Προτάσεις για στεγνωτήριο

Μηνύματα
7
Reaction score
2
Εμείς τι θέλουμε από το στεγνωτήριο?

  1. Να γλιτώσουμε την γκρίνια για τις δουλειές του σπιτιού και ποιός τις κάνει (αυτό ίσως να εμπεριέχει και παντόφλα στο τέλος) ώστε να ασχοληθούμε απρόσκοπτα στην ενσωμάτωση και άλλων Sub στον χώρο μας, τις μετρήσεις του DSP, αλλά και τις αλλαγές που μπορούν να αποφέρουν στον ήχο μας κάτι καινούργια φιδοκαλώδια που αγοράσαμε ή δανειστήκαμε (στην καλύτερη των περιπτώσεων)...
  2. Να γλιτώσουμε την μανούρα, ρούχα απλωμένα στα καλοριφέρ, ρούχα που μύρισαν από το τζάκι του γείτονα, ρούχα που έγιναν σαν ξυλάγκουρα, ρούχα που δεν στεγνώνουν στην ταράτσα 3 μέρες τώρα, ένα πολύτιμο βρακί που χάθηκε από το άπλωμα στο μπαλκόνι λόγω αέρα, την φασαρία από τον αφυγραντήρα που στεγνώνει τα ρούχα στο σαλόνι (που εγώ τον συνιστώ ανεπιφύλακτα αλλά αυτά τα έχουμε ξαναπεί στο παρελθόν)
  3. Να έχουμε μοσχομυριστά αφράτα στεγνά καλοσιδερωμένα ρούχα χωρίς κόπο...
  4. Εάν είμαστε υδραυλικοί, ηλεκτρολόγοι, μηχανικοί αυτοκινήτων κλπ να μην μας προδίδουν τα λάστιχα των εσωρούχων και φαίνεται ο κ@λος μας...
Μπορούμε να τα έχουμε?

Φυσικά, απλά θα ασχοληθούμε λίγο με δυο τρία πραγματάκια και μετά τα πράγματα θα πάρουν τον φυσικό τους δρόμο.

Σχεδόν όλα τα ρούχα μου έχουν do not dumble dry. Είναι απλά βαμβακερά ή πολυεστέρα ρούχα. Φουτερ, φόρμες κλπ. Ακόμα και φανέλες. Το 90% των ρούχων.
Μόνο σε εμένα συμβαίνει αυτό ή μονο εγώ το παρατηρώ; γιατί έχω κάνει αυτή τη συζητηση και με γνωστούς μου και μου λένε όχι όλα μέσα τα βάζω.

Οπότε αν θα το ακολουθώ αυτό που λές, στην ουσία το αγοράζω μονο για πετσέτες. Ή θα πρέπει να αγοράζω πιο ακριβά ρούχα; (δεν είναι απ τη λαική :) , συνήθως απο asos κλπ)
 

Μηνύματα
1.375
Reaction score
4.149
Σχεδόν όλα τα ρούχα μου έχουν do not dumble dry. Είναι απλά βαμβακερά ή πολυεστέρα ρούχα. Φουτερ, φόρμες κλπ. Ακόμα και φανέλες. Το 90% των ρούχων.
Μόνο σε εμένα συμβαίνει αυτό ή μονο εγώ το παρατηρώ; γιατί έχω κάνει αυτή τη συζητηση και με γνωστούς μου και μου λένε όχι όλα μέσα τα βάζω.

Οπότε αν θα το ακολουθώ αυτό που λές, στην ουσία το αγοράζω μονο για πετσέτες. Ή θα πρέπει να αγοράζω πιο ακριβά ρούχα; (δεν είναι απ τη λαική :) , συνήθως απο asos κλπ)
Φυσικά δεν το παίρνεις μόνο για τις πετσέτες...
Καταρχάς πάμε με τα σήματα στις ταμπέλες των ρούχων όσον αφορά το στέγνωμα...
FF02414A-A3E4-41A6-AE5F-47F220116822.jpeg

45C66E9D-2465-48A1-8735-74747E9BC2C4.jpeg
 

Μηνύματα
7
Reaction score
2
το 9 έχουν τα περισσότερα. Τα σύμβολα τα ξέρω. Το θέμα είναι γιατί σχεδον όλα τα ρούχα μου το έχουν.
Για παράδειγμα. Απλές φανέλες 100% βαμβακερες που πηρα προσφατα


έχουν το σύμβολο ότι δεν μπαίνουν στο στεγνωτήριο.
Οπότε μου κάνει εντύπωση.
 

Μηνύματα
1.375
Reaction score
4.149
Τα βαμβακερά δύσκολα αποτελούν πρόβλημα για το στεγνωτήριο...
Όλα τα άλλα που έχουν το Χ στην ταμπέλα τους υπάρχουν πάρα πολύ τρόποι να τα στεγνώνουμε στο στεγνωτήριο.
Το μυστικό είναι να αποφύγουμε το "ωστικό κύμα" της θερμοκρασίας που θα έρθει σαν κύμα κρούσης να μας καψαλιάσει τις πολύτιμες, ευαίσθητες, εξωτικές και υπερπολύτιμες ίνες που ουσιαστικά εμπεριέχουν όλα τα νέα υφάσματα.
Το πιο απλό και κλασικό κόλπο, αγοράζουμε δύο τρεις μαξιλαροθήκες με φερμουάρ (εάν είναι πλαστικό ακόμα καλύτερα) και εκεί τοποθετούμε τα ρούχα μας που έχουν το Χ...
Εάν θεωρήσουμε ότι είναι υπέρ ευαίσθητα σε βρεγμένη, εάν όχι, σε στεγνή, έτσι δεν ερχόμαστε σε απευθείας επαφή με την θερμότητα και τον εφελκυσμό που δημιουργεί η απότομη αύξηση.
Τα ξεκινάμε τα παρακολουθούμε και δεν τα αφήνουμε να στεγνώσουν εντελώς... πάντα με ένα μικρό ποσοστό υγρασίας...
Έτοιμα!
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Με λίγα λόγια είναι για μένα το στεγνωτηριο;
Μάλλον έτσι πρέπει να ξεκινήσει η ερώτηση πριν από κάθε αγορά οποίας συσκευής που θα μας κάνει τη ζωή ευκολότερη.Το αυτό με την παραπλήσια συσκευή που είναι επίσης της μόδας του αφυγραντήρα....
 

TGD

Μηνύματα
7.138
Reaction score
7.181
πουπουλένια παπλώματα
Εγώ έχω ένα που πλένεται στο πλυντήριο και στεγνώνει στο στεγνωτήριο. Δύο που πλένονται στο πλυντήριο, αλλά λένε ότι δεν μπαίνουν στο στεγνωτήριο, οπότε τα απλώνω οριζόντια στον ήλιο. Και ένα που λέει ότι δεν πλένεται στο πλυντήριο ούτε μπαίνει στο στεγνωτήριο, αλλά το πλένω μαζί μετα άλλα δύο και το στεγνώνω επίσης στον ήλιο.

Για τα παπούτσια, με το χέρι. Δοκίμασα το πλυντήριο σε κάτι αθλητικά και ξέβαψαν και στένεψαν...
 

Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.661
παπούτσια αθλητικά έχω πλύνει δεκάδες φορές, σε ένα γρήγορο πρόγραμμα στους 30 βαθμούς και πολλές στροφές.
δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα με το αποτέλεσμα στα παπούτσια , ούτε μπήκαν ούτε στράβωσαν ούτε τίποτα άλλο.
το μόνο πρόβλημα είναι οτι δεν μπορώ να τα βάλω μοναχά τους , θέλει τουλάχιστον 3-4 ζευγάρια για να μπορέσει να γίνει ο κύκλος του στραγγίσματος γιατί με λιγότερα κάθονται άνισα στον κάδο και ελλείψη ζυγοστάθμισης αποφασίζει να μειώσει στροφές ή να μην κάνει καθόλου στράγγισμα (οπότε δε θα στεγνώσουν ποτέ)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.801
Επόμενο πρότζεκτ, πως πλένουμε και στεγνώνουμε στο σπίτι, αθλητικά παπούτσια, μπουφάν, πουπουλένια μπουφάν, παπλώματα και πουπουλένια παπλώματα...
αυτα τα αποφευγω, οπως και αυτα εμενα. 🐒
 

Μηνύματα
208
Reaction score
166
Σχεδόν όλα τα ρούχα μου έχουν do not dumble dry. Είναι απλά βαμβακερά ή πολυεστέρα ρούχα. Φουτερ, φόρμες κλπ. Ακόμα και φανέλες. Το 90% των ρούχων.
Μόνο σε εμένα συμβαίνει αυτό ή μονο εγώ το παρατηρώ; γιατί έχω κάνει αυτή τη συζητηση και με γνωστούς μου και μου λένε όχι όλα μέσα τα βάζω.

Οπότε αν θα το ακολουθώ αυτό που λές, στην ουσία το αγοράζω μονο για πετσέτες. Ή θα πρέπει να αγοράζω πιο ακριβά ρούχα; (δεν είναι απ τη λαική :) , συνήθως απο asos κλπ)
όλα μέσα αλλά σε χαμηλή θερμοκρασία. Σε μερικά στεγνωτήρια υπάρχει και πρόγραμμα για ρούχα που κανονικά δεν μπαινουν.
Ότι δεν είναι σκέτο βαμβακερό δεν έχει πρόβλημα αλλά με την πάροδο του χρόνου θα χάσει μέρος της ελαστικότητάς του.
Οι φανέλες από σκέτο βαμβάκι, σε χαμηλή θερμοκρασία θα μπούνε λίγο, σε ψηλή θερμοκρασία θα μπούνε ένα νούμερο.
Με τον καιρό θα μάθεις. Άλλωστε μου έχει τύχει να μπεί και ρούχο που έλεγε ότι μπαίνει στεγνωτήριο κανονικά.
Σε γενικές γραμμές πάντως καλό είναι να μην τα ψήνεις πολύ και να τα βγάζεις λίγο νωπά και θα είσαι οκ
 

Μηνύματα
7
Reaction score
2
επαναφέρω το θέμα αυτό.

Κάλεσα στο κατάστημα που θέλω να το αγοράσω να ρωτήσω πληροφορίες για την παράδοση και με ενημέρωσαν για κάποια άλλα πράγματα τα οποία δεν τα ήξερα και ήθελα να ρωτήσω κ εσας που έχετε αν τα γνωρίζετε.

Αρχικά ρώτησα αν θα μου το συνδέσουν αυτοί και μου είπαν ότι δεν χρειάζεται τέτοια υπηρεσία γιατί μπαίνει μόνο στην πριζα. Εγώ νόμιζα ότι χρειάζεται να γίνει και απασφάλιση στον κάδο πχ όπως γίνεται με τα πλυντήρια.

Επίσης, επειδή θα το βάλω σε ένα υπνοδωμάτιο το οποίο δεν το χρησιμοποιω το οποίο έχει πάτωμα παρκέ, μου είπε ο πωλητής ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με το πάτωμα αλλά θα πρέπει να έχω ανοιχτό παράθυρο γιατί βγάζει υγρασία η συσκεύη κατα τη χρήση. Μάλιστα όπως μου είπε στο δικό του είχε ξεχάσει μια φορά να ανοίξει το παράθυρο και βρήκε τον χώρο μούσκεμα.

Ειδικά το τελευτάιο μου έκανε πολύ εντύπωση καθώς το αγοράζω για να γλυτώσω το άπλωμα στο καλοριφέρ και την υγρασία στο σπίτι, οπότε αν και το στεγνωτήριο βγάζει όπως λέει τέτοια υγρασία με προβληματίζει πολυ.

Και όπως καταλαβαίνετε μπερδεύτηκα περισσότερο

αυτό σκέφτομαι να αγοράσω

 

Μηνύματα
208
Reaction score
166
Αρχικά ρώτησα αν θα μου το συνδέσουν αυτοί και μου είπαν ότι δεν χρειάζεται τέτοια υπηρεσία γιατί μπαίνει μόνο στην πριζα. Εγώ νόμιζα ότι χρειάζεται να γίνει και απασφάλιση στον κάδο πχ όπως γίνεται με τα πλυντήρια.

Επίσης, επειδή θα το βάλω σε ένα υπνοδωμάτιο το οποίο δεν το χρησιμοποιω το οποίο έχει πάτωμα παρκέ, μου είπε ο πωλητής ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με το πάτωμα αλλά θα πρέπει να έχω ανοιχτό παράθυρο γιατί βγάζει υγρασία η συσκεύη κατα τη χρήση. Μάλιστα όπως μου είπε στο δικό του είχε ξεχάσει μια φορά να ανοίξει το παράθυρο και βρήκε τον χώρο μούσκεμα.

Ειδικά το τελευτάιο μου έκανε πολύ εντύπωση καθώς το αγοράζω για να γλυτώσω το άπλωμα στο καλοριφέρ και την υγρασία στο σπίτι, οπότε αν και το στεγνωτήριο βγάζει όπως λέει τέτοια υγρασία με προβληματίζει πολυ.
Παραδόξως καλά στα είπε αν και λίγο υπερβολικά.
Όλοι μές στα σπίτια μας το έχουμε. Εγώ το έχω μέσα σε ντουλάπι. Απλά όταν το δουλεύω έχω το ντουλάπι ανοιχτό αλλά κι αυτό όχι πάντα. Τώρα άμα ανοίξεις και το παράθυρο να φύγει λίγο η υγρασία όταν τελειώσει καλό είναι.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
2
οποτε πιστεύεις ότι αν το βάλω σε υπνοδωμάτιο που δεν χρησιμοποιείται η υγρασία αυτή θα είναι τόσο πολύ; μου ακούγεται κ εμένα υπερβολη αυτό.

Για την εγκατάσταση εσύ μόνος σου απλά το έβαλες στο ρεύμα; δεν χρειάζεται κάτι άλλο;
 

Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.661
δεν παράγει υγρασία το στεγνωτήριο που δουλεύει με συμπιεστή.
όλο το νερό στραγγίζει σε δοχείο που το αδειάζεις.
 

Μηνύματα
208
Reaction score
166
οποτε πιστεύεις ότι αν το βάλω σε υπνοδωμάτιο που δεν χρησιμοποιείται η υγρασία αυτή θα είναι τόσο πολύ; μου ακούγεται κ εμένα υπερβολη αυτό.
όχι το αντίθετο, η υγρασία δεν θα είναι πολλή

Για την εγκατάσταση εσύ μόνος σου απλά το έβαλες στο ρεύμα; δεν χρειάζεται κάτι άλλο;
ναι απλά το βάζεις στο ρεύμα. Βέβαια αν δε θες να αδειάζεις το δοχείο που μαζεύει το νερό, μπορείς να το συνδέσεις με την αποχέτευση αλλά επίσης αυτό δεν είναι απαραίτητο.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.281
Reaction score
93.722
Αρχικά ρώτησα αν θα μου το συνδέσουν αυτοί και μου είπαν ότι δεν χρειάζεται τέτοια υπηρεσία γιατί μπαίνει μόνο στην πριζα. Εγώ νόμιζα ότι χρειάζεται να γίνει και απασφάλιση στον κάδο πχ όπως γίνεται με τα πλυντήρια.
Σωστά, μόνο πρίζα.

Επίσης, επειδή θα το βάλω σε ένα υπνοδωμάτιο το οποίο δεν το χρησιμοποιω το οποίο έχει πάτωμα παρκέ, μου είπε ο πωλητής ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με το πάτωμα αλλά θα πρέπει να έχω ανοιχτό παράθυρο γιατί βγάζει υγρασία η συσκεύη κατα τη χρήση. Μάλιστα όπως μου είπε στο δικό του είχε ξεχάσει μια φορά να ανοίξει το παράθυρο και βρήκε τον χώρο μούσκεμα.
Λάθος, σε όλα τα νέα στεγνωτήρια (αντλίας θερμότητας ή συμπύκνωσης υδρατμών) η υγρασία πηγαίνει στο ειδικό δοχείο. Δεν χρειάζεται εξαερισμός του χώρου ή σωλήνας εξαγωγής αέρα, όπως στα παλιότερα.
miele.png
 
Last edited:

Μηνύματα
7
Reaction score
2
σήμερα παρέλαβα αυτο


μετά απο λίγες ώρες αφου παρέλαβα πήρα κάποια σχεδόν στεγνα σεντόνια απ το μπαλκόνι και τα έβαλα για στεγνωμα.

Όμως παιδια να πω τι παρατήρησα.
Μπήκα στο δωμάτιο μετά απο μια ώρα και ενω δούλευε η συσκεύη και αισθάνθηκα γενικά την ατμόσφαιρα υγρή. Και βάζω το υγρασιόμετρο και μου βγάζει 4 βαθμούς πάνω υγρασία απ το υπόλοιπο σπίτι. Δηλαδή ενω στο υπόλοιπο σπίτι είχε 57 στο δωμάτιο εκείνο (υπνοδωμάτιο που δεν χρησιμοποιείται) έβγαζε 61.
Με σχεδόν στεγνά ρούχα αυτό.
Ελπίζω τις επόμενες ημέρες που θα δοκιμάσω ρούχα κατευθείαν απ το πλυντήριο να μην έχω δυσάρεστες εκπλήξεις
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top