Πρώτες εντυπώσεις από το Sony VPL-VW85

Μηνύματα
55
Reaction score
0
Απάντηση: Πρώτες εντυπώσεις από το Sony VPL-VW85

mmene, πιθανόν θα έχεις διαβάσει ότι έχω τον 80αρη αρκετό καιρό. Δεν είμαι από αυτούς που θα προσπαθήσω να υπερασπιστώ εταιρίες ή και μοντέλα επειδή τα αγόρασα ακόμα και αν έκανα λάθος. Με την ίδια ευκολία που πήρα SONY πέρυσι θα πάρω JVC του χρόνου αν πεισθώ ότι είναι καλύτερος για τα δεδομένα μου.
Τον 80αρη τον πήρα ξέροντας το θέμα της φωτεινότητας αλλά με δεδομένο τις ίντσες που μπορώ να προβάλω (115'), με φωτεινή οθόνη και τον dedicated χώρο που έχω θεώρησα και σωστά ότι είμαι ΟΚ. Από την μέχρι τώρα εμπειρία μου και θεάσεις πάρα πολλών ταινιών θεωρώ ότι για την περιπτωσή μου ήταν η καλύτερη επιλογή και φυσικά είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Αν τον ήθελα για το σαλόνι μου μάλλον θα περίμενα και ίσως ο 85αρης θα ήταν η καλύτερη επιλογή με αυτά που διαβάζω.
Τώρα για το θέμα της ίριδας τουλάχιστον στην περίπτωση του 80 νομίζω ότι είναι μονόδρομος, οπότε για τον 85 πιθανολογώ ότι οι κλασσικές μετρήσεις να μην λένε όλη την αλήθεια αφού φαίνεται ότι πλέον το παιχνίδι παίζεται αλλού και μάλλον πρέπει να προσαρμοστούν οι μετρούντες...
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: Πρώτες εντυπώσεις από το Sony VPL-VW85

Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε Κώστα.

Το ξέρεις πολύ καλά, ότι μπορώ να ανακοινώσω τέσσερα νουμεράκια μετρήσεων που αφορούν έναν συγκεκριμένο προβολέα, και να αποδείξω την ίδια στιγμή σε όλο το φόρουμ, την ορθότητα των ισχυρισμών μου. :126:

Δεν το κάνω, απλά και μόνο επειδή τηρώ την υπόσχεση που σου έδωσα. Όλα τα υπόλοιπα, να με συγχωρείς αλλά είναι απλά... πράσινα άλογα. :137:
1)Δεν μπορεις να αποδειξεις τιποτα.....
2)Δεν μπορεις να κρατησεις υποσχεση(απο οτι δειχνει)
και φενετε εξαρχης στο αλλο θεμα με το ca813
3)φυσικα αγαπιομαστε...:116:

Συμβουλη...:112:..εντυπωσιαζεσαι και χανεις την μπαλα.....
..γινε ποιο ψυχραιμος
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: Πρώτες εντυπώσεις από το Sony VPL-VW85

Τώρα για το θέμα της ίριδας τουλάχιστον στην περίπτωση του 80 νομίζω ότι είναι μονόδρομος, οπότε για τον 85 πιθανολογώ ότι οι κλασσικές μετρήσεις να μην λένε όλη την αλήθεια αφού φαίνεται ότι πλέον το παιχνίδι παίζεται αλλού και μάλλον πρέπει να προσαρμοστούν οι μετρούντες...
Με το σουπερ φωτομετρο του mmene μπορεις να κανεις παπαδες σε μετρησεις......φτανει να ξερεις τι κανεις....
 

Μηνύματα
55
Reaction score
0
Απάντηση: Πρώτες εντυπώσεις από το Sony VPL-VW85

Με το σουπερ φωτομετρο του mmene μπορεις να κανεις παπαδες σε μετρησεις......φτανει να ξερεις τι κανεις....
Αυτό ισχύει και γενικότερα, πρώτα κατανοείς πλήρως το πρόβλημα και μετά το επιλύεις
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: Πρώτες εντυπώσεις από το Sony VPL-VW85

Αυτό ισχύει και γενικότερα, πρώτα κατανοείς πλήρως το πρόβλημα και μετά το επιλύεις
Κατανανοηση πληρες δυσκολο.....αλλα τουλαχιστον να εισαι μεσα στα πραγματα.....:126:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Πρώτες εντυπώσεις από το Sony VPL-VW85

Με το σουπερ φωτομετρο του mmene μπορεις να κανεις παπαδες σε μετρησεις......φτανει να ξερεις τι κανεις....
:204: :204: :204: :204:


Αχ βρε Νικόλα (Zoglair), ώρες ώρες σε μισώ για τον περιορισμό στις τέσσερις μόνο φατσούλες...
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Του mmene είναι 105χ65χ19, ενώ του Βογιατζάκη 173χ60.5χ38.

Συνεπώς, του Παναγιώτη ως πιο μακρύ και παχύ, θα έχει τις καλύτερες επιδόσεις.
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: Re: Πρώτες εντυπώσεις από το Sony VPL-VW85

Του mmene είναι 105χ65χ19, ενώ του Βογιατζάκη 173χ60.5χ38.

Συνεπώς, του Παναγιώτη ως πιο μακρύ και παχύ, θα έχει τις καλύτερες επιδόσεις.
δεν αποκλειεται....:116:

εχει μαλλον καλυτερους αεροσακους για τυχον χτυπηματα........:116:

και εχει και τα χρωματα της Αεκαρας...
 

Μηνύματα
535
Reaction score
0
Του mmene είναι 105χ65χ19, ενώ του Βογιατζάκη 173χ60.5χ38.

Συνεπώς, του Παναγιώτη ως πιο μακρύ και παχύ, θα έχει τις καλύτερες επιδόσεις.
Τώρα κατάλαβα.... μια και όλοι ξέρουμε πιοι/ες έχουν προτίμηση στα μακριά και παχιά. Να τα χαίρεστε λοιπόν...Θα στείλω και δέκα κούτες πάμπερς γιατί θα τα χρειαστείτε.


Στην υγεία του Γκουζγκούνη. Α ξέχασα τη βαζελίνη, μια και την έχω δωρεάν σαν βάζελος που είμαι.:136:
 


Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Πρώτες εντυπώσεις από το Sony VPL-VW85

Με το σουπερ φωτομετρο του mmene μπορεις να κανεις παπαδες σε μετρησεις......

Κώστα, διαβάζει κάποιος νέο μέλος χωρίς μεγάλη εμπειρία τη παραπάνω φράση, η οποία γίνεται με ύφος δέκα καρδιναλίων. Και σε ρωτώ: Τι θα συμπεράνει λογικά;

Ότι ο Κεφάλας ασχολείται πολλά χρόνια με τα φωτόμετρα, έχει κάνει χιλιάδες μετρήσεις, έχει φυσικά στη κατοχή του το συγκεκριμένο φωτόμετρο, το έχει συγκρίνει με πολλά άλλα στις ίδιες συνθήκες, και έχει καταλήξει στο αβίαστο συμπέρασμα ότι το συγκεκριμένο φωτόμετρο είναι σούπερ-ντούπερ, με φοβερή ακρίβεια στις μετρήσεις του, ενώ όλα τα υπόλοιπα είναι για τα μπάζα...

Έχεις φοβερές γνώσεις πάνω στην εικόνα, εγώ ο ίδιος το έχω παραδεχτεί και το έχω γράψει εκατοντάδες φορές τόσο στο AVforum, όσο και στο AVclub, αλλά και στο AVsite...

Το μειονέκτημά σου όμως φίλε, είναι ότι ΠΟΤΕ δεν παραδέχεσαι τα λάθη σου. Πιστεύεις απλά ότι είσαι φωτεινός παντογνώστης και ότι δεν είναι δυνατόν να κάνεις λάθος ποτέ. ΠΟΤΕ. Αυτό όμως έρχεται σε πλήρη αντίθεση με την ανθρώπινη φύση. Είμαστε άνθρωποι και θα κάνουμε συνεχώς λάθη, λανθασμένες εκτιμήσεις που μας οδηγούν σε λανθασμένα συμπεράσματα.

Να σου θυμίσω τρία μόνο από τα δικά σου χρυσά βατόμουρα μόνο τον τελευταίο χρόνο στο AVsite;!

α. Δεν υπάρχουν ασυμπίεστες ματρόσκες, στις οποίες το σήμα video δεν έχει την παραμικρή διαφορά από το αρχικό σήμα στα δισκάκια Blu-ray.

β. Η ευκρίνεια με τη χρήση αναμορφικού φακού σε έναν προβολέα είναι η ίδια ή και ακόμα καλύτερη, από ότι χωρίς τη χρήση του.

γ. Το on/off contrast αλλάζει προς το χειρότερο καθώς γράφει ώρες λειτουργίας η λάμπα του προβολέα και γερνάει. Τότε μάλιστα δεν είχαμε ανακαλύψει καν το θέμα της φθοράς του οπτικού μονοπατιού. Στον δικό μου BenQ 8700 αποδείχτηκε περίτρανα ότι το on/off contrast παρέμενε ακριβώς το ίδιο, τόσο με γερασμένη λάμπα, όσο και με «απολύτως τελειωμένο» οπτικό μονοπάτι, όσο θα ήταν ολοκαίνουριος και με φρέσκια λάμπα.

Παρόλα αυτά εγώ δεν είμαι δογματικός, δεν υποστηρίζω ότι αυτό πρέπει ντε και καλά να ισχύει σε όλους τους προβολείς. Καθόλου δεν αποκλείω τη πιθανότητα στο Sanyo Z4 του Νίκου (Nix) να δούμε βελτίωση προς το καλύτερο στο on/off contrast μετά το «χειρουργείο» του Νίκου (Tegonik). Το εύχομαι μάλιστα ολόψυχα. Μόνο που η βελτίωση θα αφορά το οπτικό μονοπάτι και όχι τη λάμπα όπως έλεγες εσύ... :126:

Πέσμου τώρα αν παραδέχτηκες ποτέ ότι έκανες λάθος σε κάποιο από τα παραπάνω σημεία, και αν λες ναι, βρες μου και κάνε μου παράθεση τα μηνύματά σου στα οποία παραδεχόσουν τα λάθη σου.

Ξεκόλα Κώστα, είσαι ένας απλός άνθρωπος και όχι φωτεινός παντογνώστης, γιατί απλούστατα δεν υπάρχουν τέτοιοι... :142:
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: Πρώτες εντυπώσεις από το Sony VPL-VW85

χρυσά βατόμουρα !!!!

μου θυμιζει χολυγουντ...:116:

και αυτο βραβειο ειναι....

οτι παιρνεις καλο ειναι...:137:

Έχεις φοβερές γνώσεις πάνω στην εικόνα, εγώ ο ίδιος το έχω παραδεχτεί και το έχω γράψει εκατοντάδες φορές τόσο στο AVforum, όσο και στο AVclub, αλλά και στο AVsite...


αυτα τα γραπτα δεν συμβαδιζουν με τα χρυσα βατομουρα..!!!!

διαλεξε....1 η 2
1)χρυσα βατομουρα
2)φοβερές γνώσεις πάνω στην εικόνα

και τα δυο δεν ισχυουν γιατι το ενα αναιρει το αλλο μιας και τα χρυσα βατομουρα ειναι τα ποιο απλα πραγματα σε θεματα εικονας..

βιαζεσαι πολυ.....!!!!
 

Μηνύματα
55
Reaction score
0
Απάντηση: Πρώτες εντυπώσεις από το Sony VPL-VW85

Νομίζω ότι το θέμα είναι πολύ απλό. Ας μας εξηγήσει κάποιος (αν έχει τον χρόνο και την διάθεση) συνοπτικά, πέραν της ακρίβειας μέτρησης ανάμεσα στα δύο (που από ότι κατάλαβα δεν είναι το θέμα μας γιατί το προβλημά μας με τον 85αρη δεν είναι το 1 και 2%) τι άλλο έχει το φωτόμετρο του mmene που το διαφοροποιεί τόσο πολύ σε σχέση με το CA813;
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: Πρώτες εντυπώσεις από το Sony VPL-VW85

Νομίζω ότι το θέμα είναι πολύ απλό. Ας μας εξηγήσει κάποιος (αν έχει τον χρόνο και την διάθεση) συνοπτικά, πέραν της ακρίβειας μέτρησης ανάμεσα στα δύο (που από ότι κατάλαβα δεν είναι το θέμα μας γιατί το προβλημά μας με τον 85αρη δεν είναι το 1 και 2%) τι άλλο έχει το φωτόμετρο του mmene που το διαφοροποιεί τόσο πολύ σε σχέση με το CA813;
δεν μιλαμε για 2% αλλα για 10%και πανω αναλογα .....
αλλο 700/1 και αλλο 600/1....
αλλο 60000/1 και αλλο 54000/1

αλλο 20fl και αλλο 22fl

μιλαμε για αριθμους οι οποιοι ειναι ποιο κοντα στην πραγματικοτητα οτα υπαρχει καλο φωτοετρακι....

το φωτομετρο δεν κανει καφε...:116:
ολα τα μετρητικα θελουν να ειναι κοντα στην πραγματικοτητα..ειτε προκειται για λευκο-μαυρο η χρωμα...
αλλο εαν δεν μπορουν ολα...:116:

εαν δεν υπαρχει ακριβεια βγαινεις εκτος....

επισης ενα καλο φωτομετρο σου παρεχει και αλλες ευκολιες...

εχει απο 100 ευρω εως 1500 ευρω...στο ιδιο φασα μετρησηs σε lux
ειναι δυνατον λοιπον να ειναι ολα τα ιδια στην μετρηση και στις ευκολιες..!!

ειναι οπως το βλεπει καποιος...
 

Μηνύματα
535
Reaction score
0
Digital Luxmeters and Luminance meters classified according to DIN 5032-7 and CIE 69.

Wide range of applications: for light technicians, for the control of light sources, street lights, lighting of work places, public buildings, sports facilties;for quality control and quality assurance in the manufacture of lamps and light sources; for light designers and architects; for measurements in agriculture and horticulture. Both MAVALUX types allow measuring very high light intensities (brightest daylight, head lights) without any additional accessories. Expecially the MAVOLUX 5032 B having an initial sensitivity of 0.01 lx allows measuring extremely low light intensities, such as emergency lighting.

Most important: The MAVOLUX 5032B is optimally suited for certification and official inspection procedures due to its high precision acc. to Class B.

Για όσους μπορούν και θέλουν να καταλάβουν τι σημαίνουν αυτά.
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Πρώτες εντυπώσεις από το Sony VPL-VW85

δεν μιλαμε για 2% αλλα για 10%και πανω αναλογα .....
αλλο 700/1 και αλλο 600/1....
αλλο 60000/1 και αλλο 54000/1

αλλο 20fl και αλλο 22fl

μιλαμε για αριθμους οι οποιοι ειναι ποιο κοντα στην πραγματικοτητα οτα υπαρχει καλο φωτοετρακι....

το φωτομετρο δεν κανει καφε...
ολα τα μετρητικα θελουν να ειναι κοντα στην πραγματικοτητα..ειτε προκειται για λευκο-μαυρο η χρωμα...
αλλο εαν δεν μπορουν ολα...

εαν δεν υπαρχει ακριβεια βγαινεις εκτος....

επισης ενα καλο φωτομετρο σου παρεχει και αλλες ευκολιες...

εχει απο 100 ευρω εως 1500 ευρω...στο ιδιο φασα μετρησηs σε lux
ειναι δυνατον λοιπον να ειναι ολα τα ιδια στην μετρηση και στις ευκολιες..!!

ειναι οπως το βλεπει καποιος...


Πώς να διαφωνήσει κανείς με τέτοια... ατράνταχτα επιχειρήματα, από έναν... εξπέρ μάλιστα του είδους, που έχουν περάσει από τα χέρια του σχεδόν όλα τα φωτόμετρα της αγοράς, ενώ έχει κάτσει και έχει κάνει ατέλειωτα συγκριτικά μεταξύ τους;! :204: :204:

Κώστα, δεν βαρέθηκες ακόμα; Αν δεν το έχεις καταλάβει, το θέμα αφορά τον VPL85... :137: :143:
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.324
Reaction score
93.909
Άφησα να περάσει κάνα δίμηνο, και αφού δεν βλέπω συνέχεια ούτε σε αυτό το topic, ούτε και στο σούπερ-π@π@ροφωτόμετρο, παίρνω το θάρρος να ρωτήσω:
Τί έγινε με τις μετρήσεις του 85άρη?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.390
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top