Προτάσεις για καλώδιο ηχειων;

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
και ένα τελευταίο παράδεγμα ( .... βαρέθηκα τώρα):

Η απόκριση συχνότητας ενός πραγματικού μικρού δίδρομου ηχείου ονομαστικής εμπέδησης 4 Ω, επί του κύριου ακουστικού άξονα, για τρεις διαφορετικές τιμές ωμικής αντίστασης σειράς των καλωδίων σύνδεσης. Η πάνω καμπύλη αφορά σε τιμή ωμικής αντίστασης μερικών δεκάδων mΩ, η μεσαία σε 1 Ω και η κάτω σε 2 Ω. Με την αύξηση της ωμικής αντίστασης, η αυξανόμενη απώλεια σήματος (μερικών dB) είναι μεγαλύτερη σε περιοχές συχνοτήτων που παρατηρούνται σημαντικές κορυφώσεις της εμπέδησης του ηχείου.

Untitled.png
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Όσοι κοροϊδεύετε τα καλά και ακριβά καλώδια, δεν έχετε ακούσει τα Logitech Z-5500 με Kimber 12TC, αλλιώς δεν θα μιλάγατε...
Πρώτον: Σου ξέφυγε ένα μηδενικό - fixed
Δεύτερον: Επειδή το έχω το set, στο γραφείο, για πες για το Kimber 12TC... "Έσφιξε" τις χαμηλές και "τραγάνισε" τις υψηλές;:laugh:
Παιδιά, το μπελντενάκι το 4-αρι, που πωλείται στα 3,4€ το μέτρο, έχει αντίσταση 4,5ωμ στο χιλιόμετρο, δηλαδή 0,0045ωμ στο 1μ..
Το γαμω-eshop του Bon Studio δεν επιτρέπει την πρόσβαση από IPs εκτός Ελλάδος. Τι σκατά...
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.195
Στερνή μου γνώση να σ'είχα τότε, θα είχε γλυτώσει το κωλι μου από κάτι χουφτώματα διαστρικά. Ωστόσο, ομολογώ πως πιτσιρικάς, μου άρεσε να μου τονε πχιάνουν σε κάτι τέτοια.
Μετά αγριεψα.
Τώρα, έχω ξεφύγει, δύσκολη η κατάσταση, θα φας κουτουλιά αγαπητέ εμπορε αν μου προτείνεις κάτι τέτοιο.
Δεν παιζεσαι κλαιω :drinks: να σε πω και μια ιστορια με τους μιλιτερ μουζικ, οι μουσικη οταν δεν υπαρχει ηχοληπτης-αλλη μεγαλη ιστορια αυτη- ο καθε μουσικος παει και πηραζει την κονσολα
προς τα πανω παντα, και γινεται κολαση, παει περιπατο καθε ισορροπια στα οργανα
ετσι λοιπον οταν παιζαμε στη λεσχη με 4 δορυφορους η κολαση του Δαντε
ευτυχως καποτε ηρθε ενας Στρατηγος φιλομουσος τι να κανουμε μου λεει
του λεω να σιαξουμε την αιθουσα δεν γινεται ειναι πολυ το χρημα, θα μου παρεις δυο υποβαθυφωνα
και ενα εκουαλαιζερ και θα γινει η δουλεια ,οταν τα πηραμε ηρθε να ακουσει επιτελους ακουμε μουσικη μου λεει, ελα που οι μουσικοι ειναι αγριοι και μετα θελαν να πηραζουν το εκουαλαιζερ
αλλα κρατουσα ενα χαρακα και βαρουσα αναλογος οποιον πηγαινε να πειραξει το εκουαλαιζερ
Δεν υπηρετησα στο τριτο σωμα μρε ντοκτορ , θα εφερνα ολη την μπαντα στο ακτινολογικο να πεζνε 140 DB ναι χερ ντοκτορ:drinks:
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Λεπτό χάλκινο καλώδιο 24 AWG, μήκους 15 m, παρουσιάζει σημαντική ωμική αντίσταση 2.62 Ω. Αυτό, μεταξύ πολλών άλλων σημαίνει, ότι για ένα ηχείο 8 Ω, θα έχουμε απώλεια σήματος -2.5 dB (≈ 20 log[8/(8+2.62)]), μόνο λόγω του συγκεκριμένου καλωδίου.
Αρκεί μία αντίσταση καλωδίου 1 Ω, προκειμένου να μειώσει το επίπεδο του σήματος κατά 1 dB (δηλαδή στα όρια της ακουστότητας) ή κατά 2 dB για ένα ηχείο 4 Ω.
Αγαπητέ, αστειεύεστε προφανώς όταν λέτε ότι κάποιος
ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΚΑΛΩΔΙΟ 24 AWG, ΔΗΛΑΔΗ ΔΙΑΜΕΤΡΟΥ 0.51 ΧΙΛΙΟΣΤΩΝ ΣΤΑ ΗΧΕΙΑ ΤΟΥ!!!!!!!!!!!!

Ας είμαστε ρεαλιστές και ας μην αναφέρουμε παραδείγματα που όχι μόνο δεν είναι στα άκρα, αλλά τα έχουν ξεπεράσει προ πολλού!!!!!!!
και ένα τελευταίο παράδεγμα ( .... βαρέθηκα τώρα):

Η απόκριση συχνότητας ενός πραγματικού μικρού δίδρομου ηχείου ονομαστικής εμπέδησης 4 Ω, επί του κύριου ακουστικού άξονα, για τρεις διαφορετικές τιμές ωμικής αντίστασης σειράς των καλωδίων σύνδεσης. Η πάνω καμπύλη αφορά σε τιμή ωμικής αντίστασης μερικών δεκάδων mΩ, η μεσαία σε 1 Ω και η κάτω σε 2 Ω. Με την αύξηση της ωμικής αντίστασης, η αυξανόμενη απώλεια σήματος (μερικών dB) είναι μεγαλύτερη σε περιοχές συχνοτήτων που παρατηρούνται σημαντικές κορυφώσεις της εμπέδησης του ηχείου.

View attachment 198430
Και τα 3 παραδείγματά σου είναι ΑΚΥΡΑ.

Στο παραπάνω διάγραμμα που έβαλες, ΚΑΝΕΝΑΣ δε διαφωνεί ότι τα λέει σωστά. Ρεαλιστικά όμως, ξέρεις τί απαιτείται από ένα καλώδιο για να βγάλει αντίσταση 1 Ohm;
Θα σου πω. Στο ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ καλώδιο των 24 AWG που ανέφερες στο 1ο παράδειγμα, η ωμική αντίσταση είναι 84 milliohm ανά μέτρο. Αυτό μεταφράζεται ότι για να πιάσει το 1 ωμ (πήγαινε έλα) για ένα ηχείο, χρειάζεται μήκος 11,9 μέτρα (πήγαινε έλα), άρα απόσταση τη μισή = 5,94 μέτρα.
Ξέρεις κανέναν λογικό άνθρωπο που όχι μόνο θα έβαζε έστω και 5 εκατοστά καλώδιο (24 AWG) να έβαζε σχεδόν 6 μέτρα από αυτό; ΚΑΝΕΝΑΣ.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Αγαπητέ, αστειεύεστε προφανώς όταν λέτε ότι κάποιος
ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΚΑΛΩΔΙΟ 24 AWG, ΔΗΛΑΔΗ ΔΙΑΜΕΤΡΟΥ 0.51 ΧΙΛΙΟΣΤΩΝ ΣΤΑ ΗΧΕΙΑ ΤΟΥ!!!!!!!!!!!!

Ας είμαστε ρεαλιστές και ας μην αναφέρουμε παραδείγματα που όχι μόνο δεν είναι στα άκρα, αλλά τα έχουν ξεπεράσει προ πολλού!!!!!!!


Και τα 3 παραδείγματά σου είναι ΑΚΥΡΑ.

Στο παραπάνω διάγραμμα που έβαλες, ΚΑΝΕΝΑΣ δε διαφωνεί ότι τα λέει σωστά. Ρεαλιστικά όμως, ξέρεις τί απαιτείται από ένα καλώδιο για να βγάλει αντίσταση 1 Ohm;
Θα σου πω. Στο ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ καλώδιο των 24 AWG που ανέφερες στο 1ο παράδειγμα, η ωμική αντίσταση είναι 84 milliohm ανά μέτρο. Αυτό μεταφράζεται ότι για να πιάσει το 1 ωμ (πήγαινε έλα) για ένα ηχείο, χρειάζεται μήκος 11,9 μέτρα (πήγαινε έλα), άρα απόσταση τη μισή = 5,94 μέτρα.
Ξέρεις κανέναν λογικό άνθρωπο που όχι μόνο θα έβαζε έστω και 5 εκατοστά καλώδιο (24 AWG) να έβαζε σχεδόν 6 μέτρα από αυτό; ΚΑΝΕΝΑΣ.
Πάρε ότι τιμές σου αρέσουν μην τραβας κόλημα. Τα παραδείγματα είναι άπειρα. Το νόημα είναι να προσέξεις πως επιδρούν οι βασικές ηλεκτρικές παράμετροι και οι διαστάσεις του καλωδίου. Θές παχύτερο καλώδιο? οk.. Θα πρέπει να προσέξεις την αλληλεπίδραση με τις λοιπές παραμέτρους, την αυτεπαγωγή, κλπ ... ειδικά σε πολυκάναλα συστήματα που χρειάζονται πολύ μεγάλες διαδρομές τα 15 μέτρα πήγαινε-έλα είναι πολύ υπαρκτό σενάριο
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Συμφωνώ με τον από πάνω (τον Πέτρο)

πολύ δύσκολα να οδηγήσουν σε μετρήσιμη διαφορά στάθμης (κάτω του 0.1 dB)
Εμμένω στον ανωτέρω ισχυρισμό, για μη μετρήσιμη διαφορά, όχι αντιληπτή, ούτε για αστείο..

0,0045ωμ στο 1μ. (2*4mm belden)
Μιλάμε για λίγα μιλιώμ στο μέτρο..

Προφανώς 1ωμ και 2ωμ καλώδια ηχείων, είναι για να φτιάξεις θηλιά να κρεμαστείς, δεν είναι ικανά για τέτοια χρήση.

Λεπτό χάλκινο καλώδιο 24 AWG, μήκους 15 m, παρουσιάζει σημαντική ωμική αντίσταση 2.62 Ω. Α
2,62ωμ είναι αντίσταση ηχείου, όχι καλωδίου, αυτά δεν είναι παραδείγματα είναι ανέκδοτα.

Αρκεί μία αντίσταση καλωδίου 1 Ω, προκειμένου να μειώσει το επίπεδο του σήματος κατά 1 dB (δηλαδή στα όρια της ακουστότητας)
Σωστά.
Με 1 ωμ αντίσταση καλωδίου ηχείων, θα έχεις 1 ντεσιμπέλ (αντιληπτή από χρυσά αυτιά) μείωση στάθμης.

Με 0,1 ωμ αντίσταση καλωδίου, πτώση στάθμης στα όρια του μετρήσιμου (0.1 ντεσιμπέλ.

Με τιμές στα μιλιώμ, δεν υπάρχει ούτε μετρήσιμη ούτε αντιληπτή πτώση στάθμης, κι όπως είπα, σε 20μ καλώδιο ηχείων 2*4mm μπελντενάκι των 3,4€, η ωμική αντίσταση του καλωδίου θα είναι 0.09ωμ, δεν είναι ούτε καν μετρήσιμη η πτώση στάθμης, όχι ακουστή, ούτε για πλάκα.

Η απόκριση συχνότητας ενός πραγματικού μικρού δίδρομου ηχείου ονομαστικής εμπέδησης 4 Ω, επί του κύριου ακουστικού άξονα, για τρεις διαφορετικές τιμές ωμικής αντίστασης σειράς των καλωδίων σύνδεσης. Η πάνω καμπύλη αφορά σε τιμή ωμικής αντίστασης μερικών δεκάδων mΩ, η μεσαία σε 1 Ω και η κάτω σε 2 Ω.
Προφανώς αυτά είναι αστειότητες.
Δεν νοείται καλώδιο ηχείων με αντίσταση 1-2 ωμ.

Μιλάμε για μάξιμουμ αποδεκτή αντίσταση καλωδίου ηχείων έως 0.1ωμ συνολικά, όχι ανά μέτρο.

Έως 0.1 ωμ ακόμα και στα 20μ!
Το μπελντενάκι το 4-αρι, επαναλαμβάνω βγάζει 0.09 ωμ στα 20μ.

Κάθε υπόνοια ότι είναι μετρήσιμο μέγεθος η πτώση στάθμης με 0.09ωμ, είναι αστείο, ανέκδοτο.

Πολύ μεγαλύτερες διαφοροποιήσεις αντίστασης έχουν τα ίδια τα μεγάφωνα (και υλικά του κρος) με διαφοροποίηση της θερμοκρασίας κατά 10°.

Ανέκδοτα είναι όλα αυτά.

Ένα 4-αρακι μπελντενάκι είναι τέλειο καλώδιο για όλους και για κάθε μήκος σύνδεσης, με μόνη εξαίρεση τον τερματογκαζι που χρειάζεται 6-αρι καλώδιο, για λόγους ασφαλείας (σε συνεχή ισχύ κοντά στα 4kW σε υψηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος (>45° και άμα το κοιτάει ο ήλιος) μπορεί να ζεσταθεί πολύ).

Τέλος πάντων, ακούστε τον Κόγια και βάλτε όλοι 6mm. Θα χάσετε (τζάμπα) κάνα 5-ευρο. Σλόου δι εγκς.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Πάρε ότι τιμές σου αρέσουν μην τραβας κόλημα. Τα παραδείγματα είναι άπειρα. Το νόημα είναι να προσέξεις πως επιδρούν οι βασικές ηλεκτρικές παράμετροι και οι διαστάσεις του καλωδίου. Θές παχύτερο καλώδιο? οk.. Θα πρέπει να προσέξεις την αλληλεπίδραση με τις λοιπές παραμέτρους, την αυτεπαγωγή, κλπ ... ειδικά σε πολυκάναλα συστήματα που χρειάζονται πολύ μεγάλες διαδρομές τα 15 μέτρα πήγαινε-έλα είναι πολύ υπαρκτό σενάριο
Ναι, αλλά δε θα βάλω καλώδιο ακουστικών ψείρες (0,5mm διάμετρο) στα ηχεία. Σε ρεαλιστικό επίπεδο μεγεθών καλωδίων πρέπει να δούμε.
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Συμφωνώ με τον από πάνω.


Εμμένω στον ανωτέρω ισχυρισμό, για μη μετρήσιμη διαφορά, όχι αντιληπτή, ούτε για αστείο..


Μιλάμε για λίγα μιλιώμ στο μέτρο..

Προφανώς 1ωμ και 2ωμ καλώδια ηχείων, είναι για να φτιάξεις θηλιά να κρεμαστείς, δεν είναι ικανά για τέτοια χρήση.



2,62ωμ είναι αντίσταση ηχείου, όχι καλωδίου, αυτά δεν είναι παραδείγματα είναι ανέκδοτα.



Σωστά.
Με 1 ωμ αντίσταση καλωδίου ηχείων, θα έχεις 1 ντεσιμπέλ (αντιληπτή από χρυσά αυτιά) μείωση στάθμης.

Με 0,1 ωμ αντίσταση καλωδίου, πτώση στάθμης στα όρια του μετρήσιμου (0.1 ντεσιμπέλ.

Με τιμές στα μιλιώμ, δεν υπάρχει ούτε μετρήσιμη ούτε αντιληπτή πτώση στάθμης, κι όπως είπα, σε 20μ καλώδιο ηχείων 2*4mm μπελντενάκι των 3,4€, η ωμική αντίσταση του καλωδίου θα είναι 0.09ωμ, δεν είναι ούτε καν μετρήσιμη η πτώση στάθμης, όχι ακουστή, ούτε για πλάκα.


Προφανώς αυτά είναι αστειότητες.
Δεν νοείται καλώδιο ηχείων με αντίσταση 1-2 ωμ.

Μιλάμε για μάξιμουμ αποδεκτή αντίσταση καλωδίου ηχείων έως 0.01ωμ.

Έως 10 μιλιώμ στα 20μ.
Το μπελντενάκι το 4-αρι, επαναλαμβάνω βγάζει 9 μιλιώμ στα 20μ.

Κάθε υπόνοια ότι είναι μετρήσιμο μέγεθος η πτώση στάθμης με 9 μιλιώμ, είναι αστείο, ανέκδοτο.

Πολύ μεγαλύτερες διαφοροποιήσεις αντίστασης έχουν τα ίδια τα μεγάφωνα (και υλικά του κρος) με διαφοροποίηση της θερμοκρασίας κατά 10°.

Ανέκδοτα είναι όλα αυτά.

Ένα 4-αρακι μπελντενάκι είναι τέλειο καλώδιο για όλους και για κάθε μήκος σύνδεσης, με μόνη εξαίρεση τον τερματογκαζι που χρειάζεται 6-αρι καλώδιο, για λόγους ασφαλείας (σε συνεχή ισχύ κοντά στα 4kW σε υψηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος (>45° και άμα το κοιτάει ο ήλιος) μπορεί να ζεσταθεί πολύ).

Τέλος πάντων, ακούστε τον Κόγια και βάλτε όλοι 6mm. Θα χάσετε (τζάμπα) κάνα 5-ευρο. Σλόου δι εγκς.
Δεν κατάλαβες μου φαίνεται.

10 mΩ ανά μέτρο είναι η προδιαγραφή για ένα ενδεχομένως προτιμητέο καλώδιο. Αυτό σημαίνει συνολικό μήκος έως και 100 m πήγαινε-έλα είσαι οk. Δηλαδή 50 m απόσταση διαδρομής.

Εάν όμως υποθετικά επίλέξεις καλώδιο με 100 mΩ / m, τότε η μεγιστη απόσταση για να φθάσεις το 1 Ω είναι μόλις 5 m.

Και θα πρέπει επίσης να δούμε και την αυτεπαγωγή του καλωδίου πως επιδράσ στις υψηλότερες συχνότητες.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Δεν κατάλαβες μου φαίνεται.

10 mΩ ανά μέτρο είναι η προδιαγραφή για ένα ενδεχομένως προτιμητέο καλώδιο. Αυτό σημαίνει συνολικό μήκος έως και 100 m πήγαινε-έλα είσαι οk. Δηλαδή 50 m απόσταση διαδρομής.
Και επιμένω ότι 10 mΩ ανά μέτρο είναι υψηλή αντίσταση που αντιστοιχεί σε καλώδιο 15 AWG (1.5mm διάμετρος) που κανένας δε θα έβαζε στα ηχεία του. Ειδικά αν ήθελε να καλύψει αποστάσεις 10 και 15 μέτρα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Καλοί μου άνθρωποι, όποιος από σας δώσει πάνω από 3,5€ το μέτρο για καλώδιο ηχείων, έχει πολύ σοβαρά προβλήματα κατανόησης του χόμπι.

Με αυτά τα λεφτά, αγοράζεις 2*4mm belden.

Όποιος πάρει πιο λεπτό καλώδιο ηχείων, δεν είναι χαϊεντάς.

Αυτό το καλώδιο είναι εντελώς Χάι Ενδ για κάθε χρήση, για κάθε ηχείο, για κάθε μήκος που θα χρειαστεί, με μόνη (1 και μοναδική) εξαίρεση τον τερματογκαζι.

Τέλος της κουβέντας.
Δεν κατάλαβες μου φαίνεται.

10 mΩ ανά μέτρο είναι η προδιαγραφή για ένα ενδεχομένως προτιμητέο καλώδιο.
Εσύ δεν κατάλαβες τι προτείνω.

Προτείνω τα καλώδια ηχείων, όσα μέτρα κι αν είναι, συνολικά, να μην ξεπερνάνε τα 0.1 ωμ.

Επαναλαμβάνω, τα 20 μέτρα μπελντενάκι 2*4mm, έχουν συνολική αντίσταση μόλις 0.09 ωμ.
Ούτε καν 0.1 ωμ..
 
Last edited:

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
Εγω λέω να πάρω mogami star quad , για τους δορυφόρους , και το monster που έχω σε γούφερ το κρατάω ως έχει.
Να πάρω 4χ2,5? star quad?
Καλά το ξεχνάω με 43,7 ευρώ το μέτρο.
Κι αυτό που έχω το 2χ1,5 μιά χαρά είναι.
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Καλοί μου άνθρωποι, όποιος από σας δώσει πάνω από 3,5€ το μέτρο για καλώδιο ηχείων, έχει πολύ σοβαρά προβλήματα κατανόησης του χόμπι.

Με αυτά τα λεφτά, αγοράζεις 2*4mm belden.

Όποιος πάρει πιο λεπτό καλώδιο ηχείων, δεν είναι χαϊεντάς.

Αυτό το καλώδιο είναι εντελώς Χάι Ενδ για κάθε χρήση, για κάθε ηχείο, για κάθε μήκος που θα χρειαστεί, με μόνη (1 και μοναδική) εξαίρεση τον τερματογκαζι.

Τέλος της κουβέντας.

Εσύ δεν κατάλαβες τι προτείνω.

Προτείνω τα καλώδια ηχείων, όσα μέτρα κι αν είναι, συνολικά, να μην ξεπερνάνε τα 0.01 ωμ.

Επαναλαμβάνω, τα 20 μέτρα μπελντενάκι 2*4mm, έχουν συνολική αντίσταση μόλις 0.009 ωμ.
Ούτε καν 0.01 ωμ..
Για δείξε μου που το βλέπεις αυτό το καλώδιο? ... θέλω να δω την αυτεπαγωγή του
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Για δείξε μου που το βλέπεις αυτό το καλώδιο?





Mε αυτό το καλώδιο, δε θα πιάσεις συνολική αντίσταση καλωδίου ηχείων πάνω από 0.1ωμ παρά μόνο αν χρησιμοποιείς πάνω από 25μ...

Βεβαίως, πάνω από 25μ καλώδιο ηχείων σε οικιακό σεταπ, δε νοείται..
 
Last edited:


Μηνύματα
2.274
Reaction score
968





Mε αυτό το καλώδιο, δε θα πιάσεις συνολική αντίσταση καλωδίου ηχείων πάνω από 0.1ωμ παρά μόνο αν χρησιμοποιείς πάνω από 25μ...
ok

4.5 Ω ανά km

ήτοι 4.5 mΩ ανά μέτρο, αποδεκτή αντίσταση για καλώδιο ηχείων σε επαγγελματικές εφαρμογές για μεγάλα μήκη

Θα ήθελα όμως να δω και την αυτεπαγωγή του ... δεν την αναφέρει
 


Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Δεν ξέρω αν το Belden 46380 έχει ακριβώς ίδιες τιμές με το 46380NH (που έχει άλλη μόνωση), αλλά να και τα χαρακτηριστικά του 46380NH

Nαι ok, είναι παρόμοιο με εξαιρετική ωμική αντίσταση, αλλά αναφέρει αυτεπαγωγή 1.20 μΗ/m

Aυτό σημαίνει ότι παρότι έχει αξιόλογα χαμηλή ωμική αντίσταση, όμως η αυτεπαγωγή του σε μεγάλα μήκη θα επιδράσει δυσμενώς τουλάχιστον στη γρηγορότερη αποκοπή των υψηλών, ιδιαίτερα όταν οδηγούνται χαμηλότερης εμπέδησης ηχεία.

Υπάρχουν κάποιοι που έχουν επενδύσει σε πολύ ακριβά μηχανήματα υψηλών επιδόσεων (... δεν αναφέρομαι σε εμένα) και δεν πιστεύω ότι θα ήθελαν οποιοδήποτε compromise από τέτοιου είδους καλώδια ..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Δεν ξέρω αν το Belden 46380 έχει ακριβώς ίδιες τιμές με το 46380NH (που έχει άλλη μόνωση), αλλά να και τα χαρακτηριστικά του 46380NH

Ίδια είναι.

4,5 ωμ στο 1 χιλιόμετρο..
εξαιρετική ωμική αντίσταση, αλλά αναφέρει αυτεπαγωγή 1.20 μΗ/m

Aυτό σημαίνει ότι παρότι έχει αξιόλογα χαμηλή ωμική αντίσταση, όμως η αυτεπαγωγή του σε μεγάλα μήκη θα επιδράσει δυσμενώς τουλάχιστον στη γρηγορότερη αποκοπή των υψηλών,
Διαφωνώ.

Τα 76pF/m & 1,2μH/m είναι εξαιρετικά χαρακτηριστικά, και δεν θα έχουν καμία αντιληπτή (ούτε μετρήσιμη) διαφορά στην απόκριση συχνότητας.

Στα 25μ θα έχει συνολικά 30 μH επαγωγικοτητα, που αποτελεί φίλτρο σε υπερήχους.

Συγκεκριμένα, περίπου στους 160 χιλιοκυκλους, 1ης τάξης, για 3ωμ τουιτερ.

Αντίστοιχα, στους 400 χιλιοκυκλους για 8ωμ Τουίτερ.

Είναι μικρο Ανρί, όχι μίλι Ανρί..

Στους 20 χιλιοκυκλους δε θα έχει καμία απολύτως πτώση, ούτε 0.0001 ντεσιμπέλ, τίποτα, γιοκ, μηδέν.
 
Last edited:

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
Ίδια είναι.

4,5 ωμ στο 1 χιλιόμετρο..


Διαφωνώ.

Τα 76pF/m & 1,2μH/m είναι εξαιρετικά χαρακτηριστικά, και δεν θα έχουν καμία αντιληπτή (ούτε μετρήσιμη) διαφορά στην απόκριση συχνότητας.

Στα 25μ θα έχει συνολικά 30 μH επαγωγικοτητα, που αποτελεί φίλτρο σε υπερήχους.

Συγκεκριμένα, περίπου στους 160 χιλιοκυκλους, 1ης τάξης, για 3ωμ τουιτερ.

Αντίστοιχα, στους 400 χιλιοκυκλους για 8ωμ Τουίτερ.

Είναι μικρο Ανρί, όχι μίλι Ανρί..

Στους 20 χιλιοκυκλους δε θα έχει καμία απολύτως πτώση, ούτε 0.0001 ντεσιμπέλ, τίποτα, γιοκ, μηδέν.
Αυτό ακριβώς ήθελα και γω να γράψω αλλά με πρόλαβες.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Στις λαμπες; Τη θεμε την αντίσταση;
Ξέρω ποιος τις μαμει τις λάμπες αλλά ρωτω....
Επίσης πάλαι ποτέ που είχα dnm reson ήταν της τάξης του κάτω του χιλιοστού; Και ναι αντιληπτή πτώση έντασης ακόμη και στο τριμετρο...
Μη με ρωτάτε αλλαξοπιστησα με σας τους αμαρτωλούς... ή μήπως ήμουν αμαρτωλός και βρήκα το δρόμο του Θεού .... :p
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top