Πρώτες εντυπώσεις από το Sony VPL-VW85

Μηνύματα
535
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Πρώτες εντυπώσεις από το Sony VPL-VW85

Λοιπόν, σήμερα άνοιξα το e-mail μου, στο οποίο βρήκα ένα μήνυμα από τον Μανώλη Καστρουνή, στο οποίο μου παραθέτει τα δικά του νούμερα από τις μετρήσεις του στον Sony VPL85.

Τονίζω το σήμερα, γιατί ο Μανώλης έχει στείλει το μήνυμα από τις 11 του μήνα, εδώ και πέντε μέρες δηλαδή, αλλά εγώ μόλις πριν από λίγο το διάβασα! :137:

Sorry Μανώλη μου, δεν είμαι και «πολύ τακτικός» αναγνώστης στο e-mail μου, και πάλι καλά που αυτό τον καιρό έρχονται τακτικά τα Blu-ray δισκάκια από το εξωτερικό και έτσι κοιτάζω σχετικά συχνά το e-mail μου, διαφορετικά μπορεί να κάνω ακόμα και μήνες για να το διαβάσω...

Εδώ σας παραθέτω λοιπόν τις μετρήσεις του Μανώλη Καστρουνή για τον Sony VPL85, όπως δημοσιεύτηκαν στο περιοδικό Ήχος, χωρίς να αλλάξω ούτε ένα σημείο στίξης από το μήνυμα του Μανώλη:

Το contrast ratio on/off full field μετρήθηκε στο εξωπραγματικό 68.900:1 με την λάμπα στο high, την ίριδα στο Auto 1 και το zoom στην θέση wide. To ANSI contrast μετρήθηκε στο 375:1. Η φωτεινότητά του μετρήθηκε στα 370 ANSI Lumens σε eco mode, ενώ μετρήθηκε σε 480 ANSI Lumens σε high mode. Οι χρωματικές ρυθμίσεις έγιναν με το RCP απενεργοποιημένο.


Όπως βλέπετε, η μέτρηση του Μανώλη στο ANSI contrast είναι από λίγο έως αρκετά χαμηλότερη από αυτές των reviews στο αμερικάνικο φόρουμ, πάλι όμως είναι υψηλότερη από αυτήν που υπέθετα ότι θα μετρούσα εγώ, εάν είχα πάρει τη μέτρηση στο πατερνάκι-σκακιέρα.

Συγκεκριμένα λοιπόν, έχουμε τρεις διαφορετικές μετρήσεις στο ANSI contrast στο πατερνάκι σκακιέρα, αυτή του Μανώλη Καστρουνή στο 375:1, των Νορβηγών στο 403:1 καθώς και του τύπου που αυτοπροσδιορίζεται με το όνομα SOWK («κάποιος που γνωρίζει»), με μέτρηση στο 498:1.

Εφόσον υποθέσουμε ότι και οι τρεις αυτές μετρήσεις έγιναν με τον σωστό τρόπο και μεθοδολογία, και γιατί να μην το κάνουμε άλλωστε, ήδη βλέπουμε πολύ σημαντικές διαφορές. Από τη μέτρηση του Μανώλη στη μέτρηση του SOWK έχουμε διαφορά της τάξης του 33%, που είναι αρκετά μεγάλη, και η μόνη λογική εξήγηση που μπορεί να δοθεί αυτή τη στιγμή από την πλευρά μου, είναι ότι πιθανόν να έχουμε μεγάλες αποκλίσεις στην απόδοση του ANSI contrast από κομμάτι σε κομμάτι, για τον VPL85.

Τώρα η περιέργειά μου παιδιά να μετρήσω τον VPL85 με το CA813, έχει εκτοξευτεί στο κατακόρυφο! Θα φάω τα νύχια μου μέχρι να έρθει επιτέλους το σούπερ-π@π@ροφωτόμετρο... :204:
Κάτι που δεν ανέφερε κανείς είναι έαν και κατά πόσο τα φωτόμετρα ήταν σωστά καλιμπραρισμένα.

Πάντως το Gossen MAVOLUX 5032 C/B USB που περιμένω και εγώ τον άλλο μήνα θα είναι με πιστοποίηση καλιμπραρίσματος και περιμένω να πέσει μεγάλο γέλιο.
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Απάντηση: Πρώτες εντυπώσεις από το Sony VPL-VW85

Κάτι που δεν ανέφερε κανείς είναι έαν και κατά πόσο τα φωτόμετρα ήταν σωστά καλιμπραρισμένα.

Πάντως το Gossen MAVOLUX 5032 C/B USB που περιμένω και εγώ τον άλλο μήνα θα είναι με πιστοποίηση καλιμπραρίσματος και περιμένω να πέσει μεγάλο γέλιο.

Ωραία όλα αυτά, μόνο που σου ξεφεύγει κάτι πολύ απλό, απλούστατο. Είτε ένα φωτόμετρο έχει απόκλιση 25, 20, 15, 10, 5, 3 ή 1%, είτε προς τα πάνω, είτε προς τα κάτω, αυτή την απόκλιση θα την παρουσιάζει σε όλες ανεξαιρέτως τις μετρήσεις φωτεινότητας, είτε αυτές αφορούν το μαύρο είτε αυτές αφορούν το λευκό.

Τις ίδιες ακριβώς π@π@ριές με σένα πιστεύει και ο Κεφάλας με την στενοκεφαλιά που τον διακρίνει... :142:

Σου φέρνω ένα απλό παράδειγμα: εγώ λοιπόν χρησιμοποιώ ένα π@π@ροφωτόμετρο της πλάκας με απόκλιση -25%, ενώ εσύ έχεις πάει σαν κορόιδο και έχεις σκάσει ένα σκασμό λεφτά για ένα σούπερ ντούπερ φωτόμετρο, καλιμπραρισμένο και δεν συμμαζεύεται, με απόκλιση κάτω του 1%, εγώ για χάρη της συζήτησης υποθέτω ότι το φωτόμετρό σου μετράει με απόλυτη ακρίβεια.

Μετράμε λοιπόν εσύ κι εγώ με τα φωτόμετρά μας τον ίδιο προβολέα, και θέλουμε να υπολογίσουμε το on/off contrast. Βάζουμε πατερνάκι full field 100 IRE και μετράμε την φωτεινότητα. Υποθέτουμε ότι η πραγματική φωτεινότητα του προβολέα αυτού στο 100 IRE είναι 150 lux.

Εσύ με το σούπερ-ντούπερ φωτόμετρό σου θα μετρήσεις όντως 150 lux. Αντίθετα, εγώ με το π@π@ροφωτόμετρο, θα μετρήσω 150 - 25% = 112,5 lux. Σωστά μέχρι εδώ; Πάμε παρακάτω λοιπόν!

Βάζουμε λοιπόν τώρα πατερνάκι του μαύρου 0 IRE. Η πραγματική φωτεινότητα αυτού του προβολέα, υποθέτουμε ότι είναι 0,1 lux στο 0 IRE. Εσύ με το σούπερ-ντούπερ φωτόμετρο θα μετρήσεις όντως 0,1 lux, και άρα θα βγάλεις on/off contrast 150 : 0,1 = 1.500:1.

Θα μετρήσω κι εγώ με το π@π@ροφωτόμετρο και θα βγάλω 0,1 - 25% = 0,075 lux. Υπολογίζω κι εγώ λοιπόν με τη σειρά μου το on/off contrast: 112,5 : 0,075 = 1.500:1! :126:

Όπως βλέπεις αγαπητέ μου, εσύ με το σούπερ-ντούπερ φωτόμετρο κι εγώ με το π@π@ροφωτόμετρο μετρήσαμε ακριβώς το ίδιο on/off contrast! :204:

Ότι ακριβώς συμβαίνει με το παραπάνω παράδειγμα στο on/off contrast, θα συμβεί και όταν θα μετρήσουμε ANSI contrast, καθώς και όταν θα μετρήσουμε το gamma ενός προβολέα.

Το μόνο που θα κερδίσεις εσύ με το σούπερ-ντούπερ φωτόμετρό σου, έναντι εμού με το ταπεινό π@π@ροφωτόμετρο, είναι ότι εσύ θα μετρήσεις απόλυτα σωστά την φωτεινότητα που αποδίδει ένας προβολέας σε ένα συγεκριμένο κάδρο. Αντίθετα εγώ, θα μετρήσω λανθασμένα κατά -25%. Τίποτε όμως παραπάνω από αυτό!

Αυτό το μίνι δωρεάν σεμινάριο περί φωτόμετρων είναι εντελώς δωρεάν, τόσο για σένα όσο και για τον Κεφάλα!... :204:

Όχι τίποτε άλλο, αλλά επειδή και οι δύο νομίζετε ότι τα ράσα κάνουν τον παπά...
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: Re: Απάντηση: Πρώτες εντυπώσεις από το Sony VPL-VW85

. Είτε ένα φωτόμετρο έχει απόκλιση 25, 20, 15, 10, 5, 3 ή 1%, είτε προς τα πάνω, είτε προς τα κάτω, αυτή την απόκλιση θα την παρουσιάζει σε όλες ανεξαιρέτως τις μετρήσεις φωτεινότητας, είτε αυτές αφορούν το μαύρο είτε αυτές αφορούν το λευκό.

Τις ίδιες ακριβώς π@π@ριές με σένα πιστεύει και ο Κεφάλας με την στενοκεφαλιά που τον διακρίνει... :142:
Με τι π@π@ριες εμαθες 5 πραγματα....
Και φυσικα εγω φταιω...:133:
Η ημιμαθεια πολλες φορες ειναι χειροτερη απο την αμαθεια...
και ο λογος ειναι προφανες γνωστον...

το κακο ειναι οτι σκεφτεσε με τον δικο σου τροπο...και η λυση ειναι αυτη που πιστευεις εσυ.....δεν σκεφτεσε παραπερα...

σκεψου αυτα που γραφεις και θα δεις οτι μπορει να ειναι και αλλιως τα πραγματα.....αλλα τι λεω,ισχυει μονο το δικο σου..:137:
 

Μηνύματα
535
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Πρώτες εντυπώσεις από το Sony VPL-VW85

Ωραία όλα αυτά, μόνο που σου ξεφεύγει κάτι πολύ απλό, απλούστατο. Είτε ένα φωτόμετρο έχει απόκλιση 25, 20, 15, 10, 5, 3 ή 1%, είτε προς τα πάνω, είτε προς τα κάτω, αυτή την απόκλιση θα την παρουσιάζει σε όλες ανεξαιρέτως τις μετρήσεις φωτεινότητας, είτε αυτές αφορούν το μαύρο είτε αυτές αφορούν το λευκό.

Τις ίδιες ακριβώς π@π@ριές με σένα πιστεύει και ο Κεφάλας με την στενοκεφαλιά που τον διακρίνει...

Σου φέρνω ένα απλό παράδειγμα: εγώ λοιπόν χρησιμοποιώ ένα π@π@ροφωτόμετρο της πλάκας με απόκλιση -25%, ενώ εσύ έχεις πάει σαν κορόιδο και έχεις σκάσει ένα σκασμό λεφτά για ένα σούπερ ντούπερ φωτόμετρο, καλιμπραρισμένο και δεν συμμαζεύεται, με απόκλιση κάτω του 1%, εγώ για χάρη της συζήτησης υποθέτω ότι το φωτόμετρό σου μετράει με απόλυτη ακρίβεια.

Μετράμε λοιπόν εσύ κι εγώ με τα φωτόμετρά μας τον ίδιο προβολέα, και θέλουμε να υπολογίσουμε το on/off contrast. Βάζουμε πατερνάκι full field 100 IRE και μετράμε την φωτεινότητα. Υποθέτουμε ότι η πραγματική φωτεινότητα του προβολέα αυτού στο 100 IRE είναι 150 lux.

Εσύ με το σούπερ-ντούπερ φωτόμετρό σου θα μετρήσεις όντως 150 lux. Αντίθετα, εγώ με το π@π@ροφωτόμετρο, θα μετρήσω 150 - 25% = 112,5 lux. Σωστά μέχρι εδώ; Πάμε παρακάτω λοιπόν!

Βάζουμε λοιπόν τώρα πατερνάκι του μαύρου 0 IRE. Η πραγματική φωτεινότητα αυτού του προβολέα, υποθέτουμε ότι είναι 0,1 lux στο 0 IRE. Εσύ με το σούπερ-ντούπερ φωτόμετρο θα μετρήσεις όντως 0,1 lux, και άρα θα βγάλεις on/off contrast 150 : 0,1 = 1.500:1.

Θα μετρήσω κι εγώ με το π@π@ροφωτόμετρο και θα βγάλω 0,1 - 25% = 0,075 lux. Υπολογίζω κι εγώ λοιπόν με τη σειρά μου το on/off contrast: 112,5 : 0,075 = 1.500:1!

Όπως βλέπεις αγαπητέ μου, εσύ με το σούπερ-ντούπερ φωτόμετρο κι εγώ με το π@π@ροφωτόμετρο μετρήσαμε ακριβώς το ίδιο on/off contrast!

Ότι ακριβώς συμβαίνει με το παραπάνω παράδειγμα στο on/off contrast, θα συμβεί και όταν θα μετρήσουμε ANSI contrast, καθώς και όταν θα μετρήσουμε το gamma ενός προβολέα.

Το μόνο που θα κερδίσεις εσύ με το σούπερ-ντούπερ φωτόμετρό σου, έναντι εμού με το ταπεινό π@π@ροφωτόμετρο, είναι ότι εσύ θα μετρήσεις απόλυτα σωστά την φωτεινότητα που αποδίδει ένας προβολέας σε ένα συγεκριμένο κάδρο. Αντίθετα εγώ, θα μετρήσω λανθασμένα κατά -25%. Τίποτε όμως παραπάνω από αυτό!

Αυτό το μίνι δωρεάν σεμινάριο περί φωτόμετρων είναι εντελώς δωρεάν, τόσο για σένα όσο και για τον Κεφάλα!...

Όχι τίποτε άλλο, αλλά επειδή και οι δύο νομίζετε ότι τα ράσα κάνουν τον παπά...
Να για τι λέω ότι είσαι .......... και συνεχίζεις να επιμένεις με σαθρά επιχειρήματα.

1) Ποιος σου είπε πως τα σφάλματα των οργάνων μετρήσεων είναι αναλογικά σε όλη την κλίμακα. Το αντίθετο ακριβώς συμβαίνει.

2) Τα σφάλματα των μετρήσεων είναι δύο ειδών συστηματικά και τυχαία. Όλα αυτά πρέπει να λαμβάνονται υπ' όψη, να γίνονται οι κατάλληλες διορθώσεις και μια σειρά απο άλλες ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ και όχι μπακάλικες διαδικασίες προκειμένου να έχουμε έγκυρα αποτελέσματα.

Αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα είσαι ότι δηλώσεις και αυτό εφαρμόζεις και εσύ φίλε Παναγιώτη. Μάθε λοιπόν πρώτα τι σημαίνει μέτρηση, μεθοδολογία μετρήσεων, καλιμπράρισμα οργάνων, περιοχή μετρήσεων στη κλίμακα του οργάνου που η μέτρηση θεωρείται αξιόπιστη και μετά τα ξαναλέμε.

Τα ράσα και βέβαια δεν κάνουν τον παπά αλλά η εξειδίκευση σε ένα τομέα θέλει την απαραίτητη επιστημονική γνώση. Και επειδή εγώ την έχω και εσύ όχι, μη μου λές "έλα παπούλη μου να σου δείξω τα αμπελοχώραφά σου".

Έλεος πια, μια και απο σεμνότητα δεν κοκορεύομαι για το γνωσιακό αντικείμενο της επιστήμης μου. Σέβομαι το χόμπυ σου που είναι κοινό με το δικό μου αλλά αρκετά.

Αν εσύ το μόνο που κατάλαβες απο όσα έχω γράψει είναι πως ένα σωστά καλιμπραρισμένο όργανο, εξασφαλίζει απο μόνο του σωστές μετρήσεις, και αν πιστεύεις πως οι αυτοσχεδιαστικές μέθοδοι μετρήσεων έχουν την οιαδήποτε αξιοπιστία, χαιρέτα μου τον πλάτανο.

ΥΓ. Εξ' άλλου ιδού η ρόδος .....Θα σου το διαθέσω να μετρήσεις ενώπιον μου και τότε θα δούμε που είναι το δίκιο. Θα μετρήσουμε όμως και τις απόλυτες τιμές, πόσα πχ. lumen (φωτεινότητας) κ.λ.π βγάζει το καθένα και σε αυτές τις μετρήσεις ακόμα και ένα παιδάκι καταλαβαίνει την αξία στο καλιμπράρισμα.

Άντε και καλό ξημέρωμα.
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: Πρώτες εντυπώσεις από το Sony VPL-VW85

mmene καλοριζικο.....

Δεν ειχα τον χρονο να σου πω τα καλοριζικα πριν μιας και δεν ειχα πολυ χρονο να γραψω αυτα που ηθελα(δουλευα)

Πολυ καλη κινηση εκανες....
Ετσι θα δεις και τις δυνατοτητες του προβολεα σου και θα μπορεις να τον διορθωσεις..εαν φυσικα εχει τα καταλληλα μενου ο προβολεας...

Το βασικο αυτο εργαλειο που πηρες εχει να κανει κατα βαση μονο με την διορθωση GAMMA και απο εκει και περα μπορεις να κανεις και καποια εξτρα μετρησεις(οι οποιες κατεμε δεν χρησιμευουν σε κατι)οχι και τοσο βασικες οσο το gamma...οπως on/off..ansi contrast...

Και αυτο το λεω γιατι με σωστη μετρηση θα υπαρχει απογοητευση των μη χρησιμων μετρησεων....

Aσε τον Πανο λοιπον να λεει οτι θελει περι ακριβεια μετρησεων και ποσο ακριβο ειναι...
Η ποιοτητα ειναι βασικο κομματι σε τετοια εργαλεια.....

Πολυ σωστα ειπες οτι το καλιμπραρισμα ειναι βασικο ...οπως και το % λαθους τους.....
Εξαλλου ολοι οι επαγγλματιες καλιμπραρουν τα μηχανακια τους 1 φορα τον χρονο εαν θελουν να ειναι σωστη στην δουλεια τους....

Καλοριζικο λοιπον και περιμενουμε νεα σου.....

ο Πανος καλο ειναι να φτιαξει εναν πινακα οπου και παρακαλω να γινει stiky ετσι ωστε οποιο παιδι αποκτηση φωτομετρο να μπορει να δει πως μπορει να βρει το gamma του προβολεα του ωστε να μπορει να το διορθωση....
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: Πρώτες εντυπώσεις από το Sony VPL-VW85

Και πρεπει να ειναι απο τα κορυφαια φωτομετρα mmene...!!!!!!
Τωρα εριξα μια ματια.....σουπερ....
Εχε το νου σου στις επαφες του αισθητηρα....μιας και μπορει να υπαρχει φθορα....μην το ταλαιπωρης με γυρισματα καλωδιου...

Και φυσικα καμια σχεση με το CA813.....

ειπαμε......και το pudo εχει ροδες και μηχανη και σε παει βολτα με 150χλμ....ομως στις στροφες δεν παει οπως μια ferrari....!!!!!
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Πρώτες εντυπώσεις από το Sony VPL-VW85

Τα ράσα και βέβαια δεν κάνουν τον παπά αλλά η εξειδίκευση σε ένα τομέα θέλει την απαραίτητη επιστημονική γνώση. Και επειδή εγώ την έχω και εσύ όχι, μη μου λές "έλα παπούλη μου να σου δείξω τα αμπελοχώραφά σου".

Έχω κατουρηθεί από τα γέλια από τις παπαριές που γράφετε, τόσο εσύ όσο και ο Κεφάλας! :204: :204:

Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα αγαπητέ μου: πήγαινε όποτε θέλεις στη PSA και μέτρα τόσο τον VPL85 όσο και τον ολόφρεσκο Optoma 86, τόσο σε on/off contrast όσο και σε ANSI contrast, πάντα σε ένα συγκεκριμένο set ρυθμίσεων, που θα είναι κοινό και για τους δυο μας. Γράψε τα νούμερά σου σε ένα χαρτί και δώστα στον Σκαφάτο που θα τα κλειδώσει σε ένα συρτάρι.

Αμέσως μετά έρχομαι εγώ με το ταπεινό παπαροφωτόμετρό μου των 50 ευρώ, ούτε καν το CA813 και θα μπω να μετρήσω κι εγώ με τις ίδιες ρυθμίσεις στον προβολέα. Όχι τίποτε άλλο, για να δούμε κατά πόσο θα διαφέρουν τα νούμερα που θα μετρήσουμε. :142:

Πρόσεξε, αναφέρομαι πάντα στα τελικά νούμερα του on/off contrast και του ANSI, και όχι φυσικά το τι θα δείχνουν τα φωτόμετρα σε μαύρο και λευκό...
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.651
Reaction score
94.628
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Πρώτες εντυπώσεις από το Sony VPL-VW85

...πήγαινε όποτε θέλεις στη PSA...

...δώστα στον Σκαφάτο που θα τα κλειδώσει σε ένα συρτάρι...
Ο Σκαφάτος τι φταίει;

Βλέπω να σας διώχνει με τις κλωτσιές κάποια στιγμή!:135::143::135:
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Πρώτες εντυπώσεις από το Sony VPL-VW85

Πάντως το Gossen MAVOLUX 5032 C/B USB που περιμένω και εγώ τον άλλο μήνα θα είναι με πιστοποίηση καλιμπραρίσματος και περιμένω να πέσει μεγάλο γέλιο.
Αρχίζουμε τα γέλια από τώρα...

Δεν υπάρχει μοντέλο C/B. Υπάρχει το 5032 C και το 5032 Β.

Πληροφορίες
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Πρώτες εντυπώσεις από το Sony VPL-VW85

Ο Σκαφάτος τι φταίει;

Βλέπω να σας διώχνει με τις κλωτσιές κάποια στιγμή!:135::143::135:
:405:
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Πρώτες εντυπώσεις από το Sony VPL-VW85

Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα αγαπητέ μου: πήγαινε όποτε θέλεις στη PSA και μέτρα τόσο τον VPL85 όσο και τον ολόφρεσκο Optoma 86, τόσο σε on/off contrast όσο και σε ANSI contrast, πάντα σε ένα συγκεκριμένο set ρυθμίσεων, που θα είναι κοινό και για τους δυο μας. Γράψε τα νούμερά σου σε ένα χαρτί και δώστα στον Σκαφάτο που θα τα κλειδώσει σε ένα συρτάρι.

Αμέσως μετά έρχομαι εγώ με το ταπεινό παπαροφωτόμετρό μου των 50 ευρώ, ούτε καν το CA813 και θα μπω να μετρήσω κι εγώ με τις ίδιες ρυθμίσεις στον προβολέα. Όχι τίποτε άλλο, για να δούμε κατά πόσο θα διαφέρουν τα νούμερα που θα μετρήσουμε.
τρεμε darin & roger ερχεται ο Βογιατζακης με το π@π@ροφωτομετρο του....:137:

Ασε που εγινε και μενταλιστ....:111::142:
Ο νεος διαδοχος του uri geller..

Ζηλεψαμεν Βογιατζακη....???????!!!!!!....:137:
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: Πρώτες εντυπώσεις από το Sony VPL-VW85

Οι σαχλαμαρες να μεταφερθουν στο θεμα "νεα εποχη μετρησεων για το avsite"
Και οποιος θελει να γραψει περι ρυθμισεων και κοντρας ας γραψει εκει......

Mη χαλαμε και το θεμα .....!!!!!!!
 


Μηνύματα
535
Reaction score
0
http://www.gossen-photo.de/pdf/Datenblatt_e_Mavolux_usb.pdf

Στο ότι το αντέγραψα copy/paste απο το site της gossen όπως τα γράφει συνοπτικά κόλλησες….!!!!!!. Σαφώς μιλάμε για το Β.

Ω της προκατάληψης δαίμονα, πόσο μου αρέσουν οι "ταχυδακτυλουργίες" μερικών που προσπαθούν να βγάλουν λαγούς απο τα μανίκια. Έτσι γελάνε τα παιδάκια στο τσίρκο.:142::142::142:
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Απάντηση: Πρώτες εντυπώσεις από το Sony VPL-VW85

Οι σαχλαμαρες να μεταφερθουν στο θεμα "νεα εποχη μετρησεων για το avsite"
Και οποιος θελει να γραψει περι ρυθμισεων και κοντρας ας γραψει εκει......

Mη χαλαμε και το θεμα .....!!!!!!!
Τα περί σαχλαμάρας και καταστροφής των θεμάτων να τα σκέφτονται αυτοί που τα κάνουν, πριν τα κάνουν.
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: Πρώτες εντυπώσεις από το Sony VPL-VW85

Τα περί σαχλαμάρας και καταστροφής των θεμάτων να τα σκέφτονται αυτοί που τα κάνουν, πριν τα κάνουν.
Eχεις δικιο Δημητριε...
....αλλα που και που ολοι ξεφευγουμε καποια στιγμη......:112:

Κανε κατι εαν μπορεις...
 

Μηνύματα
535
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Πρώτες εντυπώσεις από το Sony VPL-VW85

Έχω κατουρηθεί από τα γέλια από τις παπαριές που γράφετε, τόσο εσύ όσο και ο Κεφάλας! :204: :204:

....
Γιαυτό βέβαια δεν έχεις να πεις τίποτε φίλε Max. :140:

Ειλικρινά προσπαθώ να βρω τα αίτια αυτού του κανιβαλισμού και δεν τα βρίσκω.

Και η μεροληψία έχει κάποια όρια, ω αδελφοί χομπίστες.
 

Μηνύματα
356
Reaction score
0
Απάντηση: Πρώτες εντυπώσεις από το Sony VPL-VW85

"Άρχισαν τα όργανα
σήκω απ΄τη θέση σου
κούνα το κορμάκι σου
λύγισε τη μέση σου..."

...με 2 φωτόμετρα και πρίν ακόμα έρθουν... Φαντάσου να γίνουν και 3... :135:
Ρε, δεν προσθέτετε και μιά κατηγορία "Φωτόμετρα"; Χαμός θα γίνει. :145:

Τώρα να κάνω και μιά χαζή ερώτηση σαν άσχετος που είμαι.
Παναγιώτη το φωτόμετρο χάνει πάντα το ίδιο; Δηλαδή πάντα 25% ή έως 25%;
Γιατί αν χάνει πάντα το ίδιο εμένα δεν μου φαίνεται ακαλιμπράριστο, καρακαλιμπραρισμένο μου φαίνεται.
Αν χάνει όμως "έως 25%"... υπάρχει θέμα.
 

Μηνύματα
535
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Πρώτες εντυπώσεις από το Sony VPL-VW85

"Άρχισαν τα όργανα
....
Τώρα να κάνω και μιά χαζή ερώτηση σαν άσχετος που είμαι.
Παναγιώτη το φωτόμετρο χάνει πάντα το ίδιο; Δηλαδή πάντα 25% ή έως 25%;
Γιατί αν χάνει πάντα το ίδιο εμένα δεν μου φαίνεται ακαλιμπράριστο, καρακαλιμπραρισμένο μου φαίνεται.
Αν χάνει όμως "έως 25%"... υπάρχει θέμα.
Και βέβαια δεν χάνουν το ίδιο και μάλιστα στις άκρες τις κλίμακας η αξιοπιστία είναι πολύ μικρότερη. Γιαυτό αποφεύγουμε σαν το διάολο το λιβάνι να μετράμε τιμές που είναι στα πάνω η κάτω άκρα.

Τέλος υπάρχουν πρότυπα όργανα που μας δείχνουν την καμπύλη του σφάλματος ενός υπο μέτρηση (εξέταση) οργάνου, (και εδώ δεν εννοώ μοντέλου εταιρείας, αλλά συγκεκριμένου οργάνου), και έτσι κάνουμε διορθώσεις στις μετρήσεις μας, γιατί όλα τα όργανα έχουν μόνιμα σφάλματα και μετά το καλιμπράρισμα.
 

Μηνύματα
535
Reaction score
0
Μια άλλη παράμετρος που δεν ξέρουμε προκειμένου να αξιολογήσουμε τις 3 διαφορετικές τιμές στις μετρήσεις του Sony 85.

Μέτρησε άραγε κανείς την τάση της λυχνίας η έστω του δικτύου όταν φωτομετρούσε, ώστε να είναι ίση με την τάση κανονικής λειτουργίας ;

Χρησιμοποίησε ευαίσθητο σταθεροποιητή τάσης για να αποφύγει τις διακυμάνσεις του δικτύου ;

Μέτρησε την θερμοκρασία χρώματος της πηγής, για να κάνει μετά τις απαιτούμενες διορθώσεις;
 


Staff online

  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.418
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top