Προτάσεις για στεγνωτήριο

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.218
Reaction score
27.780
Σε ένα αυτοκίνητο είναι πάρα πολλά που μπορεί να είναι διαφορετικά.
Σε ένα πλυντήριο ή στεγνωτήριο είναι πολύ λιγότερα.
Στο αυτοκίνητο είναι εμφανή τα προσόντα του ενός και του άλλου με μεγάλη διαφορά.
Σε ένα στεγνωτήριο αν βγαίνουν τα ρούχα ζεστά και στεγνά, για μένα δεν υπάρχει λόγος να πάει κάποιος σε διπλάσιας ή τριπλάσιας τιμής συσκευή.
Επειδή θα έχει wifi και ψηφιακή οθόνη.
Τώρα θα ξεκουραστεί και ο αφυγραντήρας μου.
 



Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Kαλα και στα αυτοκινητα μην την ψαχνεις και τα σκοντα βγηκαν ποιο αξιοπιστα απο τα αουντι... :dance2:
Εγω οτι ακριβο ειχα παρει γαμηλιο μου βγηκε φολα οτι αγορασα δευτερο νο νειμ δε λεει να χαλασει :laugh:.(κακο για τη συζυγο) και γενικα αλλιως την ακους οταν χαλει φτηνο λες φτηνο ειναι γιαυτο χαλασε και δεν πολυστενοχωριεσαι στο ακριβο ομως τι λες; και για να προλαβω και πλουσιοι αναθεματιζουν αστοχιες παντως....
Βεβαια το brand ψαρωνει τη συζυγο και τις φιλες....(και ΄΄χαλαει΄΄ αρα αλλαζει...:o)
Η πλακετα μπορει να ειναι ενα απλο πυκνωτακι βεβαια αλλα λεμε τωρα κανενας δεν ειναι υποχρεωμενος να ελεγχει και επιδιωρθωνει εαν ειναι εφικτο πλακετες...Σε πλυντηριο παντως LG ειναι σιλικοναρισμενη...
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Να ξέρεις πως διαθέτει ειδική βάση ώστε να κάτσει πάνω στο πλυντήριο, γίνεται ένα διόροφο συνολακι, βολικό στην μετακίνηση των ρούχων από κάτω πάνω.
Και δε πιάνει άλλο χώρο στο σπίτι.
Συνδετικό λέγεται μανούλα μου αυτό και πωλείται ως προαιρετικό εξάρτημα.
Αυτά που βγάζουν οι ίδιοι οι κατασκευαστές των ηλεκτρικών συσκευών, προϋποθέτουν το πλυντήριο και το στεγνωτηριο να είναι της ίδιας μάρκας για να "κουμπωσουν". Υπάρχουν όμως και after market, που είναι τρόπον τινά universal.
Μπορεις επίσης να βρεις και συνδετικο με ενσωματωμένο "συρτάρι". Είναι ουσιαστικα ένα συρταρωτο ράφι που το τραβάς προς τα έξω προκειμένου να αφήσεις επάνω τη λεκάνη με τα στυμμενα ρούχα που μόλις έβγαλες από το πλυντήριο και να τα τοποθετήσεις άνετα στο στεγνωτηριο.
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.218
Reaction score
27.780
Συνδετικό λέγεται μανούλα μου αυτό και πωλείται ως προαιρετικό εξάρτημα.
Αυτά που βγάζουν οι ίδιοι οι κατασκευαστές των ηλεκτρικών συσκευών, προϋποθέτουν το πλυντήριο και το στεγνωτηριο να είναι της ίδιας μάρκας για να "κουμπωσουν". Υπάρχουν όμως και after market, που είναι τρόπον τινά universal.
Μπορεις επίσης να βρεις και συνδετικο με ενσωματωμένο "συρτάρι". Είναι ουσιαστικα ένα συρταρωτο ράφι που το τραβάς προς τα έξω προκειμένου να αφήσεις επάνω τη λεκάνη με τα στυμμενα ρούχα που μόλις έβγαλες από το πλυντήριο και να τα τοποθετήσεις άνετα στο στεγνωτηριο.
Εσύ δείχνει να ξέρεις και 5 πράματα!! :geek:
 


Μηνύματα
1.375
Reaction score
4.149
Όχι, ότι μπαίνει στο πλυντήριο δεν μπαίνει και στο στεγνωτήριο.

Κοιτάζουμε πάντα το ταμπελάκι του κατασκευαστή του συγκεκριμένου ρούχου και το ακολουθούμε ευλαβικά ( ενώ εάν μας ενοχλούν οι ετικέτες τις κουρεύουμε εκτός από αυτήν που έχει αναφορά στον τρόπο καθαρισμού)

Όταν γράφει do not tumble dry και έχει ένα μεγάλο X στην εικόνα του στεγνωτηριίου προφανώς ξέρει πολύ καλύτερα από εμάς γιατί το απαγορεύει.
Πχ θες γιατί έχει μια στρώση ρεγιόν στην ίνα της πλέξης, θες γιατί το μετάξι του είναι τεχνητό και θα τραβήξει να συρρικνωθεί, θες γιατί τα γράμματα της μπλούζας έχουν βερνίκι επάνω που θα αλλοιωθεί η υφή του με την ζέστη και το χτύπημα, θες γιατί το μάλλινο πουλόβερ θα κάνει κόμπους με την απότομη αλλαγή θερμοκρασίας και ίσως και να μπει, θες γιατί τα ακρυλικά νάιλον πολυεστερικά αλλά και μεταξωτά υφάσματα δεν αγαπούν το στεγνωτήριο, θες γιατί τα λάστιχα των εσωρούχων περιέχουν τόσο εξωτικές ίνες που δεν αντέχουν τον εφελκυσμό που θα δημιουργηθεί από την απότομη ανάπτυξη της θερμοκρασίας,
θες γιατί το καταπληκτικό Jean σου έχει ένα δερμάτινο ταμπελάκι που θα ξεραθεί και θα αφυδατωθεί στην σκληρή διαδικασία του στεγνώματος του παντελονιού και πάρα πάρα πολλά ακόμη...
 


Μηνύματα
1.375
Reaction score
4.149
Εμείς τι θέλουμε από το στεγνωτήριο?

  1. Να γλιτώσουμε την γκρίνια για τις δουλειές του σπιτιού και ποιός τις κάνει (αυτό ίσως να εμπεριέχει και παντόφλα στο τέλος) ώστε να ασχοληθούμε απρόσκοπτα στην ενσωμάτωση και άλλων Sub στον χώρο μας, τις μετρήσεις του DSP, αλλά και τις αλλαγές που μπορούν να αποφέρουν στον ήχο μας κάτι καινούργια φιδοκαλώδια που αγοράσαμε ή δανειστήκαμε (στην καλύτερη των περιπτώσεων)...
  2. Να γλιτώσουμε την μανούρα, ρούχα απλωμένα στα καλοριφέρ, ρούχα που μύρισαν από το τζάκι του γείτονα, ρούχα που έγιναν σαν ξυλάγκουρα, ρούχα που δεν στεγνώνουν στην ταράτσα 3 μέρες τώρα, ένα πολύτιμο βρακί που χάθηκε από το άπλωμα στο μπαλκόνι λόγω αέρα, την φασαρία από τον αφυγραντήρα που στεγνώνει τα ρούχα στο σαλόνι (που εγώ τον συνιστώ ανεπιφύλακτα αλλά αυτά τα έχουμε ξαναπεί στο παρελθόν)
  3. Να έχουμε μοσχομυριστά αφράτα στεγνά καλοσιδερωμένα ρούχα χωρίς κόπο...
  4. Εάν είμαστε υδραυλικοί, ηλεκτρολόγοι, μηχανικοί αυτοκινήτων κλπ να μην μας προδίδουν τα λάστιχα των εσωρούχων και φαίνεται ο κ@λος μας...
Μπορούμε να τα έχουμε?

Φυσικά, απλά θα ασχοληθούμε λίγο με δυο τρία πραγματάκια και μετά τα πράγματα θα πάρουν τον φυσικό τους δρόμο.
 



Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.215
Ειμαι σιγουρος οτι αν ανοιξει νημα συσκευες αποτριχωσης θα εχει απαντησεις :biggrin:
Μπορω να βοηθησω, χρονια τωρα, ρωτηστε αφοβα, καμια ερωτηση δεν ειναι αντροπη!
Και καμια δουλεια δεν ειναι αντροπη!
8-):roflmao::fuckyou:
 
Last edited:


Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Όχι, ότι μπαίνει στο πλυντήριο δεν μπαίνει και στο στεγνωτήριο.

Κοιτάζουμε πάντα το ταμπελάκι του κατασκευαστή του συγκεκριμένου ρούχου και το ακολουθούμε ευλαβικά ( ενώ εάν μας ενοχλούν οι ετικέτες τις κουρεύουμε εκτός από αυτήν που έχει αναφορά στον τρόπο καθαρισμού)

Όταν γράφει do not tumble dry και έχει ένα μεγάλο X στην εικόνα του στεγνωτηριίου προφανώς ξέρει πολύ καλύτερα από εμάς γιατί το απαγορεύει.
Πχ θες γιατί έχει μια στρώση ρεγιόν στην ίνα της πλέξης, θες γιατί το μετάξι του είναι τεχνητό και θα τραβήξει να συρρικνωθεί, θες γιατί τα γράμματα της μπλούζας έχουν βερνίκι επάνω που θα αλλοιωθεί η υφή του με την ζέστη και το χτύπημα, θες γιατί το μάλλινο πουλόβερ θα κάνει κόμπους με την απότομη αλλαγή θερμοκρασίας και ίσως και να μπει, θες γιατί τα ακρυλικά νάιλον πολυεστερικά αλλά και μεταξωτά υφάσματα δεν αγαπούν το στεγνωτήριο, θες γιατί τα λάστιχα των εσωρούχων περιέχουν τόσο εξωτικές ίνες που δεν αντέχουν τον εφελκυσμό που θα δημιουργηθεί από την απότομη ανάπτυξη της θερμοκρασίας,
θες γιατί το καταπληκτικό Jean σου έχει ένα δερμάτινο ταμπελάκι που θα ξεραθεί και θα αφυδατωθεί στην σκληρή διαδικασία του στεγνώματος του παντελονιού και πάρα πάρα πολλά ακόμη...
Ετσι πές τα ρε ΝΊΚΟ (ΧΡΌΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΕΠΙ ΤΗ ΕΥΚΑΙΡΕΊΑ) επαγγελματία , γιατί μου έβαλε η αδερφή μου μπλούζα που έλεγε DO NOT TUMBLE DRY, στο στεγνωτήριο και της γ@μησε την μανούλα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Οι γνώσεις σας στα πλυντήρια και στεγνωτηρια με εκπλήσσουν.

Γω, αν τύχει μια φορά το χρόνο να μείνω μόνος και αν χρειαστεί, με μαύρη καρδιά τα ρίχνω όλα μια στο ένα και μετά στο άλλο, μετά κάνω την καρδιά μου πέτρα και τα διπλώνω κιόλας, σίδερο δε βάζω, δεξερωαπαυτα, μπράβο σας ρε παιδιά, σας θαυμάζω.
 

Μηνύματα
1.375
Reaction score
4.149
Ετσι πές τα ρε ΝΊΚΟ (ΧΡΌΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΕΠΙ ΤΗ ΕΥΚΑΙΡΕΊΑ) επαγγελματία , γιατί μου έβαλε η αδερφή μου μπλούζα που έλεγε DO NOT TUMBLE DRY, στο στεγνωτήριο και της γ@μησε την μανούλα.
Γιάννη μου σε ευχαριστώ πολύ!
Να χαίρεσαι την οικογένεια σου και Υγεία πάνω από όλα!!!

Κοίτα εγώ τι τραβάω...
Γιάννης και Δούκας...αντί να γράφεις στο αβουσάϊτ για τα στεγνωτήρια, δεν πάμε στην παραλία να παίξουμε μπάλα!!!
EA04D5B7-D543-4B37-A7FA-228E4346949D.jpeg
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top