Προτάσεις-ερωτήσεις-απορίες για αγορά ηχείων


Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
Επανέρχομαι με μερικές - άσχετες μεταξύ τους - ερωτήσεις:

1. Εδώ και λίγο καιρό παρατηρώ ότι στις ταινίες (μέχρι στιγμής δεν το έχω παρατηρήσει στη μουσική αλλά ίσως φταίει το γεγονός ότι δεν ακούω πολύ ώρα συνεχόμενα) ακούγεται από τα ηχεία ένας θόρυβος σαν τα click & pop του βινυλίου. Στο 95% των περιπτώσεων στο ξεκάρφωτο και σε εντελώς ήρεμα περάσματα της ταινίας, ενώ σε μια συγκεκριμένη ταινία με υποβρύχια (Hunter Killer) το έκανε πιο συχνά στα σημεία με πολύ χαμηλές συχνότητες και υψηλές στάθμες.

Απ' όσο διάβασα, αυτό πιθανόν να οφείλεται κυρίως είτε σε παρεμβολές, είτε σε πρόβλημα με τα καλώδια. Επειδή είναι μάλλον απίθανο να φταίνε ξαφνικά όλα τα καλώδια, υπέθεσα ότι είναι πιο πιθανό να υπάρχει κάποια παρελβολή μιας και τα ηχεία δεν είναι μαγνητικά θωρακισμένα. Έτσι, απομάκρυνα το κινητό και σύνδεσα την τηλεόραση με καλώδιο Ethernet για να αποφύγω τις πιθανές παρεμβολές μέσω WiFi. Το πρόβλημα μάλλον μειώθηκε (δε μπορώ να είμαι και 100% σίγουρος βέβαια) αλλά δεν εξαφανίστηκε.

Αν έχετε κάποια υποψία τι μπορεί να συμβαίνει θα ήμουν υπόχρεος, δεν είναι κάτι τόσο ενοχλητικό αλλά μου τη δίνει και φυσικά δεν πρέπει να υπάρχει.

2. Όσο αφορά τα ηχεία ταβανιού (Atmos), σύμφωνα με τις οδηγίες της Dolby, αυτά πρέπει να είναι στην ίδια ευθεία με τα μπροστινά και περίπου 45 μοίρες από την MLP στον κάθετο άξονα. Δηλαδή "φέρνουμε" την MLP κάτω από τη νοητή ευθεία της προβολής των μπροστινών ηχείων στο ταβάνι και υπολογίζουμε 45 μοίρες μπροστά και πίσω αντίστοιχα, σωστά ?
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Βάλε στο b το ύψος αυτιού με το ταβάνι και στο β τις μοίρες που επιθυμείς να μπουν τα atmos.
Το αποτέλεσμα a (το πρώτο) είναι πόσο μπροστά απο σένα και κάθετα στο ταβάνι θα μπουν τα atmos

 
Last edited:


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.695
Δεν είναι βέβαιο ότι θα δώσει ίση απόσταση ακρόασης με τα κάτω. Η υποτείνουσα του τριγώνου είναι η απόσταση ακρόασης.
Για τα κλικ και ποπς έχει κανείς να πει κάτι?
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Για τα κλικ και ποπς έχει κανείς να πει κάτι?
Ο φίλος νομίζω έχει ενεργά, ίσως να δει τις γειώσεις των πριζών?

Το λέω διοτι, εφοσων γίνεται απ όλα τα ηχεία, δεν γίνεται ξαφνικά όλα τα καλώδια να χάλασαν.

Το μόνο που είναι κοινό για όλα είναι η γείωση των πριζών του σπιτιού.

My 2 cents.
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
Ο φίλος νομίζω έχει ενεργά, ίσως να δει τις γειώσεις των πριζών?

Το λέω διοτι, εφοσων γίνεται απ όλα τα ηχεία, δεν γίνεται ξαφνικά όλα τα καλώδια να χάλασαν.

Το μόνο που είναι κοινό για όλα είναι η γείωση των πριζών του σπιτιού.

My 2 cents.
Μιας και το ανέφερες, αυτό μάλλον ξεκίνησε από τη στιγμή που τα έβαλα όλα (ενισχυτή, ηχεία, subs, Sony, Nvidia, minidsp σε δύο πολύπριζα τα οποία καταλήγουν στην ίδια πρίζα του τοίχου με "Τ"...τι λέτε να παίζει ?
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
Την Παρασκευή προστέθηκε άλλο ένα T8V (πλέον είναι δύο σαν L-R) οπότε ήταν ευκαιρία να κάνω μερικές τροποποιήσεις μεταφέροντας όλο το σύστημα στο κέντρο του εμπρός μισού δωματίου. Φυσικά ακολούθησαν εκ νέου μετρήσεις και μικρές αλλαγές στη θέση και το σετάρισμα των σαμπ.
Νομίζω ότι βελτίωσα κι άλλο την καμπύλη των σαμπ, παρ' όλο που το Audyssey μου τη χάλασε (την κατέβασε αρκετά) μέχρι τους 40 κύκλους για άγνωστο λόγο και αιτία...>:(:mad:
Αν κάποιος έχει την εξήγηση πολύ ευχαρίστως να την ακούσω.
Ορίστε και οι μετρήσεις

ΥΓ. Είχε δίκιο τελικά ο Κώστας, τα σαμπ μετράνε ευθεία από τους 23 κύκλους...;):thumbsup:
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Την Παρασκευή προστέθηκε άλλο ένα T8V (πλέον είναι δύο σαν L-R) οπότε ήταν ευκαιρία να κάνω μερικές τροποποιήσεις μεταφέροντας όλο το σύστημα στο κέντρο του εμπρός μισού δωματίου. Φυσικά ακολούθησαν εκ νέου μετρήσεις και μικρές αλλαγές στη θέση και το σετάρισμα των σαμπ.
Νομίζω ότι βελτίωσα κι άλλο την καμπύλη των σαμπ, παρ' όλο που το Audyssey μου τη χάλασε (την κατέβασε αρκετά) μέχρι τους 40 κύκλους για άγνωστο λόγο και αιτία...>:(:mad:
Αν κάποιος έχει την εξήγηση πολύ ευχαρίστως να την ακούσω.
Ορίστε και οι μετρήσεις

ΥΓ. Είχε δίκιο τελικά ο Κώστας, τα σαμπ μετράνε ευθεία από τους 23 κύκλους...;):thumbsup:
Παίζει ρόλο που έβαλες το umik και που το μικ του audyssey όπως και τι είδους μέτρηση βλέπουμε.

MLP - average?
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
το audyssey μονο βελτιωνει..;)
....κατι κακο θα ειδε :biggrin:

πες μας για τις μετρησεις αυτες...πως βγηκαν ?
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
:lolsign:

Sorry, δεν άντεξα
όταν κάνεις σωστά μετρήσεις μια χαρά δουλεύει, βλέπεις εγώ είμαι αντικειμενικός....

 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
όταν κάνεις σωστά μετρήσεις μια χαρά δουλεύει, βλέπεις εγώ είμαι αντικειμενικός....
Με minidsp όμως ;)
Και αλλαγές θέσεων.

(Άσε με να κάνω και λίγο πλάκα)
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Με minidsp όμως ;)
Και αλλαγές θέσεων.

(Άσε με να κάνω και λίγο πλάκα)
o φίλος δεν έχει mini dsp?

Άσχετα με αυτό βέβαια δεν ξέρουμε τι μέτρηση βλέπουμε, και αν το αποτέλεσμα του audyssey είναι σε 3-8 θέσεις?
 


Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις και τα σχόλια, απαντώ:

1) Εννοείται έχω minidsp
2) Οι μετρήσεις έγιναν στην MLP και στις δύο περιπτώσεις με τα μικρόφωνα στην ίδια ακριβώς θέση
3) Το αποτέλεσμα του Audyssey είναι με 8 μετρήσεις
4) Έχω και Average μετρήσεις σε 6 θέσεις με και χωρίς audyssey, θα το ανεβάσω το απόγευμα από το σπίτι, αν θυμάμαι καλά δεν έχει διαφορά με την MLP μέχρι τους 40 κύκλους τουλάχιστον
Αυτά που μπορώ να σκεφτώ προς το παρόν είναι τα εξής:
α) Να υπάρχει τόση διαφορά στα μικρόφωνα ώστε να επηρεάζει τις μετρήσεις (δύσκολο) ?
β) Να παίζει ρόλο ότι στο audyssey έκανα 8 μετρήσεις εκ των οποίων οι δύο (θέσεις 7 & 8) είναι στο πίσω μέρος του καθίσματος όπως προτείνει ? Θα δοκιμάσω να μετρήσω πάλι με audyssey σε 6 θέσεις στο κεντρικό κάθισμα και θα το δω.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Μαρκαρε ένα σημείο που δεν αλλάζει
Μην αλλάξεις θέση και κάνε όλες τις μετρήσεις του κύκλου εκεί .
Θα έχεις έτσι ένα σημείο που θα ξέρεις πως μετράει ακριβώς .
Συνήθως μετράει κ το χιλιοστό και η διαφορά κλίσης .
Ελπίζω να βοήθησα
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
Η διαδικασία έγινε ως εξής:

- gain matching στα sub με το ρυθμιστικό ακριβώς στο κέντρο (είναι όλα ίδια)
- απενεργοποίηση του audyssey
- reset το minidsp
- μετρήσεις του κάθε σαμπ ξεχωριστά για να βρεθεί η βέλτιστη θέση όπου δίνει την καλύτερη απόκριση
- μέτρηση (rew & umik στην mlp) του πρώτου ζευγαριού των σαμπ και ρυθμίσεις (delay, θέση, προσανατολισμός) ώστε να βρεθεί η καλύτερη καμπύλη
- μέτρηση του τρίτου σαμπ μαζί με το πρώτο εικονικό ζευγάρι και ρυθμίσεις πάλι
- μέτρηση του τέταρτου σαμπ μαζί με το εικονικό τρίο και ρυθμίσεις
- εφαρμογή eq (rew) με επίπεδη house curve μέχρι τους 30 κύκλους και μετά πτωτική 6db/octave μέχρι τους 120 κύκλους
- αποθήκευση στο minidsp
- μέτρηση εκ νέου με την house curve στο rew
- εφαρμογή φίλτρων στο minidsp για διόρθωση των μεγαλύτερων peaks & valleys
- αποθήκευση στο minidsp
- τρέξιμο του audyssey

Τέλος, μέτρηση με το umik στην MLP με και χωρίς το audyssey όπου βγαίνουν οι καμπύλες που ανέβασα.
Μαρκαρε ένα σημείο που δεν αλλάζει
Μην αλλάξεις θέση και κάνε όλες τις μετρήσεις του κύκλου εκεί .
Θα έχεις έτσι ένα σημείο που θα ξέρεις πως μετράει ακριβώς .
Συνήθως μετράει κ το χιλιοστό και η διαφορά κλίσης .
Ελπίζω να βοήθησα
Και τα δύο μικρόφωνα τοποθετούνται στην ίδια ακριβώς θέση στην MLP στο ίδιο ύψος και στην ίδια απόσταση από τα ηχεία.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις και τα σχόλια, απαντώ:

1) Εννοείται έχω minidsp
2) Οι μετρήσεις έγιναν στην MLP και στις δύο περιπτώσεις με τα μικρόφωνα στην ίδια ακριβώς θέση
3) Το αποτέλεσμα του Audyssey είναι με 8 μετρήσεις
4) Έχω και Average μετρήσεις σε 6 θέσεις με και χωρίς audyssey, θα το ανεβάσω το απόγευμα από το σπίτι, αν θυμάμαι καλά δεν έχει διαφορά με την MLP μέχρι τους 40 κύκλους τουλάχιστον
Αυτά που μπορώ να σκεφτώ προς το παρόν είναι τα εξής:
α) Να υπάρχει τόση διαφορά στα μικρόφωνα ώστε να επηρεάζει τις μετρήσεις (δύσκολο) ?
β) Να παίζει ρόλο ότι στο audyssey έκανα 8 μετρήσεις εκ των οποίων οι δύο (θέσεις 7 & 8) είναι στο πίσω μέρος του καθίσματος όπως προτείνει ? Θα δοκιμάσω να μετρήσω πάλι με audyssey σε 6 θέσεις στο κεντρικό κάθισμα και θα το δω.

Όλα οκ, απλά αυτές οι 2 επιπλέων θέσεις μπορεί να έχουν τεράστια απόκλιση από την mlp οπότε το average του audyssey να είναι διαφορετικό.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top