Πρόσκληση για ακρόαση: Ideon Audio Absolute DAC, Absolute Stream, Absolute Time

Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Για πολλοστή φορά αναφέρεται - έστω κι αν διαπιστώνεται ότι με έχουν προλάβει - πως η τιμή των 120 dB ανταποκρίνεται σε στιγμιαίες κορυφώσεις αποκλειστικά για τις πρώτες οκτάβες και σε μέση συνεχόμενη στάθμη ίση προς τα ανώτερα ΄΄υγιεινά΄΄ για την ακοή όρια των 85-90 dB πάνω σε δεδομένη θέση ακρόασης.

Δεν είναι επιλήψιμο ν'αγνοεί κάποιος πόσες φορές έχει εκτεθεί σε στιγμιαίες κορυφώσεις με στάθμη δυσανάλογη προς εκείνη που λογαριάζει ότι ακούει.Και ακόμα περισσότερο σε ακροάσεις μουσικών οργάνων live and in action.Χρήσιμο όμως θα ήταν να μην αγνοεί πόση παραμόρφωση θα έβγαζε υπό αυτή τη συνθήκη δεδομένο ηχοσύνολο και τί θα σήμαινε αυτό για τις ακροαματικές του εκτιμήσεις.

Κατά τα άλλα εύχομαι κάθε απόλαυση σε όσους έχουν την ευκαιρία ν'ακούνε σπουδαίες συσκευές,ανεξαρτήτως συνθηκών.

Μια δική μου απορία...Γνωρίζουν οι υπέρμαχοι των ΄΄πιουρίστικων΄΄ υποτίθεται κλιμακωτών DAC ποιο λογισμικό FPGA έχει εμπλακεί στην επεξεργασία του σήματος από εκείνα ούτως ώστε να εξομαλύνονταν οι εγγενείς ανισορροπίες ελέω ανοχών στις τιμές των πολλαπλών αντιστάσεων που συνθέτουν τις περιβόητες κλίμακες;
Φιλικά πάντα...

Εξαιρούνται πανηγυρικώς όσοι θα έχουν σπουδάσει...αιδοίον. :lolsign:
Αν και αυτή τη στιγμή δεν είμαι κάτοχος ladder dac, μου αρέσει ο ήχος πολλών εξ αυτών. Δε γνωρίζω βέβαια κάποιο pure ladder χωρίς FPGA οπως αναφέρθηκε πιο πάνω. Γνωρίζω όμως κάποιο το οποίο εμπεριέχει active digital crossover το οποίο θα ήταν αρκετά δημοφιλές για πολλούς εδώ μεσα

http://www.totaldac.com/principles.htm
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
....δεν βαζω ποπ φιγουρες αβαταρ ... αντιποπ ευκολα..
αμα γυρισει πες του οτι η μαιμου ειναι πολυ ωραια γκομενα .. 🐒
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Αν και αυτή τη στιγμή δεν είμαι κάτοχος ladder dac, μου αρέσει ο ήχος πολλών εξ αυτών. Δε γνωρίζω βέβαια κάποιο pure ladder χωρίς FPGA οπως αναφέρθηκε πιο πάνω. Γνωρίζω όμως κάποιο το οποίο εμπεριέχει active digital crossover το οποίο θα ήταν αρκετά δημοφιλές για πολλούς εδώ μεσα

http://www.totaldac.com/principles.htm
Η δημοφιλία του οπουδήποτε αλλού ωχριά μπροστά στην υποδοχή που του έγινε την προηγούμενη χρονιά στο ASR
Συνιστώ δε ανάγνωση ολόκληρου του νήματος,αφού σκάει μύτη εκεί και ο ιθύνων νους της εταιρείας με αμίμητες αποκρίσεις στις κριτικές...

Ανεξαρτήτως μετρητικών δεδομένων και κριτικών,οι μαγικές πιουρίστικες λύσεις όπως θα τις οραματίζονταν κάποιοι ακραιφνείς ακροαματικόφιλοι,ανήκουν στην συνομοταξία του...μονόκερου,ως ΄΄Ιερά Κέρατα΄΄. :roflmao:
Έχω έλθει σε ακροαματική επαφή με πλήρες setup totaldac το οποίον όμως δεν χρησιμοποιούσε το ψηφιακό κρος.

Κι εδώ με ψηφιακό κρος:
Παραδέχομαι ότι μου άρεσε πολύ.Αλλά δεν το θυμάμαι πλέον χωρίς τις τότε σημειώσεις,ενώ θα ήταν άτοπο προς τον χαρακτήρα μου να κατέθετα σε ηχοσυστήματα ποσά αντάξια αυτοκινήτων και ακινήτων.

..."Το γεγονός ότι κάτι μας αρέσει πολύ ή μας είναι χρήσιμο δεν συνεπάγεται ότι πρέπει να το εμπιστευόμαστε κιόλας..." απάντησε ο γράφων ανασηκώνοντας τα φρύδια και στρεφόμενος προς τον Μιγιάγκι-Χτο σα να του ζητούσε να μην επέμβει "...Εκεί ακριβώς έγκειται και η αστοχία σε πληθώρα σχέσεων μεταξύ των ανθρώπων...Η εμπιστοσύνη οφείλει να είναι ανεξάρτητη και να αντανακλά στον ίδιο μας τον εαυτό,στο πλαίσιο δε των εκθεσιακών one night stands δεν είναι καν προαπαιτούμενη..."
και σε είχα της κλασικής μουσικής...
μπουτδελιάρης μας βγήκες κ συ :lolsign:
...

Και για περαιτέρω διευκρίνηση σας παραπέμπω:

"Όλο πλονκ-πλονκ και τσίκι-τσίκι,σα να σηκώνει ο οργανισμός μας το...φύκι-φίκι" δήλωσε γλαφυρώς ο Laurence ...Dickie.:p
 
Last edited:

Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Η δημοφιλία του οπουδήποτε αλλού ωχριά μπροστά στην υποδοχή που του έγινε την προηγούμενη χρονιά στο ASR
Συνιστώ δε ανάγνωση ολόκληρου του νήματος,αφού σκάει μύτη εκεί και ο ιθύνων νους της εταιρείας με αμίμητες αποκρίσεις στις κριτικές...

Ανεξαρτήτως μετρητικών δεδομένων και κριτικών,οι μαγικές πιουρίστικες λύσεις όπως θα τις οραματίζονταν κάποιοι ακραιφνείς ακροαματικόφιλοι,ανήκουν στην συνομοταξία του...μονόκερου,ως ΄΄Ιερά Κέρατα΄΄. :roflmao:
Έχω έλθει σε ακροαματική επαφή με πλήρες setup totaldac το οποίον όμως δεν χρησιμοποιούσε το ψηφιακό κρος.

Κι εδώ με ψηφιακό κρος:
Παραδέχομαι ότι μου άρεσε πολύ.Αλλά δεν το θυμάμαι πλέον χωρίς τις τότε σημειώσεις,ενώ θα ήταν άτοπο προς τον χαρακτήρα μου να κατέθετα σε ηχοσυστήματα ποσά αντάξια αυτοκινήτων και ακινήτων.




το είχα διαβάσει αυτό το review και ομολογώ ότι είναι από τα μεγαλύτερα θαψιματα που έχω δει ποτέ. Αλλά από την άλλη πρέπει να ομολογήσω ότι αυτό το dac όπου το έχω ακούσει είχε γενικά πολύ ευχάριστο ήχο.... Αν και δεν πολύ συμπαθώ τις λάμπες, ακόμα και η λαμπατη έκδοση του που είχε ένας φίλος σπίτι του για κάποιες μέρες ακουγοταν πολύ ωραία.

Προφανως είναι από τις περιπτώσεις που οι ακουστικές εντυπώσεις ερχονται σε αντίθεση με τις μετρήσεις . Για αυτό και το ανέφερα.

Ομως δεν έχουν όλα τα ladder dac άσχημες μετρήσεις....

https://www.audiosciencereview.com/...may-probably-the-best-discrete-r2r-dac.10161/
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Αν μετράει καλά, είναι αποδεκτή επιλογή στα πλαίσια της υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής, και εφόσον και το υπόλοιπο σεταπ ακολουθεί αυτή την κατεύθυνση.

Αν δε μετράει καλά, είναι εκτός.

Δεν είναι πολύπλοκο..
Αν μετράει καλά, είναι αποδεκτή επιλογή στα πλαίσια της υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής, και εφόσον και το υπόλοιπο σεταπ ακολουθεί αυτή την κατεύθυνση.

Αν δε μετράει καλά, είναι εκτός.

Δεν είναι πολύπλοκο..
 

vasilis-t

Επαγγελματίας
Μηνύματα
44
Reaction score
29
2 μηχανές που μετράνε καλά , το 90 τα εκατό δλδ .. και βάαααλε ..

μπορούν να παίζουν τόσο διαφορετικά όσο ένα fiat uno και μια ferrari μιας και μπήκανε και τα καρα για examble

and this is FACT ! you like or not !


δλδ


Τελεστικός 40 χρόνια και βανε ,, vs τελετικού φρεσκος 5ετιάς .. μετράνε περιπου το ιδιο στο ακουστικο φάσμα παντα .. ο δευτερος κάνει υπέροχη εικόνα τονικά ισοροπημενή ησηχο πλαίσιο ευηχο αποτέλεσμα , και γενικά κερδάει ασουμε παντου κατα κράτος ,, μετράνε τα ιδια ,, λυπάμε ,, αλλα μετράνε τα ιδια ...

κλασικοί δίοδοι vs χαμηλού θορύβου ,
μετράνε περιπου το ιδιο στο ακουστικο φάσμα παντα .. οι δεύτεροι κάνουν υπέροχη εικόνα τονικά ισοροπημενή ησηχο πλαίσιο ευηχο αποτέλεσμα , και γενικά κερδάει ασουμε παντου κατα κράτος ,, μετράνε τα ιδια ,, λυπάμε ,, αλλα μετράνε τα ιδια ...


Μετασχηματιστής πακτωμένος όμορφος μερακλής με προσεγμένα δευτερεύοντα vs εβαυ κινεζικό πακάκι τυπου ,,,
μετράνε περιπου το ιδιο στο ακουστικο φάσμα παντα .. ο πρώτος κάνει υπέροχη εικόνα τονικά ισοροπημενή ησηχο πλαίσιο εύηχο αποτέλεσμα , και γενικά κερδάει ασουμε παντου κατα κράτος ,, μετράνε τα ιδια ,, λυπάμε ,, αλλα μετράνε τα ιδια ...


Τριπλή χαμηλού θορύβου medical grade τροφοδοσία στα σημεία vs LM78XXX ,,,
μετράνε περιπου το ιδιο στο ακουστικο φάσμα παντα .. το πρωτο κάνει υπέροχη εικόνα τονικά ισοροπημενή ησηχο πλαίσιο ευηχο αποτέλεσμα , και γενικά κερδάει ασουμε παντου κατα κράτος ,, μετράνε τα ιδια ,, λυπάμε ,, αλλα μετράνε τα ιδια ...


Πυκνωτές οscon .. vs polypropylene or silk .. οι πρ.ώτοι απλά σκοτώνουν στις μετρήσεις ,, οι δεύτεροι απλά μετρανε καλά ,, με τους πρώτους απλά θα σου ερθει ναυτία εάν τους βάλεις κατα κόρον σαν μαιντανο ,, βεβαια το μηχανάκι θα γράφει άριστα ... μουσική δεν θαν πάζει βεβαια .. αλλα θα μπόρεις να κάνεις τελικό σταδιο για σκιαγραφικό , η απλά να κάνεις transient time για κανα i5 pentium ..

μπορώ να σας περιγράψω 87 σελίδες με τέτοια κουφά ,, απλά μείνετε εκεί ,, δεν είναι το παν οι μετρήσεις ,, που ασφαλώς πρέπει να είναι μέσα στην νόρμα , εάν δεν είναι κατα πάσα πιθανότητα σημαίνει βλάβη η δυσλειτουργία


αυτά ... τα λίγα ,,

έχω πολύ λίγο χρόνο δεν θα μπω σε διαδικασία αντιπαράθεσης και δεν θέλω

ευχαριστώ
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
2 μηχανές που μετράνε καλά , το 90 τα εκατό δλδ .. και βάαααλε ..

μπορούν να παίζουν τόσο διαφορετικά όσο ένα fiat uno και μια ferrari μιας και μπήκανε και τα καρα για examble

and this is FACT ! you like or not !


δλδ


Τελεστικός 40 χρόνια και βανε ,, vs τελετικού φρεσκος 5ετιάς .. μετράνε περιπου το ιδιο στο ακουστικο φάσμα παντα .. ο δευτερος κάνει υπέροχη εικόνα τονικά ισοροπημενή ησηχο πλαίσιο ευηχο αποτέλεσμα , και γενικά κερδάει ασουμε παντου κατα κράτος ,, μετράνε τα ιδια ,, λυπάμε ,, αλλα μετράνε τα ιδια ...

κλασικοί δίοδοι vs χαμηλού θορύβου ,
μετράνε περιπου το ιδιο στο ακουστικο φάσμα παντα .. οι δεύτεροι κάνουν υπέροχη εικόνα τονικά ισοροπημενή ησηχο πλαίσιο ευηχο αποτέλεσμα , και γενικά κερδάει ασουμε παντου κατα κράτος ,, μετράνε τα ιδια ,, λυπάμε ,, αλλα μετράνε τα ιδια ...


Μετασχηματιστής πακτωμένος όμορφος μερακλής με προσεγμένα δευτερεύοντα vs εβαυ κινεζικό πακάκι τυπου ,,,
μετράνε περιπου το ιδιο στο ακουστικο φάσμα παντα .. ο πρώτος κάνει υπέροχη εικόνα τονικά ισοροπημενή ησηχο πλαίσιο εύηχο αποτέλεσμα , και γενικά κερδάει ασουμε παντου κατα κράτος ,, μετράνε τα ιδια ,, λυπάμε ,, αλλα μετράνε τα ιδια ...


Τριπλή χαμηλού θορύβου medical grade τροφοδοσία στα σημεία vs LM78XXX ,,,
μετράνε περιπου το ιδιο στο ακουστικο φάσμα παντα .. το πρωτο κάνει υπέροχη εικόνα τονικά ισοροπημενή ησηχο πλαίσιο ευηχο αποτέλεσμα , και γενικά κερδάει ασουμε παντου κατα κράτος ,, μετράνε τα ιδια ,, λυπάμε ,, αλλα μετράνε τα ιδια ...


Πυκνωτές οscon .. vs polypropylene or silk .. οι πρ.ώτοι απλά σκοτώνουν στις μετρήσεις ,, οι δεύτεροι απλά μετρανε καλά ,, με τους πρώτους απλά θα σου ερθει ναυτία εάν τους βάλεις κατα κόρον σαν μαιντανο ,, βεβαια το μηχανάκι θα γράφει άριστα ... μουσική δεν θαν πάζει βεβαια .. αλλα θα μπόρεις να κάνεις τελικό σταδιο για σκιαγραφικό , η απλά να κάνεις transient time για κανα i5 pentium ..

μπορώ να σας περιγράψω 87 σελίδες με τέτοια κουφά ,, απλά μείνετε εκεί ,, δεν είναι το παν οι μετρήσεις ,, που ασφαλώς πρέπει να είναι μέσα στην νόρμα , εάν δεν είναι κατα πάσα πιθανότητα σημαίνει βλάβη η δυσλειτουργία


αυτά ... τα λίγα ,,

έχω πολύ λίγο χρόνο δεν θα μπω σε διαδικασία αντιπαράθεσης και δεν θέλω

ευχαριστώ
Ευτυχώς , και εγώ επίσης.
 

vasilis-t

Επαγγελματίας
Μηνύματα
44
Reaction score
29
Δεν απαγόρευσα σε κάποιο να σχολιάσει αγαπητέ μου ,,

ελεύθερα πέστε ότι θέλετε
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
πέστε ότι θέλετε
Μου αρκεί απλώς το να μετράει καλά.

Είναι για μένα η μόνη προϋπόθεση.
Θα διάλεγα με κλειστά αυτιά, αυτό που μετράει καλύτερα, έστω και για λίγο.
Διαλέγω στα τυφλά και στα κουφά, αυτό με καλύτερο σιναντ.
Με ενδιαφέρει το μεγαλύτερο δυνατόν χρήσιμο δυναμικό εύρος στην θέση ακρόασης, η δυναμική απόκριση του σετάπ.
Έστω και 1-2-3 ντεσιμπέλ να μου δώσεις παραπάνω, τα θέλω.

Εσύ αν θες, διάλεξε το καλύτερο στα αυτιά σου, ανάμεσα στα δύο αυτά σωστά μηχανήματα, εφόσον και τα δύο μετράνε πολύ καλά.

Εύγε. Και εις ανώτερα.

Δεν με απασχολεί διόλου αυτή η "υπεροχή", διότι έχω ήδη αρκετά στο κεφάλι μου, αλλά δέχομαι ανέτως να σε απασχολεί εσένα, εφόσον ενδιαφέρεσαι.

Αυτό που δε δέχομαι, είναι να μη μετράει καλά, και να μου λες θεωρίες συνωμοσίας περί των ηλεκτρονίων που κάνουν χημικούς αεροψεκασμούς στα αυτιά σου, να έχει 5% αρμονική παραμόρφωση και 50 βατ ισχύ, στα 100.000€ και βάλε. Ίσα που σε σουβλιζω σα τον Αθανάσιο Διάκο.
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
για κανα i5 pentium ..
i5 pentium λίγο δύσκολο.....ή i5 ή pentium θα ναι...:p

στο σύνολο τώρα μια παρατήρηση....
όταν λες μετράνε το ίδιο σε πιο κομμάτι αναφέρεσαι...?

γιατί υπάρχουν κάποιες στάνταρ παράμετροι που τεστάρεις 2 ενισχυτές και συγνώμη αλλά σε αυτές δεν είναι ούτε το
ευηχο αποτέλεσμα ούτε η υπέροχη εικόνα....εκτός και αν έχουν μονάδες μέτρησης γι αυτά;)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Υπάρχει άγνοια για το τι σημαίνει “μετρήσεις”.
Οι περισσότεροι νομίζουν πως πρόκειται για τα specs.

Η άγνοια οδηγεί σε παρανοήσεις.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Η σωτηρία θα έρθει από αλλού τελικά, και η Μαύρη Περίοδος του hi-fi δεν παρήλθε ακόμα...
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
2 μηχανές που μετράνε καλά , το 90 τα εκατό δλδ .. και βάαααλε ..

μπορούν να παίζουν τόσο διαφορετικά όσο ένα fiat uno και μια ferrari μιας και μπήκανε και τα καρα για examble

and this is FACT ! you like or not !


δλδ


Τελεστικός 40 χρόνια και βανε ,, vs τελετικού φρεσκος 5ετιάς .. μετράνε περιπου το ιδιο στο ακουστικο φάσμα παντα .. ο δευτερος κάνει υπέροχη εικόνα τονικά ισοροπημενή ησηχο πλαίσιο ευηχο αποτέλεσμα , και γενικά κερδάει ασουμε παντου κατα κράτος ,, μετράνε τα ιδια ,, λυπάμε ,, αλλα μετράνε τα ιδια ...

κλασικοί δίοδοι vs χαμηλού θορύβου ,
μετράνε περιπου το ιδιο στο ακουστικο φάσμα παντα .. οι δεύτεροι κάνουν υπέροχη εικόνα τονικά ισοροπημενή ησηχο πλαίσιο ευηχο αποτέλεσμα , και γενικά κερδάει ασουμε παντου κατα κράτος ,, μετράνε τα ιδια ,, λυπάμε ,, αλλα μετράνε τα ιδια ...


Μετασχηματιστής πακτωμένος όμορφος μερακλής με προσεγμένα δευτερεύοντα vs εβαυ κινεζικό πακάκι τυπου ,,,
μετράνε περιπου το ιδιο στο ακουστικο φάσμα παντα .. ο πρώτος κάνει υπέροχη εικόνα τονικά ισοροπημενή ησηχο πλαίσιο εύηχο αποτέλεσμα , και γενικά κερδάει ασουμε παντου κατα κράτος ,, μετράνε τα ιδια ,, λυπάμε ,, αλλα μετράνε τα ιδια ...


Τριπλή χαμηλού θορύβου medical grade τροφοδοσία στα σημεία vs LM78XXX ,,,
μετράνε περιπου το ιδιο στο ακουστικο φάσμα παντα .. το πρωτο κάνει υπέροχη εικόνα τονικά ισοροπημενή ησηχο πλαίσιο ευηχο αποτέλεσμα , και γενικά κερδάει ασουμε παντου κατα κράτος ,, μετράνε τα ιδια ,, λυπάμε ,, αλλα μετράνε τα ιδια ...


Πυκνωτές οscon .. vs polypropylene or silk .. οι πρ.ώτοι απλά σκοτώνουν στις μετρήσεις ,, οι δεύτεροι απλά μετρανε καλά ,, με τους πρώτους απλά θα σου ερθει ναυτία εάν τους βάλεις κατα κόρον σαν μαιντανο ,, βεβαια το μηχανάκι θα γράφει άριστα ... μουσική δεν θαν πάζει βεβαια .. αλλα θα μπόρεις να κάνεις τελικό σταδιο για σκιαγραφικό , η απλά να κάνεις transient time για κανα i5 pentium ..

μπορώ να σας περιγράψω 87 σελίδες με τέτοια κουφά ,, απλά μείνετε εκεί ,, δεν είναι το παν οι μετρήσεις ,, που ασφαλώς πρέπει να είναι μέσα στην νόρμα , εάν δεν είναι κατα πάσα πιθανότητα σημαίνει βλάβη η δυσλειτουργία


αυτά ... τα λίγα ,,

έχω πολύ λίγο χρόνο δεν θα μπω σε διαδικασία αντιπαράθεσης και δεν θέλω

ευχαριστώ
Δωσε καποιο συγκεκριμενο παράδειγμα που να φαινονται οι μετρησεις και να ειναι οπως το περιγραφεις. Αλλιως τζαμπα καιει η λαμπα.
 



Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.227
Γιά όσους δεν το ξέρουν ή " παπαριά " είναι δένδρο .
Καί καλό είναι " όσα δεν φτάνετε .......να μην τα κάνετε κρεμαστάρια " .
-
pap.jpg




Καί - ἐξηγοῦμαι - ,
ποιόν θά εμπιστευόμουν ;
κάποιον που έχει 1000 ώρες δράσης ή κάποιον που έχει 1000 ώρες θεωρίας ;

-
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Τελευταία προσπαθώ να είμαι audio-πραγματιστης αντί για audio-καταναλωτης η ακόμα χειρότερα audio-φιλοσοφος.

Όταν κάτι μου τραβήξει την προσοχη κάνω τρεις ερωτήσεις.
Το χρειάζομαι πραγματικά;
Είναι εύλογο και λογικό το τίμημα;
Σε πόσα δικά μου ημερομίσθια αντιστοιχεί;
Στη σκέψη του πόσες μέρες χρειαζεται να δουλέψω πρακτικά τζάμπα για να το αποκτήσω η πόσα καλύτερα πράγματα θα μπορούσα να κανω ε.. εκεί συνήθως θεραπευομαι.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Τελευταία προσπαθώ να είμαι audio-πραγματιστης αντί για audio-καταναλωτης η ακόμα χειρότερα audio-φιλοσοφος.

Όταν κάτι μου τραβήξει την προσοχη κάνω τρεις ερωτήσεις.
Το χρειάζομαι πραγματικά;
Είναι εύλογο και λογικό το τίμημα;
Σε πόσα δικά μου ημερομίσθια αντιστοιχεί;
Στη σκέψη του πόσες μέρες χρειαζεται να δουλέψω πρακτικά τζάμπα για να το αποκτήσω η πόσα καλύτερα πράγματα θα μπορούσα να κανω ε.. εκεί συνήθως θεραπευομαι.
Audio-φιλόσοφος!!!!! Νεολεξία με νόημα! εύγε!
 

Μηνύματα
782
Reaction score
990
Τελευταία προσπαθώ να είμαι audio-πραγματιστης αντί για audio-καταναλωτης η ακόμα χειρότερα audio-φιλοσοφος.

Όταν κάτι μου τραβήξει την προσοχη κάνω τρεις ερωτήσεις.
Το χρειάζομαι πραγματικά;
Είναι εύλογο και λογικό το τίμημα;
Σε πόσα δικά μου ημερομίσθια αντιστοιχεί;
Στη σκέψη του πόσες μέρες χρειαζεται να δουλέψω πρακτικά τζάμπα για να το αποκτήσω η πόσα καλύτερα πράγματα θα μπορούσα να κανω ε.. εκεί συνήθως θεραπευομαι.
Καλημερα! Συμφωνω με τη λογικη για την ανταλλακτικη αξια των πραγματων και αν αντιστοιχει στο χρονο δουλειας! Φυσικα ισχυει για ολα τα πραγματα σχεδον.
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top