Προτάσεις για καλώδιο ηχειων;

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.603
2x6 καρέ ώλλ όβερ, Παντού.
Δεν έχεις άδικο, σκεπτόμενος ως πραγματικός χαϊεντάς. :hi:

Γω είμαι λίγο πιο χαλαρός από σένα, μόνο τον τερματογκαζι μάλωσα χθες, που έχει 2*4mm με ενισχυτή που όντως δίνει στην πράξη 3.600 βατ και μήκος καλωδίου 8-10μ.
Του είπα να πά να βάλει ένα 2*6mm και ν'αφησει τα χαζά.

Προφανώς η λύση είναι να κολλήσει τον ενισχυτή πίσω από το ηχείο, αλλά αυτό δε γίνεται διότι ο 4kw ενισχυτής του, βγάζει τρομερή φασαρία (ανεμιστηρια) και είναι προτιμότερο να βρίσκεται εκτός χώρου ακρόασης, σε άλλο δωμάτιο.

Τώρα για τα 2-3 μέτρα καλωδίου ηχείων των τυπικών οικιακών εγκαταστάσεων και της συνήθους ισχύος οικιακών ηχείων, η διαφορά στην αντίσταση των αγωγών μεταξύ 2 και 6mm είναι τόσο μα τόσο πολύ μικρή, που πολύ δύσκολα να οδηγήσουν σε μετρήσιμη διαφορά στάθμης (κάτω του 0.1 dB) άρα πρακτικά ασήμαντη.

Βεβαίως, στο βωμό του Χάι Ενδ, αυτές οι ανεξοδες υπερβολές των 6mm καλωδίων ηχείων, είναι η χαρά στα σκέλια μας. :lol:
Ο λόγος είναι να μην αποτελέσουν αντιληπτό πρόβλημα οι απώλειες (insertion loss) και η χρονική καθυστέρηση, όπως επίσης στην απόκριση των υψηλότερων συχνοτήτων η χωρητικότητα του καλωδίου.
Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να συμβεί τίποτα εκ των ανωτέρω, ακόμα και σε χαμηλής αντίστασης ηχείο, ας πούμε σε ηχείο 3ωμ.

(Κάτω από 3ωμ ηχείο δεν υπάρχει, κι αν υπάρχει είναι κατασκευαστικό σφάλμα.)

Αν επιμένεις πως είναι αντιληπτό πρόβλημα οποιοδήποτε εκ των κατωτέρω:

1. Απώλεια στάθμης
2. Χρονική καθυστέρηση
3. Απόκριση στα άνω όρια του ακουστού φάσματος

Παρακαλώ να μου το αποδείξεις, μεταξύ 3 καλωδίων με γνωστά χαρακτηριστικά, από αυτά που προτείνω, ας πούμε μεταξύ του μπελντεν 2*1mm, του 2*2mm και του 2*4mm.

Ας πούμε μεταξύ 1μ μήκος καλωδίου, και 5μ.
Για ηχείο αντίστασης 3ωμ.
Βγάλε διαφορές μεταξύ αυτών.

Αν δε μπορείς να το αποδείξεις, άστο.

Εγώ ισχυρίζομαι πως δεν θα υπάρχει κανένα αντιληπτό πρόβλημα. Κανένα απολύτως.

Η απόδειξη του ισχυρισμού του προβλήματος, βαρύνει αυτόν που το ισχυρίζεται. ;)
 
Last edited:


gid

Μηνύματα
7.418
Reaction score
8.656
Πρώτον, η αντίσταση των ηχείων δεν αποτελεί κριτήριο επιλογής καλωδίου.
Είναι άλλο πράγμα να έχεις π.χ. 0.3Ω αντίσταση καλωδίου και 4Ω μέση αντίσταση ηχείου, και άλλο 0.3Ω αντίσταση καλωδίου και 8Ω μέση αντίσταση ηχείου.
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Εγω έχω 2χ4 καρέ στα woofers και 2χ1,5 καρέ mid και tweeters.
Περίπου 8 μέτρα το καθένα , καλώδιο από κάθε μεγάφωνο στον κάθε ενισχυτή.
Τι λέτε θα επιζήσω?
 

Μηνύματα
206
Reaction score
221

Speaker Impedance8 Ohm Load6 Ohm Load4 Ohm Load
Wire GaugeDistance (ft) Distance (ft)Distance (ft)
18 AWG10 85
16 AWG20 1510
14 AWG35 3020
12 AWG60 4530
10 AWG100 7550
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.603
Είναι άλλο πράγμα να έχεις π.χ. 0.3Ω αντίσταση καλωδίου
Παιδιά, το μπελντενάκι το 4-αρι, που πωλείται στα 3,4€ το μέτρο, έχει αντίσταση 4,5ωμ στο χιλιόμετρο, δηλαδή 0,0045ωμ στο 1μ..

Στα 100 μέτρα έχει 0,45 ωμ.
Στα 10 μέτρα έχει 0,045 ωμ.

Στα 2μ που θέλει ο περισσότερος κόσμος, δεν φτάνει ούτε το 0.01 ωμ..
Στα 0.009ωμ είναι..

Στα έως 20μ που μπορεί να χρειαστεί κάποιος με ιμερσιβ σεταπ, θα είναι το πολύ έως 0.09ωμ και φυσικά 20μ είναι πραγματικά πολύ.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Επειδή το καλύτερο καλώδιο είναι αυτό που δεν υπάρχει , ψάχνοντας τόσο καιρό να βρω καλώδιο που να ασκεί την ελάχιστη τη μηδαμινή την καθόλου αν γίνεται επίδραση στο ηχητικό δρώμενο και να το παρουσιάζει όσο το δυνατόν ΦΥΣΙΚΟΤΕΡΟ και ΑΓΝΟ κατέληξα στην παρακάτω εφαρμογή....
puristas.jpg
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Επειδή το καλύτερο καλώδιο είναι αυτό που δεν υπάρχει , ψάχνοντας τόσο καιρό να βρω καλώδιο που να ασκεί την ελάχιστη τη μηδαμινή την καθόλου αν γίνεται επίδραση στο ηχητικό δρώμενο και να το παρουσιάζει όσο το δυνατόν ΦΥΣΙΚΟΤΕΡΟ και ΑΓΝΟ κατέληξα στην παρακάτω εφαρμογή....
View attachment 198414
Τι ειναι αυτο ρε φιλε;Οικολογικος ομνιπολικος γεωμαγνητικος τομογραφος;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.603
To πιο χοντρό καλώδιο της μπελντεν είναι αυτό, με αντίσταση 0.66ωμ στα 1000 πόδια, δηλαδή λίγο κάτω από 0.002 ωμ στο 1μ, δηλαδή τη μισή αντίσταση από το 4-αρι.

Φυσικά είναι ανόητα τέτοια πράγματα..
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.614
Τα χαμηλότερης αντίστασης ηχεία θέλουν παχύτερο καλώδιο ή μικρότερου μήκους.

Ο λόγος είναι να μην αποτελέσουν αντιληπτό πρόβλημα οι απώλειες (insertion loss) και η χρονική καθυστέρηση, όπως επίσης στην απόκριση των υψηλότερων συχνοτήτων η χωρητικότητα του καλωδίου.
Είναι άλλο πράγμα να έχεις π.χ. 0.3Ω αντίσταση καλωδίου και 4Ω μέση αντίσταση ηχείου, και άλλο 0.3Ω αντίσταση καλωδίου και 8Ω μέση αντίσταση ηχείου.
Επαναλαμβάνω. 6 καρέ. One size fits all. Όχι για 4ωμα ηχεία. Ακόμα και για αντίσταση 1Ω. Έξι καρέ. Κοστίζει ελάχιστα και επιτρέπει να οδηγούνται τα πάντα. Δεν αποτελεί φρένο για κανέναν ενισχυτή και για κανένα παθητικό ηχείο. Κανένα. Είσαι κατ' ευθείαν στην κορυφή.

Δεν λέω πως έχετε άδικο. Δίκιο έχετε. Αλλά το να διαλέγεις καλώδιο με βάση τα Ωμ των ηχείων δεν είναι hi-fi. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή είναι.
 


Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Εγώ μετάνιωσα που έφαγα 2 πιάτα ρεβύθια χθες βράδυ.
Κλάνω δίχως αύριο.
Εμείς θα τα φάμε σήμερα το μεσημέρι.
Σε νιώθω. Όποτε έχει ρεβίθια το μενού, τα κατατροπώνω. Με μπόλικο λεμονάκι και πιπεράκι, μμμμμ. Θα κάνω παραγγελιά στη παντοφλοκρατούσα.
Έλα έχουμε!
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Δεν έχεις άδικο, σκεπτόμενος ως πραγματικός χαϊεντάς. :hi:

Γω είμαι λίγο πιο χαλαρός από σένα, μόνο τον τερματογκαζι μάλωσα χθες, που έχει 2*4mm με ενισχυτή που όντως δίνει στην πράξη 3.600 βατ και μήκος καλωδίου 8-10μ.
Του είπα να πά να βάλει ένα 2*6mm και ν'αφησει τα χαζά.

Προφανώς η λύση είναι να κολλήσει τον ενισχυτή πίσω από το ηχείο, αλλά αυτό δε γίνεται διότι ο 4kw ενισχυτής του, βγάζει τρομερή φασαρία (ανεμιστηρια) και είναι προτιμότερο να βρίσκεται εκτός χώρου ακρόασης, σε άλλο δωμάτιο.

Τώρα για τα 2-3 μέτρα καλωδίου ηχείων των τυπικών οικιακών εγκαταστάσεων και της συνήθους ισχύος οικιακών ηχείων, η διαφορά στην αντίσταση των αγωγών μεταξύ 2 και 6mm είναι τόσο μα τόσο πολύ μικρή, που πολύ δύσκολα να οδηγήσουν σε μετρήσιμη διαφορά στάθμης (κάτω του 0.1 dB) άρα πρακτικά ασήμαντη.

Βεβαίως, στο βωμό του Χάι Ενδ, αυτές οι ανεξοδες υπερβολές των 6mm καλωδίων ηχείων, είναι η χαρά στα σκέλια μας. :lol:

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να συμβεί τίποτα εκ των ανωτέρω, ακόμα και σε χαμηλής αντίστασης ηχείο, ας πούμε σε ηχείο 3ωμ.

(Κάτω από 3ωμ ηχείο δεν υπάρχει, κι αν υπάρχει είναι κατασκευαστικό σφάλμα.)

Αν επιμένεις πως είναι αντιληπτό πρόβλημα οποιοδήποτε εκ των κατωτέρω:

1. Απώλεια στάθμης
2. Χρονική καθυστέρηση
3. Απόκριση στα άνω όρια του ακουστού φάσματος

Παρακαλώ να μου το αποδείξεις, μεταξύ 3 καλωδίων με γνωστά χαρακτηριστικά, από αυτά που προτείνω, ας πούμε μεταξύ του μπελντεν 2*1mm, του 2*2mm και του 2*4mm.

Ας πούμε μεταξύ 1μ μήκος καλωδίου, και 5μ.
Για ηχείο αντίστασης 3ωμ.
Βγάλε διαφορές μεταξύ αυτών.

Αν δε μπορείς να το αποδείξεις, άστο.

Εγώ ισχυρίζομαι πως δεν θα υπάρχει κανένα αντιληπτό πρόβλημα. Κανένα απολύτως.

Η απόδειξη του ισχυρισμού του προβλήματος, βαρύνει αυτόν που το ισχυρίζεται. ;)
Δεν μπορώ να γράφω κατεβατά επεξηγήσεων και να τσακώνομαι μέσα στο forum, αλλά όλα όσα ανέφερα βρίσκονται παντού στη βιβλιογραφία ...

ένα μικρό παράδειγμα:

Λεπτό χάλκινο καλώδιο 24 AWG, μήκους 15 m, παρουσιάζει σημαντική ωμική αντίσταση 2.62 Ω. Αυτό, μεταξύ πολλών άλλων σημαίνει, ότι για ένα ηχείο 8 Ω, θα έχουμε απώλεια σήματος -2.5 dB (≈ 20 log[8/(8+2.62)]), μόνο λόγω του συγκεκριμένου καλωδίου.
Αρκεί μία αντίσταση καλωδίου 1 Ω, προκειμένου να μειώσει το επίπεδο του σήματος κατά 1 dB (δηλαδή στα όρια της ακουστότητας) ή κατά 2 dB για ένα ηχείο 4 Ω.
 
Last edited:

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Επαναλαμβάνω. 6 καρέ. One size fits all. Όχι για 4ωμα ηχεία. Ακόμα και για αντίσταση 1Ω. Έξι καρέ. Κοστίζει ελάχιστα και επιτρέπει να οδηγούνται τα πάντα. Δεν αποτελεί φρένο για κανέναν ενισχυτή και για κανένα παθητικό ηχείο. Κανένα. Είσαι κατ' ευθείαν στην κορυφή.

Δεν λέω πως έχετε άδικο. Δίκιο έχετε. Αλλά το να διαλέγεις καλώδιο με βάση τα Ωμ των ηχείων δεν είναι hi-fi. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή είναι.
Τι λε ρε μάστορα , πως θα βάλω 6 καρέ στα μιντ και τουίτερς? Σε τι βύσμα?
 



gid

Μηνύματα
7.418
Reaction score
8.656
Παιδιά, το μπελντενάκι το 4-αρι, που πωλείται στα 3,4€ το μέτρο, έχει αντίσταση 4,5ωμ στο χιλιόμετρο, δηλαδή 0,0045ωμ στο 1μ..
Μα φυσικά, είναι πολύ χοντρό.

Οι τιμές που προτείνουν οι audioholics που πόσταρε ο φίλος παραπάνω είναι κι αυτές τραβηγμένες προς τα πάνω.
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Άλλο παράδειγμα:

Η απόκριση συχνότητας ενός καλωδίου ηχείων (ως βαθυπερατό φίλτρο), μήκους 10 m και διατομής 1.5 mm2, όπως μεταβάλλεται για διαφορετικές τιμές ωμικού φορτίου (4, 8 και 16 Ω). Στην πραγματικότητα που έχουμε μεταβαλλόμενες εμπεδήσεις ηχείων γίνεται πανηγύρι. Η αυτεπαγωγή του καλωδίου σε όλες τις περιπτώσεις είναι 0.7 μH/m. Για το φορτίο των 4Ω παρουσιάζεται η μεγαλύτερη απώλεια (σταθερή λόγω του υποτιθέμενου ωμικού φορτίου) και η ταχύτερη αποκοπή στο υψηλότερο φάσμα. Η ίδια απόκριση των 4 Ω μπορεί να επιτευχθεί για φορτίο 8 Ω με καλώδιο μεγαλύτερου μήκους 20 m ή για φορτίο 16 Ω με καλώδιο ακόμη μεγαλύτερου μήκους 40 m. Όσο χαμηλότερη είναι η εμπέδηση του φορτίου, τόσο μεγαλύτερη είναι η ευαισθησία της απόκρισης στην ωμική αντίσταση και αυτεπαγωγή του καλωδίου σύνδεσης του ηχείου.


Untitled.png
 
Last edited:

Μηνύματα
30
Reaction score
4
Παιδια, καλησπερα.....αρπαζω την ευκαιρια , σαν ανιδεος βεβαια, να σας ρωτησω.......εχω πηγες Roksan Radius 5 και Vincent S6, με ενισxυτη Vincent sv-236 mκ και ηχεια ProAc 15.....και εχω για καλωδια ηχειων τα Van den Hul cs- 122 Hybrid (Halogen free)....σε ενα χωρο 3 x 4m.......στα λεφτα του περιπου, ειναι καποιο απο τα προαναφερθεντα καλωδια ηχειων που θα ηταν καλυτερο απο αυτα που εχω?? Μην πεσετε να με φατε.......ειπαμε ειμαι απο χωριο και πολλα δεν κατεχω.....
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.422
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top