολύ καλύτερα στην ανθρώπινη όραση, τι να κάνουμε τώρα.

Σύμφωνα με την λογική σου όλες οι αίθουσες θα έπρεπε να έπαιζαν 16:9 επειδή έχουν τέτοιο panel στον προτζέκτορα.
Άρα όλα είναι λάθος και η THX που την αναφέρεις συνέχεια δεν ξέρει τι της γίνεται, όταν πιστοποιεί αίθουσες με 2.35 οθόνη.

Κατά 99% ο JVC σου παίζει 16:9.
Κάτσε εκεί που είσαι, μια χαρά επιλογή έκανες.

Αυτό όμως αφορά εσένα και όχι το σύνολο.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.660
Κώστα δεν μου είπες κάτι καινούργιο ή κάτι που δεν ξέρω.
Τώρα λες...
Δε θα στα αραδιασω αυτά που έλεγες πριν, αλλά κάποτε πρέπει να καταλαβαίνεις ότι κάνεις λάθος.
image immersion υπάρχει μόνο σε ένα setup και αυτό δεν είναι άλλο από το 2.35:1.
Αυτά είναι μόνο στο μυαλό σου, βγαλτα.

Δε λέω ότι δε μ'αρεσει το 235:1 περισσότερο, αλλά όχι κι ότι δεν υπάρχει image immersion στο 16/9, μα τι λες τελοσπαντων;
Σύμφωνα με την λογική σου όλες οι αίθουσες θα έπρεπε να έπαιζαν 16:9 επειδή έχουν τέτοιο panel στον προτζέκτορα.
Αυτό που το είπα τώρα;
Αλέξη, συνελθε.

Άρα όλα είναι λάθος και η THX που την αναφέρεις συνέχεια δεν ξέρει τι της γίνεται, όταν πιστοποιεί αίθουσες με 2.35 οθόνη.
Άρα, άρες μαρες κουκουναρες.

Κατά 99% ο JVC σου παίζει 16:9.


Βγάζεις και στατιστικές για τα σπίτια των αλλωνων.

Νταξ, το τερμάτισες.

Αϊντε παράτα μας, αρκετά ασχολήθηκα με σένα. Ποτέ ξανά.
Δεν αξίζεις το διάλογο.

Over and out.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Κώστα δεν μου είπες κάτι καινούργιο ή κάτι που δεν ξέρω.

Από τη άλλη δεν γίνεται να έχουμε τεντώσει τραπεζικό λογαριασμό και δυνατότητες δωματίου προς χάριν ενός immersive audio και ταυτόχρονα να ασχολούμαστε με την 16:9 εικόνα του, όταν image immersion υπάρχει μόνο σε ένα setup και αυτό δεν είναι άλλο από το 2.35:1.
Ματσάρει πολύ καλύτερα στην ανθρώπινη όραση, τι να κάνουμε τώρα.

Σύμφωνα με την λογική σου όλες οι αίθουσες θα έπρεπε να έπαιζαν 16:9 επειδή έχουν τέτοιο panel στον προτζέκτορα.
Άρα όλα είναι λάθος και η THX που την αναφέρεις συνέχεια δεν ξέρει τι της γίνεται, όταν πιστοποιεί αίθουσες με 2.35 οθόνη.

Κατά 99% ο JVC σου παίζει 16:9.
Κάτσε εκεί που είσαι, μια χαρά επιλογή έκανες.

Αυτό όμως αφορά εσένα και όχι το σύνολο.
Κακώς ασχολείσαι
Ούτε τι πάνελ φοράει ο προβολέας του ξέρει..

Δεν ξέρει τι είναι κάδρο και η επιλογή του...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.154
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top