Προταση για λαπτοπ για φοιτητρια

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Η κορη της αδερφης μου περασε στο Οικονομικο Πανεπιστημιο Αθηνων, και σημερα πρωτη μερα τους ειπαν οτι θα χρειαστει να εχουν λαπτοπ για εργασιες,και για αναλυση δεδομενων.
Οποτε παμε για αγορα λαπτοπ τις επομενες ημερες. Μεχρι τα 600€ τι προτασεις υπαρχουν,με νεας γενειας επεξεργαστη i5? Ελαφρυ γιατι θα το κουβαλαει καθε μερα μαζι της.
 

Μηνύματα
299
Reaction score
617
Ψάχνω και εγω για τον ανηψιό μου και του πρότεινα αυτά:
1) HP 15s-eq2105nw (Ryzen 3-5300U/8GB/256GB/FHD/No OS)
2) HP 15s-eq2011nw HexaCore Ryzen 5 5500U 15,6"FHD AG 250nit IPS 8GB 3200MHz SSD512 Radeon RX Vega 7

3) Lenovo IdeaPad 3-15 FullHD-IPS Ryzen5-5500 8GB/SSD512 W10 ArcticGrey (729 ευρά).
 

Μηνύματα
564
Reaction score
592
Εγώ θα της πρότεινα Dell, ακόμα κι αν έπρεπε να πάει σε i3 ή με λίγα παραπάνω αυτό:


Δεν βλάπτει επίσης να κάνει και μία βόλτα στο Mall στο Μαρούσι να δει λάπτοπ της Dell από κοντά στο εξειδικευμένο κατάστημα (ίσως τσιμπήσει και κάποια μικρή έκπτωση) και μετά πίνει τον καφέ της και αγοράζει και κάνα ρουχαλάκι χρήσιμο για την φοιτητική της ζωή.
Καλή ακαδημαϊκή πορεία να έχει.
 

gid

Μηνύματα
7.411
Reaction score
8.652
Laptop με σχετικά πρόσφατο Ι3 θα της είναι απόλυτα επαρκές για όλη τη φοιτητική της ζωή και ακόμη παραπέρα (εννοείται με SSD & 8GB RAM). Καλό θα είναι να πάρει 3ετή εγγύηση. Από φίρμες, πρώτα η Dell. Με οθόνη 15.6 και DVD-RW.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.465


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.465



TGD

Μηνύματα
7.197
Reaction score
7.227
Ψάχνω και εγω για τον ανηψιό μου και του πρότεινα αυτά:
1) HP 15s-eq2105nw (Ryzen 3-5300U/8GB/256GB/FHD/No OS)
2) HP 15s-eq2011nw HexaCore Ryzen 5 5500U 15,6"FHD AG 250nit IPS 8GB 3200MHz SSD512 Radeon RX Vega 7

3) Lenovo IdeaPad 3-15 FullHD-IPS Ryzen5-5500 8GB/SSD512 W10 ArcticGrey (729 ευρά).
Ryzen 5, σίγουρα ναι, για 3 όμως δεν θα πήγαινα.
Από φίρμες, πρώτα η Dell. Με οθόνη 15.6 και DVD-RW.
DVD-RW, γιατί; Εγώ το έβγαλα από τον φορητό και έβαλα δεύτερο σκληρό στη θέση του. Τζάμπα βάρος. Και η 15άρα είναι μεγάλη για τα γούστα μου για καθημερινό κουβάλημα, θα κοιτούσα για μικρότερη, αν και τότε το κόστος ανεβαίνει.
Laptop με σχετικά πρόσφατο Ι3 θα της είναι απόλυτα επαρκές για όλη τη φοιτητική της ζωή
Μην το δένεις. Δεν ξέρεις τι θα φορτωθεί στα τελευταία χρόνια από εργασίες (κάτι μοντέλα SPSS κλπ). Εγώ έχω Excel που κάνουν σχεδόν ένα δεκάλεπτο να ανοίξουν.
 

Μηνύματα
15.025
Reaction score
20.775
dell , asus , microsoft ή toshiba ,οτι χωράει στον προυπολογισμό.
για να μην ασχοληθεί ποτέ με service κλπ αλλά ακόμα και αν συμβεί τέτοιο πράμμα να περάσει ανώδυνα.
επίσης μακράν ωριμότερη προσέγγιση στις αναβαθμίσεις λειτουργικού από ότι πχ η lenovo
επίσης θα αντάλλαζα το i5 με i3 αν σε αντάλλαγμα έπαιρνα περισσότερη μνήμη και δίσκο (πχ 8gb + 256gb)
επίσης αδιαπραγμάτευτο το 1920x1080 σε ανάλυση γιατί λογιστικό φύλλο σε οτιδήποτε λιγότερο είναι αντιπαραγωγικό
 

gid

Μηνύματα
7.411
Reaction score
8.652
Ryzen 5, σίγουρα ναι, για 3 όμως δεν θα πήγαινα.
Σ' αυτόν εδώ τον πίνακα με επεξεργαστές λάπτοπ, πώς τον βλέπεις να στέκεται τον Ryzen 3??? Όλα τα μοντέλα είναι από προτάσεις παραπάνω.


1634031566183.png


DVD-RW, γιατί;
Για να μπορεί να γράψει τραγούδια/βίντεο, αλλά και δεδομένα ως αντίγραφα ασφαλείας. ΄Οταν συνειδητοποιήσει πως της λείπει, θα είναι αργά. Σιγά το κόστος και το βάρος.


Μην το δένεις. Δεν ξέρεις τι θα φορτωθεί στα τελευταία χρόνια από εργασίες (κάτι μοντέλα SPSS κλπ). Εγώ έχω Excel που κάνουν σχεδόν ένα δεκάλεπτο να ανοίξουν.
Τόσο βαριές εργασίες δεν πρόκειται να κάνει ως φοιτήτρια, οπότε το δένω. Το πολύ-πολύ ΑΝ προκύψει ανάγκη να βάλει 16 γίγα μνήμη.
 

Μηνύματα
700
Reaction score
1.344
.... πριν την τελική απόφαση να υπολογίσετε και το βάρος του υπολογιστή να μην υπερβαίνει το 1 κιλό γιατι το παιδί θα ταλαιπωρείται στο πήγαινε έλα.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.646
Reaction score
94.605
Μη χαλάσουμε το νήμα Ραντανπλαν
μεχρι 600 το διάβασα φυσικά, μιλάμε για φοιτήτρια με απαιτήσεις κι έριξα την άποψή μου.
1. Μην γράφεις με έντονα γράμματα αν δεν χρειάζεται.

2. Αυτό που προτείνεις δεν έχει λίγα χρήματα παραπάνω όπως λες, αλλά σχεδόν διπλάσια τιμή! :headbang:

3. Ο costas-coyias ανέβασε την τιμή 200€ και ζήτησε και συγνώμη. :rolleyes:

4. Παίρνεις 0,60€ όταν προτείνεις και λάπτοπ;

Μην ξεχνάς όμως ότι είναι Αμερικάνικη μάρκα η Apple

και δεν πρέπει να είστε υπέρ της εσείς οι αριστεροί. :rolleyes::biggrin:

5. Κι ο Ραντανπλάν Αμερικανικός σκύλος ήταν! :smoke:


Τέλος για τον φίλο Γιάννη Κυριακού να του πω, όποιο λάπτοπ και να πάρει,

να υπολογίσει και μια επέκταση εγγύησης που είναι απαραίτητη πιστεύω σε όλα τα λάπτοπ.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.566
Reaction score
37.866
με ενα κομμωτηριο (βαφη κοκκινη) μπορω να την εκπαιδευσω στα αποκρυφα της χρηματοοικονομικης θεωριας και οχι μονο ... 🐒
edit: ουυυυπςςςς....δεν καταλαβα οτι προτεινουμε λαπτοπ... διαβασα προτασεις για φοιτητρια ...σκετο... 8-)
 
Last edited:

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.867
Reaction score
4.640
Η κορη της αδερφης μου περασε στο Οικονομικο Πανεπιστημιο Αθηνων, και σημερα πρωτη μερα τους ειπαν οτι θα χρειαστει να εχουν λαπτοπ για εργασιες,και για αναλυση δεδομενων.
Οποτε παμε για αγορα λαπτοπ τις επομενες ημερες. Μεχρι τα 600€ τι προτασεις υπαρχουν,με νεας γενειας επεξεργαστη i5? Ελαφρυ γιατι θα το κουβαλαει καθε μερα μαζι της.
Καλησπέρα, στα λ7 αυτά έχεις σοβαρό θέμα με μνήμη, δίσκο και πχιοτητα κατασκευής (σοβαρότερο).
Για να βγάλει 4ετία το μηχάνημα πρέπει να πας για 16GB ram και δίσκο τουλάχιστον 512GB, επίσης να έχει λειτουργικό win10 (αναβαθμίσιμο σε win11) μιας και το παιδί υποθέτω δεν θα έχει ιδέα απο Linux. Τελος η home σειρές laptops είναι για το .. home! Δύσκολα ενα Home φορητό θα βγάλει 4+ χρόνια μετακινήσεων και ταλαιπωρίας.

Σε τέτοια κατηγορία τιμής τέτοια σύνθεση σε καινούργιο δεν θα βρεις, θα σου προτεινα οπότε να δεις στην αγορά του μεταχ/νου.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.566
Reaction score
37.866
.. υπαρχει υπολογιστης σπιτι ?
θα χρειαστει σιγουρα μια μεγαλη οθονη στο σπιτι (ειτε να κανει πλαγκ το λαπτοπ ή να κανει καποια δουλεια εκει) , ειναι κριμα η νεαρα να μην βλεπει πριν ολοκληρωσει τη σχολη. 8-)
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.019
Reaction score
6.812
Δύσκολα ενα Home φορητό θα βγάλει 4+ χρόνια μετακινήσεων και ταλαιπωρίας.
Απλά αν είναι να δώσεις 500-600€ για ένα laptop που μάλλον δεν θα βγάλει την 4ετία, versus να δώσεις 1.000 για ένα laptop που μάλλον θα τη βγάλει, καλύτερα να κάνεις το πρώτο.

Γιατί αγοράζοντας 2 laptops των 500€ στην τετραετία, θα τη βγάλεις σίγουρα (2+2 έτη εγγύησης) ενώ το ακριβό laptop όσο καλό και να είναι, εγγυημένο δεν είναι πως θα αντέξει, ειδικά αν συνυπολογίσεις και τις κακουχίες που συνήθως είναι ο κανόνας σε αυτή την ηλικία. Άσε που και το φθηνό μπορεί να τη βγάλει και να είσαι πολύ κερδισμένος.

Γι'αυτό κι εγώ δεν έχω αγοράσει ποτέ πολύ ακριβό laptop και δεν το έχω μετανιώσει.

Υ.Γ. Τα παραπάνω βέβαια ισχύουν μόνο όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής κλπ, όχι τα χαρακτηριστικά. Στα χαρακτηριστικά προφανώς θα πρέπει να αγοράσεις αυτά που σε καλύπτουν.
Υ.Γ.2 Υπάρχει φυσικά και ένα minimum threshold ποιότητας. Δεν λέμε να αγοράσεις κάτι που θα χαλάσει με την πρώτη μετακίνηση.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.803
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top