Προτάσεις-ερωτήσεις-απορίες για αγορά ηχείων

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Θα σου πω εγω ένα λογο που πρεπει να υπαρχει (το βολιουμ).

Όταν παιζω με οποιοδήποτε media player όλα μια χαρα. Όταν όμως παιζω με Sony (blue ray player) το οποιο δεν εχει ποτενσιομετρο της εντασης, τοτε το ηχειο ακούγεται υπερβολικα δυνατα (ενώ το σαμπ θα γκρεμισει το σπιτι) και δεν μπορεις ν ακουσεις.
Οποτε πας στο ποτενσιομετρο του ηχείου και απ εκει ρυθμίζεις την ενταση. Όλα αυτά γιατι και ο προ δεν εχει βολιουμ κοντρολ (Behringer). Οντως κι εγω εχω εντοπισει αυτή την αδυναμια που ρυθμίζεις με το ματι την ενταση των ηχειων.

Κατά τα αλλα παιζοντας με media player εγω εχω το βολιουμ στο 50% κι απ το πλαυερ ρυθμιζω την ενταση
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Γενικά δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο υπάρχει στα studio monitors, δε βρίσκω κάποια πρακτική εφαρμογή.
Γιατί να μην υπάρχει;; αν δε θες να το χρησιμοποιήσεις βάλτο απλά στο τέρμα.. αν θελήσεις όμως κάποτε θα είναι εκεί!

Σε μένα έχει την εξής υπερπολύτιμη σημασία:
Το audio interface που έχω βγάζει αρκετήηη ένταση ακόμα και αν μειώσω πάρα πολύ τα ποτενσιόμετρα αυτά στα Monitors...
Βάζοντας τα Monitors στο 1/4 ας πούμε δεν ακούγεται καθόλου φύσημα από τα ηχεία, ούτε καν στα 10 εκατοστά, διότι το ελάχιστο φύσημα των αναλογικών σταδίων του Interface μειώνεται στο 1/4...
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
@wnet αυτό που περιγράφεις είναι και το μόνο πρακτικό σενάριο που μπορώ να φανταστώ. Πάλι όμως αν το φύσημα είναι αισθητό από τα 50εκ και μετά υπάρχει σχεδιαστικό πρόβλημα στο ηχείο που θα πρέπει να λυθεί ή το ηχείο δεν είναι nearfield. Επίσης θα μπορούσαν να βάλουν ένα διακόπτη 2-3 θέσεων που να αλλάζει το κέρδος, πχ -6,0,+6 db.

@vastsar εφιαλτικό το σενάριο που περιγράφεις, όχι μόνο δεν έχεις τηλεχειρισμό αλλά ούτε καν ποτενσιόμετρο και σκύβεις και αλλάζεις ένταση σε ηχεία και sub? Κουράστηκα μόνο στη σκέψη. Ούτε στην καρέκλα δε θέλω να κουνιέμαι σε ακροάσεις :smoke:.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
@wnet αυτό που περιγράφεις είναι και το μόνο πρακτικό σενάριο που μπορώ να φανταστώ. Πάλι όμως αν το φύσημα είναι αισθητό από τα 50εκ και μετά υπάρχει σχεδιαστικό πρόβλημα στο ηχείο που θα πρέπει να λυθεί ή το ηχείο δεν είναι nearfield. Επίσης θα μπορούσαν να βάλουν ένα διακόπτη 2-3 θέσεων που να αλλάζει το κέρδος, πχ -6,0,+6 db.
Όπως και να 'χει προσφέρει ευελιξία... να πω άλλο παράδειγμα:
Πες πως θες να ενσωματώσεις ένα sub στα Monitor σου... φαντάσου να έχεις ρυθμίσει το sub στο τέρμα αλλά και πάλι να χρειάζεται και άλλη ένταση για να έρθει σε ισορροπία με τα monitors. Αν έχεις ρυθμιστικά, απλά τα χαμηλώνεις λιγουλάκι (αφού δε μπορείς να ανοίξεις παραπάνω το sub) ... αν δεν έχεις;;;;
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Ευτυχώς τα JBL έχουν σκάλες στα ποτενσιόμετρα έντασης που έχουν πίσω, και μάλιστα αυτά ενεργούν σε ψηφιακό επίπεδο στο σήμα ( απ' ό,τι έχω διαβάσει στο manual).
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
@vastsar εφιαλτικό το σενάριο που περιγράφεις, όχι μόνο δεν έχεις τηλεχειρισμό αλλά ούτε καν ποτενσιόμετρο και σκύβεις και αλλάζεις ένταση σε ηχεία και sub? Κουράστηκα μόνο στη σκέψη. Ούτε στην καρέκλα δε θέλω να κουνιέμαι σε ακροάσεις :smoke:.
Να φανταστείς ότι το Sony είναι καινουριο και το πηγα πισω στην αντιπροσωπεια επειδή στο τηλεχειρηστηριο εχει + και - για την ενταση αλλα ...δεν δουλευουν!! Όταν τους το πηγα και τους ειπα ότι είναι χαλασμενο μου ειπαν ότι αυτό είναι αν εχεις μια τηλεόρασης της ιδιας εταιριας (ΣΟΝΥ) ανεβοκατεβάζεις την ενταση, κατά τα αλλα μου λεει η ενταση ρυθμίζεται από τον ενισχυτή, προενισχυτη η οτιδήποτε αλλα διαθετεις. Οποτε ...πίκρα.

Γενικα αυτό είναι θεμα όμως που ξεπερνιέται. Αρκει να βρεις προενισχυτη (που συνηθως εχουν) με βολιουμ κοντρολ.

Συμβαινει όμως και το εξης ωραιο. Το Σονυ μπορει να συνδεθει με το κινητο μεσω εφαρμογης miracast η mirroring. Εχω κατεβασει την συγκεκριμενη εφαρμογή στο κινητο κι από κει ρυθμίζεις την ενταση εξ αποστασεως (καλο ε?). Συνδέεται επισης ασυρματα και με το λαπτοπ.
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.532
Ωραία κι ενδιαφέροντα όλα αυτά, προτάσεις για προενισχυτές/επεξεργαστές σε λογικές τιμές δεν άκουσα...:D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Πόσο λογικές είναι οι λογικές τιμές για σένα;

Πες νούμερο ρε!
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Είναι γεγονός ότι εδώ εστιάζεται άλλο ένα σοβαρο θεμα γι αυτόν που πηγαινει με τη μια η σταδιακα σε πολυκαναλη μουσικη. Το θεμα του προ και οι τιμες. Παντα υπαρχει κοσμος που θελει κατι εως 500 ευρω (λογικο), αλλοι παλι πανε λιγο πιο πανω 1000 ευρω (λογικο) και μετα παμε στους χαιενταδες!! (παραλογο χε χε )
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.532
Πόσο λογικές είναι οι λογικές τιμές για σένα;

Πες νούμερο ρε!
Καλά ντε...(εδώ που τα λέμε έχεις δίκιο)...:D
Επειδή το θέμα της τιμής είναι καθαρά υποκειμενικό και ανάλογο με τα ειδοσηματικά κριτήρια του καθενός, εξηγούμαι:
1) Μέχρι 500 €
2) Μέχρι 1000 €
3) Μέχρι 1500 €
4) Αν και δεν έχει πολύ νόημα, μέχρι 4000 - 5000 €
Απο κει και πάνω κάτι πήρε το μάτι μου (πχ Trinov) αλλά όπως καταλαβαίνεις είναι καθαρά ουτοπικό...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Στην 1 δε παίζει τίποτα. Παίζεις καρφί από μίντια πλεϊερ.

Στην 2-3:
Ε, δες ποιος Ναντ με ντιρακ σου αρκεί.

Στην 4 έχει 4-5 επιλογές...
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Το πρόβλημα είναι μεγάλο στο δικάναλο όπου δεν υπάρχει κατάλληλος προ σε λογική τιμή για να συνοδεύσει ενεργά χαμηλής κατηγορίας. Τουλάχιστο εγώ δεν ξέρω κάποιον. Είμαι σίγουρος πως αν βρεθεί μία εταιρία να κατασκευάσει και να διαθέσει ενεργά ηχεία για hifi θα θησαυρίσει, κυρίως αν στην γκάμα της περιλαμβάνονται προ - ντακ - καλώδια κτλ σε τιμές αντίστοιχες των επαγγελματικών φυσικά.
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Η ποιότητα κατασκευής εμένα μου φαίνεται πολύ καλή δεδομένης της τιμής του ηχείου, σίγουρα δεν φαίνεται "πλαστικούρα" ή προχειροδουλειά πουθενά.
Η πρόσοψη είναι σκληρό και ποιοτικό πλαστικό χωρίς καθόλου βίδες ή άλλου είδους οπτικές παραφωνίες, η πλάτη είναι εξ' ολοκλήρου μεταλλική, ενώ οι διακόπτες έχουν καλή αίσθηση. Γενικά είναι στιβαρή κατασκευή, ενώ αν θέλουμε να βρούμε κάτι αρνητικό, αυτό είναι ότι το ρυθμιστικό της έντασης δεν έχει "σκάλες", με αποτέλεσμα να μην είναι εύκολη η ίδια ρύθμιση της έντασης και στα δύο ηχεία με εξαίρεση τα 0db τα οποία έχουν σημάδι, αλλά και πάλι χωρίς "σκάλα", οπότε πρέπει να το βάλεις με το μάτι...
Όσο αφορά το βόμβο που αναφέρεις, να υποθέσω ότι εννοείς φύσημα ? αυτό μόνο ακούγεται σχετικά κοντά στο ηχείο (περίπου στο 1 μέτρο), αλλά έχε υπόψη ότι δεν είναι αμιγώς balanced η σύνδεση γιατί δεν έχει ανάλογες εξόδους ο Pioneer (έχω βάλει καλώδιο RCA male to XLR male).
Αυτό με το φύσημα είναι χαρακτηριστικό όλων των ενεργών ηχείων? Το είχα ακούσει και εγώ σε ενεργό JBL EON 615 (επίσης ακουστό από το 1μ και ακόμα πιο μακρυά αν δε με απατά η μνήμη μου) αλλά θεώρησα πως επειδή το συγκεκριμένο ηχείο είναι PA, το φύσημα αυτό είναι χαρακτηριστικό αυτής της φιλοσοφίας ηχείων. Αλλά τώρα διαβάζω ότι και τα studio monitor τα ίδια?
Και πως εξηγείται ότι σε "κλασσικό" set up με ενισχυτή και παθητικά ηχεία (τουλάχιστον στο δικό μου) πρέπει να κολλήσεις το αυτί στο τουίτερ και πάλι αν ακούσεις κάτι?
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
καρτες ηχου απο εταιρες οπως Tascam, Beghringer δεν κανουν αυτη την δουλεια?
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Και πως εξηγείται ότι σε "κλασσικό" set up με ενισχυτή και παθητικά ηχεία (τουλάχιστον στο δικό μου) πρέπει να κολλήσεις το αυτί στο τουίτερ και πάλι αν ακούσεις κάτι?
Με τον τελικό στο τέρμα ακούς το φύσημα μόνο αν κολλήσεις το αυτί σου? Εξαρτάται φαντάζομαι από την ευαισθησία των ηχείων αλλά εντύπωση μου κάνει, θα πρέπει να απαντήσουν οι ειδικοί, εγώ δεν έχω τις γνώσεις.

καρτες ηχου απο εταιρες οπως Tascam, Beghringer δεν κανουν αυτη την δουλεια?
Δε με καλύπτουν για τη χρήση που θέλω ή που θέλει ένας χάιφιντελιστής στο σαλόνι του. Θέλω μία συσκευή με μία balanced και μία se είσοδο, ψηφιακό volume (chipατο), τηλεχειρισμό, μία balanced και μία se έξοδο, ένα μικρό και κομψό σασί κτλ. Απλά πράγματα δηλαδή. Αα και το σημαντικότερο να μην ξεπερνά σε κόστος τα 250-300€ (ανάλογα πάντα με την ποιότητα κατασκευής και τα υλικά). Δεν έχει νόημα να δώσεις πχ 800€ για προ και 600€ για ενεργά ηχεία.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Φυσημα στα ηχεια μου δεν ακούγεται.
Όταν ειχα παθητικα με τους λαμπατους υπηρχε (μικρος). Ιδιως αν καμια φορα καθοταν στραβα καμια λαμπα, τοτε ξεκινουσε το βαλε βγαλε μια μια οι λυχνίες για ν αποκαλυφτεί ο φταιχτης. Τωρα ησυχασα. Τερμα η ενταση των ηχειων και δεν ακουω τποτα. Αν κολησω τ αυτι δεν ξερω, ουτε και με νοιαζει. Δεν εχει νοημα να ψαχνω ψυλλους στ αχυρα.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Δε με καλύπτουν για τη χρήση που θέλω ή που θέλει ένας χάιφιντελιστής στο σαλόνι του. Θέλω μία συσκευή με μία balanced και μία se είσοδο, ψηφιακό volume (chipατο), τηλεχειρισμό, μία balanced και μία se έξοδο, ένα μικρό και κομψό σασί κτλ. Απλά πράγματα δηλαδή. Αα και το σημαντικότερο να μην ξεπερνά σε κόστος τα 250-300€ (ανάλογα πάντα με την ποιότητα κατασκευής και τα υλικά). Δεν έχει νόημα να δώσεις πχ 800€ για προ και 600€ για ενεργά ηχεία.
Μήπως θες αυτό λοιπόν?
jbl msc1
 


Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.532
Σ' ευχαριστώ για την πρόταση, όταν θα έρθει το πλήρωμα του χρόνου θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά το θέμα, προς το παρόν θέλω να πάρω πληροφορίες και απόψεις για να έχω μια εικόνα...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Γιατί να αγοράσει κάποιος analog multichannel pre?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.188
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top